BTR VE HEM öğretmeni

Kodla Büyü

untimely

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar,

Bazı konularda acil olarak bilgi edinmem gerekti ve siz tecrübeli arkadaşlarımdan bilgi almak istiyorum.

Ben Teknik öğretmenim ama Halk Eğitim Merkezine atandım.Baktım Halk Eğitimde aylık 80 saat kursum bile olsa ki olması çok zor hepsi maaş karşılığı sayılacak bende bulunduğum yerde zorluk çekmemek için BTR olarak bir okula görevlendirme istedim ve BTR oldum.

1-BTR olduğum için okul ders saatleri içinde okulda olacağım fakat HEM'de akşam sana kurs açacağız derse bu kurs bana + ekders mi olacak ? Eğer ek ders olacaksa kaç saat ek ders alabiliyorum akşamları.(Hafta içi için soruyorum)

2-Birde HEM merkezlerinde akşam öğretmenin nöbet tutma zorunluluğu var mı?

3-BTR olduğum okulda bilgisayar dersi yoksa bi önemi var mı?

TEcrübeli bilgi sahibi arkadaşlarım biran önce bilgi alırsam memnun olurum buna göre haklarımı bilmek istiyorum.Mümkünse yönetmelik maddelerinide yazın.

Şimdiden emekleriniz için ayırdığınız zaman için teşekkür ederim.

Geçen sene gelen bir yazida aksamda olsa maaş karşılığı sayılır diyordu. Yazıya istinaden ek ders alamazsiniz. Haftalik 20 saat üstüne ek ders yazılır.

Ne yazikki yaziyi bulamadim. Yazi gayet açıktı.

Bu arada bende Hem öğretmeniyim ve başka bir lisede BTR'yim.

1- Akşam dersleri maaş karşılığı (kesin ve net)

2- Nöbet sabah / akşam verilebilir. İdarenin bileceği iş. Ancak halk eğitim merkezlerinde nöbet ücreti ödenmez. Siz BTR olduğunuz için nöbet verilmeyebilir.

3- Hayır yok. Önemli olan okulda Fatih Projesi olması (altyapı tamamlanmış) ve akıllı tahta sayısı en az 8 olmalı.

Arkadaşlar acil yardımınıza ihtiyacım var. Norm fazlası tercih yapicam halk eğitime. Sizce br rehber öğretmenliği durumu nasıl olur

Arkadaslar ben de halk egitimdeyim. Hiç kursum yok şu anda. Lisede btr yim. Hafta sonu kurs talebi var. Hafta içi hiç kursum olmadan sadece hafta sonu kurs açtığımda bunun ücretini alabilir miyim yoksa maaş karşılığına kesilme gibi bir durum olur mu ?

ceyhun51' Alıntı:
Arkadaslar ben de halk egitimdeyim. Hiç kursum yok şu anda. Lisede btr yim. Hafta sonu kurs talebi var. Hafta içi hiç kursum olmadan sadece hafta sonu kurs açtığımda bunun ücretini alabilir miyim yoksa maaş karşılığına kesilme gibi bir durum olur mu ?
Hafta içi sabah ve akşam açılan kurslar maaş karşılığına kesilebilir ama hafta sonu girdiğiniz 10 saate kadar olan kısmını ilave ek ders olarak alabilirsiniz.

poet' Alıntı:
ceyhun51' Alıntı:
Hafta içi sabah ve akşam açılan kurslar maaş karşılığına kesilebilir ama hafta sonu girdiğiniz 10 saate kadar olan kısmını ilave ek ders olarak alabilirsiniz.

Teşekkürler hocam.

Merhaba arkadaşlar, kadromu halk eğitim merkezine verecekler (resen), lisede de BTR olmak için başvurdum.
İlçe küçük bir ilçe ve büyük ihtimalle kurs talebi olmayacak. Bizler kurs açmadan sadece BTR olarak çalışabiliyor muyuz? Halktan talep yok, eğer kurs açılmazsa maaş karşılığı olayında bir sıkıntı olur mu?
Bilgisi olan varsa acil paylaşabilir mi?

osghe23' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, kadromu halk eğitim merkezine verecekler (resen), lisede de BTR olmak için başvurdum.
İlçe küçük bir ilçe ve büyük ihtimalle kurs talebi olmayacak. Bizler kurs açmadan sadece BTR olarak çalışabiliyor muyuz? Halktan talep yok, eğer kurs açılmazsa maaş karşılığı olayında bir sıkıntı olur mu?
Bilgisi olan varsa acil paylaşabilir mi?

sorun olmaz aynen bahsettiginiz durumu yasiyorum 2 senedir.

