BTY 5. ve 6. Sınıf Yıllık + Günlük Plan (1. Dönem Bitti) Düzenli

Kodla Büyü

PeSS

Aktif Üye
Merhaba Arkadaşlar;

Yeni Müfredata uyumlu günlük planları dün hazırlayıp paylaşmıştım. Bazı arkadaşlar yıllık planı ve 6. sınıf için günlük planı sormuştu. Yıllık planlar hazırdı zaten 6. sınıflar içinde günlük planlarda ufak düzenlemeler yaptım ve bitirdim. 1. dönem itibariyle sıkıntımız kalmadı.

5. sınıflar yeni müfredata göre hazırlanmıştır.
6. sınıflar eski müfredata göre hazırlanmıştır.(1 Sene sonra çöp olacağı için fazla üzerinde durmadım.)

Eski açtığım konuya ekleyecektim fakat konu kilitlenmiş. Arkadaşlara ekleyeceğime dair söz verdiğimden dolayı sözüm yerde kalmasın diye yeni başlık açmak zorunda kaldım.

Planlar ekli dosyadadır. Faydalı olması dileğiyle iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• Plan.rar
    261 KB · Görüntüleme: 2,761
hocam elinize sağlık program çok güzel yalnız 2 ay boyunca problem çözme yöntem ve yaklaşımlarında ne anlatacağımızı bilemedim. yani ben 3 yıldır bu şekilde sctrach anlatıyordum ama algoritma 2 ya da 3 haftada bitiyordu

hocam elinize sağlık program çok güzel yalnız 2 ay boyunca problem çözme yöntem ve yaklaşımlarında ne anlatacağımızı bilemedim. yani ben 3 yıldır bu şekilde sctrach anlatıyordum ama algoritma 2 ya da 3 haftada bitiyordu

İkinci Dönem için henüz çalışmaya başlamadım hocam ama kafamdaki plan 5. sınıflara code.org+scratch 6. sınıflara ise scratch+scratch for arduin0 ve arduino anlatmak.

Bizim dersi vazgeçilmez kılmanın tek yolu kodlama aslında. Çocukların telefonu bilgisayarı bile az biraz kullanımı veli tarafından her şeyi biliyormuş gibi algılanıyor. Eğer scratch ve arduino ile güzel projeler oluşturabilirsek veli gözünde dolayısıyla toplum gözünde derse bakış açısı direk değişir. Bilişim dersini kaldırmak istediklerinde bizden önce birileri engel olur diye düşünüyorum. Bakalım hayırlısı.

Siz tabi şartlarınıza göre davranacaksınız. Lab var ise benim gibi yapabilirsiniz. Lab yok ise keşfet projesi kodlama diye bir site var faydalanmanızı öneririm özellikle algoritma için 11 hafta etkinlik oluşturmuşlar günlük planları dahi hazır. Site dışı link vermek istemiyorum ufak bir araştırma ile bulabilirsiniz.

hocam labım var sctrachda 3 yıldır çalışıyoruz geçtiğimiz yıl tubitak projesi yaptık 6 level oyun hazırladık öğrencilerim bu konuda gayet iyiler benim anlayanadığım 2 ay algoritma diyor daha sonra programlamaya geçiyor o 2 ayı nasıl değerlendireceğimi bilemedim

Hocam çok güzel sistem oturtmuşsunuz bence bu şekilde devam edin önemli olan proje üretebilmek bence ama illa müfredata göre gideceğim derseniz aşağı ekran resmi ekliyorum keşfet projesi kodlama derdinize derman olacaktır.
111111.JPG
222.JPG

Hocam benim söylemek istediğim bi 8 haftamızı sctrach programına ayırırsak oldukça güzel yol alırız ben bu etkinlikleri de inceledim bu etkinlikleri yaparsak yazılıda ne sorucaz

Hocam benim söylemek istediğim bi 8 haftamızı sctrach programına ayırırsak oldukça güzel yol alırız ben bu etkinlikleri de inceledim bu etkinlikleri yaparsak yazılıda ne sorucaz
Aynı fikirdeyim hocam o yüzden daha önce söylediğim gibi 5. sınıflarda code.org ve scratch 6. sınıflarda direk scratch ve arduino işlemeyi düşünüyorum. Zaman yaklaşınca daha netleşir tekrar konuşuruz inş hocam.

hocam elinize sağlık birşey sormak istiyorum ilk dönem genelde Bit ile ilgili konular işlenmiş 6. sınıflarda be ngegeçen sene 5 iken anlatmıştım bu sene ilk dönem word excel 2. dönem ise sizin konuları eklesem plana sıkıntı olur mu

teşekkürler hocam.öyle görünüyorki sitenizide sık sık ziyaret edeceğiz. takipteyiz.

Emeğinize sağlık hocam. Bilgisayar sınıfım yok tahtalarla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. İndirip değerlendireceğim :)

Hocam çok düzenli bir çalışma yapmışsınız. Çok Teşekkür ederim.

Özgür Öğretmenim gerçekten emekleriniz için çok teşekkürler. Kaynaklarınızdan bol bol faydalanıyorum. Hatta bu yıl rehberim tamamen siteniz olacak gibi. Tomreader2010 arkadaşın da dediği gibi 6. sınıflarda bu yıl word, excel ve powerpointe biraz daha fazla yer vermek istiyorum. Bunun için planda (eski müfredata göre hazırlanmış) mesela 2. ünitenin bütün alt konularını işlemeden 3. Araştırma, Bilgiyi Yapılandırma ve İşbirlikli Çalışma ünitesinin doğrudan 3.2. ve 3.3. alt konularına geçsek olur mu? Yani planda her ünitenin tüm alt konuları sıra ile bulunmak zorunda mı? Bu konuda fikir, görüş verebilirseniz sevinirim arkadaşlar.

Geri