Bugün ................... öğrendim

Kodla Büyü
(laptop win8.1)
projeksiyon takılı iken masaüstü simgelerini sılala denildiğinde sıralanıyor.
projeksiyonu çıkardığımda eski haline geliyor.
projeksiyonu tekrar taktığımda sıralı gözüküyor :)

Alt Gr+Ctrl+yön tuşlarıyla ekranın döndürülebildiğini öğrendim.Bilenler gülmeyin.Öğrenciler ikide bir nasıl beceriyor ekranı ters çevirmeyi diye kızıyordum.Oyun oynarken kazara basıyorlarmış. :eek:

sinefil' Alıntı:
Alt Gr+Ctrl+yön tuşlarıyla ekranın döndürülebildiğini öğrendim.Bilenler gülmeyin.Öğrenciler ikide bir nasıl beceriyor ekranı ters çevirmeyi diye kızıyordum.Oyun oynarken kazara basıyorlarmış. :eek:

Ben de öğrenciler sayesinde öğrenmiştim :)

Bugün; insanlara iyiliğin yaramadığını bir daha öğrendim.
insanı ..... en yarıyor.

AsilTurk' Alıntı:
fatihtasoz' Alıntı:
toprak60' Alıntı:
mert02' Alıntı:
işlemcimin 64 bit olduğunu öğrendim win 7 çıktığından beri hep 32 bit yüklüyordum performansınıda çok beğeniyordum.Hiç merak edipte bakmamıştım win 8 yükleyince işletim sistemi 32 bit işlemci x64 bit yazınca dunk etti. ama 64 bite geçsemmi onuda bilemiyorum
işlemcisinin ne olduğunu bilmeyenler için
1. Cmd ekraninda asagidaki komutu velerim:

wmic cpu get architecture

Architecture altindaki rakam bize islemcimizin kac bit oldugunu aciklar
0 = 32 bit
6 = 64 bit AMD
9 = 64 bit INtel

ben de bunu beğendim...

benim pc 64 bitmiş bunu öğrendm ve şaşırdım :eek:
+1
:alkis:

mylife_ista' Alıntı:
google chromeda indirilen dosyanın ismini görev çubuğuna tıklayıp masaüstüne kopyalandığını öğrendim.

Önceleri dosya indikten sonra dosya konumunu aç yapıyordum.

Ne büyük kolaylıkmış :) :) :( :eek:
ben yapamadım nasıl oluyor.

Kurum net'te terminallerin sunucuya bağlanamama nedenlerinden birisinin sunucu bilgisayardaki antivirüs programının olabileceğini öğrendim. Çözümü sadece antivirüs programının ayarları ile oynayıp terminal bağlanmak istediğinde izin vermek :)

cahraz' Alıntı:
mylife_ista' Alıntı:
google chromeda indirilen dosyanın ismini görev çubuğuna tıklayıp masaüstüne kopyalandığını öğrendim.

Önceleri dosya indikten sonra dosya konumunu aç yapıyordum.

Ne büyük kolaylıkmış :) :) :( :eek:
ben yapamadım nasıl oluyor.
Bende anlamadım nasıl yapılacağını

Ctrl ve shift tusuna ayni anda basıldığında klavye f yada q ya döndüğünü biliyordum. İşinize yaramasi için paylaştım.

Shift-F3 kombinasyonunun Büyük-küçük harf geçişi yaptığını öğrendim.

EXCel bir hücreye:

saat eklemek için klavye kısa yolu:
ctrl + shift + : (iki nokta)

tarih eklemek için klavye kısa yolu:
ctrl + shift + ; (noktalı virgül)

Bugün değil ama geçenlerde öğrendim;
Lazer yazıcımızın biri yazdırıyor ama sayfa bembeyaz çıkıyordu. Herhangi bir hata vermiyordu. Meğerse bu tonerlerin yan taraflarında gördüğümüz metal kısımların temasıyla yazıcı toneri algılıyormuş, bunları silince yazıcı sorunsuz yazmaya devam etti.
HP lazerjet 1102 model yazıcımız ise ne yazarsak yazalım, sayfayı siyaha boyayıp, çıkarıyordu. Toneri değiştirmemize rağmen sorun düzelmedi. Meğerse yazıcı içerisindeki bir tel (korona ya da ona benzer bir ismi var) kopmuş ya da yerinden çıkmış, onu biraz parmaklayınca düzeldi. Bu tel kağıdı statik elektrikle yüklüyor, ya da nötrleştiriyor.
Bu durumlarla karşılaşırsanız bilginiz olsun.

bir işyerinde sürekli oalrak belge içerisinde bir cümle kullanılacak ise bunu kolay bir şekilde yazabilmek için

ya da adres ekleneceği zaman kolayca otomatik adresi eklemek için;

otomatik düzeltme seçeneklerine kendiniz tanımlama yapabilirsiniz. ör: /adres yazınca uzunca adresiniz otomatik düzeltilir. /tf yazınca T.C Tufanbeyli Kaymakamlığı Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı diye yazdırabilirsiniz.

