code.org tan öğrenciler sıkıldı. Yeni alternatifler

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar
1-) Telefon,tablet ve pc de sıkıntısız çalışan
2-) Öğretmenin, öğrencinin ilerlemesini takip edebileceği

code.org a alternatif bir platform öneriniz var mı.
İlk dönemde işlemiştim. Öğrenciler çok sıkıldı.
Ya da siz derslerde ne yapıyorsunuz.
Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

İlk dönem konuları içerisinde code org yok hocam aslında tamamen ikinci dönem konusu ben kodla büyü kullanıyorum

İlk dönem konuları içerisinde code org yok hocam aslında tamamen ikinci dönem konusu ben kodla büyü kullanıyorum
Hocam ben kodla büyü yü denedim daha önce. Telefonda stabil çalışmıyor. Sizin öğrencilerin hepsinde pc mi var. Nasıl yapıyorsunuz.
Edit: android chrome ile stabil çalışmıyor.

Android te en iyi code.org çalışıyor. Mblock anlatabilirsiniz Android uygulaması var.

Hocam ben kodla büyü yü denedim daha önce. Telefonda stabil çalışmıyor. Sizin öğrencilerin hepsinde pc mi var. Nasıl yapıyorsunuz.
Edit: android chrome ile stabil çalışmıyor.
benim öğrencilerin PC si hepsinin yok hocam yani PC var yok şeklinde ders yapma sansimizda yok maalesef ben kodla büyü anlatıyorum odevlendirme yapıyorum onlar yapıyor ya da yapmıyor sene sonunda hepsine 100 vereceğim zaten :)

hocam eğer ders amacıyla code.org işliyorsanız, çocukların oyun oynamadığı bilincini öncelikle aşılamalısınız çocuklara. Dersimiz oyun, eğlence dersi değil, çocuk da bu bilinçte olmalı.

hocam eğer ders amacıyla code.org işliyorsanız, çocukların oyun oynamadığı bilincini öncelikle aşılamalısınız çocuklara. Dersimiz oyun, eğlence dersi değil, çocuk da bu bilinçte olmalı.
Arduino, mbot ve mbit eğitimleri ile çocuk gerçek hayatı algılıyor hocam. Ama uzaktan eğitim sürecinde gerçekten de oyun oynuyor hissi oluyor öğrencide code.org ta .

Ben de code.org a alternatif arayanlardanım.
Codemino
EbaBlockly

Deneyin hocam isterseniz.

takip için kodlabüyü , ama öğrencileri zaten haftalık çalışmalar yaparak takip edersiniz , sizinle dosyaları paylaşırlar , belirli süre code.org , kodlabüyü kullandıktan sonra mblock , ya da scratch gibi rahat esnek çalışma yapacakları platformları mutlaka kullansınlar düşüncesindeyim , takıldıkları yerde ekran görüntüsü bile atarlar , Uzaktan eğitimde bunu bile başarabilirsek iyi

müfredata uyulmalı ama denetleyen olmayınca herkes kafasına göre takılıyor.
Hocam siz uyun. Uzaktan eğitimde code.org denetlenebilir. Çocuklar bişey öğreniyor mu öğreniyor. Yeni yöntemler araştırıyor muyum araştırıyorum. Açıkçası okul döneminde de aynısını yapıyorum. Çocuk hangisine hazır hale geldi ise o. Kolberg kanun düzen devam hocam size

Mblock üzerinden blok tabanlı kodlama eğitimi yaptıracağım.
Öğretim programındaki kazanımlara uyarak gittim, gidiyorum, gideceğim. Size de tavsiye ederim.
Mblockda robotik vs göstermiyorum. Scratch ile aynı olan bölümleri gösteriyorum. İleride robotik seti vs alırsam sistem hazır.. Bildiğiniz gibi mblock, scratch tabanlı.

Önceki yıllar ilk dönemde konular erken biterse isteğe bağlı code.org yaptırıyordum. Sınıfın en iyi beş öprencisinin sözlüsüne ek 100 vererek motivasyon sağlıyordum. Sayı ona kadar çıkıyordu.
Bu yıl sadece kullanıcı adı ve şifreleri gönderdim. 5.sınıflar katılım oranı %25, hiç zorlamadım.. ders sonlarında konularım bitince isteyen öğrencilerin sorularını yanıtlıyorum.
Kodla büyü sitemizin sponsoru olsada üyelik için muhtardan onaylı ikâmetgâh senedi falan istediği için evrak toparlayamadım. Code.org da öğrenciler "878 hasan" şeklinde kayıtlı. Benim de e posta adresim yetiyor.

Her okulun ve sınıfın sosyal, ekonomik, veli vs etkenleri farklı. Bazı sınıflarımda canlı derse katılım %95 lerde iken bazı sınıflarımda %30 larda. Bu yüzden uygulayabileceğim yöntemler kullanabiliyorum. Aksi halde bazı öğrenciler kopuyor, soğuyor.. zaten canlı derse katılım bile sıkıntılı.

