Clonezilla ile aynı anda okulumdaki 28 pc ye imaj yükledim

Kodla Büyü

omerbilgin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar şu konuda anlattığım sistem sonunda sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Hatta başka bri okudlaki formatör arkadaşıma da sistemin aynısını klonladım. O da sanırım yarın format atacak.

fatih-etkilesimli-tahta-f279/akilli-tahtalar-ve-diger-projeleriniz-icin-imaj-sistemi-t146075.html

Kısaca özetleyeyim.
Bugün 28 tane akıllı tahtaya saat 17:00 da ben ve bir öğrencimin yardımıyla komple kendi eidtleidğim imajı attım. Ardından netopschool ayarlarını elle yaptım. Ardından netop teacher ile uzaktan deepfreezeleri yükledim. İmaja deepfreze koymadım sonradan düzenleme vs yapmakta zorluk olmasın diye.

21:30 da okuldan çıktım.

Yaklaşık 4.30 saat sürdüğüne bakmayın birkaç kişi daha olsaydı çok daha kısa sürebilirdi.

DRBL server ile backupun yüklenmesini ayarladıktan sonra tüm akıllı tahtaların yanına giderek PXE modunda başlatmak zaman alıyor. Ayrıca format bittikten sonra PXE modlarını tekrar kapatmak için de zaman harcadık. Peşine de deepfreeze kurulumu vs vs..

Yalnız bu sistemi her okulun networkunun ayrı olması sebebiyle kurarken kendi networkünüze göre kurmanız gerektiğini unutmayın.

Ben 10.55.1.xx serisindeki ip yaplanmasını kullanarak kurdum bu sistemi ancak arkadaşıma klonladığımzı sistem onun okulunda çalışmayınca 192.168.36.xx şeklindeki iplere değiştirmek zorunda kaldık.

Okulumda 33 akıllı tahta var 28 tanesine kurma sebebim 5 tane akıllı tahta network çıkışında veya PXE bağlanmada sorun yapıyor onlara kuramıyorum onları manuel kuruyorum.

Ayrıca yeni attığım imaja şu özelliği de ekledim.

önceden 1 adet windows server üzerinden öğretmen dökümanlarını paylaşıyordum. Ancak exe formatındaki ATUların çalışmasında sorun olduğu için ATU uygulamalarını ayırmak gerektiğini düşündüm ve ayrı bir server kurup o serverdeki paylaşım klasörüne yazma izini de vererek ATuların çalışmasını sağladım.

Açıkçası yarın öğretmenler kullanacak bakalımyorumlar ne olacak :)

Netop school kullanımına forumdan bazı arkadaşlar olumsuz yorum yapsalar da ben kullanım amacıma göre zorunlu gördüğüm için kurdum.

Oturduğum yerden tüm akıllı tahtalara istediğim yazılımı kurup gerekli ayarları yapıyorum. Sınıf sınıf dolaşmama gerek kalmayacak. Ayrıca sınıflara duyuru vs yapmak gerektiğinde de bu sistemden faydalanmayı düşünüyorum.

bizde tüm pcler kablosuz bağlı keşke "pxe over wifi" diye bir teknoloji olsa :(

Geri