Bu yıl TÜBİTAK 4006 bilim fuarları yapılmayacak mı?

Kodla Büyü

ÇetinÖğretmen

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Normalde şu ana kadar çağrı metni yayınlanırdı ve başvurular başlardı. Ancak siteye yine baktım göremedim. Bilgisi olan var mı acaba?

Hocam sanırım geçen yılki TÜBİTAK revizelerinin sonuçlanmasını bekliyorlar. Yani onayı Haziran’da gelip, geçen ay TÜBİTAK sergisi yapan okullar var. Sanırım onları bekliyoruz diye düşünüyorum:)

Amacının dışına çıktığını düşünüyorum.Din dersi ile TÜBİTAK yan yana anlamsız oluyor.

Amacının dışına çıktığını düşünüyorum.Din dersi ile TÜBİTAK yan yana anlamsız oluyor.
Hocam bence sen daha olayı anlamamışsın. Proje nedir tam farkına varamamışsın. 10 tane araştırma projesi diyor. Sözel derslerden araştırma yapılabilir. Mesela ben Bilgisayarcı yım. Geçen seneki projemden biri "Akademik Başarıları farklı olan okullarda bilgisayar kullanım oranlarını araştırma" idi. Yani 100 Fen lisesi, Anadolu lisesi, meslek lisesi ve sınavla öğrenci alan proje lisesi öğrencileri arasında anket hazırlanacak. kim bilgisayarı ne kadar hangi amaçla vs kullanmış bunu ölçecektik.
ANCAK TÜBİTAK projesinin her sene olmasına ve 20 proje dayatmasına karşıyım. Belki okuldan 1 tane ama proje gibi proje çıkacak. Her sene 1 okulda 20 proje çıkması bilime aykırı.
Bu Benim Eserim güzeldi. Her okuldan 2 proje isteniyordu ve gerçekten güzel ürün çıkıyordu

Hocam bence sen daha olayı anlamamışsın. Proje nedir tam farkına varamamışsın. 10 tane araştırma projesi diyor. Sözel derslerden araştırma yapılabilir. Mesela ben Bilgisayarcı yım. Geçen seneki projemden biri "Akademik Başarıları farklı olan okullarda bilgisayar kullanım oranlarını araştırma" idi. Yani 100 Fen lisesi, Anadolu lisesi, meslek lisesi ve sınavla öğrenci alan proje lisesi öğrencileri arasında anket hazırlanacak. kim bilgisayarı ne kadar hangi amaçla vs kullanmış bunu ölçecektik.
ANCAK TÜBİTAK projesinin her sene olmasına ve 20 proje dayatmasına karşıyım. Belki okuldan 1 tane ama proje gibi proje çıkacak. Her sene 1 okulda 20 proje çıkması bilime aykırı.
Bu Benim Eserim güzeldi. Her okuldan 2 proje isteniyordu ve gerçekten güzel ürün çıkıyordu
Bence de sen olayı çok yanlış anlamışsın hocam. Zaten olayın baştan kokmasının en temel sebebi de sizin gibi yanlış anlayanlar. Bizim projelerde sadece danışman olmamız gerekiyordu. Siz danışmanlığı bırakın projeyi sahiplenmiş benim projem diyorsunuz. Bunu çözmeden hangi alanda yaparsanız yapın o işten öğrenciye gelecek fayda zaten istenilen boyutta olmayacaktır.

inşAllah yapılmaz, zaten öğretmenler yapıyor, dostlar eğitimde-projede görsün olayı.
Sayın Hocam bizde projemizi öğrencim yaptı ve ulusal bir yarışmada derece yaptı. Yarışmada hazırladığı oyun kodlarını jüriye sundu. Biz danışmanız. Çocuklar bu tür organizasyon, etkinliklerle kendini ifade etme, değer görme, üretme gibi bazı güzel şeyleri yaşama fırsatı buluyorlar. Yaşantı zenginliği açısından bence iyi bir olay.
Elbette NASA ile yarışacak projeler üretmiyoruz lakin kendimizi de küçük görmüyoruz. Herkes elinden geldiğince bir şey yapar, bu çocuklara umut olursa belki ileride yarının güzel Türkiye'sinde onlar da yer alır diye düşünüyorum. Saygılarımla.

