BTR SINIF REHBERLİĞİ

Kodla Büyü
Zaten BTRnin her konusunda bile 50 türlü görüş ilçeden ilçeye okuldan okula .

Burada benim görüşüm sınıf rehberliği ders anında yapılmadığı ve ders dışında yapıldığı için ek ders ücretinin de diğer branşlar gibi ödenmesinden yana.
Örnek olarak bir matematik öğretmeninin 5/A sınıfına rehber öğretmen olması durumunda ders saatinde matematik dersini işleyip ders dışı kalan zamanlarda sınıf rehberliği yapacağı için ek dersini alır. BTR neden almasın ?

Memurlar.net 'in detaylı bir incelemesi var,
Okumanızı öneririm.
https://www.memurlar.net/haber/5652...vi-disindaki-diger-ek-derslerini-alir-mi.html

Bence
Sınıf rehberliği / kulüp / egzersiz / Hazırlık Planlama 10'a 1 ek ders / Belletmenlik / Hizmetiçi kurs vb. ders dışında yapılan her türlü faliyette görev alındıysa her türlü ek ders ödenmeli.
BTR görevi son ders zili ile biteri. BTR bittiği zaman diğer görevlere ait mevzuatlar devreye girer.

Tamamı kişisel görüşümdür.Bağlayıcı değildir.
YTD
:)

resmi yazıda, belirtilen görevler dışında görev verilemez diyor fazla kurcalamamak lazım zaten btr olarak her işe çağrılıyoruz bir de sınıf rehberliğini üzerimize almayalım.
verselerde zaten hakkıyla yapılamadığı için o sınıfa yazık olur.hangi işe koşturacaksın.

Başka okulda BT Rehber olup, kendi okulunuzda Bilişim Teknolojileri öğretmeni olduğunuz için sınıf rehberliği ve ücretini alabiliyorsunuz.

Ancak kendi okulunda BTR olan öğretmene sınıf rehberliği verilmez, verilse de fahri görev olup ücreti ödenmez diye biliyorum hocam.
bende öyle biliyorum. ama bugüne kadar mümkünse almadım bir sefer zorunluluktan ihtiyaçtan onun dışında baştan söylüyorum hakkıyla ilgilenemem bir sorun olursa mesuliyet kabul etmem diye.

Başka okulda BT Rehber olup, kendi okulunuzda Bilişim Teknolojileri öğretmeni olduğunuz için sınıf rehberliği ve ücretini alabiliyorsunuz.

Ancak kendi okulunda BTR olan öğretmene sınıf rehberliği verilmez, verilse de fahri görev olup ücreti ödenmez diye biliyorum hocam.
Hocam bununla ilgili resmi bir yazı yönetmelik v.s mevcut mu?

Sadece 8. sınıflarda bu ders var diğer sınıflarda yok.
Zaten bizim BTY dersimiz 5 ve 6 larda olduğu için alacağımız rehberlikte 5 ve 6 larda olacaktır. Doğrudan bir rehberlik dersi olmadığı için rehberlik görevi de ders dışında yapılacak bir faliyet olduğu icin YEGITEK 'ten gelen yazida belirtilen belletmenlik örneği gibi ilgili mevzuatı kapsamında ek der ücretinden yararlandırılması gerekli ( bence )

Liselerde BTR var, Rehberlik detsi var.

Mevcut dersinize gireceksiniz. Kalan zamanın tümü BTR... Yani "teneffüste filan sınıf rehber öğretmenliğine zaman harcamayacaksınız. Öğretmenlere, öğrencilere BTR yapın..." demek istyorlar anladığım.

Kulüp ise eğitim-öğretim saatleri dışında, ortaokullarda 7.saaten sonra gibi yapılması istendiği için ücret ödeniyor.

Nöbet işini BTR öğretmenleri ücret alabilsin, ihtiyaç olan okullarda nöbet tutabilsin diye esnetildi bence. Rehber öğretmenlere de bu yüzden verilmişti sanırım. Şimdi yok gerçi..

Benim yorumum da böyle.

Nöbet ödenir, kulüp ödenir, mesai saatleri dışında yapılan kurs ödenir, 10'a 1 ödenmez, sınıf rehber öğretmenliği görevi alınamaz bu nedenle ödenmez... Bu şekilde bilgi verilmişti bize...

Liselerde BTR var, Rehberlik detsi var.

Mevcut dersinize gireceksiniz. Kalan zamanın tümü BTR... Yani "teneffüste filan sınıf rehber öğretmenliğine zaman harcamayacaksınız. Öğretmenlere, öğrencilere BTR yapın..." demek istyorlar anladığım.

