Canlı ders üzerinden ek ders ücreti?

Kodla Büyü

acer50

Süper Üye
Süper Üye
Değişik bir durumlar karşı karşıya kaldık. MEB in yazısında eba dışında açık kaynaklı diğer platformlardan canlı ders yapılabileceği yazıyor. Bir öğretmen geldi, normal EBA canlı ders üzerinden haftalık 5 saatim var ve üstüne ben zoom üzerinden haftada 20 saat daha ders yapacağım, yani haftada 25 saat canlı ders yapacağım dedi, ek ders ücreti almak istiyor. Daha önce karşılaşan var mı, asıl olacak bu iş?

telafi eğitimi için ek ders ödenmeyecek hocam, tabi milli eğitim daha sonra kendini yalanlayan bir genelge göndermezse. Çünkü mart-haziran arasındaki alınan ek derslerin şartı telafiden bahsediliyordu, yönetmelikle telafi eğitiminde ek ders ödenmeyeceğini belirtiyor. Ama bakanlık bir genelge ile kendini yalanlar. 21 eylülden sonra ne olacağı şimdilik net belli değil.

DÜZELTME:ilk cümlem güncel duruma göre yanlış olmuş, https://bilgisayarbilisim.net/konular/ek-derslerle-ilgili-resmi-aciklama.175506/

Son düzenleme:
telafi eğitimi için ek ders ödenmeyecek hocam, tabi milli eğitim daha sonra kendini yalanlayan bir genelge göndermezse. Çünkü mart-haziran arasındaki alınan ek derslerin şartı telafiden bahsediliyordu, yönetmelikle telafi eğitiminde ek ders ödenmeyeceğini belirtiyor. Ama bakanlık bir genelge ile kendini yalanlar. 21 eylülden sonra ne olacağı şimdilik net belli değil.
15 saatin üzerine ek ders ödenecek diye yazı gelmişti hocam. Forumda bulursan eklerim.

https://bilgisayarbilisim.net/konular/ek-derslerle-ilgili-resmi-aciklama.175506/

Burda var,verilir yazıyor. Bu 21 eylüle kadar geçerli sanırım sonrasını bilemiyorum.

Değişik bir durumlar karşı karşıya kaldık. MEB in yazısında eba dışında açık kaynaklı diğer platformlardan canlı ders yapılabileceği yazıyor. Bir öğretmen geldi, normal EBA canlı ders üzerinden haftalık 5 saatim var ve üstüne ben zoom üzerinden haftada 20 saat daha ders yapacağım, yani haftada 25 saat canlı ders yapacağım dedi, ek ders ücreti almak istiyor. Daha önce karşılaşan var mı, asıl olacak bu iş?

Diğer açık kaynak kodlu platformlarda yapılabilir diye yazı var evet. Zoom açık kaynak kodlu mu?

Bu işi biraz, okul idaresine bırakmış durumda MEB. Hadi eba Canlı dersi kontrol ettin iyi kötü de, öğretmen 20 saat Zoom veya başka bir platformdan canlı ders verse verdiğini nasıl kontrol edecen? Kaç öğrenci girdi nereden bileceksin?

Biraz daha karışırayım.
Örneğin 5 lerin 35 saat dersi var haftada. Seçmelileri çıkarırsak 29 saat ders olur. Eba canlı dersle vermeye kalksan suyunu sıksan günde 2 ders alabilir bir sınıf. Günlük En az 4-5 dersi zoom gibi bir platformdan vermek gerekir. Bunun planlaması da ayrı bir dert. Diyelimki planlama yapıldı. Günde 6 saat çocuğun - öğretmenin ekran başında kalmasını nasıl açıklayacağız. Eba destek noktası ile ilgili yayınlanan belgede en fazla 2 ders alsın yazıyordu, gelde çık işin içinden

Biraz daha karışırayım.
Örneğin 5 lerin 35 saat dersi var haftada. Seçmelileri çıkarırsak 29 saat ders olur. Eba canlı dersle vermeye kalksan suyunu sıksan günde 2 ders alabilir bir sınıf. Günlük En az 4-5 dersi zoom gibi bir platformdan vermek gerekir. Bunun planlaması da ayrı bir dert. Diyelimki planlama yapıldı. Günde 6 saat çocuğun - öğretmenin ekran başında kalmasını nasıl açıklayacağız. Eba destek noktası ile ilgili yayınlanan belgede en fazla 2 ders alsın yazıyordu, gelde çık işin içinden
Bir de sınıf birleştirme işin içine girince hiç bir öğretmenin 15 saat olmaz hocam. Asıl sorun 21 Eylül'den sonra.. Hadi 21 Eylüle kadar telafi eğitimi dedin ama 21 Eylül'den sonra nolacak ki büyük ihtimal okullar açılmayacak uzunca bir süre..

öğretmenin kafasına göre ders verdiği nerde görülmüş hocam.
idare planlar öğretmen uygular.
kendi keyfi vermek istiyorsa da buyursun.
oögm 40 saat ders planlansın sınıflar için diye yazdı ama uygulayan da yok uygulanabilirliği de..

Hocam başka platformdan 20 saat nasıl ders yapacak. Hadi yaptı diyelim bu öğrencilerin başka bir öğretmen tarafından verilecek dersini nasıl ayarlayacak. Planlama okul idaresi tarafından yapılmayan öğretmen insiyatifiyle bu iş olmaz.

