Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

'C:\WINDOWS\svchost.exe' Windows tarafından bulunamıyor.. hatası

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında GULSAH KAYA tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. GULSAH KAYA

  GULSAH KAYA Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  13
  Beğeni:
  0
  Bir çok forumda dolaştım ama bi çözüm bulamadım. Bilgisayar açılınca bu mesaj geliyor. Ne yapabilirim? Teşekkürler...
   
 2. dmyksl

  dmyksl Site Gezgini

  Kayıt:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğeni:
  0
  svchost.exe ekrana görüntü gelmesini sağlayan windows programıdır.(bu neymiş diye silince ekran bembeyaz oldu anladım.) onu tekrar yüklemek için windows cd takıp onar diyebilirsin.
   
 3. adem

  adem Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  210
  Beğeni:
  1
  hocam başlangıçta çalıştırılan bir programdır. başlat-Çalıştıra gelip msconfig yazın ordanda başlagıç kısmında varsa svchost.exe' yi kaldır. en azından hata mesajından kurtulursun...
   
 4. sedom

  sedom Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2007
  Mesajlar:
  690
  Beğeni:
  0
  hcoam normal çalışan bi bilgisayarda bu dosyayı bul ve aynı aldığın yere (bu hatayı veren bilgisayarın) yapıştır.Al sana bir yol....
   
 5. girdab

  girdab Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2007
  Mesajlar:
  600
  Beğeni:
  1
  Bilgisayarın açılmasından hemen sonra ve bir süre boyunca geri planda çalışan SVCHOST.EXE programının %90 üzerinde işlemci kullandığını gözledim. Birçok bilgisayar kullanıcısının aynı problemi yaşadığını internet üzerinde forumlarda farkettim ve bir forumda bunun çözümünü buldum. Çözümü bizzat kendim denedim ve işe yarıyor.

  İşte sorun ve çözümü:

  Ctrl + Alt + Del tuşlarına basarak açtığınız görev yöneticisinde (Task Manager) arka planda çalışan programları işlemci kullanımına göre azalan sırada listelediğinizde şöyle bir durum ile karşılaşıyorsunuz;

  http://img386.imageshack.us/img386/5010/01eb3.jpg

  1. Resimde görüleceği üzere; geri planda çalışan SVCHOST.EXE programının işlemci kullanımı %99 seviyesinde.

  İşlemci kullanımındaki değişimi gözlemeye devam ettiğinizde sonuç bir süre yine aynı kalıyor;

  http://img386.imageshack.us/img386/7821/02ns2.jpg

  2. Resimde göreceğiniz gibi; görev yöneticisinde birden fazla SVCHOST.EXE çalışıyor. Ama bunlardan sadece birinin (1) işlemci kullanımı %99 seviyesinde. Bunun arkasında gelenlerde ise (2) bir değişim yok.

  Yine izlemeyi devam ettiriyoruz;

  http://img489.imageshack.us/img489/700/03bk5.jpg

  3 Resimde de görüleceği gibi; yaklaşık 1 ile 2 dakika boyunca SVCHOST.EXE programının işlemci kullanımının %99 seviyesine çıktığını görüyoruz. Bu arada bellek kullanımı ise maksimum 93MB (92,656KB) değerlerine kadar çıkıyor. Bu 1 ile 2 dakikalık süre boyunca işlemci kullanımı "genellikle" %99 seviyesinde oluyor, çok kısa aralıklar ile biraz azaldığı da oluyor.

  İşlemci kullanımındaki değişimi en güzel işlemci performans grafiği üzerinde görebiliyoruz;

  http://img365.imageshack.us/img365/3316/04yw7.jpg

  Yukarıdaki işlemci performans grafiği, bilgisayarın açılışından hemen sonra Ctrl+Alt+Del tuşlarına basılarak görev yöneticisi (Task Manager) üzerinden alınmıştır.

  Bu grafikte gördüğünüz her yeşil yatay koordinat çizgisinin arası 3 saniyelik bir zaman dilimine denk gelmektedir. Buna göre zaman bazında bir yorum yapabilirsiniz.

  Performans grafiği üzerinde sarı ile belirtilmiş ilk bölüm bilgisayarın hemen açılışı sonrası işlemci yükünün olmadığı anlardır. Yani yaklaşık 15 saniye boyunca herhangi bir işlemci yükü olmamıştır.

  Hemen arkasından, bilgisayara yüklü olan; Antivirüs, Firewall, Antispyware, Mouse, Ekran kartı yazılımı v.b. gibi programların yüklenmeye başladığı ve masaüstünün ikonları ile birlikte hazır olmaya başladığı bir süreç başlıyor. Bunu yukarıdaki grafikte mavi ile belirtilmiş olarak görüyorsunuz ve bu süreçte yaklaşık 1 dakika sürüyor.

  Bilgisayarın açılmasından yaklaşık 1 ile 1.5 dakika sonra ve masaüstü oluşup tüm ilk açılışta yüklenmesi gereken programlar yüklendikten sonra SVCHOST.EXE devreye giriyor. Bunu da yukarıdaki grafikte kırmızı ile belirtilmiş bölgede görüyorsunuz.

