Cebit'te BBNet Zirvesi-Fikir Paylaşımı

Kodla Büyü

the_korsan

Site Admin
Yönetici
Merhaba arkadaşlar

Niyazi Bey sağolsun bize bir teklif sundu.

6-10 Ekim tarihleri arasında yapılacak CeBit fuarında 9 Ekim'de BBNet Bilişim Öğretmenleri forumu zirvesi düzenlememizi teklif etti.
Bir seansta da bilişim öğretmenlerinin sıkıntılarını anlatabilir sesimizi duyurabiliriz. Ayrıca tüm öğretmenlere de bilet sağlanabilecek.

Arkadaşlar sizler ne düşünürsünüz, nasıl yapabiliriz, ne yapabiliriz, faydalı olur mu, sizin bizim açımızdan kaygı ve sıkıntılar ne olur hep beraber düşünüp karar verelim.

Bu zirveye katılabilecek ve organizasyonda aktif görev alacak arkadaşların aşagıdaki başlıga katılım durumlarını belirtmelerini rica ediyoruz.
bizden-size-f127/cebit-bbnet-zirvesine-katilacaklar-cebit-cebit-t50450.html
Saygılarımızla

Re: Cebit BBNet Forumu

Gerçekten de CeBit Bilişim bu amaç için idealdir. Yönetimle konuşmadım ama bize bir gün boyunca salon ayırırlar. Katılımı iyi sağlayabilirsek medyanın da ilgisini çekebiliriz. Bazı taktikler biliyorum.

Çok şeyler tartışılabilir, hem forumun geleceği, kapsamlar, yeni organizasyonlar ve bilişim öğretmenleri sıkıntıları. Farklı seanslar olabilir, paneller şeklinde ve bunları medyaya duyururuz.

Sesli düşünüyoruz. Ama ben elimden geleni yaparım merak etmeyin. Hifaş ile ilişkiler ve genel organizasyon bana ait olabilir, içerik ve forum yönetici için yöneticiler gelmeliler doğal olarak...

Selamlar,

http://www.cebitbilisim.com/tr/index.html

İşte bu müthiş bir haber,

Niyazi Bey bizimle bu kadar ilgilenmeniz gerçekten takdire şayan bir durum,

uluslararası böyle bir organizasyonda BT öğretmenlerinin de düşünülmesi kesinlikle bizlere verilen bir değerdir,
bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor

bence güzel fikir, ankarada bir eylemden daha etkili olabilir

katılımın çok faydalı olacağını düşünüyorum. hem mesleki gelişim açısından ama özellikle sıkıntıların dile getirilmesi açısından çok iyi bir fırsat. Değerlendirilmesi lazım diye düşünüyorum.

kesinlikle süper ben de gelmeyi çok isterim :)

BBNet Bilişim Öğretmenleri forumu düzenlememizi teklif etti.
bunun içeriğini çok iyi anlayamadım ama

güzel fikir hocam.katılımın yuksek olucagını dusunuyorum boyle bir organizasyona

klebsiella' Alıntı:
kesinlikle süper ben de gelmeyi çok isterim :)

BBNet Bilişim Öğretmenleri forumu düzenlememizi teklif etti.
bunun içeriğini çok iyi anlayamadım ama

"Forum" konferans salonunda bir dizi paneller, sunumlar ve basın açıklamaları anlamındadır. Bizler "forum" deyince hep sanal ortamları anlarız. Aslında kapsam aynıdır ama daha fiziksel :)

Medya orada arkadaşlar, arkamıza da Hifaş'ı alırsak istediğinizi anlatırsınız.

Sadece sesli düşünüyorum: Bütün gün TV kanalları orada, proaktif bir eylem ile canlı yayına bile çıkarsınız. Benden duymuş olmayın :)

bence süper olur.son iki gün yapılırsa zonguldaktan geliriz bizde.

teşekkür ederim hocam :)
Bence fikriniz gerçekten çok güzel özellikle haftasonu planlanırsa bir çok kişinin geleceğini düşünüyorum

Yine Niyazi Bey Yine Bilişim Öğretmenlerine destek yine ince düşünce..

Teşekkürler..

Sloganı da "İyi ki bilgisayar öğretmeniyim"

yada

"Dersimizin önemsenmesi için; Beden Eğitimi Öğretmenleri gibi Sokaklara mı dökülelim..."

olabilir..

poet' Alıntı:
Yine Niyazi Bey Yine Bilişim Öğretmenlerine destek yine ince düşünce..

