Çok ders var ,kalabalık sınıflar NE yapmam gerek :(

Kodla Büyü

Öğretmen olduğunuza pişmanmısınız?

• Evet

Oy: 33 42.9%
  • Hayır

Oy: 44 57.1%

• Kullanılan toplam oy
    77

dcım

Üye
Arkadaşlar çalıştığım okulda sınıflar ço0k kalabalık ve okulda 30 sa ders var.Bt sınıfı var okulda.Benim haricimde ücretli bir öğretmen var .Ben okula sonradan geldim.Ücretli öğretmen 5.sınıflara bende 6.sınıflara giriyoruz.15 sa ders istedim ama müdür 21 sa kadar ders verebileceğini söyledi.
Okul hapisane gibi ve çok kalabalık ..4 sa dersten sonra öğleden sonra ki derslerde saatler geçmiyor. o okula ilk gittiğim günden beridir başım ağrıyor, istifa etmek istedim.İstifa etsem ne yapıcam onu da bilmiyorum.Öğretmenlik mesleğimde 14. yılım ama inanın artık ne öğrenci sesi duymak ne de görmek istiyorum.Sizler ne tavsiye edersiniz?
çoçuklar haylaz ,şımarık sürekli sus sesiz ol demekten başka birşey dinlemiyorlar..Bu okulda derse girmeden nasıl bir çözüm üretebiliriz?Btr olsam sanırım 15 sa derse girme zorunluluğu var vs..Ben bir çözüm bulamadım.Fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim:(:(

Herkes aynı durumda hocam ve de istifa yeter şartlar hazır değilse çözüm değil.. ( Yeter şartlardan kastım en azından ticaret yapmanız ve sermayeniz lazım..)
Gelelim sınıflarınıza.. 21 saate kadar yönetmelik gereği mecburi ders veriliyor.. BT sınıfınızın olması bence büyük bir avantaj.. Kurun Netsup... programını.. Anlatacaklarınızı dersin ilk 10-15 dk.sında anlatın sonra serbest bırakın.. İstekli olan ve kafası çalışanlar varsa onlarla grup ya da bireysel çalışın diğerleri varsın oynasınlar..
Bu şekilde günlerinizi geçirip o okuldan kurtulmak için sabredin ve en yakın atama-tayin döneminde başka bir okula tayin isteyin.
Dediğim gibi biraz da olumlu yanlarını düşünün.. Bir işiniz olduğunu, para kazandığınızı, ailenizi ve de okulunuzda BT sınıfınız olduğunu..
Ben de 12.yılımdayım, ev taksiti ödüyorum... Biliyorum çok zor şartlardayız ama sabretmekten başka çare yok.. Biraz kaba olacak ama MEB bize diyor ki: ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin.."
Hakkınızda hayırlısı olsun..

Arkadaşlar çalıştığım okulda sınıflar ço0k kalabalık ve okulda 30 sa ders var.Bt sınıfı var okulda.Benim haricimde ücretli bir öğretmen var .Ben okula sonradan geldim.Ücretli öğretmen 5.sınıflara bende 6.sınıflara giriyoruz.15 sa ders istedim ama müdür 21 sa kadar ders verebileceğini söyledi.
Okul hapisane gibi ve çok kalabalık ..4 sa dersten sonra öğleden sonra ki derslerde saatler geçmiyor. o okula ilk gittiğim günden beridir başım ağrıyor, istifa etmek istedim.İstifa etsem ne yapıcam onu da bilmiyorum.Öğretmenlik mesleğimde 14. yılım ama inanın artık ne öğrenci sesi duymak ne de görmek istiyorum.Sizler ne tavsiye edersiniz?
çoçuklar haylaz ,şımarık sürekli sus sesiz ol demekten başka birşey dinlemiyorlar..Bu okulda derse girmeden nasıl bir çözüm üretebiliriz?Btr olsam sanırım 15 sa derse girme zorunluluğu var vs..Ben bir çözüm bulamadım.Fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim:(:(
Benzer durumdayım.İlk tayin döneminde küçük bir okula sadece maaş karşılığı girmeyi düşünüyorum. Sabırlı olun başka okula tayin isteyin.

hocam sorununuz biraz psikolojik gibi sanki . tebdili mekanda ferahlik vardir derim. Ayrica yerinizde olmak isteyen onbinlerce aday var.