  SVCHOST.EXE programı yaklaşık 1.5 dakika boyunca maksimum işlemci kullanımı %99 veya ona çok yakın değerlerde olacak şekilde çalışıyor.

  Yeşil kısımdan da göreceğiniz üzere; SVCHOST.EXE programı yaklaşık 1.5 dakika boyunca işlemci kullanımını maksimum değerlere çıkarttıktan sonra işini bitiriyor ve herşey normal haline dönüyor.

  Bu sırada iletişim ağında (Local Area Network) neler oluyor diye bir bakıyoruz;

  http://img391.imageshack.us/img391/87/05fg3.jpg

  Yukarıdaki grafikten göreceğiniz üzere; SVCHOST.EXE programının %99 civarında işlemci kullandığı sıralarda; başlarda internet üzerinden yaklaşık 91KB bilgi gönderildiği ve sonlarda ise internet üzerinden yaklaşık 63KB bilgi alındığı gözleniyor.

  Öncelikle bu sorunun bilgisayara bulaşmış herhangi bir zararlı ile ilgili olmadığını; kullandığım 10'a yakın popüler antivirüs, antitrojan, antimalware, antispyware v.b. gibi yazılımla yaptığım taramalar ve hijackthis raporları ile saptadım.

  Bu doğrultuda yaptığım analizlerde; SVCHOST.EXE programının "otomatik güncelleme" fonksiyonu ile bağlantılı olarak böyle bir sonuç doğurduğunu tesbit ettim. Çünkü, bu testler sırasında tüm bilgisayarlarda otomatik güncelleme fonksiyonu açıktı. Bunu doğrulamak için; windows'un sistem özellikleri (System Properties) kısmında otomatik güncelleme (Automatic Updates) özelliğini kapatarak, servislerden otomatik güncelleme (Automatic Updates) servisini hemde sürekli uyarı vermemesi için güvenlik merkezi (Security Center) servisini iptal (Disable) ettim. Bu işlemlerin ardından bilgisayarı bir kaç gün kullandığımda bu sorun ile hiç karşılaşmadım.

  Elbette sorunun başka şekillerde de çözümü olabilir.

  Amacım; bilgisayar sektöründe birçok bilgisayarda yaygın olarak var olduğunu gördüğüm bu sorunu sizlerle paylaşmak, bu problem ile karşılaşan başka insanlar ile biraraya gelerek sorunu karşılıklı olarak ve detaylıca tartışıp, en uygun çözüm yolunu birlikte bulmaktır. Ve bunun içinde bir forum ortamını kullanmaktır.

  Bu sorun ile karşılaşan veya bilgisi olan arkadaşları, ya da alternatif çözüm yollarını araştıracak, bilen veya tecrübeli arkadaşları, bu konu başlığı altında bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya davet ediyorum.

  Microsoft Update'den Windows Update'e dönmek.

  Yukarıda bahsettiğim soruna çare bulabilmek için "Microsoft Update" 'den "Windows Update" 'e döndüm. Yani, artık otomatik güncellemede sadece işletim sistemi ile ilgili kritik güncellemelere bakılacak. Office, Word, Excel, Powerpoint, Outlook v.b. gibi diğer Microsoft ürünlerinin güncellemelerine bakılmayacak. Onları da ben ayrıca yapacağım. Bakalım bu yöntem bu soruna ne kadar çare olacak.

  Aynı sorunu yaşayıp, benim gibi çare arayanlara denemeleri için Microsoft Update'den nasıl Windows Update'e dönüleceğini resimlerle anlatayım. İngilizce kullandığım için resimler ingilizce, türkçe kullanan arkadaşlar kusura bakmasın, ama sanırım onlarda ne yapacaklarını resimlerden anlarlar.

  Internet Explorer'ı açıp, "Tools" altından "Windows Update" seçeneğini kullanın.
  http://img59.imageshack.us/img59/3669/1yv7.png

  Karşınıza daha önce Microsoft Update'i seçmiş olduğunuz için "Microsoft Update" sayfası çıkacaktır. Daha önce Microsoft Update'e geçmemiş olanlarda Windows Update sayfası çıkar. Onlar birşey yapmayacak. Belki de onlarda yukardaki sorun hiç olmuyordur.
  http://img59.imageshack.us/img59/4715/2bp0.gif

  Microsoft Update sayfasının solundaki seçeneklerden "Change Settings" (ayarları değiştirme) kısmını seçiyoruz. Ve arkasından "The stop using microsoft update" (microsoft güncelleme özelliğini kullanmayı durdurma) başlığından "disable" (iptal) etmek istediğimiz ile ilgili seçeneği işaretleyip, en altta "apply" (uygula) tuşu ile bu işi gerçekleştiriyoruz.
  http://img242.imageshack.us/img242/1544/3wj9.gif

  Arkasından gelen yeni mesajı da onaylıyoruz.
  http://img235.imageshack.us/img235/9928/4ti8.gif

