CANON EOS M VS NİKON D3100

Kodla Büyü
Öncelikle aynasız mı yoksa DSLR mi almayı düşünüyorsunuz buna karar verirseniz seçim yapmanız daha kolay olur.

DSLR boyutları büyük olmasına rağmen daha çok lens seçeneği var, vizörü var ve daha iyi af yapar. Fakat aynasızlar da lens seçeneği DSLR kadar çok yok, fiyat olarak fark ediyor haliyle.

İki ürün arasında kaldıysanız ve makinem hep yanımda olsun diye düşünüyorsanız aynasız olan Canon EOS M ilk tercihiniz olmalı bana göre.

--

Ayrıca ufak fiyat farklarına takılmazsanız fotografium.com'dan fotoğraf alışverişlerinizi yapmanızı tavsiye ederim. Kendim bizzat internetten ürün almadan önce çok araştırma yaparım. Fotoğrafçılık konusunda alışveriş yapıp içinizin rahat etmesini istiyorsanız bence burayı tercih etmelisiniz :)

http://www.sikayetvar.com üzerinden iki firmayı da aratıp bakarsanız ne demek istediğimi çok net anlarsınız :)

öncelikle ikisi de profesyonel makine değil. canon daha portatif ve daha otomatik bir makine lansmanı yaptı eos m ile. o yüzden nikon d3100 ile karşılaştırmak doğru olmaz, farklı kulvar ürünleri. ama derseniz ki canon 500d-550d-600d ile kıyaslayın o zaman tamam.
bunlar giriş seviyesi makinelerdir. orta segment düşünüyorsanız canon 60d-70d gibi nikon için ise d5000 serisi d7000 serisi makineleri düşünün. yok profesyonel olsun istiyoruz diyorsanız canon 5d mark 2-3 nikon d800 tarzı makinelere bakmanız gerekecek.
bence siz bütçe ve amaç belirtirseniz daha rahat yönlendirme yapılır. kolay gelsin

arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim öncelikle :alkis:

soruyu şöyle değiştirelim o zaman
başlangıç seviyesinde çok fazla ayar gerektirmeden kaliteli çekim yapabileceğimiz bunlardan hangisi olabilir.

ya da sizin bu fiyat 1100-1250 tl civarında önerebileceğiniz başka bir makine var mı ?

Amatör olarak çekimlere başlayıp hemde kendinizi geliştirmek istiyorsanız Canon 550D-600D-650D işinizi fazlasıyla görecek, uzun süre sizi idare edecektir :)

18-55 kit lensli Canon 600D ve Nikon d5100 kampanyalı zamanlarda 1250 tlye kadar düşebiliyor. Bunları araştırmanızı tavsiye ederim.

Bu ikisini karşılaştırmak fotoğrafçılık ile ilgili bir mevzu değildir. Ancak Teknosa görevlisi bunları karşılaştırır veya iki seçenek olarak müşterinin önüne sunar.

DSLR makineler aynasız makinelere göre büyüktürler fakat kendilerini ispatlamışlardır. Aynasız makineler ise yeni bir teknoloji olarak sunulmuş profesyonel makinelere alternatif olarak çıktıkları gözükse de DSLR makienlerin yanına yaklaşmaları şu aşamada mümkün değildir.

Önce ne yapmak isteidğinize karar verin. Sadece deklanşöre basacağım diyorsanız gidin bir compakt makine alın. Günümüzde sadece deklanşöre basmak için o kadar çok boşuna para harcayan kişiler var ki.... Fotoğrafçılık ile ilgileneceğim diyorsanız başlangıç seviyesi bir DSLR makine alabilirsiniz. Bunu da nikonun veya canonun alt gruplarından seçebilirsiniz zevkinize göre ...

Teachnologist' Alıntı:
Bu ikisini karşılaştırmak fotoğrafçılık ile ilgili bir mevzu değildir. Ancak Teknosa görevlisi bunları karşılaştırır veya iki seçenek olarak müşterinin önüne sunar.

DSLR makineler aynasız makinelere göre büyüktürler fakat kendilerini ispatlamışlardır. Aynasız makineler ise yeni bir teknoloji olarak sunulmuş profesyonel makinelere alternatif olarak çıktıkları gözükse de DSLR makienlerin yanına yaklaşmaları şu aşamada mümkün değildir.

