bu forumda kim ne olmak istiyor? formatör mü ?- öğretmen mi?

Kodla Büyü

formatörlük mü ? - öğretmenlik mi ?

• Formatörlük("sabah 9 akşam 3" & "ders yok" & "ekders 18saat")

Oy: 157 62.8%
  • Öğretmenlik(ders saatleri geri verilmiş)

Oy: 93 37.2%

• Kullanılan toplam oy
    250

ejdeharr

Seçkin Üye
Seçkin Üye
bakanlık çıkıp bize 2 seçenek sunsa ve dese ki ;

1- ya ders saatlerinizi geri verip formatörlüğü kaldıracağız ,
2- ya da rehber öğretmen gibi ders yok , ekders 18 saat ve 9 -15 okuldasınız.

ne seçersiniz?

Şimdilik anketten formatorluğe aslında sıcak baktığımız ancak calışma sartlarının iyileştirilmesini istediğimiz ortaya cıkıyor.

ikili öğretimlerde sabahçı öğleci şeklinde olmalı bence.... 9 -15 büyük şehirler de tüm güne giriyor..

(mesela çocuğu olanlar için bakıcılar tüm gün parası istiyor) .. ikili ise sabahçı öğleci olmalı, tekli öğretimse 9-15.... lütfen bayanları da düşünelim...

öğretmenlik hissini yaşamak için branş değiştirmek lazım.. o yüzden formatörlük malesef..

bilerzen' Alıntı:
ikili öğretimlerde sabahçı öğleci şeklinde olmalı bence.... 9 -15 büyük şehirlerde tüm güne giriyor, yolda geçen zamanı da düşünürsek..

(mesela çocuğu olanlar için bakıcılar tüm gün parası istiyor) ..

ikili ise sabahçı öğleci olmalı, tekli öğretimse 9-15.... lütfen bayanları da düşünelim...

öğretmenlik hissini yaşamak için branş değiştirmek lazım.. o yüzden formatörlük malesef..

kusura bakmayın düzelteyim derken alıntı yapmışım kendi kendime

bu bilgisayar beni genç yaşta kocattı :lol: :eek:

Arkadaşlar forumlarda okuduysanız ders saatlerimizi geri alamazsak; bizim branş yok olur, bizi başka branşlara geçirmeye çalışırlar , norm fazlası olup ordan oraya sürünüz şeklinde yorumlar var. Bakanlığın bizi rehber öğretmen gibi yapıp kadrolaştırdığını düşünmek bence çok düşük bir ihtimal, hadi diyelim böyle yaptı ve 9 3 rehber öğretmen gibi olduk ,ilerisini düşünecek olursak , şuan nasıl rehber öğretmenlerin çalışma şartlarının değiştirilmesini isteyen çoğunluk varsa ileride bize karşıda olabilir.( çok mu garanticiyim?) biz ilköğretimde mikrosoftun elemanı gibi çalışıyoruz , çok istisna bir okul ve sınıf olmadıkça ofis programlarını öğreterek eğitim öğretim yılını tamamlıyoruz, gerçekten bilgisayarı ilköğretimde değil en az lisede öğrenmeye başlamalı öğrenciler , örneğin programlama , web tasarım, bunları kim 8. sınıflarda tamamen işleyip tüm öğrencilere öğretebiliyor? ilköğretimde 2 saat bilgisayar dersi olduğunda öğrenciler 2. ders oyun oynamak için can atıyorlar ve çoğumuzda ilk saat ders işleyip 2. saat serbest bırakmıyor muyuz öğrencileri? sonumuz hayrolur inş.

ejdeharr' Alıntı:
Arkadaşlar forumlarda okuduysanız ders saatlerimizi geri alamazsak; bizim branş yok olur, bizi başka branşlara geçirmeye çalışırlar , norm fazlası olup ordan oraya sürünüz şeklinde yorumlar var. Bakanlığın bizi rehber öğretmen gibi yapıp kadrolaştırdığını düşünmek bence çok düşük bir ihtimal, hadi diyelim böyle yaptı ve 9 3 rehber öğretmen gibi olduk ,ilerisini düşünecek olursak , şuan nasıl rehber öğretmenlerin çalışma şartlarının değiştirilmesini isteyen çoğunluk varsa ileride bize karşıda olabilir.( çok mu garanticiyim?) biz ilköğretimde mikrosoftun elemanı gibi çalışıyoruz , çok istisna bir okul ve sınıf olmadıkça ofis programlarını öğreterek eğitim öğretim yılını tamamlıyoruz, gerçekten bilgisayarı ilköğretimde değil en az lisede öğrenmeye başlamalı öğrenciler , örneğin programlama , web tasarım, bunları kim 8. sınıflarda tamamen işleyip tüm öğrencilere öğretebiliyor? ilköğretimde 2 saat bilgisayar dersi olduğunda öğrenciler 2. ders oyun oynamak için can atıyorlar ve çoğumuzda ilk saat ders işleyip 2. saat serbest bırakmıyor muyuz öğrencileri? sonumuz hayrolur inş.
Hocam, Milli eğitim ders vermez diyorsun, bt rehber öğretmenlik olmaz diyorsun, peki hocam çözümün ne?