Herkes aynı durumda hocam ve de istifa yeter şartlar hazır değilse çözüm değil.. ( Yeter şartlardan kastım en azından ticaret yapmanız ve sermayeniz lazım..)
Gelelim sınıflarınıza.. 21 saate kadar yönetmelik gereği mecburi ders veriliyor.. BT sınıfınızın olması bence büyük bir avantaj.. Kurun Netsup... programını.. Anlatacaklarınızı dersin ilk 10-15 dk.sında anlatın sonra serbest bırakın.. İstekli olan ve kafası çalışanlar varsa onlarla grup ya da bireysel çalışın diğerleri varsın oynasınlar..
Bu şekilde günlerinizi geçirip o okuldan kurtulmak için sabredin ve en yakın atama-tayin döneminde başka bir okula tayin isteyin.
Dediğim gibi biraz da olumlu yanlarını düşünün.. Bir işiniz olduğunu, para kazandığınızı, ailenizi ve de okulunuzda BT sınıfınız olduğunu..
Ben de 12.yılımdayım, ev taksiti ödüyorum... Biliyorum çok zor şartlardayız ama sabretmekten başka çare yok.. Biraz kaba olacak ama MEB bize diyor ki: ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin.."
Hakkınızda hayırlısı olsun..
Evet hocam teşekkürler .3 sene var daha nasıl geçer bilemiyorum tayin için:(

hocam sorununuz biraz psikolojik gibi sanki . tebdili mekanda ferahlik vardir derim. Ayrica yerinizde olmak isteyen onbinlerce aday var.
evet hocam artık zaman ilerledikçe öğretmenlik mesleğinizde de rahat nasıl ederimi düşünüyorsunuz...siz kalabalık bir okulda çalışıyormuşunuz?
kaç saat derse giriyorsunuz acaba merak ettim ?Birde 3 senem var tayin için maalesef

Hocam herkes aynı durumda diyorsunuzda forumda btr olanlar ya 6 sa dersleri veya 8 sa dersleri vs var ....bende az derse girip btr olmak istiyorum:(
Derse girmemek çok güzel
hocam o btr olanlar küçük okul olduğu için 6 veya 8 saat derse giriyor. yani ders yok zaten. ama ders olsa 21 saate kadar yolu var. size Allah sabır versin ama zaten çoğunlukla aynı durumlardayız. en fazla ders saati değişir. öğrenci profili , yaşanan sorunlar büyük çoğunlukla aynı

benzer problemler maalesef büyükşehirlerin çoğunda mevcut. çünkü öğrencilerin sizden çekineceği bir durum yok. siz çekiniyorsunuz öğrencilerden acaba şunu söylediğim zaman başıma bir iş gelir mi diye. İdareciliği düşünebilirsiniz. İlçeden varsa herhangi bir okulda görevlendirme idarecilik. sadece bir öneri ve düşünce benimki.

Derste yazı yazdırarak not tutturmayı dene hocam, tavsiye ederim öyle öğrenciler için güzel bir çözüm.

evet hocam artık zaman ilerledikçe öğretmenlik mesleğinizde de rahat nasıl ederimi düşünüyorsunuz...siz kalabalık bir okulda çalışıyormuşunuz?
kaç saat derse giriyorsunuz acaba merak ettim ?Birde 3 senem var tayin için maalesef
28 saat giriyorum 1500 kisi okul goc alan bir bolge sorun yok cok aileleler egitime onem vermiyor ama

Aynı durumdayım bende birde suriyelilerle mevsimlik işçi problemleri var ama işimle ilgili hiç böyle düşünmemiştim.Bence zaman geçmeden ya idareci olun yada başka bir iş bulun bir ömür böyle geçmez.Sizede çocuklarada yazık olmasın

İlk başladığım 6 yıl boyunca çok büyük bir okulda 30 saat (4. ve 5. sınıflar da dahil ve ilk kademede 1 er saat) 50-55 kişilik sınıflarda ders anlattım ve ders harici veya dahili zamanlarda bir de öğretmenlerin işleriyle uğraştım o zamanlar tv ye bağlanıyordu kasalar onu yapamıyorlardı vs. hayattan soğuduğum yıllardı:) şimdi 15 saat ders ve btr görevim var rahat mıyım evet ama o yılları özlemiyor değilim gerek öğrencilerin saflığı, sıcaklığı gerekse öğretmenler arası diyalog bakımından... ve o yıllar bana her yönden çok şeyler kattı...

