Bütçe Kontrol Uygulaması Flutter-Python

Kodla Büyü

btogretmeni34

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar.

Flutter kullanarak android cihazlar için geliştirdigim bütçe kontrol uygulaması Google Play'de yayında. Api tarafini python-django ile yazdım.

Uygulamada ayrıntılı gelir ve harcama kayıt ekranı, harcama türlerine göre filtreleme, grafik, aylık ve yıllık birikim miktarını görme, boykot edilen firmaları-ürünleri kaydetme, ortak aile hesabı özelliği, verileri Excell tablosu halinde indirme gibi özellikler yer alıyor.
Denemek isteyen arkadaşlar için Dengeli Bütçem

Son düzenleme:
Hayırlı olsun Hocam, elinize sağlık.
Flutter ile uygulama geliştirmenin çok kolay olduğunu söylüyorlar, son zamanlarda çokça duymaya başladım. Görüş, öneri ve başlangıç okuması/dersi öneriniz var mı Hocam?

Teşekkür ederim hocam.

Flutter ile uygulama geliştirmek için öncelikle dart dilinin öğrenilmesi gerekiyor. Eğer herhangi bir programlama dilini biliyorsanız öğrenmesi oldukça kolay.

Aslında uygulamayı ilk kotlin ile geliştirmeye başladım. Büyük oranda bittikten sonra Fluttera geçtim. Hem Android hem ios cihazlar için aynı kodla çıktı alınabiliyor.

Api kısmı daha zorlu geçti. Yine önce Python-flask ile başladım, sonra Python-Diango ile devam ettim.

Flutter icin Udemy de Emre Altunbilek in eğitimini aldım. Ama İngilizcem olmasaydı yapmam neredeyse mümkün olmazdı. İngilizce şart yani. :)

Paylaşım için teşekkürler hocam, ben de Flutter ile ilgili görüşümü paylaşayım, bildiğim kadarıyla her şeyi bir canvas üzerine çizdiği için ekranın bütün piksellerine hakim olma iddiası var ve native kod ürettiğini söylüyor, ne kadar native bilemem :). Dart dilini inceledim diğer dillerden toplama bir dil yaratmışlar, typed bir dil. Flutter, ileride kullanıcı sayısı olarak React native i geride bırakabilir mi bilmiyorum ancak ben google ın hem tarayıcı hem de mobil de tekelleşmeye başlamasını doğru bulmadığım için eğer mobil geliştirme işine girersem React native (facebook un) veya web view üzerinden geliştirmeyi tercih ederim, web view e pek sıcak bakılmıyor ancak 5G teknolojisi ve mobil cihazların kapasitelerinin de günden güne artması ile web tarayıcılar içinde artık çoğu programı kasmadan çalıştırabileceğiz, bu nedenle geleceği var bence. Ayrıca bu huawei olayında Google ın Trump ın amerikan milliyetçiliğinin bekçi köpekliğini yapıp huawei ye saldırmasından dolayı da bunlara kıl oldum. Bu Google firması, Çin'de Flutter tanıtım toplantıları yaptı, sitesinden yayınladı felan ama kurt kışı atlatır ama yediği ayazı unutmaz misali Google ın Çin'de işi eskisinden de zor bence.
Not: Bu yazdıklarımdan Çin veya Huawei hayranı olduğum sanılmasın sadece trump ın kendi firmaları huawei ye ciddi pazar payı kaptırdığı için yalan yere saldırmasını dürüstçe bulmuyorum, bunu bugün çinli bir firmaya yaparlar yarın alman veya türk firmasına.

@BayDogru hocam, flutter ın kendi sayfasında kurulum aşamaları anlatılıyor. Adım adım takip ederseniz sorun yaşamadan kurabilirsiniz.

@computing hocam, react native mi flutter mi tartışmasına girersek çıkamayız. :) kim hangisini kullanıyorsa ona iyi diyor. Ben react native kullanmadım. O yüzden bir şey diyemeyecem.

Hocam tebrik ediyorum. İlk bakışta basit gibi görünse de çok karmaşık algoritmalar var uygulamada.

