BTR ve özel okulda ders ?

Kodla Büyü

uysal_rockci

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba.
Kendi okulunda 16 saat dersi olan ve başka bir okulda da BTR olan bir öğretmen ayrıca özel bir okulda derse girebilir mi ? Girebilirse maksimum kaç saat girebilir ?

Yönetmelikleri inceliyorum şimdi ama sizin yorumlarınız nelerdir ?

“ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU’na bakarsak;

Kurumlarda çalıştırılacak personel

MADDE 8 – İhtiyaç halinde, resmî okullarda görevli öğretmenlere asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir. (Mülga ikinci cümle: 1/3/2014-6528/14 md.)”

Görüldüğü üzere resmi okullarda görev yapan öğretmenler asıl görevi olan resmi okuldaki öğretmenlik vazifesini aksatmamak üzere aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ders okutabilirler. Örneğin İngilizce branş öğretmeninin okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısı 15 olduğundan bunun yarısı 8 saat okutabilir.

Senin 16 saatin varsa yarısı 8 eder.

“ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU’na bakarsak;

Kurumlarda çalıştırılacak personel

MADDE 8 – İhtiyaç halinde, resmî okullarda görevli öğretmenlere asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir. (Mülga ikinci cümle: 1/3/2014-6528/14 md.)”

Görüldüğü üzere resmi okullarda görev yapan öğretmenler asıl görevi olan resmi okuldaki öğretmenlik vazifesini aksatmamak üzere aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ders okutabilirler. Örneğin İngilizce branş öğretmeninin okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısı 15 olduğundan bunun yarısı 8 saat okutabilir.

Senin 16 saatin varsa yarısı 8 eder.

Bu maddeyi gördüm hocam şimdi onu okuyordum bende .
Bu maddede aylik karşılığı dersin yarısı yaziyor. Bu durumda normalde maaş karşılığı 15 saat/2
Şeklinde mi hesaplamak lazim acaba. 7.5 tan 8 şeklinde.

Yani kendi okulumuzda 24 saat ders olsa yarısı 12 şeklinde degil galiba.
15 / 2 şeklinde.

Ama şöyle bir sorun var o zaman BTR olan bir öğretmende maaş karşılığı aranmaz şeklinde görüş yazısı vardi.

Bu görüş e göre gidilebilecek ders sayısı hesapladigimizdan farklı olabilir mi ?

Hocam 8 saatmiş normalde. Ama izin alındıktan sonra kimse kaç saate girdiğine bakmıyormuş anlayacağın. Ama sıkıntı olmaması için ders defterinde 8 saatin üzerine imza atmasın dedi.
Teşekkürler hocam, zahmet verdik , hakkını helal et.

Bu durumda kendi okulumuzda kaç saat derse girdiğimizin bir önemi yok.
Normal şartlarda maksimum 8 saat şeklinde düşünmeliyiz.
( BTR 'de maaş karşılığı aranmaması olayı her türlü normal durumların dışına çıkarıyor )

Peki şöyle bir durumda nasıl olurdu acaba ,
Merak ettim.

Malum ders saatlerimiz çok değişken, bazen 16 saat iken bir sene sonra 10'a veya 8' e düşebiliyor.

Yönetmelikte :
........ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir.

şeklinde bir madde var.

8 saat ders olsaydı okulda bu durum nasıl işlerdi.
Malumunuz BTR için maaş karşılığı doldurma aranmaz şeklinde görüş var.

Yasal kısmı bir şekilde hallolur da ödeme kısmı önemli. Yasal 8 çıkar siz 16 girersiniz pandemi vs kurum ödeme yapmazsa alacağınız paranın zaten yarısını yok sayın. Öbürü için de mahkeme vs dünyanın masrafı. Ben özel okullara hiç güvenmiyorum. İşleri görülsün diye aylarca ödeme yapmamış olsalar bile çok iyiyiz derler.

Alabilir, btr dışarıdan 10 saate kadar ders alabiliyor. Ama eğitim öğretim saati dışında, hafta içi ders bitiminden sonra ve hafta sonu alması şartıyla...
Hocamın özel okulda derse girmekten kastı kurs ise doğru ders saatleri dışında 10 saate kadar ders verebilir. Diğer ihtimaller ders tamamlamaya girer ve BTR konusunda sıkıntı olabilir.

özel okulda 8 saate kadar derse girilebilir. (ben 6 yıldır öyle giriyorum. mtal öğretmeniyim. btr yi bilmem). tam okul adını yazarak dilekçe yazıyorsun, vali kaymakam neyse onay çıkıyor. (muvafakatname ile koleje başvuruyorsun)... ücrete gelince en fazla ekdersin iki katı ücret alırsın. (resmi olarak). o da meb e bildirilen banka hesabına yatar. özel okullarda bir resmi bir de gayri resmi ders defteri vardır. ben gayri resmiyi doldurmuyorum. meb e ne bildirildiyse onu dolduruyorum. diyeceksin ki e hocam fazla ücrete anlaştıysak ne olacak.??? orasını ben bilmem.

Gayri resmi defter olduğu gibi elden ödeme de var. Herkes biliyordur zaten. Özel okul öğretmenlerinin çoğu düşük ücretten sigortalı olduğu için ücretin bir kısmını elden alır.

Geri