şakaya vurdurun hocam..

benzer problemler maalesef büyükşehirlerin çoğunda mevcut. çünkü öğrencilerin sizden çekineceği bir durum yok. siz çekiniyorsunuz öğrencilerden acaba şunu söylediğim zaman başıma bir iş gelir mi diye. İdareciliği düşünebilirsiniz. İlçeden varsa herhangi bir okulda görevlendirme idarecilik. sadece bir öneri ve düşünce benimki.
Evet hocam büyük şehir köy görünümlü nerede öğretmenlik yapıyorum söyleyim şaşırırsınız.. İstanbul'un avrupa yakasında çok elit bir ilçede ..öğrencileri doldurmuşlar sınıflara nerelerden gelenler var bende anlam veremedim...İstanbul metropol bir köy..dağ başı bir okulda çalışmak daha zevkli imiş..eskiden öyle okulda zamanın nasıl geçtiğini bile anlamazdım....vs..gitmek gerek bu metropol görünümlü köyden...

hocam il ilçe müdür yardımcılarıyla il milli eğitim müdürüyle durumu görüşün arge proje ölçme değerlendirme vs bir yere kesin verirler kafanız rahatlar.

öyle okullar gördük ki; bayan öğretmene sınıfta dolaşırken p...k atan mı dersin, erkek öğretmeni avuçlayan kızlar mı dersin her türlüsünü gördük duyduk artık ne duysak inanabiliriz. çünkü yeni nesil hakkaten ahlak edep bakımından çok yetersiz kalitesiz.bunun sorumlusuda eğitim sistemiyle oynanması öğretmenlerin yetkilerinin alınıp okul idarelerinin yetkilerinin arttırılması, öğrencilere onları eğitecek olan öğretmenden çok yetki hak ve değer verilmesi ve bir sürü şey....

öyle okullar gördük ki; bayan öğretmene sınıfta dolaşırken p...k atan mı dersin, erkek öğretmeni avuçlayan kızlar mı dersin her türlüsünü gördük duyduk artık ne duysak inanabiliriz. çünkü yeni nesil hakkaten ahlak edep bakımından çok yetersiz kalitesiz.bunun sorumlusuda eğitim sistemiyle oynanması öğretmenlerin yetkilerinin alınıp okul idarelerinin yetkilerinin arttırılması, öğrencilere onları eğitecek olan öğretmenden çok yetki hak ve değer verilmesi ve bir sürü şey....
Tamam, sistemle çok oynanıyor, haklısınız, ama eğer dört dörtlük bir eğitim sistemi olsaydı (çok övülen Finlandiya sistemi aynen alınsaydı mesela, ya da bize uyarlansaydı Türk tipi Finlandiye Eğitim Sistemi diye) bu problemler olmayacak mıydı sanki? Biz, eğitim aileden başlar demiyor muyuz? Problemli öğrencilerin çoğunun ailesi de problemli. Ailede sorun yoksa çevresi problemli. Artık her şeyi eğitim sistemine atıp işin içinden sıyrılma kolaycılığından kaçmalıyız bence. Biz köylü kafasıyla şehirli olmaya çalışıyoruz. Asıl problemimiz bu. Köyde yaşayıp büyüyen arkadaşlar alınmasınlar bu arada.