Teşekkürler..

Sloganı da "İyi ki bilgisayar öğretmeniyim"

yada

"Dersimizin önemsenmesi için; Beden Eğitimi Öğretmenleri gibi Sokaklara mı dökülelim..."

olabilir..

İşte bu sloganların üstünde olduğu pankartçıklar ile CeBit fuarını dolaşan öğretmenler düşünün. Doğrudan TV'de çıkarsınız.

Gerçekten güzel düşünülmüş bir fikir.. Can alıcı sloganlarla el ilanlarıda dağıtılırsa gerçekten etkileyici olur..

bencede böyle bir etkinlik yapılmalı..

Teşekkürler Niyazi Bey. O tarihlerde Yalova'da olacağız, tahmin ediyorum ki katılabiliriz... Umarım faydalı olur.

Pankartlarla Bilişim Teknolojileri dersinin önemini, içeriğine dair görüşlermizi yansıtabiliriz. Hatta bunun için birşeyler tasarlamaya hemen başlanabilir...

MEB'in teknolojiye kulak vereceğini hiç sanmıyorum ama belki bu konuda kamuoyu oluşturabiliriz.

Re: Cebit'te BBNet Zirvesi

Böyle bir organizasyonu gerçekleştirebilirsek İstanbul ve çevresindeki arkadaşlarımızdan katılım çok olur diye düşünüyorum.

İçerik olarak bu zirvede neler yapabiliriz daha çok bu konularda beyin fırtınası yapabiliriz.

09:00 - 10:00 Kayıt
10:00 - 10:45 İstiklal Marşı ve Açılış Konuşmaları

- BBNet Yöneticileri adına bir konuşma
- Çizgi-Tagem adına bir konuşma

10:45 - 11:15 Kahve/Çay Molası
11:15 - 11:50 1. Seans
11:50- 12:30
12:30 - 13:30 Öğlen Arası
13:30 - 13:50
13:50 - 14:10
14:10 - 14:30
14:30 - 14:50
14:50 - 15:30 Kahve/Çay Molası
15:30 - 15:50
15:50 - 16:10
16:10 - 16:30
16:30 - 16:50

Gibi bir programda "Seans" olarak belirlenen alanlarda neler olmalı? Bunların beyin cimlastiğini yapmalıyız.

Bu konuda yeteneği olan arkadaşlar varsa bir kısa film hazırlanabilir. Özellikle kırsaldaki çocuklara "e-posta nedir", "klavye nedir",..vs. gibi basit, temel bilişimle ilgili sorular sorulup onların eksik - yanlış cevapları videoya alınabilir. Sonra da "herkes aynı şartlarda yetişmiyor" gibi bir sloganla BT dersinin önemi vurgulanabilir. Sırf BT öğretmenlerinin mağduriyeti değil de "NEDEN BT dersi önemli" üzerinde durulursa bunun çok daha geniş kitleleri ilgilendirdiği ortaya konmuş olur. Kısa film mümkün olmasa bile belki bu cevaplardan oluşan bir slayt gösterisi hazırlanıp sunulabilir.
Aslında kırsala da gerek yok. Ben lisede çalışıyorum. Çocukların evde bilgisayarı yoksa internet kafede buluyorlar ama bilişimi faydalanmak için değil eğlenmek için kullandıklarından çocuk bir sürü temel bilgi ve beceriden yoksun. "E-mail adresin var mı" diyorum mesela ilk bölüme geldiklerinde. "-yok ama msn'im var olur mu" diyor! Bu türden eksiklikleri ve BT ye olan ihtiyacı net bir şekilde ortaya koymak lazım.

hyc' Alıntı:
Bu konuda yeteneği olan arkadaşlar varsa bir kısa film hazırlanabilir. Özellikle kırsaldaki çocuklara "e-posta nedir", "klavye nedir",..vs. gibi basit, temel bilişimle ilgili sorular sorulup onların eksik - yanlış cevapları videoya alınabilir. Sonra da "herkes aynı şartlarda yetişmiyor" gibi bir sloganla BT dersinin önemi vurgulanabilir. Sırf BT öğretmenlerinin mağduriyeti değil de "NEDEN BT dersi önemli" üzerinde durulursa bunun çok daha geniş kitleleri ilgilendirdiği ortaya konmuş olur. Kısa film mümkün olmasa bile belki bu cevaplardan oluşan bir slayt gösterisi hazırlanıp sunulabilir.
Aslında kırsala da gerek yok. Ben lisede çalışıyorum. Çocukların evde bilgisayarı yoksa internet kafede buluyorlar ama bilişimi faydalanmak için değil eğlenmek için kullandıklarından çocuk bir sürü temel bilgi ve beceriden yoksun. "E-mail adresin var mı" diyorum mesela ilk bölüme geldiklerinde. "-yok ama msn'im var olur mu" diyor! Bu türden eksiklikleri ve BT ye olan ihtiyacı net bir şekilde ortaya koymak lazım.