yeni geldiğim okulda daha önce bilgisayar öğretmeni yokmuş 8.sınıf öğrencisi nasıl büyük harfle yazabilirim? diye soruyor, lisedeki öğretmen bu öğrenciyle programlama mı anlatacak, web tasarım mı?

1ders teori 2.ders uygulama şeklinde işliyorum, şimdi diyeceksiniz ki hiç mi oyun oynatmadın evet oynatırım ama uygulamasını ders bitmeden önce tam anlamıyla eksiz olarak yapanlar oynar. dersinin tamamında oyun oynatanlarda vardır, bu dersin oyun oynama saati olduğu düşüncesini böyle öğretmenler oluşturuyor.

keşke alsalar başka branşada, ne zorluklarla yüksek puanlarla kazandığımız öğretmenlik nasıl bi duyguymuş onu yaşasak. artık bıktım internet kafecilik yapmaktan. çocuklar bile öğretmenim demiyor. ne formatörlük, ne kafecilik, ne teknisyenlik, ne tamircilik, nede sadaka gibi verilen seçmeli ders istemiyorum.

ilk saat ders işleyip 2. saat boş bıraktığım çok nadir anlar olmuştr! ben öğretmenlik yapmak için okudum ve öğretmenlikten tek zevk aldığım dönem ilk göreve başladığım seneydi 28 saat dolu dolu ders işlerdim, yorucuydu evt ama çok zevk alırdım bişeyler öğrettiğimede inanıyorum. meslekte 4. yılım ilk 6 aydan sonra öğretmenlikten hiç mi hiç zevk alamadım :( ben ders anlatmak istiyorm gerekirse 8. basamakta anlatırım ki 4-5lerden ders verilmeye başlarsa çocukları o seviyeyede getiririm, ama hiç öyle bi şansım olmadı malesef...

iş teknik dersi kaldırıldığında iş-teknik öğretmenleri "bari 9-15 okulun tamir işlerini yapalım, bir kadro uydurulsun, yardımcı olayım, formatör olayım vb" diyerek dolaşmıyordu. teknoloji tasarıma aktarıldılar. bazı dönemler dersi kaldırılan öğretmenlere, belli yıllarda sınıf öğretmenliğine, hatta başka kurumlara geçişe bile izin verildi. ama hiç bir zaman birileri bakanlar kurulu kararı gerektiren bir kadro uydurup buna da herkesi ikna etmeye çalışmadı.

ŞİMDİ TEKNİK-İLKÖĞRETİM DİYE BİLE YER YERİNDEN OYNUYOR HERKES ÖĞRETMENLİĞİNİ BİR KENARA FIRLATIYOR VE BİRBİRLERİNİ TEKNİKERLİK İÇİN İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR.

yepyeni bir kadro istiyorsunuz ve tamircilik, teknikerlik esaslarına dayanıyor. VE EN KÖTÜSÜ BU İŞLERE REHBERLİK FORMATÖRLÜK VB SIFATLAR UYDURUYORSUNUZ. bilişimin eğitimin nesine rehberlik etmektir yansıtıcı bağlamak, format atmak, web sayfası yenilemek, ağ ve internet ayarları yapmak.

BİR DELİ TAŞ ATTI KIRK AKILLI ÇIKARAMIYOR.
ÖĞRETMENSİN SEN ÖĞRETMEN KAL

eğer ders ücreti ihtiyacı varsa da verirsiniz bir dilekçe başka okuldan dersleinizi tamamlarsınız. bu kadar yaygara egzersiz için koparılsaydı web sitesi-okul dergisi-format gibi egzersizler bile yaptırabiliyor olurduk.

esenordelarthe' Alıntı:
iş teknik dersi kaldırıldığında iş-teknik öğretmenleri "bari 9-15 okulun tamir işlerini yapalım, bir kadro uydurulsun, yardımcı olayım, formatör olayım vb" diyerek dolaşmıyordu. teknoloji tasarıma aktarıldılar. bazı dönemler dersi kaldırılan öğretmenlere, belli yıllarda sınıf öğretmenliğine, hatta başka kurumlara geçişe bile izin verildi. ama hiç bir zaman birileri bakanlar kurulu kararı gerektiren bir kadro uydurup buna da herkesi ikna etmeye çalışmadı.