Her öğretmen verdim der hocam. Veremz kafasına göre. Canlı dersler eba TV ile çakışmamalı. Diğer derslerilede çakışmamalı. Yani lafın kısası el ders alamazsınız gönüllü verebilirsiniz deyin bakalım ne diyecek.

Her öğretmen verdim der hocam. Veremz kafasına göre. Canlı dersler eba TV ile çakışmamalı. Diğer derslerilede çakışmamalı. Yani lafın kısası el ders alamazsınız gönüllü verebilirsiniz deyin bakalım ne diyecek.
Eba tv ile çakışmadan imkanı yok bu işin içinden çıkılmaz

Valla kimse kimseyi kandırmasın. Bu uzaktan eğitim işi çorba oldu. Her yerde farklı uygulamalar var. Ekdersinden erişim sorununa kadar her şey allak bullak. Kimi canlı ders sırasında foto çekiyor kimi rapor yazıyor kimi bunların hiçbirini yapmıyor. Hatta tanımlanan canlı dersi bile yapmıyor.
Dün EBA destek noktaları için hashtag çalışması vardı. Yukarıdan bastırıyorlarmış sınıfa benzer bişey yapıp foto atın EBA destek noktası diyee....Bizim EBA destek noktamız yok hatta dopru dürüst pc bile yok ama gelen hiçbir öğrencimi geri çevirmiyorum. Neymiş ET ler kabul olmuyormuş. Bal gibi de kullanıyorlar ET de canlı dersi. Sanki lab mı bıraktınız.
Ayrıca şunu da merak ediyorum... Öğretmen "ne pc ne akıllı telefon ne de internetim var" diyerek canlı ders yapmasa ya da girdim EBA ya açılmadı dese herhangi bir yaptırım yapabilirler mi?

Valla kimse kimseyi kandırmasın. Bu uzaktan eğitim işi çorba oldu. Her yerde farklı uygulamalar var. Ekdersinden erişim sorununa kadar her şey allak bullak. Kimi canlı ders sırasında foto çekiyor kimi rapor yazıyor kimi bunların hiçbirini yapmıyor. Hatta tanımlanan canlı dersi bile yapmıyor.
Dün EBA destek noktaları için hashtag çalışması vardı. Yukarıdan bastırıyorlarmış sınıfa benzer bişey yapıp foto atın EBA destek noktası diyee....Bizim EBA destek noktamız yok hatta dopru dürüst pc bile yok ama gelen hiçbir öğrencimi geri çevirmiyorum. Neymiş ET ler kabul olmuyormuş. Bal gibi de kullanıyorlar ET de canlı dersi. Sanki lab mı bıraktınız.
Ayrıca şunu da merak ediyorum... Öğretmen "ne pc ne akıllı telefon ne de internetim var" diyerek canlı ders yapmasa ya da girdim EBA ya açılmadı dese herhangi bir yaptırım yapabilirler mi?
Çok yerinde tespitleriniz var. Telefonum uyumlu değil diyen hoca bile var.

TTK 2020/5 genelgesinde yüzyüze ders ile canlı dersi eş tutuyor. Dolayısıyla derse girmemekten işlem yapabilir idare. İnternetim telefonum bilgisayarım yok diyen gelip okuldan yapsın desin idare bakın nasıl hepsi oluveriyor ..

Ek dersi ödenmez. Dün eba destek noktasına geldi öğrenci, 15 dakika bekledik dersin başlamasını, sonunda gruba yazdım böyle böyle şu dersin başlamasını öğrenci bekliyor diye, öğretmen arkadaş bende ders tanımlı değil diyor. İdareci cevap vermedi ama büyük ihtimalle ders ataması arada kaynadı çünkü son kişiydi listede, öğretmen de benim niye dersim yok diye sormadı. EBA Canlı ders uygulaması hem idareciye eziyet hem de imkanlar sınırlı.

Ek dersi ödenmez. Dün eba destek noktasına geldi öğrenci, 15 dakika bekledik dersin başlamasını, sonunda gruba yazdım böyle böyle şu dersin başlamasını öğrenci bekliyor diye, öğretmen arkadaş bende ders tanımlı değil diyor. İdareci cevap vermedi ama büyük ihtimalle ders ataması arada kaynadı çünkü son kişiydi listede, öğretmen de benim niye dersim yok diye sormadı. EBA Canlı ders uygulaması hem idareciye eziyet hem de imkanlar sınırlı.
Hocam tabiki imkanlar sınırlı bence şu durumda başka çare yok,

Son düzenleme:
Normalde 21 Eylüle kadar ki dersler telafi dersi lakin hafta sonuna canlı ders tanımlama yapılmışsa mecburen ek ders ödenmesi gerekir.

Son düzenleme:
Ben de geçen hafta 6 saat ders yaptım Cumartesi günü. Btr'yim ve bence ekders almayız haftasonu için. Çünkü bizim görevlendirmede ders saatinin önemi yok, girilen dersin de önemi yok diye düşünüyorum.

Nasıl oldu hafta sonu ücret alabildiniz mi. Ben de 20 saat ders var 8 saat hafta sonuna koymuşlar. Btr de var.

Son gelen yazıya göre hafta sonunda olsa önce Maaş karşılığı dolacak ibaresi var. Yani alamazsınız
hocam son gelen yazı yönetmeliğe aykırı, bakanlıktakiler ne yaptıklarını bilmiyorlar, yönetmeliğe aykırı genelge yayınlıyorlar. yönetmeliği değiştirmezlerse hafta sonu sizin girdiğiniz dersin ek dersini ödemek zorundalar.

Geri