Hocam yapılabilecek güzel fikir, bu arada bu tip hazırlıklarda destek olabilecek arkadaşlarımızda fikirlerini yazarlarsa seviniriz. 1-2 gün bu şekilde fikirlerimizi paylaşmaya devam edelim, fikirlerimizi olgunlaştıralım.

Tebrikler çok güzel bir fikir. 3 haftalı bir süreç var bu sürede b.t sınıflarını halleri , gereksinimleri , ve yapılması gereken düzenlemeler üzerine hazırlık yapılarak güzel sonuçlar ortaya çıkacağını , arkadaşlar arasında ciddi bir fikir alış verişi olacağına inanıyorum . Korsan başlayalım katılabileceklerin listesine.

Ben varım arkadaşlar.. Okuldan zümrem olan arkadaşlara da söylerim büyük ihtimalle onlarda böyle bir şeye katılmak isterler... Önemli olan içerikler.. Onları belirlememiz için bir şeyler yapmamız lazım... 1-2 güne kadar bir şeyler paylaşabilirim....

1 seansda bilişim dersinin geçmişi ve şimdiki durumu anlatılabilir.
1 seansda Formatör öğretmenlik görevinin tarihi ve esas amacı anlatılabilir.
1 seansda Türm Türkiyedeki bilişim lablarından görüntüler gösterilebilir. Boş halleri değil dolu halleri daha etkili olur :)
1 seansda bir bilişim öğretmeninin gün içinde yaptığı işlerin sunu halinde anlatımı yapılabilir.
1 seansda dünyadaki ve türkiyedeki bilişim dersinin uygulamaları nelerdir. Gelecekte neler olmalıdı? tartışılabilir.
1 seansda şimdiki gençlerin bilgisayarı kullanmadaki eğilimleri nelerdir. Bilinçlilik durumları ve en çok kullandıkları programlar nelerdir?

konuları işlenebilir.

Seanslara "Türkçe ve Bilinçsiz İnternet Kullanımı" gibi bir konuda eklenebilir. bt dersinin önemiyle alakalı

çok güzel bir etkinlik olur. Fırsatı olan arkadaşlar katılmalı bence ...

Ben katılmak isterim arkadaşlar. destek oluyorum. üstümüze düşen neyse yaparız.

eski haberler eklenebilir mesela bu sene Erzurumda bir olay gerçekleşmişti : Musa Kang oyunu yüzünden öldürülmüştü vs. Bu tür haberleri de öğrencilerin bilgisayarı ve interneti nasıl olumsuz bir şekilde kullandığını video şeklinde düzenlenerek gösterilebilir.

Teşekkürler Niyazi Bey, bizim sorunlarımızı yaşamadığınız halde bizi düşünmeniz, derdimizle dertlenmeniz beni çok duygulandırdı. Bizi çıkarsız ve karşılık beklemeden; bizden daha çok düşündüğünüzü bir kez daha gösterdiniz.

Konuyu tartışan arkadaşlardan bazıları bence neyi tartıştığımızı anlamadı veya ben sizleri anlamıyorum. Yönetici arkadaşlardan rica etsek durumu açıklasalar...

Benim anladığım şudur:

9 Ekim Cumartesi CeBit Bilişim fuar alanında bir toplantı yapıyoruz. Şu anda 480 kişilik bir salonu bütün gün rezerve ettik. Bu bir BBNet Zirvesi olacak. Bu zirvede biz dizi toplantılar ve sunumlar yapılacak, birçok etkinlik de planlıyoruz.

Acaba bu toplantılar hangi gündem üzerine olsun? Bunu tartışıyoruz.

Çok güzel bir düşünce, Niyazi Bey çok teşekkür ederiz.
Fuara katılabilmeleri için Bilişim Öğretmenlerinin görevli izinli sayılabilmesi mümkün olabilir mi acaba?

Geri