ŞİMDİ TEKNİK-İLKÖĞRETİM DİYE BİLE YER YERİNDEN OYNUYOR HERKES ÖĞRETMENLİĞİNİ BİR KENARA FIRLATIYOR VE BİRBİRLERİNİ TEKNİKERLİK İÇİN İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR.

yepyeni bir kadro istiyorsunuz ve tamircilik, teknikerlik esaslarına dayanıyor. VE EN KÖTÜSÜ BU İŞLERE REHBERLİK FORMATÖRLÜK VB SIFATLAR UYDURUYORSUNUZ. bilişimin eğitimin nesine rehberlik etmektir yansıtıcı bağlamak, format atmak, web sayfası yenilemek, ağ ve internet ayarları yapmak.

eğer ders ücreti ihtiyacı varsa da verirsiniz bir dilekçe başka okuldan dersleinizi tamamlarsınız. bu kadar yaygara egzersiz için koparılsaydı web sitesi-okul dergisi-format gibi egzersizler bile yaptırabiliyor olurduk.
sonuna kadar destekliyorum

ya zaten öğretmen olsak da formatörün yaptığı işleri çoğu zaman yapmak zorunda kalacağız en iyisi bt rehber öğretmenliği....

şık eksik gibi geldi bana...Kadrolu rehber öğretmen olup hem de haftada 10-15 saat arasında derse girsek fena olmaz bence...ikili öğretim okullarda mutlaka 2 bilgisayarcı olmalı biri sabahçı diğeri öğlenci... normal öğretimde ise tek öğretmen yeterli...

deftones' Alıntı:
esenordelarthe' Alıntı:

sonuna kadar destekliyorum
kesinlikle katılıyorum, formatörlük ismini değiştirmek yerine sadece çalışma şartlarını düzenlemeye çalışmak daha da kolay olur.

arkadaşlar her zaman rehber öğretmenlere gıptayla bakmışımdır. derse girmeyip, 9-15 çalışıp, full ek ders almak. şuan isteyebileceğimiz en mantıklı seçim.

Hocam Rehber öğretmenin yapacağı işlerin bilincinde olup bir şey yapmıyorlar demek

aslında bizim Bilişim Teknolojilerini Bilmeyenlerin ne iş yapıyorsunuz ki demelerine benziyor.

Bu sebeple formatörlük için okumadık ki?

Ders olarak verilmesi bence daha uygun olacaktır. Tabii şartların (Öğrencilerin Hazır bulunuşluklarına göre)

Ders anlatmayı bırakın Bazı yerlerde Word - Excel den bazı kısımalrı anlatabilmek bile mümkün olmuyor.

Bazı yerlerde de tam tersi olabilr (Öğrencile Fazla biliyorlarsa/Bilmeyende varsa) Öğretmene sıkıntı olacağı gibi Öğrencide sıkıntı yaşayacaktır.

Eğer Bizim Rehber Bilişm Teknolojileri Öğretmeni olacağımızı düşünen varsa söyliyeyim

Okulları bırakın İlçe veya illerde Yapılacak o kadar iş bulunabilir ki
Başınızı değil Elimizi kaşıyacak zaman bulamayız.

Yazık çok yazık.
Biz derse girmeden para alalım da
Çocuklar Bilgisayar Öğrenmesin değil mi?

Zaten onlar bilgisayarda herşeyi biliyor değil mi?
:verymad:
------------------------------------------------------------------------------
Niye her ikisi birden olmasın arkadaşlar sırada atanmayı bekleyen binlerce öğretmne adayı var.
Bir arkadaşımız formatör olur 9-15 çalışır
diğer arkadaş(lar) BT dersine girer olur biter.
Birbirimizin kuyusunu nie kazıyoruz.
Bir okulda 2-3 Bilişimci fena mı olur yani!!!

aytduman' Alıntı:
ya zaten öğretmen olsak da formatörün yaptığı işleri çoğu zaman yapmak zorunda kalacağız en iyisi bt rehber öğretmenliği....

ben buna katılmıyrum, 25- 30 saat derse giren adama dokunmazlar hocam, hangi ara vakit bulupta yapacano işleri bilgisayarları eve taşırız herhal...

skipper_forum' Alıntı:
Yazık çok yazık.
Biz derse girmeden para alalım da
Çocuklar Bilgisayar Öğrenmesin değil mi?