Son düzenleme:
Sayın Hocam bizde projemizi öğrencim yaptı ve ulusal bir yarışmada derece yaptı. Yarışmada hazırladığı oyun kodlarını jüriye sundu. Biz danışmanız. Çocuklar bu tür organizasyon, etkinliklerle kendini ifade etme, değer görme, üretme gibi bazı güzel şeyleri yaşama fırsatı buluyorlar. Yaşantı zenginliği açısından bence iyi bir olay.
Elbette NASA ile yarışacak projeler üretmiyoruz lakin kendimizi de küçük görmüyoruz. Herkes elinden geldiğince bir şey yapar, bu çocuklara umut olursa belki ileride yarının güzel Türkiye'sinde onlar da yer alır diye düşünüyorum. Saygılarımla.

Çok iyi birkaç ortaokul ya da lisede belki, onun harici, yalan dolan hocam, sadece birbirimizi kandırıyoruz.

Öğrencilerimizin o seviyeye gelmesi bayağı zaman alacak. gerçekten proje çıkarabilecek ve sunabilecek öğrenciler var lakin 20 proje dayatması ile onlarda kaynıyor.

bu sene başvuruları başlamış okul müdürümüz gruptan duyurusunu attı. ancak her yıl her okulun katılmasını ve 20 proje dayatmasını çok anlamsız buluyorum ben de.
24.10.2019 ile 09.12.2019 arası başvuru süreci
http://bilimtoplum:pbs.tubitak.gov.tr başvuru adresi

4006 değilmiş arkadaşlar 4007 ve diğerleriymiş :)

Son düzenleme:
Bence de sen olayı çok yanlış anlamışsın hocam. Zaten olayın baştan kokmasının en temel sebebi de sizin gibi yanlış anlayanlar. Bizim projelerde sadece danışman olmamız gerekiyordu. Siz danışmanlığı bırakın projeyi sahiplenmiş benim projem diyorsunuz. Bunu çözmeden hangi alanda yaparsanız yapın o işten öğrenciye gelecek fayda zaten istenilen boyutta olmayacaktır.
evet hocam sen çok güzel anlamışsın tebrikler. Ben rehberim ortaya fikir de atarım öğrenciler bunu kendileri yapar. Ha maşallah sizin öğrenciler sanırım herşeyi kendi yapıyor. biz yemedik ama siz burada yedirdiğinizi zannedin. 200 kelimelik proje açıklamasını vs sanırım hepsi kendi yapıyor.
Ayrıca hocamın sanırım başka karın ağrısı var. ama neyse

bence de bu projeler öğrenciler kendisi yapsa sadece danışmanlık yapılsa güzel çalışmalar ama okullarda zorunlu olarak (genellikle BT öğretmenlerine)koordinatörlük verilerek neredeyse tüm projeşer tek bir kişi üzerine yıkılıyor.Proje yapılmıyor da yapılıyor muş gibi sergileniyor.Sergi günü kasıla kasıla proje anlatan çoğu öğretmen ondan önce projenin yanından bile geçmiyor,çalışan eziliyor malesef

Aslında projelere katılan öğrencilere ek puan gibi tesvikler verilse hem öğrenciler daha istekli olurlar hem de öğretmenler üzerindeki yük biraz hafifler. İstekli ve bilinçli öğrenciler projelerini getirirler öğretmenler de arasından seciverir. Tabi işin ticarete dökülmesi ihtimali var ama zaten şu anda da öyle değil mi? Reklam şirketleri bu işi de sektör haline getirdi. Hazır proje satan bile var. İmkanı olan öğrenci en cafcaflı projeyle gelebilir ama öğretmenler sarf edilen emeğe ve özgünlüğe göre değerlendirme yaparak bunun önüne geçebilir.

Geri