Kulüp ise eğitim-öğretim saatleri dışında, ortaokullarda 7.saaten sonra gibi yapılması istendiği için ücret ödeniyor.

Nöbet işini BTR öğretmenleri ücret alabilsin, ihtiyaç olan okullarda nöbet tutabilsin diye esnetildi bence. Rehber öğretmenlere de bu yüzden verilmişti sanırım. Şimdi yok gerçi..

Benim yorumum da böyle.

Gün içerisinde full 7 saat dersi olan bir öğretmen o gun BTR görevi olmadığına teneffuslerde diğer branşlar gibi sınıf rehberliği de yapabilir bu durumda.

Sonuçta ders dışı olan tüm ek derslere BTR öğretmenin de hakkı vardır bence.
10a 1 hazırlık planlama da ders dışı olarak ekstra verildiği için o da alınabilir.
( bence )

Memurlar net yorumlarını da detaylı okumanızı öneririm. Çünkü orada ilgil yönetmelik maddelerine atıfta bulunarak detaylıca açıklanmış.
https://www.memurlar.net/haber/5652...vi-disindaki-diger-ek-derslerini-alir-mi.html

Eğitim öğretim saatleri dışında kalan tüm görevler be faaliyetler kendi mevzuat i doğrultusunda ücretlendirilir demiş YEGITEK.

Önemli olan ders saatleri dışında olması.

Sosyal kulüp
Rehberlik
Nöbet
Egzersiz
DYK
Belletmenlik
Hizmetiçi eğitim kursları
Vb.
Ders dışında olan her şeyden ücret ödenmeli.
( bence )

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200929-020718_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20200929-020718_WhatsApp.jpg
    84.6 KB · Görüntüleme: 38
hocam sınıf rehber öğretmenliği alamazsınız dersinizin olduğu gün nöbet alırsınız sosyal külüp yönetmeliğinde de kulüp çalışmaları öncelikli olarak ders dışında yapılır madedesinden dolayı kulüp alırsınız ve bunların ek dersini de alırsınız.

hocam sınıf rehber öğretmenliği alamazsınız dersinizin olduğu gün nöbet alırsınız sosyal külüp yönetmeliğinde de kulüp çalışmaları öncelikli olarak ders dışında yapılır madedesinden dolayı kulüp alırsınız ve bunların ek dersini de alırsınız.
Kesin alamazsınız diye bir yönetmelik maddesi var mi . Inceleyelim .

Bir de sınıf rehberliği ders içinde yapılan bir faaliyet midir ders dışında yapılan bir faaliyet midir.
Haftada 30 saat derse giren bir matematik öğretmeni sinif rehberliğini dersleri içindeki zamanda yaptığı için mi ücretini alır ? Yoksa dersleri dışında yaptığı için mi ?

Asıl önemli nokta bu. Yönetmelikte bu konuda bir ayrım var mıdır?

Bir de sınıf rehberliği ders içinde yapılan bir faaliyet midir ders dışında yapılan bir faaliyet midir.
Haftada 30 saat derse giren bir matematik öğretmeni sinif rehberliğini dersleri içindeki zamanda yaptığı için mi ücretini alır ? Yoksa dersleri dışında yaptığı için mi ?

sınıf rehberliği aslında vicdani olarak ele alınsa bütün bir hafta boyunca sınıfınınzda olan biten bütün iyi kötü herşeyi takip etmeniz ona göre velilerle rehber öğretmenle ve diğer derslere giren öğretmenlerle irtibatlı olunması gereken bir derstir. öyle ben aldım karnelerini doldurup dağıtcam değildir daha zordur aslında hakkıyla yapan öğretmende pek fazla değildir.

Biz almıyoruz onlar veriyorlar.

Rockcı hocam ısrarla mat. öğrt. örneğini veriyosun ama -mat. öğrt'nin ders dışı saatlerde görevlendirmesi yok, BTR'nin var- yazmıştım.
Bu yeterli bir cevap gelmedi mi size :)
Ha siz gene sınıf alıp ücretini de alın (YTD :D) ama görevlendirmesi olmayan biriyle btr yi karşılaştırmak ne kadar doğru bilemedim.

Rockcı hocam ısrarla mat. öğrt. örneğini veriyosun ama -mat. öğrt'nin ders dışı saatlerde görevlendirmesi yok, BTR'nin var- yazmıştım.
Bu yeterli bir cevap gelmedi mi size :)
Ha siz gene sınıf alıp ücretini de alın (YTD :D) ama görevlendirmesi olmayan biriyle btr yi karşılaştırmak ne kadar doğru bilemedim.

