Çalışma Saatleri....BTRÖ

Kodla Büyü

fırtına086

Aktif Üye
Arkadaşlar lütfen yetkili birisi artık şu konuya açıklık getirsin. Her il, her okul müdürü 7. ve 8. maddeleri farklı yorumlamaya başladı yine. BTRÖ için kimisi haftada 30 saat çalışacak diyor, kimisi akşama kadar bekleyecek diyor.

benim okulumda 8.30'da başlıyor ilk ders, 16.40'da bitiyor son ders her gün. haftada 40 ders saati ediyor. müdürüm 8. maddede "BT rehberliği görevi eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde yapılacak" yazısına istinaden ilk ders gelip son dersten sonra gideceksin dedi. 20 saat dersim var zaten.

3'ün 5'in hesabında değilim, ama farklı uygulamalar canımı sıkıyor.
Lütfen şu konuya yetkili biri açıklık getirsin. Kime sormalıyız, kimi aramalıyız.

Çalışma saatlerimizin açık açık yazdığı bir yazı göndersinler tekrar, 30'sa 30, 40'sa 40. Nasıl ulaşırız YEĞİTEK'e.

Hocam öğretmen ders programına BTR olarak işlenir diye madde var. Müdürünüz sabahtan akşama kadar ders programınızı nasıl dolduracakmış?
Toplam 30 derse girilebilir ve doğal olarakta BTR+ders toplam 30 dersi aşamaz.

fırtına086' Alıntı:
Arkadaşlar lütfen yetkili birisi artık şu konuya açıklık getirsin. Her il, her okul müdürü 7. ve 8. maddeleri farklı yorumlamaya başladı yine. BTRÖ için kimisi haftada 30 saat çalışacak diyor, kimisi akşama kadar bekleyecek diyor.

benim okulumda 8.30'da başlıyor ilk ders, 16.40'da bitiyor son ders her gün. haftada 40 ders saati ediyor. müdürüm 8. maddede "BT rehberliği görevi eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde yapılacak" yazısına istinaden ilk ders gelip son dersten sonra gideceksin dedi. 20 saat dersim var zaten.

3'ün 5'in hesabında değilim, ama farklı uygulamalar canımı sıkıyor.
Lütfen şu konuya yetkili biri açıklık getirsin. Kime sormalıyız, kimi aramalıyız.

Hocam haftalık ders programına BTR diye yazılır maddesi var. Ben bu maddeyi gösterip ders yükümü plan halinde gösterteceğim. Sonra bu planla MEB e ders yükümün 30 saatten fazla verildiğini, ek ücretimin ödenmediği halde böyle yapıldığını soran bir dilekçe vereceğim. Bakalım ne çıkacak. ardında da mahkeme gelecek tabii

hocam örnek uygulamalar göster trabzonu mesela :) idare napar en fazla derslerini yayar tüm haftaya akşama kadar sen de boş derslerde elini atmassın hiçbir şeye. format atmassın bozuk donanıma servis çağırırsın, normalde yaptığın ama işin olmayan tüm angaryaları yapmayı bırakırsın. biraz kıymet bilmeleri gerek..

hocam öğretmenlerin hepsi eğitim-öğretimin yapıldığı saatlerde çalışır. Size bekleyeceksin diyorsa aynı şeyi matematik, türkçe öğretmenine de desin, yiyior mu acaba?

bende ilk önce eğitim-öğretim saatleri deyince tüm gün anladım ama ders programına btr yazacak kalan saatlere, o zaman 30 dan fazla yazamaz, şu risk kalıyor programı bozuk yapabilir, o zaman da diğer öğretmenlere yapmamışsa size de yapamaz :++:
aslında herşey iyi niyete bakıyor, müdürünüz iyi niyetliyse öyle sıkıntıların da olacağını sanmıyorum

bütün öğretmenlerin eğitim öğretim saatlerinde çalışmasına rağmen herkesin ders programı bittiğinde evlerine gittiklerini,ikili okulda çalışan iki arkadaş yarım gün çalışırken tekli okulda çalışan öğretmenin daha fazla çalıştırılmasının mantıklı olmadığını,ders programı/çizelgesi yapılması gerektiğini söyleyin.
ders çizelgesi elinizde bulunsun ki gerekirse şikayet edebilirsiniz.1 ders saati bile olsa vakit hak arama vakti.herhangi bir öğretmeni 10 sk okulda tutamıyorken böyle birşeye izin vermemek lazım.