Excelde sayfa ortalamayı öğrendim..

Office 2010 için
Yazdır->Özel Ölçeklendirme
Özel Ölçeklendirme Seçenekleri->Kenar boşlukları sekmesinde
Yatay ve dikey seçilir...

Diğer Sürümlerde
Dosya-baskı önizleme-ayarla-kenar boşlukları(ortala seçeneğinden yatay-dikey seçin )

Depfreeze programını boot thawed yaptıktan sonra tekrar install yaparsak kaldırabileceğimizi öğrendim :) :)

Güvenli modda açılmıyan bir bilgisayarın Msconfig'den güvenli modda açılma talimatı verilmiş. Bir türlü açılmayan bilgisayarı
1. Başlangıç onarma
2. Komut istemcisi
3. bcdedit /deletevalue {default} safeboot
ile güvenli mod talimatını silmeyi öğrendim

yakuphan' Alıntı:
Bugün değil ama geçenlerde öğrendim;
Lazer yazıcımızın biri yazdırıyor ama sayfa bembeyaz çıkıyordu. Herhangi bir hata vermiyordu. Meğerse bu tonerlerin yan taraflarında gördüğümüz metal kısımların temasıyla yazıcı toneri algılıyormuş, bunları silince yazıcı sorunsuz yazmaya devam etti.
HP lazerjet 1102 model yazıcımız ise ne yazarsak yazalım, sayfayı siyaha boyayıp, çıkarıyordu. Toneri değiştirmemize rağmen sorun düzelmedi. Meğerse yazıcı içerisindeki bir tel (korona ya da ona benzer bir ismi var) kopmuş ya da yerinden çıkmış, onu biraz parmaklayınca düzeldi. Bu tel kağıdı statik elektrikle yüklüyor, ya da nötrleştiriyor.
Bu durumlarla karşılaşırsanız bilginiz olsun.
Bu iyiymiş..

bugün okula hazırlık niyeti ile small basic ve scratch'la uğraşıyordum. Farkettim ki ikisininde uzantısı aynı. *.sb

ve – lere basarak yapabileceginizi biliyormusunuz , Bunun için yapmaniz gereken tek sey word u acip sütun çizgilerinin geldiği yerlere + sütun genişliği için – işaretini
kullanmak , + dan sonra – leri belirli sayida girin , örnegi aşağıda
+———-+———–+———–+———–+———–+———–+
üstteki islemden sonra ENTER e basin ve TAB tuşu ile satirlari cogaltin

okadda' Alıntı:
Eski zamanlarda freehand kullanmışlığım var onda yapılabiliyordu. Şimdi Adobe in Design olarak devam ediyor. Sanırım onda çözümü bulabilirsiniz.

Word için pratik öneri:
Boşluk
1 satır 2 sütun tablo (kenarları çizgisiz)
Boşluk (Boşluklar sorun çıktığında çıkış yolu)

Tabloyu tüm sayfaya genişletin.
Tümünü seç.
Kopyala
Ctrl+enter
Yapıştır

İstediğiniz sayfa kadar çoğaltın.

Photoshop ayarlarını sıfırlamak için;
masaüstünde photoshop simgesine sağ tık > seçenekler menüsü ekranda iken ctrl + shift + alt tuş kombinasyonuna basılı tutarak listeden aç komutunu tıkla
Photoshop açılırken ayar dosyaları silmek isteyip istemediğimizi soruyor.

2007'den beri üyeyim böyle yararlı bir başlık olduğunu yeni öğrendim. :+1: :+1: :+1:

Bilmediğim şeyleri bir gün kullanırım diye not defterine ekledim. Ne zaman işe yarayacağı belli olmaz.

Bir tane de benden gelsin;

(Hata kodu olarak 0X00000709 geçmektedir.) – Varsayılan Yazıcı Ayarlanamıyor Hatası

Çözümü burada : http://www.sistemciningunlugu.com/varsa ... ve-cozumu/

Birçok yöntem denedim hiren boot cd v.s yinede master şifre konulmuş bir hardiski kurtarmayı öğrenemedim öğrenen varsa buraya yazsın bende öğreneyim :)

Photoshop programının banknot görüntülerini açmadığını...

Ekli dosyalar

• Photoshop.jpg
    Photoshop.jpg
    82.5 KB · Görüntüleme: 259
Geri