BTR öğretmeninin ders bittikten sonra görevli olduğunu da nereden çıkardınız hocam :)

Son ders zili ile birlikte BTR görevi de sona erer.

( Şu anki pandemi dönemi 7/24 çalışıyoruz orası ayrı konu )
Eğer ki ders dışından kastiniz teneffüs araları ise 16 saat dersi olup da 2 gün 7şer saat çakili dersi olan BTR öğretmenini ele alabiliriz.
O günlerde otomatikman BTR görevi olmamış oluyor.

BTR öğretmeninin ders bittikten sonra görevli olduğunu da nereden çıkardınız hocam :)
Son ders zili ile birlikte BTR görevi de sona erer.
( Şu anki pandemi dönemi 7/24 çalışıyoruz orası ayrı konu )
Eğer ki ders dışından kastiniz teneffüs araları ise 16 saat dersi olup da 2 gün 7şer saat çakili dersi olan BTR öğretmenini ele alabiliriz.
O günlerde otomatikman BTR görevi olmamış oluyor.

Önceki mesajlarınızda mat. öğrt. nin de ders dışı saatlerde rehberlik yaptığını belirtmiştiniz. Sanırım bundan kastiniz tenefüslerdi? Yoksa kimse son çıkış zilinden sonra rehberlik yapmak için okulda kalmıyor? Tenefüsleri kastederek ona nazaran karşılaştırmanız yanlış yazdım.

Beş güne btr dağıtıp, hali hazırda tüm saatlerinde görevlendirmesi varken sınıf rehberliği ücreti almayı mevzuata aykırı buluyorum. Derslerini tam güne yığıp, tüm hafta hem btr hem rehberliğin hakkını verebilen varsa ücretini de alsın hocam.

Arkadaşlar kendi okulumda btr görevim var . 16 saat dersim var , 2 günde btr görevim var . Sınıf verdiler . Bu sınıfın ek dersini alabilir miyim ?
normalde nöbet dahil hiçbir görev verilmez arkadaşlar . ama bir bakıma okul idaresinin inisiyatifindedir. yani ihtiyaç halinde nöbet ve sınıf verilebilir. Fiili olarak bu görevi yaptığın için de ücret ödenir.

Önceki mesajlarınızda mat. öğrt. nin de ders dışı saatlerde rehberlik yaptığını belirtmiştiniz. Sanırım bundan kastiniz tenefüslerdi? Yoksa kimse son çıkış zilinden sonra rehberlik yapmak için okulda kalmıyor? Tenefüsleri kastederek ona nazaran karşılaştırmanız yanlış yazdım.

Beş güne btr dağıtıp, hali hazırda tüm saatlerinde görevlendirmesi varken sınıf rehberliği ücreti almayı mevzuata aykırı buluyorum. Derslerini tam güne yığıp, tüm hafta hem btr hem rehberliğin hakkını verebilen varsa ücretini de alsın hocam.

Ders dışından kastederken okul çıkışı öğle arası gibi mesai dışı zamanları kastetmiştim ben hocam.

Burada yanlış anlasilmak istemem ama bu bir haktır bence. Önceden nöbet ve kulüpte sıkıntı vardı sonradan düzeldi. Bende bu konuyu kulüp gibi görüyorum. bazen okul çıkışi 15 20 dk zamanlarda toplanıp organize olan kulüp danışmanı arkadaşlar vardı. Biz de kendi kulübümüzü aynı şekilde yapmak istiyorduk ama ücret ödenmiyordu. Bu durum ders dışı zamanlarda organize edildiği için ücret ödenebilir şeklinde yazı geldi.

Ben rehberliğin aynı statüde olduğunu düşünüyorum. Ders zamanı ehberlik yapılabilmesinin imkanı yok zaten ( 8ler hariç)

Eskiden bir hafta kulüp bir hafta rehberlik olarak bir saat ders vardı çizelgede. Artık o olmadığı için rehberlik faaliyetleri de okul sonu zamanlara hatta evrak girişleri çizelgeler vb işlemler olduğu zaman evdeki zamana sarktı.

Benim burada üzerinde durduğum önemli bir nokta bu rehberlik görevi alanlar ek dersi hakediyor ( Bence)
BTR Olabiliriz ama biz de öğretmeniz.

