Bu nasıl müfredat bu nasıl anlayış

Kodla Büyü

bote2002

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Biz mi öğrenci seviyesini, öğrenme kapasitesini çok iyi bilmiyoruz... Ortaokulda çocuğa visual basic öğretiyoruz, lisede word excel bu nasıl bir müfredat....

Lisede öğretmenim daha önce ortaokul bilşim teknolojileri kitabını hiç görmemiştim bugün baktım şok oldum.... Ortaokulda; algoritme access programlama var... bu çocuklar bu konuları öğrenince lisede bunları bill gates yapmamız gerekiyor... Ortaokulda görevyapan bilişim teknolojileri öğretmenlerine soruyorum...
- Müfredatı beğeniyormusunuz? (Öğrencilerin bilişim teknolojisinde daha çok işine yarayacağı, ihtiyaç duyacağı konular dururken)
- Bu konuları öğretebiliyormusunuz

Biz üniversite de bir yılda öğrendiğimiz konuları bir üniteye sıkıştırmış...

örnek sayfa

Ekli dosyalar

• bilgi-kitap.jpg
    bilgi-kitap.jpg
    70.3 KB · Görüntüleme: 794
Meb'in bir başka saçmalığı işte hocam. Bu konuları öğretmenin imkanı yok zaten hocam ortaokulda. Basamak sistemi olduğu için basit basamakları seçmek mantıklısı...

Müfredatı beğenen çıkmaz herhalde.Tam anlamıyla öğretilen konu yok.Hepsinden az az gösterip geçiliyor.Basamak mantığını Bil. Tek. Öğretmenlerinden başka bilen yok.Önceki sene okulda öğretmen yoksa idare otomatik olarak 6. sınıflara 6. basamak, 7lere 7, 8lere 8 seçiliyor.Ben her yıl bölge zümre kararıyla programlama unitesini değil başka bir görsel programı anlatıyorum.Daaaa bunları yazmanın bir anlamı yok 4+4+4(dert+dert+dert) ile bu yıldan itibaren dersin adı müfredatı kitabı herşeyi değişecek zaten.

Bu konuyu kitabın editörü Hafize hocayla birebir görüştüm, programlama konusunun ağır olduğunu, idarenin basamak secimini bize sormadan sinif düzeyinde yaptıklarını vs. Ama bı gelişme olmadı.

valla hocm 40 dak bişi öğrenmelerini beklemiyorum sadece mantık olarak arkada bir takım kodların çalıştığını önde bizlerin sadece görüntülerini gördüğünü anlamaları bana göre yeterli. yoksa ortaokulda bunların mantığını anlayacak öğrenci şuan için yok denecek kadar azdır.

Ben VB'ye hiç girmedim sanırım girmem de.. Hem kullanılan bir dil değil hem de haftada 40 dakikada (gerçekte 30 sanırım, sus, dur, önüne dön, konuşma'ları çıkarırsak daha da az...) birkaç derste öğrenilecek bir konu değil.

Ortaokullarda 8.basamak VB konusu 1 dönem yani 18 hafta sürüyor. 18 haftalık sürede tüm öğrenciler mutlaka birşeyler kapıyor. VB kullanımı zor, anlaşılması zor bir yazılım ortamı değil.

sayın hocalarım ortaokul müfredatından şikayetçi olmayalım. branşımız ve mesleğimiz adına iyi bir gelişme bence.

bakınız bilgisayar kullanmanın word excel vs. den ibaret olmadığını birileri fark edip bu içeriği koymuş. geri kalanı sizin kişisel yeteneğinizle verebildiğiniz neyse onu verin gerisi gelecektir bu bir başlangıçtır ve böyle olması normaldir.

bakınız daha eml lerde modüler sisteme geçileli 5 yıl oldu halen modül içerikleri birbiri ile çelişebiliyor. biz modüle bagımlı kalmadan verebileceğimizib en iyisini vermeye çalışıyoruz. ama giderek oturan bir sistem var. ortaokullarda da sistem oturacaktır zamanla. başlangıç adına iyi bir çerik kesinlikle sahip çıkalım.

ilerde eml lerdeki gibi öğrenci sayılarına göre atölye ve gurup da oluşturulup anlatılabilecek bir içerik.

kısaca sizlerden ricam içeriği eleştirmek yerine sahip çıkalım bence gerisi gelecektir.

vb98 veriyorum orta sonlara amaç vb öğretmek değil, bilgisyarların çalışma mantığını öğretmek, kodlarla çalıştığını anlamalarını sağlamak.
ancak bunun için 4-5 hafta yetecekken neredeyse bir dönemden fazla zaman harcıyorum...
çoğu beğeniyor.

@Hacker hocam uzun süre sonra yazdığını gördüm sevindim:)
Katılıyorum, 5.sınıfların BTve Yazılım dersinde etkinlikler olmadığı için şikayet ediyoruz (ki gereksiz bir şikayet, kendimiz uygun etkinlikler planlayabilecek beceriye sahibiz) 6-7-8.basamaklardaki mevcut kitaptan da muzdaribiz, içindekileri beğenmiyoruz. Kısacası bize yaranmak zor:)

Hacker' Alıntı:
sayın hocalarım ortaokul müfredatından şikayetçi olmayalım. branşımız ve mesleğimiz adına iyi bir gelişme bence.

bakınız bilgisayar kullanmanın word excel vs. den ibaret olmadığını birileri fark edip bu içeriği koymuş. geri kalanı sizin kişisel yeteneğinizle verebildiğiniz neyse onu verin gerisi gelecektir bu bir başlangıçtır ve böyle olması normaldir.

bakınız daha eml lerde modüler sisteme geçileli 5 yıl oldu halen modül içerikleri birbiri ile çelişebiliyor. biz modüle bagımlı kalmadan verebileceğimizib en iyisini vermeye çalışıyoruz. ama giderek oturan bir sistem var. ortaokullarda da sistem oturacaktır zamanla. başlangıç adına iyi bir çerik kesinlikle sahip çıkalım.

ilerde eml lerdeki gibi öğrenci sayılarına göre atölye ve gurup da oluşturulup anlatılabilecek bir içerik.

kısaca sizlerden ricam içeriği eleştirmek yerine sahip çıkalım bence gerisi gelecektir.

+1
:+1:

bote2002' Alıntı:
Biz mi öğrenci seviyesini, öğrenme kapasitesini çok iyi bilmiyoruz... Ortaokulda çocuğa visual basic öğretiyoruz, lisede word excel bu nasıl bir müfredat....

Lisede öğretmenim daha önce ortaokul bilşim teknolojileri kitabını hiç görmemiştim bugün baktım şok oldum.... Ortaokulda; algoritme access programlama var... bu çocuklar bu konuları öğrenince lisede bunları bill gates yapmamız gerekiyor... Ortaokulda görevyapan bilişim teknolojileri öğretmenlerine soruyorum...
- Müfredatı beğeniyormusunuz? (Öğrencilerin bilişim teknolojisinde daha çok işine yarayacağı, ihtiyaç duyacağı konular dururken)
- Bu konuları öğretebiliyormusunuz

Biz üniversite de bir yılda öğrendiğimiz konuları bir üniteye sıkıştırmış...

örnek sayfa
..
siz bu konuları üniversitede 1 yılda öğrendiyseniz bence asıl sorgulanması gereken o üniversitenin müfredatıdır...
..

Geri