Eğer torpiliniz yoksa derdinize kısa zamanda bir çözüm yok maalesef hocam. Bunu kabullenip yavaş yavaş işleri düzeltmeye bakın. İlk zamanlar belki boşa kürek çekiyor gibi olacaksınız ama zaman içinde kendinizi kabul ettireceksiniz herkese. Unutmayın bugün yaşadıklarınız, yarın sizi daha iyi bir öğretmen yapacak.
Birde biraz özel olacak ama evliyseniz eşinize hissettiklerinizi anlatın biraz. Böyle bir okuldan çıkıp eve gittiğinizde pek güzel bir ifade olmayacak yüzünüzde, üstüne alınmasın.

Eğer torpiliniz yoksa derdinize kısa zamanda bir çözüm yok maalesef hocam. Bunu kabullenip yavaş yavaş işleri düzeltmeye bakın. İlk zamanlar belki boşa kürek çekiyor gibi olacaksınız ama zaman içinde kendinizi kabul ettireceksiniz herkese. Unutmayın bugün yaşadıklarınız, yarın sizi daha iyi bir öğretmen yapacak.
Birde biraz özel olacak ama evliyseniz eşinize hissettiklerinizi anlatın biraz. Böyle bir okuldan çıkıp eve gittiğinizde pek güzel bir ifade olmayacak yüzünüzde, üstüne alınmasın.
torpilim yok hocam illaki torpilli gerek derdimizi anlatmak için bilemiyorum, arkadaşlar il veya ilçeyle görüşürsem bir çözüm bulurlar diye yazmışlarda bende ümitlenmiştim az da olsa....evliyim ,,ev ve semt bile değiştirmeyi düşündük:((

Arkadaşlar;
Çok enerjik, saf ve umut dolusunuz.
Şöyle bir düşünün. 5 yıl önce öğrenciler nasıldı? Ya 10-15 yıl önce.
Peki ya 20-25 yıl önce öğrenciler ve veliler nasıldı?
Hayran kaldım sizlere. Bir grafik çizin yukardaki geçmişe yönelik 5 er yıllık dilimler için. Sonra da önümüzdeki 5 yılı hayalinizde tasavvur edin.
Neyse;
Yeni rejerasyonu anlatmıyayım sizlere.Nasılsa ileride yaşayarak göreceksiniz.

Arkadaşlar yerimizde olmak isteyen binlerce kişi var. Atanmak için can atan çok arkadaşımız var.
Dersi eğlenceli hale getirin arkadaşlar.
Benim de okulumda 40 saat ders var. 30 saat girdiğim dönemler oldu. Sınıfta 30 tane laptop var. Sınıf mevcutlarım 45-48 arası. Okulda 24 akıllı tahta 10 tane idari bilgisayar var. Okul sürekli aktif hergün farklı etkinliklerde çalışıyorum.
Yöntem değiştirin hocam.

Arkadaşlar yerimizde olmak isteyen binlerce kişi var. Atanmak için can atan çok arkadaşımız var.
Dersi eğlenceli hale getirin arkadaşlar.
Benim de okulumda 40 saat ders var. 30 saat girdiğim dönemler oldu. Sınıfta 30 tane laptop var. Sınıf mevcutlarım 45-48 arası. Okulda 24 akıllı tahta 10 tane idari bilgisayar var. Okul sürekli aktif hergün farklı etkinliklerde çalışıyorum.
Yöntem değiştirin hocam.
Şimdi ne yapıyorsunuz hocam?
Tahminen idare ile aranız iyi ders sayınızı baya azaltıp gibi btr oldunuz ...derslere başka hoca giriyor sonra burada rahat rahat fikir veriyorsunuz..Nasıl bir yöntem geliştirmek gerek ,onuda yazsa idiniz daha anlamlı bir çözüm olurdu..

Öğretmenlik dünyanın en zor ama aynı zamanda en kutsal mesleğidir. Siz anlattıklarınızla baş edemiyorsanız yanlış meslektesiniz demektir. Kurum değiştirin yada bırakın.

Dersi ilgi çekici hale getirmek lazım, kesinlikle doğru. Code.org, scracth , arduino ,3d tasarım falan anlatmak lazım. Teorik konulara girersek öğrenciler pek dinlemek istemiyor. Çok kötü öğrenci grubu ile bunlarla da ders yapmak çok zor bana göre.

Geri