Hocam btr ve bilisim telnolojeri 30 saati gecmeye em sekilde ders lrogrami iste. Yapmazsa da gunde 6 saat okulxs durar. Imar gidersin.. Verilen ders programinda mudur imzasi olmazina dikmat edin.. Baktiniz sizin dersleri yaypamaya calisti, ilgili sube muduru veya e bitefo ike gorusun..

8.30 - 16.30 çalışan bir okulda, ders çizelgesine 30 ders saati olarak yansıtmalısınız derseniz müdür programı dağınık olarak yaparsa mesela hergün son saate BT Rehberliği diye işlerse ne olacak. Diğer öğretmenlere öyle, bana neden böyle demekten başka şansımız kalmaz. Bence farklı uygulamaları örnek gösterip uygulamada birlik sağlanması ve doğabilecek adaletsiz uygulamaların önüne geçilmesi konusunda meb e görüş sorulması gerekir.

Şu anda rehber öğretmenler ile aynı gibi duruyor çalışma saatlerimiz,neresini anlamıyor idareciler kafam almıyor. İşlerine gelmiyor başka açıklaması olamaz.

computing' Alıntı:
8.30 - 16.30 çalışan bir okulda, ders çizelgesine 30 ders saati olarak yansıtmalısınız derseniz müdür programı dağınık olarak yaparsa mesela hergün son saate BT Rehberliği diye işlerse ne olacak. Diğer öğretmenlere öyle, bana neden böyle demekten başka şansımız kalmaz. Bence farklı uygulamaları örnek gösterip uygulamada birlik sağlanması ve doğabilecek adaletsiz uygulamaların önüne geçilmesi konusunda meb e görüş sorulması gerekir.
mobbing'in cezasından haberin var mı ey müdür diye sorarım ben mesela, diğerlerine farkı bana farklı muamele yapıyorsa

KöfteHoRr' Alıntı:
computing' Alıntı:
mobbing'in cezasından haberin var mı ey müdür diye sorarım ben mesela, diğerlerine farkı bana farklı muamele yapıyorsa
peki diğerlerine de farklı değilse herkesin ki dağınıksa. Yönetmelikte dağınık ders programı ile ilgili bir madde var mı? Bu işin net çözümü görüş sormaktır. Bimer üzerinden sormak yeterli olur, ama acele ile sormak yerine iyi bir metin çıkarmak gerekir. Benim geçen sene bile 9-15 idi şu anki idare ile bu konuda sıkıntım olmadı ama ilerde olabilirde, bu hepimizi etkileyebilir.

computing' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
computing' Alıntı:
peki diğerlerine de farklı değilse herkesin ki dağınıksa. Yönetmelikte dağınık ders programı ile ilgili bir madde var mı? Bu işin net çözümü görüş sormaktır. Bimer üzerinden sormak yeterli olur, ama acele ile sormak yerine iyi bir metin çıkarmak gerekir. Benim geçen sene bile 9-15 idi şu anki idare ile bu konuda sıkıntım olmadı ama ilerde olabilirde, bu hepimizi etkileyebilir.
hocam ne bekliyorsunuz siz anlamadım ki, programa saat 9 dan önce ders yazılamaz, öğleden sonra 15 den sonra ders yazılamaz, dersleri arasında boşluk olamaz, hatta olmadı haftanın bir günüde boş kalacak mı yazsın. Biz demiyor muyuz hep diğer öğretmenlerden ne farkımız var diye. Şimdi niye pozitif bi farkımız olsun ki. Eşit şartlarda çalışacağız işte.

KöfteHoRr' Alıntı:
computing' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
computing' Alıntı:
hocam ne bekliyorsunuz siz anlamadım ki, programa saat 9 dan önce ders yazılamaz, öğleden sonra 15 den sonra ders yazılamaz, dersleri arasında boşluk olamaz, hatta olmadı haftanın bir günüde boş kalacak mı yazsın. Biz demiyor muyuz hep diğer öğretmenlerden ne farkımız var diye. Şimdi niye pozitif bi farkımız olsun ki. Eşit şartlarda çalışacağız işte.
Mevzu iyimser olmak olmamak değildir hocam ben nerdeyim siz nerdesiniz. Saat 15:00 da sonra ders yazılamaz yazsın mı diyorsunuz bakın soruda hocamız diyorki bizim okulda eğitim 16:40 da bitiyor, eğitim öğretimin olduğu saatlerde okulda bulunma maddesini ne yapacağız o zaman. Malesef iyi bir yazı çıkarmadılar, ihtilafa düşürmeyecek bir yazı hazırlamayı beceremediler.