Rehberlik faaliyetlerinin nasıl yapılacağını belirten yönetmelik maddesi gören okuyan varsa eklesin hocam inceleyelim.
Ders zamanı mesai saatleri içinde yapılır diye bir madde yoksa rehberlik ek dersi , sınıf rehberliği olan BTR öğretmeninin hakkıdır.
(Bence)

Arkadaşlar zannedildiği gibi sadece karne dağıtmaktan ibaret bir sınıf rehberliği yapmıyorum. İlkokul sınıf öğretmeni gibi sınıfımın her şeyiyle ilgileniyorum ve gereğini yapıyorum . İdarede bunu bildiği için vermek istiyor ek dersi ancak ben usule aykırı olacaksa almayayım diye belirttim . İlerde ne olur ne olmaz karşıma çıkmasın diye . Açıkçası alsaydım da vicdanım rahat olacaktı . O yüzden de sizlerden fikir almak istedim.

Arkadaşlar zannedildiği gibi sadece karne dağıtmaktan ibaret bir sınıf rehberliği yapmıyorum. İlkokul sınıf öğretmeni gibi sınıfımın her şeyiyle ilgileniyorum ve gereğini yapıyorum . İdarede bunu bildiği için vermek istiyor ek dersi ancak ben usule aykırı olacaksa almayayım diye belirttim . İlerde ne olur ne olmaz karşıma çıkmasın diye . Açıkçası alsaydım da vicdanım rahat olacaktı . O yüzden de sizlerden fikir almak istedim.
O yüzden diyorum bende hocam sınıf rehberliği hakkıyla yapıldığında okul zamanından bağımsız olarak evdeki zamana bile sarkıyor. Yeri geldi mi veliler ile iletişime geçmen gerekiyor okul sonrası veli toplantıları yveya birebir görüşmeler yapmanız gerekiyor.
Okul sonrası zamanda da yapıldığı için bence BTR öğretmeni almali diye düşünüyorum.

Zaten yönetmelikte okul zamanı yapılır diye bir maddeye rastlamadim.
Ama okul dışında da yapılır diyede yazmıyor.

Yönetmelikte net birşey yazmaz zaten burada konuştuklarımız hep yorumlama.

Diğer arkadaşlar da yanlış anlamasin beni herkes kendi görüşünü söylüyor.

Kulüp, dyk gelen yazida nasıl açık açık yazıldıysa sınıf rehberliği de yazılmalıydı yapılabilir ya da yapılamaz diye. Her okulda uygulama birliğine gidilirdi en azından.

Btr öğretmeni olarak evde eğitim alabilirmiyim. ek ders alabilir miyim? Evde eğitim olduğu için 18 saatin dışında mı

Kulüp, dyk gelen yazida nasıl açık açık yazıldıysa sınıf rehberliği de yazılmalıydı yapılabilir ya da yapılamaz diye. Her okulda uygulama birliğine gidilirdi en azından.
Yazıya baktığımız zaman ....kulüp faaliyetleri, belletmenlik vb. ..... şeklinde devam ediyor.
Demek ki sadece yazılanlar değil bunların dışında da vb. diye devam eden kısımda daha başka görev veya faaliyetler var. Önemli olan BTR görevi olmadığı gün veya BTR mesaisi bitikten sonra.
Sınıf rehberliği ile ilgili yönetmelikte ne gibi açıklamalar var incelemek lazım.

Yazıya baktığımız zaman ....kulüp faaliyetleri, belletmenlik vb. ..... şeklinde devam ediyor.
Demek ki sadece yazılanlar değil bunların dışında da vb. diye devam eden kısımda daha başka görev veya faaliyetler var. Önemli olan BTR görevi olmadığı gün veya BTR mesaisi bitikten sonra.
Sınıf rehberliği ile ilgili yönetmelikte ne gibi açıklamalar var incelemek lazım.
Ben de tam olarak sizin gibi düşünüyorum hocam. Fakat orada açıkça yazmadığı zaman vb. ifadesi birçok idare tarafından ikna edici olmuyor. Bu yazıdan ikna olan idareler de illa ki vardır. Bu da ne yazık ki okul okul uygulama farklılıklarına yol açıyor.

Bununla ilgili okuldan görüş yazısı yazmasını rica edeceğim . Kimden görüş isteyebilirler arkadaşlar . Yani yazı kime yazılsın .

Bununla ilgili okuldan görüş yazısı yazmasını rica edeceğim . Kimden görüş isteyebilirler arkadaşlar . Yani yazı kime yazılsın .
YEGITEK ten isteyin hocam.

Ama görüş yazısı yazarken sınıf rehberliğinin eskiden ders olarak okutulduğunu ama şimdi haftalık ders cizelgesinden kaldırılarak ders dışı zamanlarda yapilabildiginden bahsedin.

Geri