cmos checksum error hatası

Kodla Büyü

zafers01

Site Gezgini
Arkadaşlar acil yardımınızı bekliyorum. Benim bilgisayar açılırken cmos checksum error hatası veriyordu. Setup dan Load Fail-Safe Default ayarını seçtim evet dedim kaydedip çıktım. Bu kez açılırken Primary Sata device not found -
Secondery Samsung ... şeklinde mesaj veriyor sürekli açılıp kapanıyor. İçinde çok önemli dosyalarım var. Nasıl kurtarabilirim. Acillll.... Lütfen

HOCAM YAPACAKLARIN
1-KASAYI AÇ
2-KASANIN İÇİNDEKİ PİLİ ÇIKAR
3-5-10 DK BEKLE
4-PİLİ YERİNE TAK
5-BİLGİSAYARINI ÇALIŞTIR.

KOLAY GELSİN....................

default yaptıgın için satayı kapatmış olabilir. Sata ayarlarını tekrar enable yapmalısın.

Arkadaşlar biraz önce pil alıp geldim yine olmadı. Warning cmos has been change ve please re-enter cpu settings in the cmos setup and remember to save before quit şeklinde bir hata veriyor. Harddiskte kızımın resimleri var, yoksa bu kadar panik yapmayacam.
lütfen yardım

bende de aynı hatayı vermişti vakti zamanında, ilk başta bios pilini çıkardım 5-10 dakika sonra tekrar taktım, ve bütün donanımlara tek tek baktım, işlemciyi,ramı,hddyi ve güç kaynağını söküp taktım. Sonra biosu default ayarlarına getirdim, halloldu,umarım sende de işe yarar

Arkadaşlar her şeyi denedim. Parçaları söküp taktım, pili değiştirdim. Olmuyor olmuyor delirecem. Bilgisayar öğretmeni olarak tamirciye götürmek zoruma gidiyor. Lütfen yardım aklınıza gelen başka şey var mı?

Şimdi açılışta aşağıdaki hataları veriyor. Enter yaptığımda windows yazısı gelir gelmez kapanıp tekrar açılıyor. Yine aşağıdaki yazılar geliyor.
cmos checksum error. Default loaded
cmos battery failed
warning! cpu has been changed
please re-enter cpu settings in the cmos setup and remember to save before quit.

şimdi hocam...
1.buna şükredin.(benim bilgisayar bios sorunu nedeniyle hiç açılmamıştı anakart servise yolladım.)
2.öncelikle anakartı kasadan tamamen çıkarın.---uzay montaj yapcaz---
3.üzerindeki tüm parçaları çıkarın işlemci,ram,ekran kartı,kablolar... sadece anakart kalsın.
4.anakartın varsa kullanım klavuzunu elinize alın yoksa , marka ve modeline göre indirin jumper ile bios sıfırlama yapılacak.
5.genelde bios pili çevresinde olan manuel bios sıfırlama jumperını gerekli yere takın.
6.anakartın işlemci ve ramini takın.
7.güç girişlerini yapın.(anakart ve işlemci için.)
8.anakartı çalıştırın.
9.tekrar jumperı eski yerine takın.ve anakarın tüm baglantılarını dışarıda yapıp görüntü almayı deneyin...
*** unutmadan bios pilini bir avometre ile ölçerseniz yada dilinize değdirin bakalım değeri düşükse ,gücü cmosta bilgilerinizi saklamaya yetmiyor olabilir.

Not: zafers01 hocam bilgisayar öğretmeni bu bilgileri onun anlayacağı şekilde yazmadım diğer arkadaşlarda anlasınlar diye detaylı yazdım .
inşallah yardımçı olur.

eğer olmazsa anakartınızı servise yollarsanız. çok cüzi bir ücretle biosu tekrar yüklüyorlar.
kargo gidiş sizden dönüşü onlar veriyor.
ben genelde bu şekilde yaparım...

suferi' Alıntı:
şimdi hocam...
1.buna şükredin.(benim bilgisayar bios sorunu nedeniyle hiç açılmamıştı anakart servise yolladım.)
2.öncelikle anakartı kasadan tamamen çıkarın.---uzay montaj yapcaz---
3.üzerindeki tüm parçaları çıkarın işlemci,ram,ekran kartı,kablolar... sadece anakart kalsın.
4.anakartın varsa kullanım klavuzunu elinize alın yoksa , marka ve modeline göre indirin jumper ile bios sıfırlama yapılacak.
5.genelde bios pili çevresinde olan manuel bios sıfırlama jumperını gerekli yere takın.
6.anakartın işlemci ve ramini takın.
7.güç girişlerini yapın.(anakart ve işlemci için.)
8.anakartı çalıştırın.
9.tekrar jumperı eski yerine takın.ve anakarın tüm baglantılarını dışarıda yapıp görüntü almayı deneyin...
*** unutmadan bios pilini bir avometre ile ölçerseniz yada dilinize değdirin bakalım değeri düşükse ,gücü cmosta bilgilerinizi saklamaya yetmiyor olabilir.

Not: zafers01 hocam bilgisayar öğretmeni bu bilgileri onun anlayacağı şekilde yazmadım diğer arkadaşlarda anlasınlar diye detaylı yazdım .
inşallah yardımçı olur.

eğer olmazsa anakartınızı servise yollarsanız. çok cüzi bir ücretle biosu tekrar yüklüyorlar.
kargo gidiş sizden dönüşü onlar veriyor.
ben genelde bu şekilde yaparım...

Hocam çok teşekkür ederim. Şu an okuldayım eve gidinci deneyeceğim.

hocam bence pildendir ama bios ta cpu hız ayarlarına bi bak 100 olan yerler varsa 133 yap değiştir
bi de bunu dene bakalım pil bitse de f1 ile açıyoduk yada söküp takıp hallediyoduk
zannedersem defult aayarlar da cpu ayarlarının değişmesi lazım

mynt hocam F1 ile açılma ekranı gelmiyor sanırım, zafer hocanın anlattıklarına göre ayar konusunda bazı denemeler yapılmış. onedenle bu şekilde yazdım.
eğer yukarıda yazdığım işlemlerden daha önce yapılabilecek kolay yollar varsa tabiki onlar yapılmalı ama eğer çözüm gerçekleşmiyorsa yukarıdaki yöntem geçerlidir...

Geri