Citroen C4 Hakkında

Kodla Büyü

turkuazxyz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 2012 model dizel yarı otomatik(MCP şanzıman) citroen c4 almayı düşünüyorum. Ancak yaptığım araştırmalarda yarı otomatik ve çift kavramalı şanzımanların çok arıza yaptığını ve masraflı olduğunu, özellikle MCP şanzımanlarda 2. vitese geçerken sarsıntının rahatsız edici boyutlarda olduğunu okudum. C4 ün en yeni kasalarında yarı otomatik yerine EAT6 adlı tam otomatik şanzımana yer verilmesi MCP şanzımanın kullanılmaması acaba bu yüzden mi diye düşündüm. Bu arada biraz da şansın etkili olduğunu gördüm. Uzun yıllar sorunsuz kullanaların yanında sıfır arabası şanzıman arızası verenlere de forumlar da rastladım.Ayrıca dizel araçlarda torkun yüksek olmasından dolayı otomatik viteslerin motor ve şanzıman arızalarına neden olduğu konusunda uyarılara da sık sık rastladım.

Bu aracı kullananlar fikir beyan ederse sevinirim.

Hocam ne yaptınız araç aldınız mı?
Ben de aracımı elden çıkarmak üzereyim. Sırasıyla c4, megane3 ve 308 düşünüyorum.(2011-2012)
C4 otomatik ben de düşündüm aynı sarsıntı yorumlarını ben de okudum. Otomatik alırsam sadece c4 ü düşünüyodum ama kararsızım. Manuel c4 mü alsam.
c4 lerin comfort+plus ların donanımı çok iyi
Megane ın motoru ve 2. eli
308 tasarımı ve az yakıtı. (207 dizel kullanıyorum. Yakıtı çok iyi)...
Aldıysanız yorumunuz nedir?

Evet hocam araştırmalarınız sonucu doğru bilgiler elde etmişsiniz. Yarı otomatik ve çift kavramalı şanzımanlar tam otomatiklere göre daha çok sorun çıkarır. Fakat dizellere bir türlü tam otomatikleri entegre edemiyorlardı ki son yıllarda Peugeot, Opel ve SsangYoung bunu aştı. Ama daha tasarruflu olduğu için çift kavramalılar yoğun bir şekilde dizel araçlarda kullanılıyor.
Bu yüzden alacağınız yarı otomatik araçlarda geçişler sarsıntılı olur ve arıza çıkarma olasılığı yüksektir.

2012 c4 kullanıcısıyım. 3 yıldır kullanıyorum. Arıza çıkar diyenleri anlayamıyorum.
MCP şanzıman en az sorun çıkaran yarı otomatik şanzımandır.
Hiç bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.
MCP'de 1'den 2'ye geçiş dediğiniz gibi hissediliyor.
O fiyat aralığına alabileceğiniz en dolu arabayı alırsınız.

Ben de manuel sisteme benzer bi motor olduğu için mcp lerin pek sorun cıkarmadığını çıksada maliyeti az olduğunu duydum. Hocam otomatik üzmez diyosan araştırıcam uygun düşerse alıcam. Aracı bu gün sattım. Şu 1-2 vitesde tam olarak ne oluyo, olmaması için vites değişimde gazdan çekin diyenler var onu mu ayarlıcam? Yoksa manuelde hissettiğinin yanında lafı bile olmaz mı? Ya da eleştirenler tam otomatik, daha üst sınıf araçlarla kııyasladıklarından mı? Ve son olarak otobanda 5. vitesde ama sakin düşük devirde giderken, 4. vitese atarızya bazen sola çıkacak yada hızlanacağızdır, o anki devir düşük gelir, bu otomatikde nasıl? Birden gaza yüklenince yavaş yavaş mı toplayacak seri olmamız gereken durumlarda sıkıntı çıkarır mı? Yoksa F1 den mi mudahale etmek gerek?

5-6 c4 picasso arayışım oldu fakat bir arkadaşımı picasso model aracını sürüp te vites geçişlerini hissedince vazgeçtim araba tabiri yerindeyse ağzına kadar dolu ama malesef kişisel farklılıklar nedeniyle vazgeçtim.

rock' Alıntı:
Ben de manuel sisteme benzer bi motor olduğu için mcp lerin pek sorun cıkarmadığını çıksada maliyeti az olduğunu duydum. Hocam otomatik üzmez diyosan araştırıcam uygun düşerse alıcam. Aracı bu gün sattım. Şu 1-2 vitesde tam olarak ne oluyo, olmaması için vites değişimde gazdan çekin diyenler var onu mu ayarlıcam? Yoksa manuelde hissettiğinin yanında lafı bile olmaz mı? Ya da eleştirenler tam otomatik, daha üst sınıf araçlarla kııyasladıklarından mı? Ve son olarak otobanda 5. vitesde ama sakin düşük devirde giderken, 4. vitese atarızya bazen sola çıkacak yada hızlanacağızdır, o anki devir düşük gelir, bu otomatikde nasıl? Birden gaza yüklenince yavaş yavaş mı toplayacak seri olmamız gereken durumlarda sıkıntı çıkarır mı? Yoksa F1 den mi mudahale etmek gerek?
Aynen dediğiniz gibi manuel sisteme benzer bir sistem sadece vitesi siz değiştirmiyorsunuz.
1-2 vites olayı şu şekilde. Mesela şehir içi dur kalk yapıyorsunuz. Bazen tam durmadan ilerlemeniz gerekiyor. Araç bazen o zamanlarda vitesi 2 de devam ettiriyor fakat devir düşük olduğu için 1. vitese düşürüyor o arada araç bazen bağırıyor. Ama bir süre sonra buna alıştığınız için zaten bunu çok sık yaşamıyorsunuz.
Veya tam kalkışlarda süratli şekilde kalkmak istediğinizde gazdan ayağınızı çektiğinizde bir yığılma oluyor. Bununda çözümü ya gaza tam yüklenmeyeceksiniz ya da gazdan ayağınızı çekmeyeceksiniz.
Yukarıda dediğim gibi ben araçtan memnunum bu fiyat aralığında bu donanımda başka araç yok.
Zaten tam otomatik şanzımanla kıyaslama yapmamak gerekir.

Yolda araç sollarken düşük devirde ilerlerken gaza tam yüklendiğinizde zaten araba kendi aniden hızlanmak için vitesi düşürüyor. Ama size yeterli gelmezse F1 kollarında müdahale ederek istediğiniz vitese alabiliyorsunuz.

Ayrıca aracı daha sportif bir sürüş için manuel modda da sadece F1 kollarından da sürmek mümkün.
Aracı kıyaslayanlar bence tam otomatikle kıyaslıyorlar.
DSG ile kıyaslayanda var ama DSG çok sorunlu bir şanzımanmış. VW servisinde çalışan arkadaş çok sıkıntı çıktığını söyledi.
DSG çift kavramalı olduğu için vites geçişleri çok hissedilmiyormuş fakat sıkıntılı diyorlar. Hiç VW kullanmadığım için bilemiycem.

Hocam bilgiler için teşekkür ederim. 1 soru daha. Tabiki otomatik alıp hep koldan kullanmak ne kadar mantıklı bilmiyorum ama diyelim koldan kullanıyoruz. o zaman da vites geçişlerini hissediyormuyuz.? Yani bu his çok mu sarsıntı şeklinde? Manulede benim kendi kullandığım kadar da mı ayarlayamaz? O zaman daha iyiyse en azından 1. ve 2. vites böyle halledilebilir... Birde bozuk yolda arabada sarsılıp yoruluyormusunuz çok sert mi süspansiyon? Benim 207 kötü yolda biraz sarsardı.
Megane3 ve 308(2011-2012) Kullanıcıları da yorum kıyaslama yaparsa sevinirim..

rock' Alıntı:
Hocam bilgiler için teşekkür ederim. 1 soru daha. Tabiki otomatik alıp hep koldan kullanmak ne kadar mantıklı bilmiyorum ama diyelim koldan kullanıyoruz. o zaman da vites geçişlerini hissediyormuyuz.? Yani bu his çok mu sarsıntı şeklinde? Manulede benim kendi kullandığım kadar da mı ayarlayamaz? O zaman daha iyiyse en azından 1. ve 2. vites böyle halledilebilir... Birde bozuk yolda arabada sarsılıp yoruluyormusunuz çok sert mi süspansiyon? Benim 207 kötü yolda biraz sarsardı.
Megane3 ve 308(2011-2012) Kullanıcıları da yorum kıyaslama yaparsa sevinirim..
Çoğu hatchback modelin arka süspansiyonları araç savrulmasın diye serttir. Doğal olarak c4ünde süspansiyonları sert.
Vites olarak kesinlikle manuelden daha iyi. Ama tam otomatikten kötü.
Dediğim gibi spor tarzda kullanmak istiyorsanız manuel kısmında kullanabilirsiniz. Diğer türlü şehir içinde otomatikte kullanmak daha mantıklı. O kadar abartıldığı kadar rahatsız etmiyor.
Bence bir test sürüşü yapsan ne demek istediğimi anlarsın.

Geri