Bu konuda dersim yok diye dua edebilirsin.

Benim tecrübeli arkadaşların bilgisine ihtiyacım var Halk Eğitim Merkezinde kadrom ve bir okulda BTR olarak görev yapıyorum HEM de akşamları kurs açıyor ve maaş karşılığı sayıyor. Gündüz kurs açsalar maaş karşılığı deseler tamam ama dayanak nedir de akşam kursları maaş karşılığı oluyor. Şöyle özetleyim sabah BTR olduğum okula gidiyorum saat 9 da öğlen HEM ne gidiyorum 4 saat aynı gün akşam HEM de yine kurs var 4 saat günde 12 saat çalışıyorum. Haftada 50 saat eder aldığım ekders 18 saat Bilen arkadaşlar lütfen yazsın BTR olarak gün boyu çalışınca maaş karşılığı görevimizi yerine getirmiş olmuyormuyuz yani bir gün 6 saat olmak demek maaş karşılığı çalıştım demek değil mi? Böyle bir çalışma sistemi olmamalı.Bilen birileri vardır ümidiyle net bilgilerinizi bekliyorum.Akşam kursları nasıl olurda maaş karşılığı sayılır gündüz BTR olmasam tamam akşam kursları maaş karşılığı diyeceğim ama gündüz de 6 sat BTR yim.Bilen arkadaşlar es geçmeyin bu msj lütfen bu durumda olupta zor durumda kalan çok kişi var.

yazan arkadasa sormak lazim bunu, banada cok sacma geliyor. ekstra ucretini vermeden mesai saatleri disinda nasil adam calistirilir? bu memleketin yasalarinda angarya yasak degil miydi?

Arkadaşlar benim acil olarak merak ettiğim şudur lütfen bilenler zor durumda kalan arkadaşlarımızı düşünerek es geçmesinler yazmayı, Konu şu Btr olarak bir okulda tam gün çalışınca maaş karşılığını o günkü BTR ile dolduruyormuyuz? Eğer maaş karşılığını dersimiz yoksa ve tam gün görevli olduğumuz okulda maaş karşılığımızı dolduruyorsak nasıl olurda birde akşam maaş karşılığı sayılır? Bilen arkadaşlar BTR konusunda eğer görevli olduğumuz okulda dersimizin ollmadığı gün tam gün BTR görevimizi yapınca maaş karşılığı sayılır ibaresi varsa lütfen paylaşsın ben bulamadım yazıyı bir türlü.

Suicide' Alıntı:

yazan arkadasa sormak lazim bunu, banada cok sacma geliyor. ekstra ucretini vermeden mesai saatleri disinda nasil adam calistirilir? bu memleketin yasalarinda angarya yasak degil miydi?

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bu konu hakkında İnsan Kaynaklarına soru sormuş ve bu soruya cevap gelmiş. Bu yazıya göre kesin ve net diyorlar hocam

Ekli dosyalar

• SORU YAZISI.jpg
    SORU YAZISI.jpg
    90.5 KB · Görüntüleme: 895
  • CEVAP YAZISI.jpg
    CEVAP YAZISI.jpg
    146.6 KB · Görüntüleme: 900
untimely' Alıntı:

Benim tecrübeli arkadaşların bilgisine ihtiyacım var Halk Eğitim Merkezinde kadrom ve bir okulda BTR olarak görev yapıyorum HEM de akşamları kurs açıyor ve maaş karşılığı sayıyor. Gündüz kurs açsalar maaş karşılığı deseler tamam ama dayanak nedir de akşam kursları maaş karşılığı oluyor. Şöyle özetleyim sabah BTR olduğum okula gidiyorum saat 9 da öğlen HEM ne gidiyorum 4 saat aynı gün akşam HEM de yine kurs var 4 saat günde 12 saat çalışıyorum. Haftada 50 saat eder aldığım ekders 18 saat Bilen arkadaşlar lütfen yazsın BTR olarak gün boyu çalışınca maaş karşılığı görevimizi yerine getirmiş olmuyormuyuz yani bir gün 6 saat olmak demek maaş karşılığı çalıştım demek değil mi? Böyle bir çalışma sistemi olmamalı.Bilen birileri vardır ümidiyle net bilgilerinizi bekliyorum.Akşam kursları nasıl olurda maaş karşılığı sayılır gündüz BTR olmasam tamam akşam kursları maaş karşılığı diyeceğim ama gündüz de 6 sat BTR yim.Bilen arkadaşlar es geçmeyin bu msj lütfen bu durumda olupta zor durumda kalan çok kişi var.