Zaten onlar bilgisayarda herşeyi biliyor değil mi?
:verymad:
------------------------------------------------------------------------------
Niye her ikisi birden olmasın arkadaşlar sırada atanmayı bekleyen binlerce öğretmne adayı var.
Bir arkadaşımız formatör olur 9-15 çalışır
diğer arkadaş(lar) BT dersine girer olur biter.
Birbirimizin kuyusunu nie kazıyoruz.
Bir okulda 2-3 Bilişimci fena mı olur yani!!!

hocam bizi bu duruma düşürenler utansın!
dediğiniz diğer durumu şahsım adına asla istemem.sorun zaten görevlendirme usulü çalışıyor olmamız.bunu da illerin eline bıraktıkları için farklı uygulamalar yapılıyor ve bunun altında kalan biz oluyoruz.her sene görevlendirme derdine mi düşeceğiz.kesinlikle kadrolaşmaya gidilmelidir.

bu şartlarda Bt Rehber öğretmenliği çok cazip geliyor insana. Ama branşımız gereği salt öğretmen olamıyoruz maalesef, nereye elimizi atarsak bilgisayarla karşılaşıyoruz. Yani bizim kaderimiz formatör olmak, ama çalışma saatleri düzeltilmiş haliyle...

bence bt rehber öğretmen ve 1. sicil amirimiz ilçe milli eğitim müdürü olsun. Uyuz müdürlerden çekmeyelim.

ben 2. dönem muhtemelen bu şekildeki bi formatörlüğü seçmiyeceğim 9 saat dersim var artık nolursa olsun.

zkz' Alıntı:
bu şartlarda Bt Rehber öğretmenliği çok cazip geliyor insana. Ama branşımız gereği salt öğretmen olamıyoruz maalesef, nereye elimizi atarsak bilgisayarla karşılaşıyoruz. Yani bizim kaderimiz formatör olmak, ama çalışma saatleri düzeltilmiş haliyle...
Evet hocam Cebit 'e giderlim ve diyelim ki:
Biiiz Bilişimciler olarak Türkiye'de Bilişim Teknolojileri Eğitiminin sorunları şudur:
Formatörlük 9-15 olsuuuuun.
:alkis: :alkis: :alkis: :alkis:
Başka:?
Yok o yeter.

Biz dünden pes etmişiz zaten.
bence bu çağda bilişim derslerinin saati arttırılmalı ve içeriği değiştirilmeli. adam gibi de notu olmalı.
ben öğretmenlik yapmak istiyorum. meb çok biliyorsa her ilçeye bi teknik eleman atasın, bilgisayarlara bakım yaptırsın.
yıllarca okumuş, emek harcamış "öğretmen" olmuş binlerce insanı gereksiz konuma getirmesinler, hamal yerine koymasınlar!
Bizim de hayallerimiz vardı.
neden insanlar üç beş okul gezmek zorunda olsun ki? ne kadar zor olduğunu çeken bilir.

ya bırakın arkadaşlar şu formatörlük, bt rehber öğretmenliği filan.Bizler öğretmeniz.dersimize girip çıkalım.Angarya işleri tamirciliği yapmak hoşunuza mı gidiyor.Ben gidişat iyi olmadığı için müdür yardımcısı olarak atandım.Ama bizim dersler düzelirse bırakırım idareciliği.Derse girmek ve ders anlatmak hoşuma gidiyor.Bizim işimiz diğer öğretmenler gibi eğitimcilik.Tamirciliğe HAYIR.

Arkadaşlar dersleri azalttılar diye neden pes ediyoruz. sadece Bizler değiliz ders saatleri kaldırılan . Almanca öğretmenleri nasıl dersleri kaldırılınca türkçe öğretmeni oldu ise bizlerde en kötü ihtimal branş değişikliği hakkına sahibiz. Öğretmen kalmak derse girmek isteyen arkadaşlar daha fazla olması gerekirken kimse alınmasın teknik servis elemanı olmayı kabül etmiş durumdayız. Okulda müdür yardımcısı 08:00 17:00 çalışıp, bizlere 09:00 15:00 saatleri arası çalışın aynı ek dersi verelim demezler, diyemezler. Hep Rehber öğretmenler örnek veriliyor. Ama tüm öğretmenler ve idareciler, rehber öğretmenlerin bu durumuna diş bilediğini biliyoruz.

sonuca bakılırsa ankete katılanlar genelde bilgisayar öğretmeni değil galiba, çoğunluk kursla formatör belgesi alanlar gibi geldi nedense!

Geri