  Bu işlemden sonra ekrana işlemin yapıldığına dair bir mesaj (Türkçe kullananlarda Türkçe) gelecektir.
  http://img485.imageshack.us/img485/9029/5ei4.gif

  Artık bundan sonra Internet Explorer kullanarak Windows Update seçeneğini seçerek Microsoft sitesine girdiğimizde ekranın sol kısmında "Windows Update" yazısını görmemiz gerekiyor. Yani update işleminde "Windows Update" karşımıza çıkacaktır. ("Microsoft Update" değil)
  http://img109.imageshack.us/img109/2108/6kc7.gif

  Ben bu şekilde 3 ayrı bilgisayarda ayarları bu şekle getirdim. Birkaç defa bu bilgisayarları kapadım açtım, şu ana kadar en başta belirttiğim SVCHOST.EXE'nin yüksek CPU kullanımına karşılaşmadım. Bakalım ilerleyen zaman ne gösterecek.

  Bu sorunu yaşayanların bu bahsettiğim güncelleme metodu değişikliğini denemelerini öneririm. Bakalım sonuç ne olcak. Burada gelişmeleri birlikte paylaşalım.

  Not: yazılar ve resimler alıntıdır...Değerli zamanını verip uğraşan arkadaşa tşkler...

  Bu sorun bende de vardı denedim ve işe yarıyor. inşallah yardımcı olur.

  www.tkntr.net


  http://www.tkntr.net/microsoft-isletim- ... orunu.html
   
 6. sedom

  sedom Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2007
  Mesajlar:
  690
  Beğeni:
  0
  sen gel dediğimi yap bu kadar uğraşma:)
   
 7. GULSAH KAYA

  GULSAH KAYA Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  13
  Beğeni:
  0
  bu yolları ben de forumlarda bulup denedim ama çözüm olmadı, o sorun gidiyor başka bi hata geliyor, bu arada ekran beyaz değil, normal açılıyor ama hata mesajı geliyor. Adamlar bilgisayarın altından girer üstünden çıkar sonra alır gelir, al bunu düzelt diye. Ne bileyim ben bu bilgisayarın özgeçmişi ne, Allah bilir nerelerden ne dosyalarla haşır neşir oldu sonra getirdi :? Yine de sağolun...
   
 8. sitelerde

  sitelerde Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  700
  Beğeni:
  0
  Hocam merhaba,

  svchost.exe windows'a ait bir dosya. Fakat HANGİ SVCHOST diye sormamız gerekiyor.

  Sizin bilgisayarınızda hataya neden olan svchost.exe windows'un svchost'u DEĞİL. Çünkü windows'un svchost'u c:\windows\system32 klasöründe bulunur.

  *****

  Yani başka bir bilgisayardan svchost.exe almanıza, windows'u onarmanıza hiç gerek YOK.

  *****

  Evet bazı uyanık virüsler kendilerini windows dizininin altına -genellikle- windows'un programları ile aynı isimle kopyalar. Böylelikle görev yöneticisinde çalışan işlemler arasında kaynamaya çalışırlar, farkedilmemek için. Veya başlangıçta bulunması dikkat çekmeyebilir.

  Büyük ihtimalle sizin bilgisayarınıza da buna benzer bir virüs bulaşmış; tabi bu virüs kendisini başlangıca da eklemiş, yani bilgisayar açıldığında çalışmak için. Fakat yine kuvvetle muhtemel kullandığınız bir anti-virüs programı virüsün dosyasını silmiş. Fakat başlangıçta çalışacak programlarla ilgili herhangi bir ayarı değiştirmediğinden genelde virüs programları, windows virüsün silinen fakat başlangıca eklenmiş dosyasını çalıştırmaya çalışıyor, anti-virüs programınız onu sildiğinden, bulamıyor ve siz bu uyarıyı alıyorsunuz.

  Bir arkadaşımızın dediği gibi başlat > çalıştır > msconfig yazıp enterlayın. Gelen pencerede başlangıç tabından svchost.exe'yi bulup kaldırın. Bilgisayarı yeniden başlatın, bilgisayar yeniden başlayınca karşınıza bir pencere gelecek, tikleyip tamam deyin.

  Windows'un svchost'u zaten başlangıçta bulunmaz. Servis olarak çalışır.
   
 9. yavuz13

  yavuz13 Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  hocam dediğini yaptım hata vermiyor artık eline sağlık...
   
 10. Kaan20

  Kaan20 Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  Re: 'C:\WINDOWS\svchost.exe' Windows tarafından bulunamıyor.. h

  Bugün arkadaşımdan flash bellek aldım oyun yüklmek için yükledikten sonra kapattım. 1saat sonra pc yi yeniden açtığımmda bu hata geldi. her kes farklı şey sölüo kesin bi çözümü yokmu...
   
 11. lleoni510

  lleoni510 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  559
  Beğeni:
  2
  Re: 'C:\WINDOWS\svchost.exe' Windows tarafından bulunamıyor.. h

  :+1:
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal