BU NEDİR ? LÜTFEN BAKINIZ ACİLLLL

Kodla Büyü
İmzalamayı düşünmüyorum. Tüm bilgisayarlardan formatör olduğumuz için biz sorumluyuz. En kötü lab. bilgisayarlarından. Hergün yüzlerce öğrenci kullanıyor. Dyned veya branş derslerinde başka sınıflar kullanıyor. Birşey olduğunda biz sorumlu tutulacağız. Bize patlayabilir kısacası.

Bilgi Güvenliğine Bu Kadar Önem Veren Kurum neden 600,000 personeline ait bütün bilgilerin yer aldığı ilsis veritabanının hacklenmesine müsade etmiş.
Madde 9, Türkiye'de uygulanabilecek bir madde değil. Bizim okulda neredeyse Lisanslı Yazılım Yok.

Ayrıca Bilgi Güvenliğine Bu Kadar Önem Veriyorsan, Bilişim Teknolojileri Dersini Bırak Seçmeli Yapmayı, Ana Dersler Arasına Koyman Gerekir. Keza bu başlı başına bir uzmanlık alanıdır.

Telif Haklarına Bu Kadar Saygılıysan , Lisanslı Yazılım Alacak Ödeneği Bütün Kurumlara Göndermek Zorundasın.

Forumda bir dünya moral bozucu haber başlığı görüyorum ama inanın uzun süredir bu kadar sinir bozucu bir haber duymadım (Diğerlerine nasıl olsa alıştık artık)

İlsis veri tabanı hacklenmedi. Eğitekte çalışan biri veri tabanını çekip birilerine sattı.Bununla ilgili haberler googledan bulunabilir.
O öğretmen meslekten atıldı .

Bu arada mebin sistemi çok güvenlidir anlamı çıkmasın yazdığımdan :)

ebfo45' Alıntı:
İlsis veri tabanı hacklenmedi. Eğitekte çalışan biri veri tabanını çekip birilerine sattı.Bununla ilgili haberler googledan bulunabilir.
Bu ister kendini beğenmişlik olarak değerlendirin, ister sözlerimin destekleyicisi olarak. Ama 1 hafta öncesine kadar bahsettiğim o datalara farklı yollardan ulaşmak mümkündü.

Çuvaldız-İğne durumunun burada geçerli olması gerektiğini düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• ss1.jpg
    ss1.jpg
    408.5 KB · Görüntüleme: 729
  • ss2.jpg
    ss2.jpg
    471 KB · Görüntüleme: 729
Ali hocam ben sistem güvenli demedim. Şu anda da ilsisten veri çekersin. Hatta bu işlerde meşhur bir kaç arkadaşı da tanıyorum :) Sadece o basına yansıyan olay faklıydı onu demek istedim.

Netice olarak;
1- Bilgi Güvenliğini Önemsiyorsanız, Bilişim Teknolojileri Dersine Önem Vereceksiniz.
2- Önce kendi güvenliğinizi tam olarak sağlayacaksınız, ardından bunu personelinizden isteyeceksiniz.
3- Bilgi Güvenliği ve Telif Haklarını Önemsiyorsanız bunun için gerekli Eğitim ve Maddi desteği kurumlarınıza sunmalısınız.

Bunlar Bilgi Toplumu olmanın ön koşullarıdır.

girdap08' Alıntı:
ebfo45' Alıntı:
Bu ister kendini beğenmişlik olarak değerlendirin, ister sözlerimin destekleyicisi olarak. Ama 1 hafta öncesine kadar bahsettiğim o datalara farklı yollardan ulaşmak mümkündü.

Mesaj yazdığın kişiler Duyarlı ve bilgili kişilermiş. Bende üst kademedeki kişilerin bilgi seviyelerinin iyi oluşundan bu duyarlılığı gösterdiklerini düşünerek ülkem yöneticeleriyle gurur duydum.

Diğer taraftan bu açığı söylemeyi bile suç haline getiren eski kafa insanlara başka yerlerde denk gelebileceğinizi söylemek durumundayım. Benim naçizane tavsiyem iyi niyetle dahi olsa uzak sunucularda güvenlik testi yapmamanız olurdu.

Yoksa delinin biri bir kuyuya bir taş atan kırk akıllı çıkaramaz.

Kişi icraatında mantık ararken en eski kafayı baz alıp ona izah edebileceği ve ikna edebileceği şekilde açığa vermelidir.

Sonuç itibariyle ensesi kalına denk gelirsin, log da izlenirsin. sonrasında listeye eklenirsin.

fbi, cia filmine döner hayatın :)

ehehe. en iyi eylem sütlüye karışmamaktır benim kitabımda. çözümler en tepeden gelir. rahat olup en tepenin çizdiği yolda ve ona bağlı olarak hayat sürmek kısacık hayatta sorunsuz ilerlemeyi sağlar.

saygılarımla.

e-konferans' Alıntı:
girdap08' Alıntı:
ebfo45' Alıntı:

Mesaj yazdığın kişiler Duyarlı ve bilgili kişilermiş. Bende üst kademedeki kişilerin bilgi seviyelerinin iyi oluşundan bu duyarlılığı gösterdiklerini düşünerek ülkem yöneticeleriyle gurur duydum.

Diğer taraftan bu açığı söylemeyi bile suç haline getiren eski kafa insanlara başka yerlerde denk gelebileceğinizi söylemek durumundayım. Benim naçizane tavsiyem iyi niyetle dahi olsa uzak sunucularda güvenlik testi yapmamanız olurdu.

Yoksa delinin biri bir kuyuya bir taş atan kırk akıllı çıkaramaz.

Kişi icraatında mantık ararken en eski kafayı baz alıp ona izah edebileceği ve ikna edebileceği şekilde açığa vermelidir.

Sonuç itibariyle ensesi kalına denk gelirsin, log da izlenirsin. sonrasında listeye eklenirsin.

fbi, cia filmine döner hayatın :)

ehehe. en iyi eylem sütlüye karışmamaktır benim kitabımda. çözümler en tepeden gelir. rahat olup en tepenin çizdiği yolda ve ona bağlı olarak hayat sürmek kısacık hayatta sorunsuz ilerlemeyi sağlar.

saygılarımla.

Dikkate alınması gereken bir öğüt/tavsiye/öneri

Özellikle zamanında dilim yandığı için zaten artık üfleyerek yiyorum.

3-4 ay önce personel.meb'in hacklendiği günün ertesi yanıma gelen bir sınıf öğretmeninin "Çoluk çocuklar bile MEB'i hackliyor, MEB'dekiler ne iş yapıyor, Bilgisayarcılar (BT Öğretmenleri kastediliyor) bir de Bilişimciyiz diye geçiniyorlar" dediği an hala kulaklarımda.

Neticede söz konusu olan bizlerin bilgisi, bizlerin prestiji.

Zaten Volkan Bey'e olan güvencimden ötürü rapor ettim.

Maalesef Bilişim Toplumu olmanın çok uzağındayız ve olma yolunda da olumlu adımlar atamıyoruz.

Geri