Clonezilla kullananlardan yardım

Kodla Büyü
M

Misafir 142690

Misafir
Hocalarım clonezilla ile imaj alırken “Bu disk uyumsuz GPT ve MBR bölümleri içeriyor" uyarısı alıyorum. @Emsile hocam sağ olsun Windows kurulurken tüm diskleri silmemi ve kurtarma bölümü oluşturmadan tek parça halinde Windows kurulumu yapmamı söyledi, gerçekten işe de yaradı. Fakat sorum şu;
1. Windows’un kurtarma bölümü olmadan kurulumu yapmamız sıkça çökmelere veya arızalara sebep olur mu?
2. Windows kurtarma bölümünü silmeden clonezilla ile imaj alamayız miyim?

Konu hakkında fikirlerinizi bekleriz. Şimdiden teşekkürler.

Ben uefi kurduğum, gpt olan, kurtarma bölümleri de olan diskte sıkıntı olmadan imaj aldım. Clonezilla yı mümkünse İngilizce olarak kullanın. Türkçe olarak kullanınca sıkıntı olabiliyor.

Ben uefi kurduğum, gpt olan, kurtarma bölümleri de olan diskte sıkıntı olmadan imaj aldım. Clonezilla yı mümkünse İngilizce olarak kullanın. Türkçe olarak kullanınca sıkıntı olabiliyor.
İngilizce de deneyelim bakalım sorun çıkacak mi. Bir de clonezilla sürümünü değiştireyim belki o şekilde problemi cozerim. Teşekkür ederim @yakuphan

Türkçede neden sıkıntı olabiliyor? Biraz açar mısınız?

Clonezillanın farklı sürümlerini ve farklı dillerini denememe rağmen sonuç değişmedi. Hala imaj almak istediğim akıllı tahtanın harddisk bölümlerinin GPT ve MBR uyumsuz bölümleri olduğu uyarısını alıyorum.

Clonezillayla ben de çok sıkıntı yaşıyorum hep bir yerlerde sıkıntı çıkıyor...Acroniste bukadar zorlanmamıştım.

Bu arada evdeki laptopda veya okuldaki bilgisayarlarımızda kurtarma bölümleri olmasına rağmen clonezilla problem çıkarmıyor, nedense sadece akıllı tahtalarda sorun yaşıyorum.

Sorunun sebebini araştırdığımda diskte hem GPT hem de MBR tablolarının oluşturulmuş olmasının buna sebep olduğuna dair bir şeyler gördüm.
Eğer daha önce tahtalara temiz bir windows kurulumu yapmayıp, tahtaların ilk kurulduğu zamandaki bölümleme sistemi duruyorsa ondan kaynaklı olabilir.
Çözüm olarak birkaç tane yöntem önerilmiş.
https://www.ubackup.com/articles/clonezilla-this-disk-contains-mismatched-gpt-and-mbr-4348.html
adresindeki yöntemleri deneyin isterseniz.

Sorunun sebebini araştırdığımda diskte hem GPT hem de MBR tablolarının oluşturulmuş olmasının buna sebep olduğuna dair bir şeyler gördüm.
Eğer daha önce tahtalara temiz bir windows kurulumu yapmayıp, tahtaların ilk kurulduğu zamandaki bölümleme sistemi duruyorsa ondan kaynaklı olabilir.
Çözüm olarak birkaç tane yöntem önerilmiş.
https://www.ubackup.com/articles/clonezilla-this-disk-contains-mismatched-gpt-and-mbr-4348.html
adresindeki yöntemleri deneyin isterseniz.
Sıfırdan yeni kurulum yaptığımda hatayı aldım hocam. Kurulum sırasında tüm diskleri silip yeni bölüm oluşturduğumda Windows kurtarma diski oluşturduğu icin clonezilla GPT ve MBR uyumsuz hatası veriyor. Eğer diski silip kurtarma bölümü oluşturmadan direkt Windows kurarsam bu defa kurtarma diski olmadığı icin clonezilla problem çıkaramıyor. Bizde kurtarma bölümü olmadığında çökmeler,
Mavi ekran hataları alır miyiz diye endişe ettik.

Hazırlamış olduğum evrensel imajlarda da etkileşimli tahta imajlarında da kurtarma bölümü bulunmaz. Kurtarma bölümü C ve D sürücüsü arasında bir alana oluşturulduğu içini ihtiyaç duyulduğunda C sürücüsünün alanını genişlemeye engel oluyor. Ben bu sebeple bilinçli olarak kurtarma bölümünü es geçerim. Kurtarma bölümü olmadan kurulum yaptığım bilgisayar sayısı hayli fazla, hiç birinden mavi ekran yada benzer şikayet gelmedi.
Kurtarma bölümünden kurtulmanın yolu, hazırlamış olduğunuz imajın clonezilla ile yedeğini almadan önce burdaki yöntem ile yedekleme yapıp aldığınız yedekle tekrar windows yüklemesi yapmak, bu durumda kurulumda kurtarma bölümü oluşturulmuyor.

Geri