Seçmeli dersler olmayıp her gün 6 saat ders yapılsaydı müdürlerin yapacağı fazla bir şey yoktu. Günlük ders saatinin 6 dan 8 e çıkması müdürlerin işine geldiği şekilde yorumlamasına sebep oluyor. Diğer branş öğretmenlerine ders programı hazırlarken arada boş saatler bırakabiliyorlar. Toplamda 30 saat derse giren öğretmen boşluklar nedeni ile 36-40 saat okulda kalabiliyor. Arıza müdürler bu en kötü olasılığı BT öğretmenine uygulamak isteyecektir.

Şimdiye kadar en net açıklamayı Trabzon mem yapmış.
BT Rehber Öğretmenlerine haftalık ders programı yapılacaktır. Bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısı (30 saat) aşılmayacak şekilde ders çizelgesinde branş dersleri “Ders Adı” ile BT Rehberliği yapacağı dersler “BT Rehberliği” adı ile gösterilecektir. Kadrosunun bulunduğu okul ile BT Rehberliği yaptığı okullar farklı olsa bile iki ders çizelgelerindeki toplam ders saati sayısı bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısını (30 saat) geçmeyecektir. BT Rehber Öğretmenlerine ders saatleri dışında görev verilmeyecektir.
Bu maddeye şöyle bir cümle dahil edilip tüm il memler tarafından yayınlansa müdürlerin kıvıracağı taraf kalmaz:
BT rehber öğretmenlerinin ders programı hazırlanırken; Gireceği ders saatleri ve BT Rehberliği saatleri arasına boş saatler getirilemeyecek. Ders saatleri ve BT rehberliği saatleri bitişik olacak.

bende diyorum ki bizim için geçerli şartlar diğer bütün öğretmenler içinde geçerli, onlara da eğitim-öğretimin devam ettiği saatlerde ders yazılabiliyor. hatta çoğu zaman onların programında çakışma ya da otomatik yerleştirmeden dolayı aralarda boşluk ister istemez oluyor, senin o derdin de yok. Ama biz diyoruz ki yok yazıda açık açık yazsın şu şöyle bu böyle olacak.

Bi zahmet açın önünüze anayasayı ve rastgele herhangi bir sayfasındaki bir maddesini okuyun, bakın bakalım istedikten sonra kaç farklı anlam çıkarabileceksin. Yani kanunlar ve yasalar bile kesin katı net kurallarla yazılmaz, yoruma bağlıdır bir ölçüde.

hocam insanların çalışma şartları özlük haklarının en önemli parçalarından birisidir. Yoruma açık yazılarak çalışanın mağduriyetine yol açılabilecek durumlar oluşturulmamalıdır. Şimdi bir arkadaş yorum farkından dolayı 8.30 - 16.30 kalmak durumunda diğer arkadaşımız ise 7.30 - 12.30 kalacak. Aradaki fark saat olarak biri 8 saat okulda kalacak biride 5 saat. Bu arada özlük haklarını ilgilendiren bir konunun anayasanın yorumu ile ne ilgisi var onu da anlamadım.

computing' Alıntı:
hocam insanların çalışma şartları özlük haklarının en önemli parçalarından birisidir. Yoruma açık yazılarak çalışanın mağduriyetine yol açılabilecek durumlar oluşturulmamalıdır. Şimdi bir arkadaş yorum farkından dolayı 8.30 - 16.30 kalmak durumunda diğer arkadaşımız ise 7.30 - 12.30 kalacak. Aradaki fark saat olarak biri 8 saat okulda kalacak biride 5 saat. Bu arada özlük haklarını ilgilendiren bir konunun anayasanın yorumu ile ne ilgisi var onu da anlamadım.
Hocam bende diyorum ki bu işleri tek taraflı düşünemezsin, sadece öğretmen tarafından bakıpta kesintisiz arka arkaya 30 saat ders yazılsın onun dışında çeksin gitsin dersen müdürde okulunu en iyi ne şekilde eğitim öğretime hazır tutarım diye düşünür doğal olarak.

