CMOS CHECKSUM ERROR-DEFAULTS LOADED

Kodla Büyü

ngi

Üye
Açılışta bu msj geliyor ve klavyeyi de görmüyor :!:
F1 veya Del'e basıp biosa da giremiyorum
Bios pili takıp çıkardım
Kartları kontrol ettim

Sorun ne olabilir? Aynı zamanda çözümü de tabii :?:

Ya gerçekten merak ettim bu problemin sebebini garip geldi, klavyeyi görmemesi tuhaf. Yok mu bir bilen?

klavye çalışsaydı sorunu kolay çözerdik
klavyeniz usb mi usb ise normal girişli bir klavye kullan

aynı sorunla bende karsı karsıyayım pekı sen arkadasım bıos pılının cıktıgı yuvadakı artı eksı kutupları kısa devre etmeyı denedın mı bırde oyle dene bakalım veya bıos pılını hemen yanında kısa devre etmek ıcın kullanınlan jumper var onlarıda kısa devre etmeyı dene

Hocam sizin sorununuz bios pili, bios pili ya zayıflamış ya da bitmiş, değiştirirseniz sorun kalmaz muhtemelen. Birde bu problem güç kaynağı ile alakalı bir problemde olabilir...

Güç Düğmesine basıldığında, CMOS’da kayıtlı olan BIOS ayarlarına göre sistem açılır. Kayıtlı olan ayarlar bir süre sonra kayboluyor ve sık sık “CMOS Checksum error” hatası ekranda gözüküyor ise, anakartın üzerinde bulunan pilin değiştirilmesi gerekir. Bu da sorunu çözmezse, CMOS yongası bozulmuş demektir.

cmos hatasıyla beraber "Keyboard error or no keyboard present" gibi klavye hatasıda veriyor. Bios pilini değiştirdim rami değiştirdim güvenlik kartını çıkardım her yolu denedim. olmuyor olmuyor. rtyucel hocamın dediği gibi cmos yongasımı bozuk yoksa başka bir sorunmu var? Bilgisayarlar vestel promega.

Bios pili ömrünü tamamlamıştır. Yenisi ile değiştirip tüm ayarları tarih saat dahiil yapıp kaydedinb sorun çözülecektir.

alideniz2000' Alıntı:
1) bios pil yuvasını sprey ile temizleyelim.
2) ram yuvasını temizleyelim.
3) bios ayarlarını default yapalım.

bu üç işlem sonuç vermezse, biosun yeniden yazılması gerekecek.

1- yaptım
2- yaptım
3- yapamadım çünkü klavye çalışmıyor sorunda o zaten "Keyboard error or no keyboard present" diye hata veriyo usb klavye ps/2 klavye denedim genede çalışmıyor.

iyi ki bu konu açıldı, aynı sorun benim pc de de var, çözüm önerilerinin hepsini deneyeceğim inşallah olur...

Arkadaşlar benzer hata benim eski bilgisayarda da var şuan. bios pili bitik. setup a kendisi girior ve şilemci saat çarpanlarını değiştireceğim yere geliyor. daha önceleri klavyeden yapıyordum. şuan ps/2 yuva da bozulmuş. ps klavye olmuyor pc ye. usb klavye bazen görüyordu bios ta bugun yeni biosla bir türlü gösteremedim. resetleyince de cnos checksum error diyor f1 e basmamı isyior. bir çözüm öneriniz varsa pc yi açıp kullanmak isterim. teşekkürler.

benim çözümüm :D :D :D :D
1.bütün kartları söktüm
2.pili değiştirdim olmadı
MEĞER
FLASH DİSK TAKILIYMIŞ çıkartınca sorun çözüldü.

Geri