Önce ne yapmak isteidğinize karar verin. Sadece deklanşöre basacağım diyorsanız gidin bir compakt makine alın. Günümüzde sadece deklanşöre basmak için o kadar çok boşuna para harcayan kişiler var ki.... Fotoğrafçılık ile ilgileneceğim diyorsanız başlangıç seviyesi bir DSLR makine alabilirsiniz. Bunu da nikonun veya canonun alt gruplarından seçebilirsiniz zevkinize göre ...

ilk kısımdaki teknosa görevlisi kısmına katılmıyorum çünkü çalışanların yarısından fazlası bilgisiz, deneyimsiz ve ilgisiz. o an canı ne istiyor ne kadar biliyor ise ona göre yönlendiriyor. hatta eğer sony ya da samsung ek prim veriyorsa doğrudan onları önermeye başlayıp zorla onları almanız için doğru olmayan şeyler bile söylüyorlar. deneyimle sabitti. ama sonraki kısımlara tamamen katılıyorum. kesinlikle basçek düşüncesinde olanlar dslr falan almasın. kaliteli 300-500 tl aralığında kompakt makineler mevcut onlara yönlensin. fotoğrafçılık merakım da var bişeyler öğrenir çekerim diyenler canon 550D-600D-650D makineleri kit lens 18-55 IS ile alıp rahat rahat kullanabilirler. Ya da Nikon 3100-5100-5200 serilerine bakabilirler ki fiyat olarak kampanya takip eden 1200-1400 seviyesinde rahatça alır. Nikon mu canon mu kısmına girmenin çok da anlamı yok birbirlerine yakın zaten ikisi de. tam olmasa da birbirlerinin modellerine karşılık çıkarttığı makineleri var. hem artıları hem eksileri mevcut. başlangıç için ben canonla başlamıştım 2009 da 450D ile. makinamı sattım. şimdi nikon d7000 düşünüyorum. ucuz olsaydı canon 70d de düşünüyordum yani bu noktada tamamen duygusal bir yaklaşım içindeyim. fotoğfarı çeken sizsiniz. makine sadece o onu ölümsüzleştirecek. ama sizin neyi görüp nasıl çektiğiniz önemli.

inikat' Alıntı:
Teachnologist' Alıntı:

ilk kısımdaki teknosa görevlisi kısmına katılmıyorum çünkü çalışanların yarısından fazlası bilgisiz, deneyimsiz ve ilgisiz. o an canı ne istiyor ne kadar biliyor ise ona göre yönlendiriyor. hatta eğer sony ya da samsung ek prim veriyorsa doğrudan onları önermeye başlayıp zorla onları almanız için doğru olmayan şeyler bile söylüyorlar. deneyimle sabitti. ama sonraki kısımlara tamamen katılıyorum. kesinlikle basçek düşüncesinde olanlar dslr falan almasın. kaliteli 300-500 tl aralığında kompakt makineler mevcut onlara yönlensin. fotoğrafçılık merakım da var bişeyler öğrenir çekerim diyenler canon 550D-600D-650D makineleri kit lens 18-55 IS ile alıp rahat rahat kullanabilirler. Ya da Nikon 3100-5100-5200 serilerine bakabilirler ki fiyat olarak kampanya takip eden 1200-1400 seviyesinde rahatça alır. Nikon mu canon mu kısmına girmenin çok da anlamı yok birbirlerine yakın zaten ikisi de. tam olmasa da birbirlerinin modellerine karşılık çıkarttığı makineleri var. hem artıları hem eksileri mevcut. başlangıç için ben canonla başlamıştım 2009 da 450D ile. makinamı sattım. şimdi nikon d7000 düşünüyorum. ucuz olsaydı canon 70d de düşünüyordum yani bu noktada tamamen duygusal bir yaklaşım içindeyim. fotoğfarı çeken sizsiniz. makine sadece o onu ölümsüzleştirecek. ama sizin neyi görüp nasıl çektiğiniz önemli.

Teknosa görevlisi için aynı şeyleri söylemek istedim zaten. Bu iki makineyi sadece teknosa görevlisi seçenek olarak sunar derken bunları söylemek istemiştim.

Geri