Unutmayın ki yönetmelik ve yönergeler ne kadar katı ve kesin kurallarla belirlenirse biz o kadar zararlı çıkarız. Çünkü yorumlamaların %95'i bizim lehimize yorumlanıyor zaten.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu;

Madde 15 - (Değişik madde: 12/05/1982 - 2670/7 md.)

Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veremezler. Bu konuda gerekli bilgi ancak bakanın yetkili kılacağı görevli illerde valiler veya yetkili kılacağı görevli tarafından verilebilir.

-----------------

En büyük özlük haklarımızı bu kanun belirlediğine göre bu maddeden kaç farklı yorum çıkarabilirsiniz mesela? İnternet'te artık sosyal medya olarak basın sayıldığına göre bu maddeye dayanarak her gün binlerce memurun ceza alması gerekiyor. Ama ben hiç şahit olmadım bu şekilde yorumlanıp cezalandırılan memura.

İşte bizim idarecilere ucu açık bir yazı yollarsan hepsi kafasına göre yorumluyor

YEĞİTEKte hangi birim hazırlıyor bu yazıyı, hoş telefonla da ulaşılmıyo artık meb'e

fahrican' Alıntı:
Seçmeli dersler olmayıp her gün 6 saat ders yapılsaydı müdürlerin yapacağı fazla bir şey yoktu. Günlük ders saatinin 6 dan 8 e çıkması müdürlerin işine geldiği şekilde yorumlamasına sebep oluyor. Diğer branş öğretmenlerine ders programı hazırlarken arada boş saatler bırakabiliyorlar. Toplamda 30 saat derse giren öğretmen boşluklar nedeni ile 36-40 saat okulda kalabiliyor. Arıza müdürler bu en kötü olasılığı BT öğretmenine uygulamak isteyecektir.

Şimdiye kadar en net açıklamayı Trabzon mem yapmış.
BT Rehber Öğretmenlerine haftalık ders programı yapılacaktır. Bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısı (30 saat) aşılmayacak şekilde ders çizelgesinde branş dersleri “Ders Adı” ile BT Rehberliği yapacağı dersler “BT Rehberliği” adı ile gösterilecektir. Kadrosunun bulunduğu okul ile BT Rehberliği yaptığı okullar farklı olsa bile iki ders çizelgelerindeki toplam ders saati sayısı bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısını (30 saat) geçmeyecektir. BT Rehber Öğretmenlerine ders saatleri dışında görev verilmeyecektir.
Bu maddeye şöyle bir cümle dahil edilip tüm il memler tarafından yayınlansa müdürlerin kıvıracağı taraf kalmaz:
BT rehber öğretmenlerinin ders programı hazırlanırken; Gireceği ders saatleri ve BT Rehberliği saatleri arasına boş saatler getirilemeyecek. Ders saatleri ve BT rehberliği saatleri bitişik olacak.

onlar boş saat değil çalışcaksınız zaten deyip onu da anlamamazlıktan gelebilirler. belli olmaz :puhaha:

ben de 4-5 gündür anlatmaya çalışıyorum ama sıkıntı var. sizin olmadığınız saatler de burda ders olacak o sırada tahta bozulursa biz ne yapacaz. o yüzden sizin burda olmanızı istiyoruz diyolar. hafta da 35 saat eder.

şimdi küçümsüyoruz göz yumuyoruz bu farklılığa, ama hele bi sınıflara internet bağlansın, o zaman çok yorulunca diğeceğiz neden 10 saat fazla çalışıyoruz diye.

nese1982' Alıntı:
ben de 4-5 gündür anlatmaya çalışıyorum ama sıkıntı var. sizin olmadığınız saatler de burda ders olacak o sırada tahta bozulursa biz ne yapacaz. o yüzden sizin burda olmanızı istiyoruz diyolar. hafta da 35 saat eder.
bende anlatmaya çalıştım ama olmadı, özlük hakları yoruma açık olamaz bunun anlaşılmayacak neresi var.

Geri