Web pogramlama konusunda oldukça deneyimli sayılırım. Mobil programlamaya girme adına birkaç girişimin oldu ancak ilerleme konusunda o motivasyonu bir türlü bulamadım. Udemy'den alıp tamamlamayamadığım bir çok kurs mevcut. Flask konusunda da deneyimli sayılırım.

Sadede gelecek olursam. "Mobil programlama konusunda hiç tecrübesi olmayan birisine yukarıda referans verdiginiz kursu öneriyor musunuz?"

@girdap08 hocam teşekkürler.

Bahsettiğim kursu öneririm hocam. Ama İngilizceniz varsa yine Udemy' de Angela Yu' nün kursu daha iyi olur sizin için.

Merhaba hocam eline sağlık güzel tasarım olmuş ama birkaç sorum var.
Hocam yükledim de internet olmadan çalışmaz mı?
Otomatik taksit şartlarımız var ev araba taksidi gibi öyle kısım eklesen çok güzel olur her seferinde yazmayız
Gelir gider kısmına hazır başlıklar ekleyebirimsin Maaş, telefon borcu elektrik borcu kira ödemesi kira geliri gibi

Bende biraz çok üşengeç baktım gibi.. :)

@06Davut teşekkürler hocam. Otomatik gelir, taksit, fatura ekleme işlemini bir sonraki sürümde yapmayı düşünüyorum.

İnternet olmadan çalışmıyor hocam. Aslında o da aklımda, İnternet olmadan lokal veritabanına kayıt yapıp, internet bağlantısı sağlandığında uzak veritabanına kayıt yapma şeklinde.

Aslında basit bir uygulama fikriyle başlayıp bu hale geldi uygulama. Aklımdaki başka bir proje için hazırlık olacaktı güya. Onu bıraktım buna başladım. :)

hocam bende flask ile bir uygulama yaptım localhosta çalışıyor web de çalıştırabilmek için python uyumlu web hosting mi kullanıyorsunuz hangi yöntemle sunucuya yüklediniz?

Flutter güzel, yeni bir girişim, hızlı geliştirme sunuyor, stabil 60 fps hedefliyor vs.. fakat bu kadar yeni olmasına rağmen geliştiricilerin yıllardır çektiği sıkıntılar yine dikkate alınmadan ortaya konmuş bir girişim. Kişisel bir uygulama ile uğraşıyorsanız belki sorun teşkil etmeyebilir fakat piyasaya iş yapıyorsanız önünüzde çok büyük bir engel var ki o da ios'a build almak. Hangi framework'ü kullanırsanız kullanın (flutter, xamarin, ionic, cordova, nativescript....) uygulamayı geliştirmek işin %70'i ise ios'a sağlam şekilde build almak ve mağazada yayına sokabilmek resmen %30u. Android tarafında bu oran %95-%5 diyebilirsiniz. Bir kere öncelikle mac sahibi olmanız şart. O paket mutlaka xcode'a bir merhaba diyecek. Hackintosh kurarım sağdan soldan girerim hallederim falan diye de düşünmeyin mutlaka bir yerde patlıyor. Flutter da malesef arkasında google gibi bir dev ile ortaya çıkmasına rağmen bu geleneği halen devam ettiriyor. Online build getir kardeşim, baştan piyasaya öyle çıkmalısın hatta. Örneğin react native'de bu durum expo ile aşıldı, ionic de benzer şekilde yapıyor fakat ücretli diye biliyorum. Expo üzerinden online build alabiliyorsunuz ve geliştirme aşamasındayken bile mağazaya yükleme derdi vs olmadan müşterinize bir link veriyorsunuz expo client uygulamasıyla açıp canlı olarak test edebiliyor. Bunlar çok büyük avantajlar. Flutter'a da gelirse o zaman öne çıkabilir.

Şu an için halen react native candır. Ne performans ne de community desteği konusunda hiç üzmedi

Hocam öncelikle elinize sağlık
Benim kullandığım bir uygulama var bununla ilgili adını yazmıyorum.
Yapmak isterseniz tavsiyelerimi yazabilirim. Ancak güzel düşünülmüş aile hesabı özelliği için ayrıca tebrik ederim.
Hesaplar diye bir menü açıp buraya banka hesaplarımızı kaydedip kullansak ve birden fazla kredi kartı ekleyebilsek daha güzel olur diye düşünüyorum

Tebrikler hocam, ortak aile hesabının çalışma mantığı nasıl hocam, sunucu üzerinde mi tutuluyor bilgiler?