Hocamın şahsında genel bir cevap vereyim. Eğer gündüz hiç dersiniz yok ise, sadece akşam kursu açarsanız maaş karşılığı olarak geçer. Ancak hocamın durumuna bakarsanız gündüz maaş karşılığını Btr olarak dolduruyor zaten. akşam kursu ek ders sayılmalı. Ya da Btr olarak 9-12 okulda bulunur. Akşam kurs açar. Günde 12 saat çalışıp 18 saat ek ders alan kimse yoktur. Sendika ile görüşün durumu.

Şöyle bir durum başıma geldi. 20 saat öğlen 20 saat akşam olacak şekilde 2 kurs açtım. Müdür yardımcısına akşamki 20 saatin 10 saatini normal ek ders olarak almayı kabul ettiğime dair dilekçe verdim. 18 saat normal + 10 saat akşam ücreti aldım.

Suicide' Alıntı:

Halk eğitimlerde mesai saati içi veya dışı diye bir kavram yoktur.Halk eğitim merkezilerinin çalışma saatleri haftanın 7 günü 07:00-23:00 arasıdır.bu saatler arasından istenilen saatte kurs açabilirler.hafta içi akşam kursları da ek ders değildir

gunerkartalova' Alıntı:
Suicide' Alıntı:

Halk eğitimlerde mesai saati içi veya dışı diye bir kavram yoktur.Halk eğitim merkezilerinin çalışma saatleri haftanın 7 günü 07:00-23:00 arasıdır.bu saatler arasından istenilen saatte kurs açabilirler.hafta içi akşam kursları da ek ders değildir

sahsi algilamayin, boyle mantik olmaz. devlet memurunun gunde kac saat mesai yapacagi bellidir. kurum isterse sabaha kadar acik olsun kisi o gunki mesaisini tamamlamis ise ekstradan yapacagi islere para odemeniz gerekir.

anayasanın eşitlik ilkesine ve eşit işe eşit ücret ilkesine aykırılıktan dolayı dava açabilirsiniz.

Suicide' Alıntı:
gunerkartalova' Alıntı:
Suicide' Alıntı:

sahsi algilamayin, boyle mantik olmaz. devlet memurunun gunde kac saat mesai yapacagi bellidir. kurum isterse sabaha kadar acik olsun kisi o gunki mesaisini tamamlamis ise ekstradan yapacagi islere para odemeniz gerekir.

Kadrom Halk Eğitimde ve lisede BTR olarak görev yapıyorum. Halk Eğitimde hafta içi 17.00'den sonra ve hafta sonu girdiğim derslerin ücretini on saate kadar maaş karşılığını doldurmama bakılmaksınızın alıyorum. Şu ana kadar bu konuyla ilgili yönetmelik açıp bakmadım.

Eşitlik ilkesine aykırı evet ama halk eğitimlerde durum bu.geçen yıl yazı geldi akşam kursları ek derse tabi değildir diye. sadece haftasonu kursları ek ders.hala yanlış uygulama yapan kurumlar varsa onu bilemem.

saviola26' Alıntı:
untimely' Alıntı:

Hocamın şahsında genel bir cevap vereyim. Eğer gündüz hiç dersiniz yok ise, sadece akşam kursu açarsanız maaş karşılığı olarak geçer. Ancak hocamın durumuna bakarsanız gündüz maaş karşılığını Btr olarak dolduruyor zaten. akşam kursu ek ders sayılmalı. Ya da Btr olarak 9-12 okulda bulunur. Akşam kurs açar. Günde 12 saat çalışıp 18 saat ek ders alan kimse yoktur. Sendika ile görüşün durumu.

