Cebit bitti! Peki ya şimdi ne yapmak lazım?

Kodla Büyü

uzo

Site Gezgini
Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin yani bizlerin giderek büyüyen sorunlarının tek bir çalıştayla çözülemeyeceğini hepimiz biliyorduk. Çalıştayın beklentilerin altında kalmış gibi görülmesinin tek bir nedeni olduğunu düşünüyorum:
"Birçoğu meslek hayatının başlarında olan bizlerin -ne yazık ki- artık sabır gösteremeyecek hale getirilmemiz ve somut adımlar görmek istememizdir."
Yapılan çalıştayda da bundan sonra atılacak adımlardan bazılarını Tunay Beyden duyduk. Bunlar ise benim gibi birçok arkadaşımızı daha da karamsarlaştırdı.

Tüm bunlara rağmen Çalıştay'ın bundan sonrasına önemli bir etkisi olmalı: BAŞLANGIÇ...

Bu çalıştay bir başlangıç oldu, öyle veya böyle Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin bir araya gelebileceğini gösterdi(Forum yöneticilerin üstün çabaları sayesinde). Sabah yapılan oturumda neredeyse tüm salonun dolduğunu gördüm. En sonda yapılan panelde ise büyük bir çoğunluk gitmiş olsa bile belli bir sayıda öğretmenimizin salonda olduğunu gördüm. Çalıştaya katılan katılamayan, çalıştayın sonuna kadar duran duramayan herkese görev olarak bu başlangıcı devam ettirmek düşüyor.

Peki nasıl olacak?

1) Sendikalarla görüşmeler yapmalıyız. (Stajyer Öğretmen olduğum için herhangi bir sendikaya üye değilim ama oluşturacağımız çalıştay bildirisini ve salondan alınmış fotoğrafları sendikalara ileteceğim. Salonda çekilmiş fotoğrafların şöyle bir etkisi olacağını düşünüyorum: Bu kadar genç öğretmenin bulunduğu bir topluluk sendikalar için potansiyel MÜŞTERİLERDİR. Bu potansiyel müşterilerin sorunlarına eğilmeleri onların yararına olabilecektir-Yaz döneminde bir sendika bizim sorunlarımızı anlatan bir dosya yayınlamıştı-) Bu görüşmeler sonrasında sendika avukatları vasıtasıyla sonuçları emsal oluşturabilecek davalar açmalıyız.

2) Ara tatilde veya yaz tatilinde Ankarada İZİNLİ bir yürüyüş düzenlemeliyiz. (Kesinlikle yapılmalıdır)

3) Bundan sonra atılacak adımlara daha fazla Bilişim Teknolojileri Öğretmeninin katılması için çalışmalıyız.

Düzenlenecek ilk izinli yürüyüşte İstanbul-Ankara faketmez ilk safta ben olacağım. inşallah.

skipper_forum' Alıntı:
Düzenlenecek ilk izinli yürüyüşte İstanbul-Ankara faketmez ilk safta ben olacağım. inşallah.
:+1:

İlk safta olmaya ben de talibim inşallah hocam. Dediğiniz gibi şehir farketmez aslında, hangi şehirde daha etkili olacak ise orada yapılması daha doğru olur.

Arkadaşlar bencede artık bir yürüyüş yapılmalı. Ama artık sadece buda olmamalı davada açmalıyız. Bunu araştırıp gerekirse sendikalara danışıp hepimiz bir dava açmalıyız. Bizimde artık bize huzursuzluk verenleri huzursuz etmemiz gerekiyor. 10000 öğretmen olduğundan bahsediliyor bunun sadece 1000 tanesi dava açsa yeterli olur. Ayrıca dediğiniz gibi bir yürüyüş kesinlikle yapılmalı ama davada açılmalı kesinlikle. Şimdi artık yapmamız gereken durumundan memnun olmayan her BT öğretmeninin dava ve yürüyüş için gerekli bilgileri araştırmasıdır diye düşünüyorum. Ben yarından itibaren bu konular üzerine eğilmeye okulumuzdaki sendika temsilcileriyle tekrar görüşmeye başlayacağım. Sizlerde okullarınızdaki sendika temsilcilerine anlatın durumlarınızı ne yapabiliriz nasıl yapabiliriz diye sorun fikir alın gerekirse sendika şubelerine gidip görüşün sorun fikir alın. Yani harekete geçmeliyiz artık arkadaşlar artık yapmamız gereken bu. Yani şimdi ne yapmamız gerekiyor sorusunun cevabı : "Harekete Geçmeliyiz"

nimet çubukçu gitmeden bu egitek değişmeden bizim halimiz düzelecek gibi değil.
Ankarada olursa bende varım.

Beklediğimiz cevapları alamasakta, fazla ses getiremesekte en azından kendi konularımız için birleşebileceğimizi göstermiş olduk. Sanırım Cebit ile sınırlı kalmayacaktır hak arama işimiz. Forum adminleri organize ettiğinde katılım yeterince oluyor. Yine yapılacaksa onların yardımlarıyla birşeyler yapılabilir yoksa her kafadan ses çıktığıyla kalıyor.

yürüyüş yürüyüş yürüyüşş ayyyyyy şimdiden heyecanlandımm eylemlere bayılırım...

biber gazı biber gazı bibier gazı biber gazı :puhaha: şeklinde üçlü bir bir marsla yürüyelim. nede olsa eleştiri ve hak arayanlar izinli izinsiz gazı yiyio:(
giderek demoktatikleşiyoruız:)

bence genelge beklenmeli ve eksiklikler üzerine yeni bir plan yapılmalı..

Yürüyüş yapılmalı ve kesinlikle seçimlerden önce olmalı.
24 kasım olabilir mesela.
Ben İstanbul dayım.Yürüyüşün yeri ise hem konum hem de herkese yakınlık anlamında ANKARA olmalı.
Birkaç coptan birşey olmaz arkadaşlar.Biber gazı için ise limonlar benden.

mehmetkaya1980' Alıntı:

çubukçu değil hükümetin komple gitmesi gerek problemimizin çözülmesi için onu görüyorum.

yapılacak bir yürüyüşe nerde yapılırsa yapılsın varım..

arkadaşlar bence eyulem için 15 tatil düşünülebilir.ozaman kadar yeni bir yönetmelik taslak v.s çıkmazsa yada uygun görmezsek 15 tatil de eylem yapılabilir.Birde 2. dönem görevlendirmelerde yapılmış olacağından o sıkıntılarda daha net görülür.benim düşüncem bu.ama tabi tam kış ortası olmasıda olumsuz gelebilir

hep destek tam destek, bende varim sonuna kadar. malum biz 9 yillik ilk bote mezunlariyiz :)

porry' Alıntı:
Yürüyüş yapılmalı ve kesinlikle seçimlerden önce olmalı.
24 kasım olabilir mesela.
Ben İstanbul dayım.Yürüyüşün yeri ise hem konum hem de herkese yakınlık anlamında ANKARA olmalı.
Birkaç coptan birşey olmaz arkadaşlar.Biber gazı için ise limonlar benden.
24 kasım sesimizin duyulması için önemli bir gün olabilir.ama iyi hazırlanmak lazım
belki bir film hazırlanabilir veya sunu,
CD lere basılıp eğitek e bakana hatta TV lere yollanabilir.

Arkadaşlar çalıştayda bende beirttim tv lerde haberlerimiz yer almalı bunun içinde toplu halde bir meydanda basın açıklaması yapalım.(İzin alınarak tabiki) Bu eyleme medyayıda çağıralım. . Medya kesin ilgilenir.. Sendikalrıda o gün yanımıza alırsak tam olur....
Bu arada ben bu gün bu gösteri için nasıl yasal yollar izleriz bunu bi araştıracağım artık lüfen sadece buraya yazmayla kalmasın eylemlerimiz.......

bende site yönetimine sesleniyorum.. çalıştay organizasyonuna gösterdikleri hassasiyeti eylem içinde yapmalılar. ancak o şekilde birbirimizden haberdar olup birlik haline gelebilirirz. eylem de kolayca gerçekleşir ama gördüğüm kadarıyla bu durumla pek ilgilenmiyorlar.. yoksa başlıklar kapatılarak , gündemler oluşturularak harika bişey organize edilebilir çalıştay gibi..

hakkımızı aramak ve diğer öğretmenler gibi çalışma koşulları elde etmek için ne gerekiyorsa yapalım. ben her türlü eyleme varım. yürüyüş protesto :eek: :!:
ama bir şekilde mutlaka sesimizi duyurmamız gerekiyor. bunu unutmayalım hakkımızı sonuna kadar savunalım. tamirci değil öğretmeniz.

mücadele etmeden hiçbir şey düzelmeyecek görünen o :!: verilmeyen hakkımızı bizler söke söke alalım arkadaşlar bu böyle gitmez

Bence formatörlüğü protesto için bir sonraki formatörlük görevlendirmesi döneminde hepimiz formatörlük başvurusu yapmamalıyız

Bence Talim Terbiye Kurulu Başkanını bir çalıştaya davet etmeliyiz.

yesimk06' Alıntı:
Bence formatörlüğü protesto için bir sonraki formatörlük görevlendirmesi döneminde hepimiz formatörlük başvurusu yapmamalıyız

Aynen katılıyorum. Ben Antalya da görev yapıyorum. Geçen toplantıda Atama' dan sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı "Siz ne işe yarıyorsunuz ki, bana kalsa bu görevlendirmeleri hiç yapmam" dedi. İşte karşı karşıya olduğumuz zihniyet budur. Görev istemeyelim de görsünler bakalım ne işe yarıyor muşuz ?

Formtörlükten yana olmayan bir formtörürm daha bir ayı bile doldurmadım formatörlükte ama işimden mesleğimden nefret ettim. bir aydır sürekli wordde excelde yazı yazıyorum. Bozulan pclere bakıyorum. baska branşlar için bulunmaz fırsat gibi herkes formatör oluyor.biz görev istemesekte acığı başka branşlar arayı mutlaka kapatır.

Eğitekten gelen yetkilinin konuşmasında derslerin geri verilemeyeceği gibi anlam çıktıysa şartlaımız daha kötüleşecekse genelgeyi beklemenin bir mantığı yok. Az çok neler yapılacağını tahmin ediyoruz.Genelgeden önce sesimizi çıkarmalıyız ki daha moral bozuucu kararlarla karşı karşıya kalmayalım.

2.kademeden kaldırılırsa dersimiz ki kaldırılmasada seçilir mi sıra gelirmi? şuan ki şartlarda bu yıl diğerinden daha iyi. gelecek yıl hiçödersimiz bile olmayabilir.burdan yola cıkarsak bu bizim son 24 Kasımımız olacak. Dersimizin olduğu öğretmenlik yaptığımız son 24 kasım.tamirci tulumlarımızı giyelim ve 24 kasımdan önce eylem yapalım :)

yesimk06' Alıntı:

Evet atılacak adım bu olmalı. Ama maalesef birçok BT öğretmeni şu anki durumundan memnun...

arkadaşlar bizim halimizden ne başbakanın nede diğer yöneticilerin haberi var, haberleri bile olsa azıcık bile ciddiye almıyorlar.Birimiz klavye diğer birimiz monitör kasa diğerlerimiz fareleri alıp meb önüne kadar yüreyerek elimizdeki bilgisar parçalarını meb kapısına atalım bakalım neler oluyor bu ülkede.O zaman bizim bişey yapmamıza gerek bile kalmaz.

algoritmax' Alıntı:
mehmetkaya1980' Alıntı:

çubukçu değil hükümetin komple gitmesi gerek problemimizin çözülmesi için onu görüyorum.

yapılacak bir yürüyüşe nerde yapılırsa yapılsın varım..

bunu söylemek istemedim siyasete girecek diye çünkü tartışmalar boyut değiştiriyor

Geri