Çaresizim!!!!!! Nerden seçtim bu alanı!!

Kodla Büyü
Yeni bi okulda göreve başladım.Okulun BT sınıfı yok.Sabit Projeksiyon bile yok. 5lerde planı uygulayacağım zaten teorik.Ama arkadaşlar burda paylaşılan 6.sınıf planları 5le aynı.Zaten geçen yıl işlemişler bunları.Bu yıl ne yapacağımı bilemiyorum.2 saatlik bomboş bi dersi maaş için geçiştirmek zoruma gidiyor zaten. :( .Nasıl faydalı olabilirim ne anlatabilirim bir fikri olan var mı?

Hiç sıkıntı yapmayın. Ben laboratuarsız okulda çalışmadım ama mecburiyetten teorik olarak çok ders anlattım. Bilgisayardan başla, yazılım donanım, detaya gir. Tek tek yazılımları ve görevlerini(işletim sistemi, uygulama yazılımları, virüsler vb...), donanımları(işlemci, klavye, yazıcı vb...) yazdır ve anlat. sonrası yavaş yavaş gelir.

Göreve başlamadan önce okulu araştırmalıydınız.Şuan elinizden geldiğince dersi zenginleştirmeye çalışmalı ve sabredip durumu idare etmelisiniz.Bu tür okullar da bizim okulumuz.eğer btr olursanız zaten yoğun çalışırsınız.

Meslek lisesinden ortaokula geçtikten sonra ben de müfredat olayını bir türlü anlamamıştım. Meğerse aynı konuları farklı seviyelerde her yıl tekrarlıyormuşuz. Ama herkes böyle yapmıyor. kimisi konuları bölüyor, kimisi kafısana göre konu anlatıyor, sıralama da yok zaten, biri ilk dönem programlamaya başlıyor, kimi ofis vs... sen öğrencilerin, okulun durumuna göre konularını seç anlat, labın yoksa ona göre konu seçip kendi planını yap.

yagmuryolcu' Alıntı:
Yeni bi okulda göreve başladım.Okulun BT sınıfı yok.Sabit Projeksiyon bile yok. 5lerde planı uygulayacağım zaten teorik.Ama arkadaşlar burda paylaşılan 6.sınıf planları 5le aynı.Zaten geçen yıl işlemişler bunları.Bu yıl ne yapacağımı bilemiyorum.2 saatlik bomboş bi dersi maaş için geçiştirmek zoruma gidiyor zaten. :( .Nasıl faydalı olabilirim ne anlatabilirim bir fikri olan var mı?
mezuniyet saü böte 2007, ikinci öğretim mi hocam ??

yagmuryolcu' Alıntı:
Hocam benim de geçen sene laboratuvarı olmayan bir okula tayinim çıktı. Bir bilgisayar ve projeksiyonla dersimi anlatıp öğrencilere uygulama ödevleri verdim. (Sınıfın yarısından çoğunun Bilgisayarı var)Bu sene 6lara scratch anlatmayı düşünüyorum. Sitede paylaşılan planları biraz düzenleyerek yeni bir plan hazırladım,isterseniz siz de kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 2015-2016 5.Sınıf.rar
    328.7 KB · Görüntüleme: 198
  • 2015-2016 6. Sınıf.rar
    9.6 KB · Görüntüleme: 216
hocam 5 lere yaptığınız planı 6 larada uygulayabilirsiniz. Ben aynı planı uyguluyorum.

Bir dönem bende boyle işlemiştim dersi ,ders notlarımı bulursam gönderirim.Elinizden ne geliyosa o hocam sıkıntı etmeyin :wink:

yagmuryolcu' Alıntı:

ilkogretim-bilisim-teknolojileri-dersi-planlari-f227/2015-2016-5-ve-6-siniflar-icin-hazirlamis-oldugum-planlar-t145012.html

selamun aleyküm sayın hocam.sakın sakın istifa etmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Ben yıllardır bilgisayar sınıfı olmayan, hatta sınıfında bilgisayar bile olmayan ve hatta projeksiyonu hiç görmediğim bir okuldayım. Sayın hocam hiç dert etmeyin. Hayat çok çabuk geçiyor .Bir de bakmışsınız günün birinde tayin olmuşsunuz.Öğrencilere nasıl fadalı olabilirim diye sordunuz. Ben bilgisyarın parçalarını , bilgisayara dışarıdan takılan parçaları, işte bunların fiyatlarını, görevlerini tahtaya basitçe çizip sürekli çocukların oynadığı oyunlarla bağlantı kurarak anlatıyorum. Zaten oyun duydular mı dünya onların oluyor. Sonra işte bilgisayarın içindeki onların bildiği programları tahtaya yine oyunla bağlantı kurarak çiziyorum. Güya onlara format nasıl atılır tahtaya çizerek anlatıyorum ve sayın hocam kaç yıl böyle geçti. O yıllık planları da kafaya takmayın onlar hep hikaye. Sadece müdüre imzalatmayı unutmayın o kadar. Sakın istifa etmeyin. Sayılı günler tez biter. Benim böyle yıllarım geçti sayın hocam. Bu dünyada sınavdayız. Sabreden kazanacaktır inşallah.

Bende 2 senedir sizinle aynı durumdayım. Bu sene 6. sınıflara SketchUp, Code.org üzerinden programlama ve sonrasında Scracth'i göstermeyi düşünüyorum. Özellikle SketchUp'ın ilgilerini çekeceği düşüncesindeyim. Özgürce kendilerince basit ya da zor 3 boyutlu tasarımlar yapabilirler kanaatindeyim. Olcay hocanın planıydı sanırım 6. sınıflar için genel olarak buna uygun, belki 1-2 düzenleme yapılabilir. Kolay gelsin.

sayın hocam okul mudurunuzden rıca edın ve sıze fatıh gelen okullardan bır tana projeksıyon ıstesın verıceklerdır kurtulmak ıcın onun aracılıgı ıle anlatımlarınızı yapabılırsınız dıye dusunuyorum Allah yardımcınız olsun

ben de çok düşünüyorum 6lara ne yapsam diye .Konu yok aynı şeyi gösterince biz bunu geçen sene gördük diyorlar bir bilgisayardan açıyorum ne yapacağımı şaşırıyorum.Öğrenciler bu ders niye var bile diyorlar o zaman bende düşünmeye başlıyorum 2 saatleri boşa gidiyor diye.Code org ,scratch hepsini gösterdim hatta bilgisayarsız bilgisayar diye 0,1 lerin olduğu etkinliği pikselin olduğu etkinliği hepsini gösterdim.Ülkemizin,insanların bu kadar derdi varken niye kafama takıyorum diyorum ama olmuyor hayatımı çok etkiliyor yaptığım iş.Herşey anlamsız ,benim amacım ne diyorum .

Çook teşekkürler hocalarım. En azından beni anlayan derdime ortak birilerinin olduğunu bilmek bile beni rahatlatıyor. Tüm önerilerinizi dikkate alacam. Söylediğiniz kaynaklardan kendim yeni bir plan oluştursam iyi olacak galiba. Sonuçta şartları iyi değerlendirmekle sorumluyuz. Elimizde ne varsa onu kullanmak durumundayız. Fikirleriniz için çok teşekkürler.

Geri