cd'den başlatma sorunu

Kodla Büyü

halaçoğlu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
hocalarım bir bilgisayara format atacaktım fakat cd'den başlatamadım bir türlü. içini açıp baktım. harddisk IDE1'e bağlı CD-ROM SATA2'ye bağlı. bilgisayar açıldıktan sonra cd okuyor fakat cd'den başlamıyor.

boot ayarlarını yaptım. cd başka bilgisayarda çalışıyor. cd-rom'da bilgisayar açılınca çalışıyor yani cd-rom da arıza yok.

bios ayarlarından boot sequence sıralamasını cdrom-hdd olarak ayarladıysanız boot olması gerekiyor.yinede olmuyorsa biostan hdd yi(hdd sata, ide gibi bağlantı şeklini değiştirsenizde olabilir. ) kapat sadece cdrom kalsın cd den boot olup kurduktan sonra biostan hdd yi eski hale getirmeye unutmayın. önce başka bir bootable cd ile deneyin bence cd den kaynaklı da olabilir.
şimdi elinizdeki cd başka bir bilgisayarda denemiş olabilirsiniz.Fakat sizin bu format atamak istediğiniz bilgisayarın cdromu elinizdeki cdyi okumayabilirde aynı cdrom da yazdırılmış cd olsaydı okuyabilirdi fakat başka pcde yazım hızı yüksek olarak yazdırılmış olabilir.
olasılıklar bunlar hastayı görmem gerek tam net konuşabilmem için :) 8)

hocam bilgisayar açıldıktan sonra cd-rom format atacağım cd'yi okuyor. sadece açılışta cd-den başlamıyor. bide dediğin gibi yapayım hdd yi kapatıp deneyeyim. teşekkürler ilgilendiğin için

Geri