Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Codec ler hakkında bilmeniz gerekenler

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında basbag tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. basbag

  basbag Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  566
  Beğeni:
  0
  Nedir bu Codec ?
  Codec kelimesi anlam olarak Compressor ( sıkıştırmak ) ve Decompressor ( sıkıştırılanı açmak ) kelimelerinin kısaltılmasından doğan bir kelimedir..Codec ler başlı başına bir yazılımdır..Compressor un karşılığı encoder decompressor un karşılığı decoder dir..
  Encoder ( sıkıştırmak ) codec ler bir görüntü veya sesi alıp belirtilen formatta ( divx, mp3, mpeg1, mpeg2 v.s.) şifreleyip sıkıştırırlar..Bu sayede ilgili formatın özelliğine göre yer tasarrufu sağlanır..
  Örneğin Müzik CD deki 3 dakkalık bir parçanın boyutu yaklaşık 50 MB dır..Bu CD formatındaki bir parça hiçbir kalite kaybı olmadan MP3 haline getirilince boyutu 3MB ta kadar düşürülebilir..İşte bu encoder e uğrayan ses i windows da dinleyebilmemiz için birde bu şifreyi çözecek decoder codec lere ihtiyaç duyulur..Sistemde Mp3 decoder i olmadığı sürece hiçbir şekilde bu dosyalar dinlenemez..
  Bir başka örnekde Divx denilen AVI formatlarıdır..4,5 GB lık bir DVD çok az görüntü kaybı ile 600 MB ta kadar divx formatı ile küçültülebilir..Bu türlü uygulamaları çalıştırmak için yine sistemde bir divx decoder i olmak zorundadır..
  Decoder ( çözmek ) codec lerde işte bu encoder e uğrayan işlemi çözer ve ses i veya görüntüyü verir..
  Kısacası Toparlarsak Codec yazılımları yer tasarrufları için geliştirilmiş formatlardır..Encoder ve Decoder olarak da ayrılırlar..
  Codec ler Nasıl çalışır ?
  Codec lerin tek başına sistemde bulanması bir anlam ifade etmez..Bu codec leri amacı doğrultusunda kullanacak programlarında sistemde bulunması gerekir..
  Mesela Mp3 ü dinlemek için winamp gibi media playerlere ihtiyaç duyulur..Mpeg2 için Mpeg2 oynatıcılara v.s.
  Codec ler nasıl sisteme yüklenilir ?
  Bir codec in bir sistemde kullanılması için ilk başta Register edilmesi gerekir..Yani bir yerden indirip bir codeği sisteme atmanız yetmez..Onu sisteme muhakkak tanıtmanız gerekir..Programlarla veya Codec pack lerle yüklenen codec ler otomatik olarak yükleme programları (setup) ile register edilir..
  Windows un register için olan uygulamasının adı Regsvr32 dir..ve sistem32 klasörü içindedir..Bu uygulama kullanılarak Codec ler register edilir..
  Register etmek demek bi nevi adres bildirmekdir..Yani codec in Bulunduğu yer o codeğin clsid denilen regedit numaraları ile regedit e kayıt edilir..Bir programda regeditden adreslere bakarak bu codec lere ulaşıp kullanır..
  Bir codeği bir yerde register edip o codeği başka bir yere alırsanız yine o kodeğin sistemde bulunması anlam ifade etmez..Çünkü regedit de eski yer kayıtlı olduğundan programlar orda kodeği bulamayınca kullanamayacakdır..Onun için bir codeği taşımadan önce ilk başta bulunduğu yerde unregister yapıp daha sonra taşıdığınız yerde tekrar register yapılmalıdır..
   
 2. sedom

  sedom Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2007
  Mesajlar:
  690
  Beğeni:
  0
  sağol hocam
   
 3. kaya_46

  kaya_46 Site Gezgini

  Kayıt:
  12 Kasım 2007
  Mesajlar:
  29
  Beğeni:
  0
  teşekkürler...
   
 4. karemn

  karemn Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  385
  Beğeni:
  0

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal