Code.org eğitiminden sonra hangi yazılımı önerirsiniz?

Kodla Büyü

bilisimörtmeni

Site Gezgini
6. ve 7. sınıflarla kodlamayla tanıştırmak için code.org sitesini kullandık. öğrenciler bi üst aşamaya geçip kendileri kod yazmak, robotik kodlama öğrenmek istiyorlar.
Seviyelerine uygun, sorunsuz çalışan site veya yazılım önerirmisiniz.:)

blockly öneririm hocam... Sonlara doğru blok mantığından çıkarıp kodlama-kod yazma mantığına ilerletiyor. Hatta en baştan o blokla oluşturduğu şeyin kodlarını verior.. Kesinlikle blockly...

Hocam blockly meb hattinda stabil calisiyor mu? Bir haftadir acmaya calisiyorum cok uzun zamanda yukleniyor.

Hocam blockly meb hattinda stabil calisiyor mu? Bir haftadir acmaya cakllisiyorum cok uzun yukleniyor.
Çalışıyor hocam blockly meb hattında sorunsuz. Ben 7.sınıflarda blockly işliyorum. İyi gidiyor. Bir de interneti bir türlü olamayan bir pc miz vardı. Ona da sorunu halledene kadar, blockly nin internetsiz çalışan bir paketi var. Nette bulmuştum. Onu yükledim. O öğrenciler o bilgisayarda o şekilde kullanıyor. Onda da sıkıntı yok hocam. Yalnız 5 ve 6lara en azından benim 5ve 6lara ağır blockly. 7lere anlatıyorum. Örneğin koordinat düzlemi matematikte 8.sınıf kazanımı. Ben mecburen anlattım çocuklara..çünkü blockly de ilerlerken çocuk x y koordinat düzleminde kod parçalarını birleştiriyor. Eğer iyiyse öğrencileriniz anlatın. Fakat benimkiler gibi orta seviyeyse blockly bence ağır. Bu benim yorumum tabi ki. Diğer öğretmen arkadaşlar da deneyimlerini paylaşırlar :)

Hocam ben bi turlu yukleyemedim. Yarin bir daha deneyeyim. Code.org u bu donem kullanacam. Ikinci donem icin blockly dusunuyordum. Meb hattinda sorun olmamasi cok iyi. Tekrar deneyecem. Tesekkurler.

code org la scratch ın alakası yok hocam, nsıl böyle bir çıkarımda bulundunuz?
Hocam ikisi de blok temelli programlama. Code.org'da ders-3 ve ders-4 den sonra, scratch programinin ogrenci gelisimine cok katki saglayacagini dusunmuyorum.
Bundan sonraki uygulamanin daha soyut dusunmelerini saglamasi gerektigini dusunuyorum.

code.org ile scracth in tek ortak noktası kod temelli oluşu .. scratch te ortaya ürün çıkıyo ve cocuklar kendi oyunlarını yapıp oynayacak olmanın hevesi ile oldukça aktif oluyolar derste..

Hocam ben bi turlu yukleyemedim. Yarin bir daha deneyeyim. Code.org u bu donem kullanacam. Ikinci donem icin blockly dusunuyordum. Meb hattinda sorun olmamasi cok iyi. Tekrar deneyecem. Tesekkurler.

hocam eba üzerinden açın, blockly nin direk sitesine giremiyoruz meb de, eba da kodlama sayfası üzerinden açabilirsiniz.

kesinlikle scratch. kodu game lab daha zor cocuklar icin. daha cok zorlaniyorlar. becerebilen cok basarili beceremeyen kendini birakiyor. scratchta ise adim adim gidince guzel sonuclar aliniyor.

kesinlikle scratch derim. çocuklar bir işi başarabilmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Keşke daha fazla dersimiz olsada daha gelişmiş oyunlar tasarlayabilseler. Diğer ülkelerin scratch uygulamalarına bakıyorum super mariodan tutunda street fighter oyununa kadar yapmışlar. Tabi bu bahsettiğim oyunları ortaokul çocuklarının yapmasını bekleyemeyiz ama heveslenen çocuklar bu işi devam ettiriyorlar 7. ve 8. sınıfta evlerinde uğraşıyorlar.

Hocam bu programlarda amaç algoritma geliştirmek ve temel if, else, döngü, değişken kavramlarını kavratmak.

Yani bol bol farklı projeler yaptırın. Yukarda bahsettiğim şeyleri kullanacakları etkinler planlayın.

Sonrasında arduino kart tanıtımı temel bazı elektronik kavramlar ve kod yapısı ile giriş yapılır. Gözünüzde büyütmeyin, işin içine girince çocuklardan beklediginizden fazlasını alıyorsunuz.

Ben yine de blockly ı ogrencilerle birlikte cozmenizi öneriyorum.

Kolay gelsin hocam...

Hocam bu programlarda amaç algoritma geliştirmek ve temel if, else, döngü, değişken kavramlarını kavratmak.

Yani bol bol farklı projeler yaptırın. Yukarda bahsettiğim şeyleri kullanacakları etkinler planlayın.

Sonrasında arduino kart tanıtımı temel bazı elektronik kavramlar ve kod yapısı ile giriş yapılır. Gözünüzde büyütmeyin, işin içine girince çocuklardan beklediginizden fazlasını alıyorsunuz.

Ben yine de blockly ı ogrencilerle birlikte cozmenizi öneriyorum.

Kolay gelsin hocam...
tesekkürler:)

Hocam code orgda hangi dersleri tanımlayıp çözdünüz çocuklara bende 6-7lere anlatıyorum daha doğrusy yeni başladımanlatmaya

Geri