Bu cep telefonu uygulamasına dikkat!..

Kodla Büyü

karinca_52

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
AppStore ve Google Play uygulama mağazalarından milyonlarca kullanıcı tarafından indirilen CIA (Caller Identification App) adlı uygulama, rehberinizi kendi veritabanına kopyalıyor.

Avusturya merkezli şirket, uygulamayı indiren kişilerden aldığı izinle (!) veri tabanını her geçen gün daha da büyütüyor.

DEVAM VE VAZGEÇ BUTONLARI

Zaman'da yer alan habere göre; Uygulamada, kullanıcılardan rehberlerindeki tüm bilgileri almak için izin isterken kabul anlamına gelen 'devam' butonu oldukça görünür olmasına rağmen, 'vazgeç' butonunu dikkatlerden kaçabilecek kadar küçük görünüyor.

Bu sayede kullanıcılar, programı kurmak için devam etme olarak algılayıp 'devam' butonuna basarak, CIA adlı uygulamasının veri tabanını günden güne genişletiyor.

Numaranızın bu uygulamanın veri tabanına kayıtlı olmasını engellemek de çok kolay değil.

Siz uygulamayı hiç yüklememiş olsanız bile numaranızı bilen biri eğer bu uygulamayı telefonuna yükler ve rehberine ulaşım izni verirse, telefon numaranız sisteme otomatik olarak kaydediliyor.

Bu tür şirketler, kullanıcıların kendi rızaları(!) ile paylaştıkları rehber bilgilerini, belli ücretler karşılığında veri tabanlarını başka firmalara veya kişilere satabiliyor.

CIA YALNIZ DEĞİL

CIA'in yanı sıra Tango, WhatsApp, Viber, MessageMe, WeChat, Line gibi uygulamalar da rehberinizi kendi veri tabanlarına kopyalıyor.

Yazışmalarınız, paylaştığınız video ve fotoğraflar da aynı şekilde saklanıyor.

SADECE TELEFON NUMARALARINIZ TEHLİKEDE DEĞİL

CIA adlı uygulamanın tehdit oluşturabilecek diğer bir yönü ise, telefonunuzun rehberine numaralarınızın dışında, kaydettiğiniz kimlik numaralarınız, şifreleriniz ve kodlarınız da kopyalanma tehlikesi.

NUMARANIZI NASIL SİLEBİLİRSİNİZ?

Numaranız kopyalandı diye hemen endişelenmeyin! CIA uygulamasının veri tabanından, kendinize ve ailenize ait numaraları silmek mümkün.

CIA adlı uygulamanın web sitesine tıklayarak Türkiye'deki kullanıcıların numaralarını sakladığı bölüme gelip 'numaramı sil' butonuna ile rehberden kaydınızı silebilirsiniz. Bunu aileniz ve diğer tanıdıklarınız için de yapabilirsiniz.

Numaranızı silmek için bu linki tıklayın: http://cia-app.com/delist-turkey

http://www.haber7.com/telefon/haber/107 ... ina-dikkat

aynen... normalde benim hiçbir üyelikte numaram rehberde kayıtlı değil. olmamasını işaretlerim. geçen bi arkadasta uygulamayı bi denedim anaaa benim numara çıktı.
hemen verilen yöntemle adıma kayıtlı tüm noları sildim ama işte bunu sürekli kontrol edip uygulamak lazım. sen silicen sonra arkadasın uygulamayı deneyecek... yine kayıt :)

Geri