@SoftGe hocam. Öneriler için teşekkürler. Aslında aklımda çok şey var. Sizin soyledikleriniz de bunların arasında.

@wertyu6 hocam. Evet bilgiler sunucu üzerinde tutuluyor.

@Parhelion hocam. Soylediklerinizde haklılık yapı var fakat online build almayi sağlayan siteler de var. Aslında apple ekosistemini bilmeden Apple cihazlar için uygulama gelistirmenina mantıklı olmadığını düşünüyorum. Bende de mac bilgisayar yok. O yüzden iPhone için build alamıyorum. Başka bir proje için çalışıyorum şimdi. Onu da tamamladigimda mac alıp ondan devam etmeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:
Teşekkürler Hocam paylaşım için dün hasbelkader flutter ile ilgili birkaç şeye daha rastladım, "Tatilde ne yapabiliriz?" konusunda paylaşmıştım buraya da koyayım.
Bir Türk yazılımcı olan Selman Kahya'nın bir Youtube kanalı varmış, yarın akşam da bir canlı yayın planlamış.
Kanalı yeni gördüm ama içerik olarak güzel görünüyor.

Kanal: https://www.youtube.com/user/SirChintzy/about
Duyuru: https://twitter.com/SelmanKahyaX/status/1241095224509599744

Aşağıya da bir ders linki bırakayım(İngilizce): Flutter Crash Course for Beginners 2020 - Build a Flutter App with Google's Flutter & Dart

Elinize sağlık hocam. Flutter UI konusunda rakiplerinden kat kat ilerde. ileride bir arayüz yenilemesine de gidebilirseniz. Youtube üzerinde bu kanalı takip edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCjBxAm226XZvgrkO-JyjJgQ

Burada ise haftanın widgetleri kısmı var. https://www.youtube.com/channel/UCwXdFgeE9KYzlDdR7TG9cMw/playlists

Buraya da ionic v1 ile geliştirdiğim uygulamayı Flutter ile geliştirmeye başladım. Samsung cihazlarda şimdi çalışmıyor olabilir. 2-3 saate güncelleme yayına girecektir. O zaman çalışacaktır.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kodflex.chesstrapspro

Hayırlı olsun Hocam, elinize sağlık.
Flutter ile uygulama geliştirmenin çok kolay olduğunu söylüyorlar, son zamanlarda çokça duymaya başladım. Görüş, öneri ve başlangıç okuması/dersi öneriniz var mı Hocam?
Emre altunbilek kursunu alabilirsiniz. Yin e bu konunun içinde YouTube kanalı da mevcut.

Hocam tebrik ediyorum. İlk bakışta basit gibi görünse de çok karmaşık algoritmalar var uygulamada.

Web pogramlama konusunda oldukça deneyimli sayılırım. Mobil programlamaya girme adına birkaç girişimin oldu ancak ilerleme konusunda o motivasyonu bir türlü bulamadım. Udemy'den alıp tamamlamayamadığım bir çok kurs mevcut. Flask konusunda da deneyimli sayılırım.

Sadede gelecek olursam. "Mobil programlama konusunda hiç tecrübesi olmayan birisine yukarıda referans verdiginiz kursu öneriyor musunuz?"

Eger yeterli bir motivasyonunuz varsa olur hocam. Emre altunbilek in kursu tamamlamak yarım dönem sürdü. Tercih sizin.

Kardeşim bu Android studio emulator çok kasıyor 4Gb ram var. Daha doğrusu ben visual studio code da çalışıyorum ama emulator kısmını nasıl halledeceğiz?

Usb debugging ayarlarına bakıyorum bulamadım telefonda. VS code herhangi bir ayar yapmama gerek var mı? Android sdk kurdum studio ile beraber. VS code a flutter ı tanıtım.

Geri