chkdsk hatası

Kodla Büyü

ctrl+alt+delete

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bilgisayarda 2 harddisk takılı.açılışta yedek olarak kullandığım harddisk için chkdsk çalışıyor ve bittikten sonra takılıp kalıyor.ne xp açılıyor ne de başka işlem yapıyor.bu sorunu nasıl çözebilirim.(bad sector yok)

arkadaşım bu harddisklerin jumper ayarlarını yaptın mı. Belki daha sonra taktığın hdd, bilgisayarda master hale gelmiştir. Buna bir dikkat et.

hocam pc'nin boot seçeneğine bir bak muhtemelen senin yedek sabit diskim dediğin başlangıç olarak ayarlanmış ondada işletim sistemi kurulu olmadığı için pc açılmıyordur.Biostan başlangıç seçeneğini kontrol et işletim sistemi kullandığın makinada yüklü olan hdd'yi seç sorun çözülecektir.Tabi bu söylediğim bir ihtimal denemende fayda var iyi çalışmalar. sonuç bildirirsen farklı çözüm yollarıda üretebiliriz.

hocalarım disklerin ikiside sata.açılış işletim sistemi sağlam olan harddiskten sorun diğer harddiskte.chkdsk i iptal etsem bile takılıp kalıyor

çünkü bilgisayar bozuk olandan açmaya çalışıyor. Yukarda dediklerimizi bir denesen hocam

açılış sağlam olandan diğerinden değil.jumper ayarlarında da bir sorun yok.2 saat öncesine kadar her şey normal çalışıyordu

Dosya sisteminde oluşan bir hata buna neden oluyor,eğer yedekleyeceğiniz bi veriniz yoksa orda işin en temizi o diski sağlam bi formatlamak.

işin tuhaf yanı diski taktığım zaman sağlam bölümdeki xp çalışmıyor chkdsk bölümünde takılıp kalıyor.

Benzer bir problemle ben de uğraşıyordum ve diskimdeki verilerden de vazgeçmek istemiyordum sorunu şöyle çözdüm ben,inşallah sorunlu diskiniz birkaç bölümden oluşuyordur,eğer öyleyse en kaybedilebilir verilerin olduğu bölüme bir windows kurun ve ordan verilerinizi yedekleyin,sonra da o diske güzel bir format.

format atmayıda denedim bu seferde bad sector olmadığı halde varmış gibi bir yerde takılıp kaldı.birde chkdsk in çaılşamsını engelelyip deneyeceğim olmazsa artık yapacak bir şey yok.allahtan garanti devam ediyor
sorun çözülmedi ama yardımlarınız için hepinize teşekkürler

arızalı harddiskini başka bir bilgisayara 2.harddisk olarak tak.açtıktan sonra partitionlara tek tek chkdsk işlemini uygula

Geri