Şöyle bir durum başıma geldi. 20 saat öğlen 20 saat akşam olacak şekilde 2 kurs açtım. Müdür yardımcısına akşamki 20 saatin 10 saatini normal ek ders olarak almayı kabul ettiğime dair dilekçe verdim. 18 saat normal + 10 saat akşam ücreti aldım.
Siz şanslısınız hocam ortada net bir emsal karar uygulama olmadıkça sıkıntıyı çözmek çok zor.

ben de HEM öğretmeniyim ve lise de btr'yim. geçen yıl 1. dönemin sonuna doğru bu yazı geldi ve akşam kursları dahil hafta içi kurslar maaş karşılığı sayıldı.

bu sene bilgisayar kursuna başvurulara baktığımda haftaiçi akşam taleplerinin çok olduğunu gördüm. yani kurs açılırsa haftaiçi akşam açılacak. bende kursu başlatmak için btr olurlarının çıkmasını bekledim. dün olur yazıları gelmiş bugün lise de göreve başladım.

hocam aslında mantık olarak biz btr olduğumuz için zaten maaş karşılığı ve ekders görevini görevlendirildiğimiz okullarda dolduruyoruz. otomatik olarak akşam kursları ekders olması lazım. ama bunu böyle yorumlayacak idare, müdür, ilçe mem veya il mem çok azdır. negatif yorumlayarak sen derse girmiyorsun, akşam kursların maaş karşılığı sayılacak zaten yazı da var derler.

akşam kurs istemediğine dair bir dilekçe ver. ulaşım problemi küçük çocuğum var bakacak kimse yok vs vs geçerli bir mazeret belirt. eğer mazeretin yoksa ve kursu açıp illa sana vereceklerse lise de ki BTR görevine kurs günleri gitme çünkü sen zaten o günler maaş karşılığı çalışacaksın.

mesela pazartesi çarşamba akşamları kursun var. o gün maaş karşılığı çalışacağın için o günler liseye gitme salı perşembe cuma git.

normalde okulda dersin olsaydı nasıl ki ders günleri BTR olmuyorsak sen de kurs günleri olma.

yoksa hem sabahtan BTR bütün gün bir de akşamına HEM kursu senin haftalık çalışma saatin oooo uzar da gider. verdikleri ücret haftada 30 saat çalışma ücreti..

iyi günler bir kaç sorum olcaktı yardımcı olursanız ?
1- teknik eğitim fakültesi mezunuyum hem de teknik öğretmen tazminatı almam için kurs açılması gereklimidir. şuanda kurs yok. alırsam fbtr olmam bu durumu etkiler mi
2- fatih btr görevlendirmem olursa başka kuruma hemde atelye şefliği alabilirmiyim.
3-huzur parası ne demek oluyor kimler alabilir.
4- maaş karşılığı hemde durursam ekstra nelerden ekders alabilirim.kurs harici

1- fiilen derse girmeyenlere bu ucret odenmez. yonetmelikte vardi diye hatirliyorum.
2- ayni anda 2 gorevlendirme olamaz.
3- huzur hakki/parasi beceri egitimi sinav komisyonunda gorev yapanlara odenir. sizin staj yapan ogrenciniz olmadigina gore alacaginizi sanmam.
4- aklima gelen bir sey yok, sanirim alamazsiniz.

bende halk eğitimde kadroluyum, anadolu lisesinde btr yim. gündüz talep olmadığı için akşam 18:00 dan sonra talebe göre haftalık minimum 10 saat kurs açıyorum. btr olduğum okulda ders yok, minimum girmem gereken ders saati ile ilgili bir yazı yok, bu nedenle hesap soranda yok. tüm hafta içi mesai saatlerinde btr görevi = 18 saat + akşam kursları 10 saat toplam 28 saat ekders ücreti alıyorum. iki yıldır bu bu şekilde yürütüyorum bir yanlışlık yok

onozkara' Alıntı:
bende halk eğitimde kadroluyum, anadolu lisesinde btr yim. gündüz talep olmadığı için akşam 18:00 dan sonra talebe göre haftalık minimum 10 saat kurs açıyorum. btr olduğum okulda ders yok, minimum girmem gereken ders saati ile ilgili bir yazı yok, bu nedenle hesap soranda yok. tüm hafta içi mesai saatlerinde btr görevi = 18 saat + akşam kursları 10 saat toplam 28 saat ekders ücreti alıyorum. iki yıldır bu bu şekilde yürütüyorum bir yanlışlık yok

Bu şekilde çalışmıyorsanız il formatörü, sendika vb. yerlerle görüşün. Müdürlere bırakırsanız sanki ceplerinden veriyorlarmış gibi davranan müdürlerle anlaşamayabilirsiniz.

Geri