Hocam siz uyun. Uzaktan eğitimde code.org denetlenebilir. Çocuklar bişey öğreniyor mu öğreniyor. Yeni yöntemler araştırıyor muyum araştırıyorum. Açıkçası okul döneminde de aynısını yapıyorum. Çocuk hangisine hazır hale geldi ise o. Kolberg kanun düzen devam hocam size
Hocam ben code.org vs. laf atmadım, müfredatta ilk dönem kodlama uygulamaları yok, ama bazı arkadaşlar kendileri sıkıldıkları için, ilk dönemki kazanımları atlayarak ya da üstünden hızlı geçerek hemen kodlamaya geçiyor, bunu söylüyorum.

Hocam ben code.org vs. laf atmadım, müfredatta ilk dönem kodlama uygulamaları yok, ama bazı arkadaşlar kendileri sıkıldıkları için, ilk dönemki kazanımları atlayarak ya da üstünden hızlı geçerek hemen kodlamaya geçiyor, bunu söylüyorum.
Office programlarını öğretiyordum müfradata göre aslında. Ama öğrencilerin yarısı telefon üzerinden giriyordu. Derste sadece anlatıcı rolüne büründüm . Birde iki tane öğrenci ile ders işliyorduk. Bende bir umut belki ikinci dönem okullar açılır ise office programlarını sınıfta işlerim diye düşündüm. O an hem telefon hem tablet ve pc de çalışan code.org sitesine erken bir giriş yapmış olduk. Benim için o an verdiğim karar mantıklı geldi. Ha yine yaptığım şey sorgulanır mı sorgulanır hocam.

Tavsiyen için teşekkür ederim hocam. Bende kodla büyü yü denedim. İlerleyen aşamalara gerçek kodlamaya daha yakın bir anlayışı var. Bilgisayarda bazen sağ taraftaki resimli alan kayboluyor. Ama yine de güzel. Telefonda ve tablette ise puffin web browser yüklettim çocuklara. Bu uygulamadan masaüstü sitesi iste dersek sıkıntısız çalışıyor. Sadece forward alanlarına yazı yazarken klavye öne geliyor. Başka da bir sorun yok şimdilik.

Aslında başlangıç olarak bence office programları kesinlikle unutulmamalı. En azından temel düzeyde belli bir süre ve standartta anlatılmalı. Sürekli kodlamayla olmaz. Bilişim kodlamadan ibaret değil. Yarın iş hayatında atılınca kodlama değil office soruyorlar...

Aslında başlangıç olarak bence office programları kesinlikle unutulmamalı. En azından temel düzeyde belli bir süre ve standartta anlatılmalı. Sürekli kodlamayla olmaz. Bilişim kodlamadan ibaret değil. Yarın iş hayatında atılınca kodlama değil office soruyorlar...
Hocam office olmaz ise olmazdır benim için. 19 kişilik sınıfta sadece 3 kişinin bilgisayarı var. Telefondan , tabletten verim alamadık. Okulda olsa bol uygulamalı severek işliyorum hocam.

Hocam office olmaz ise olmazdır benim için. 19 kişilik sınıfta sadece 3 kişinin bilgisayarı var. Telefondan , tabletten verim alamadık. Okulda olsa bol uygulamalı severek işliyorum hocam.
Yani hocam inan artık bu kodlamadan tabiri caizse gına geldi. Acaba kodlama sevdalısı bu kadar öğretmen ve yönetici önceden ne yapıyordu ve kodlama pat diye kalksa ne olacak merak ediyorum. Bilinçli bilgisayar ve teknoloji kullanımı öncelikli olmak üzere, kodlama temel düzeyde ek olarak anlatılabilir ve daha sonra yetenekli ve hevesli öğrenciler kurs veya egzersiz çatısı altında toplanıp yarışma, proje vs için hazırlanabilir. Branşımızın adı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım ki buradan da anlaşılabileceği gibi önceliğimiz bilişim teknolojileri sonra yazılım. Aynı öğretim-eğitim değil de eğitim-öğretim olduğu gibi...

Sıkıldıgından degil.kosul,döngü ,fonksiyon kısımlarında beyinleri yanıyor.kavramları anlamakta zorlanıyorlar.keske code.org u tam yapabilseler.zatrn uzaktan eğitim de olsa yüz yüze de olsa programlama konusunda katılımcı az olur.imkanı olan bile uzaktan katılmaya üseniyor.koyun sürüsü yetiştiriciliği yapıyoruz

ben de 5 lere 2. dönem code org da sınıf oluşturup işlemeye başladım ama artık zorlanmanın getirdiği bir bıkkınlık var birazcık beyinlerini yoran etkinlik gelince yapmadan geçiyorlar sıkıldık diyorlar bu dönemi code.org ile kapatmam imkansız görünüyor

Şu pandemi de çocuga nasıl ulaşacaz.ders kitapları olsa imkanı olmayan en azından neye çalışacağını bilir.

web 2.0 araçlarının kullanımı gösterilebilir. bence iyi de olur. neticede içerik oluşturmak her zaman gerekliliğini koruyan bir konu... ayrıca mobilde de kullanılıyor bir çoğu.

Geri