Çok Programlı Liseler ve Teknik Öğretmen Özel Hizmet Tazmina

Kodla Büyü

acan23

Site Gezgini
Ben Teknik Eğitim Fakültesi mezunuyum Çok Programlı Lisede çalışmaktayım. Ancak okulumuz düz liseye dönüştürülecek acaba ben teknik öğretmen olarak çalışmaya devam edebilecekmiyim?

maalesef hocam. Normal branş öğretmeni olarak değerlendirecekler sizi ve TEF tazminatını alamayacatksınız.
Saygılar

Teknik öğretmenlerin özel hizmet tazminatı

Teknik öğretmenlerin özel hizmet tazminatı

3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanunun 3'üncü maddesinin (d) bendinde; "Lise üstü dört yıl süreli yüksek teknik öğretim gören erkek teknik öğretmen okulu, erkek teknik yüksek öğretmen okulu, yüksek teknik öğretmen okulu ve teknik eğitim fakültesi mezunları ile kız teknik öğretmen okulu, kız teknik yüksek öğretmen okulunun ve mesleki eğitim fakültesinin teknik eğitim veren bölümlerinden mezun olanlara 'teknik öğretmen', unvanı" verileceği hüküm altına alınmıştır.

6/2/2004 Tarihli ve 2004/6996 Sayılı Yan Ödeme Kararnamesinin

(c) bendinde "Jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, kimyager, fizikçi, jeomorfolog, bölge plancısı, arkeolog, matematikçi, istatistikçi, astronom, tütün eksperi olanlarla, 9.4.1992 tarihli ve 3795 sayılı Kanuna göre Teknik Öğretmen Unvanı alanlardan;

- 1-4 derecelerden aylık alanlar 115

- Diğer derecelerden aylık alanlar 110"

(d) bendinde "Unvanları (a), (b) ve (c)'de sayılmayan diğer mesleki teknik yüksek öğrenimlilerden;

- 1-4 derecelerden aylık alanlar 90

- Diğer derecelerden aylık alanlar 85"

oranında özel hizmet tazminatı alacakları hüküm altına alınmıştır.

Bu çerçevede, 3795 sayılı kanuna göre hangi öğrenim mezunlarına Teknik Öğretmen unvanı verileceği hüküm altına alınmış olup, Teknik Öğretmen unvanını ihraz etmişseniz ve Teknik Hizmetler Sınıfında görev almışsanız yukarıda belirtilen (c) bendine göre özel hizmet tazminatı almanız gerekmektedir.

Ayrıca konuyla ilgili aşağıdaki linki de inceleyebilirsin.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/Eskiler/2005/02/20050224-1.htm

hacker hocam çok teşekkür ederim. :+1: :+1: bakalım "siz teknik öğretmen değilsiniz" diyenlerin önüne koyunca bu kanunu ne yapcaklar....

Arkadaşlar tef 6/3 emlde çalışıyorum 4 yıllık öğretmenim ne kadar olması gerekiyor bana az yatıyor gibi geliyor, 990 Allah bereket versin :) , bir de %10 luk bir dilim var mış ve bazen o dilime giriyormuşuz ve maaşlarımız o nedenle eksik yatıyormuş, bu konuda malumatı olan var mı acaba :shock:

Hocam ben 8/2 sindeyim çok programlı lisede başlamıştım maaşım ilköğretime atanan arkadaşlarımdan 75 ytl fazlaydı. Sonra düz liseye dönüştürüldük ve teknk öğretmenliğimin devam ettiğini söylediler ve şuan 1019 ytl maaşım var. Maaş karşılığı girdiğim ders saati sayısı 20. Vergi diliminin yükselmesi konusuna gelince eğer ocak ayından itibaren geliriniz belli bi miktarı geçince vergi diliminiz yüzde 5 artıyor yani maaşınız azalıyor ancak ocak ayından itibaren tekrar maaşınız yükseliyor. Yanılmıyorsam senede 8bin ytl olunca vergi diliminiz artıyor...

Yeni konu açmak istemedim.
Çok Programlı Lisede çalışıyorum. bilgisayar bölümü vardı, ekim ayı ortasında kapandı. özel hizmet tazminatını meslek lisesi gibi alıyodum. Aldığım özel hizmet tazminatı değişecek mi.

Geçen benim bir arkadaşın başına geldi böyle birşey.. Bölümünüz yoksa maalesef özel hizmet tazminatı alamıyorsunuz..

teşekkürler hocam. bu değişikliği idare maaş değişikliğiyle mi bildirecek acaba

Geri