BTR SINIF REHBERLİĞİ

Kodla Büyü

Bilisimci1903

Aktif Üye
Arkadaşlar kendi okulumda btr görevim var . 16 saat dersim var , 2 günde btr görevim var . Sınıf verdiler . Bu sınıfın ek dersini alabilir miyim ?

Hocam kulüp ve nöbet alıyorduk geçen yıl. Hatta kulüp son zamanlarda aldık. Ama sınıf rehberliği alamıyoruz.

Bu işin net bir yönü yok mu hocalarım . Bazı yerler veriyor , bazı yerler vermiyor sınıf rehberliğini . 3 gün 16 saat dese giriyorum , 2 gün btr görevim olacak . Sınıfım var . Geçen dönem kulüpten ek ders aldım . Bu sene malum durumdan dolayı , kulüp verilmiyor. Sınıf rehberliğini ondan soruyorum.

Rehber öğretmenliğini istiyor musunuz? İstiyorsanız alır, canlı ders üzerinden işlerseniz ücretini alırsınız, zoom üzerinden işlerseniz orası henüz belli değil. Ha idare rehberlik için ders tanımlamıyorsa ama sınıf rehberlik işlerini whatsapp üzerinden falan yaptırtıyorsa ve ücretini veririm diyorsa yine ücretini alırsınız.
Tamam BTR görevlendirmesiyle ilgili yazıda görev verilmez diyor ama burası Türkiye. Okul müdürünüz ücretini verecekse görevi alın, vermeyecekse bu maddeyi gösterip, almayın bence.
Velhasıl nasıl işinize geliyorsa öyle davranın.

Hocam ben zaten bu işi yapıyorum. Ek ders verilse de verilmese de sınıfımı bırakamam . Madem sınıfımız var ek dersi alınacak mı diye merak ettim arkadaşlar.

Hocam Rehberlik çalışmaları ne zaman yapılıyor? Bu sorunun cevabı ders dışında mı? Yani bir ders tanımlanıyor rehberlik diye ve siz canlı ders veriyorsanız o zaman alamazsınız ama normalde sadece 8. Sınıflarda kariyer planlama diye rehberlige dair bir ders var. Yani örgün eğitim öğretim olsa rehberlik faaliyetleri ders dışında yapıldığı için alabilirsiniz ek dersinizi. Fakat şuanda bir ders tanimlaniyorsa bence alamazsınız. Yani bizde durum tam ters işliyor maalesef

Pandemiden dolayı belirsizlikler elbet var ama pandemi olmasa normal okul olsa rehberlik kulüp nobet egzersiz vb. Ders dışı faaliyetlerin hepsinin ek dersi ödenir.

Pandemide ise belirsizlikler yakın zamanda düzelecektir.

Ben onlarla ilgili bir şey demedim sınıf alamaz
Sınıf rehberliği de ders dışında yapılan faaliyet değil mi hocam. Örneğin 5 veya 6 lardan bir şubenin sinifnrehberligini alan bir matematik öğretmeni bu rehberlik faaliyetini matematik dersi içerisinde mı yapıyor. Hayır.
Ders dışı zamanda yapıyor.
Ayni durum btr için de geçerli.

Btr öğretmeni Ders dışı zamanlarda yapılan çalışmaların ek dersini alır.

Sınıf rehberliği de ders dışında yapılan faaliyet değil mi hocam. Örneğin 5 veya 6 lardan bir şubenin sinifnrehberligini alan bir matematik öğretmeni bu rehberlik faaliyetini matematik dersi içerisinde mı yapıyor. Hayır.

BTR yazısında açık açık yazıyor alamaz diye buna rağmen alırsanız siz bilirsiniz iyi çalışmalar

Soru 41: FP-Btr olarak görevlendirilen öğretmenlere Sınıf Rehber Öğretmenliği verilir mi?

Cevap: FP-Btr olarak görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde için Ek-1'de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir. (Kaynak: Yegitek 30.12.2015 tarih ve 13507730 sayılı yazının 7. maddesi) Buna göre FP-Btr olarak görevlendirilen öğretmenlere sınıf rehber öğretmenliği verilmemektedir.

Geçen sene okula resmi yazı gelmeden kulüp ücretimi de ödemek istemedi idare, internette yazıyı bulup göstermeme rağmen. Ne zaman ödenir diye okula milli eğitimden yazi geldi ancak o zaman ödenmeye başlandı. Gelen yazıda sınıf rehberliği ile ilgili bir madde hatırlamıyorum hocam.

Yanlış yorumluyor ve yönlendiriyorsunuz hocam.
BTR, ders yükü dışında kalan zamanlarda BTR görevlerini yerine getirir ve bunun karşılığında da tam ek dersini alır (18 saat).
Sizin örneğinizdeki mat. öğrt. nin ders saati dışı saatte görevlendirmesi olmadığı için rehberlik faaliyetlerini yerine getirir ve ek dersini alır.
BTR'nin muaf olduğu ve nöbet vb. görevlerin verilebildiği tek durum, günlük programının tamamının dersle dolu olduğu gündür.
BTR isterse tam dolu derse girdiği, yani BTR görevinin olmadığı gün, nöbet görevi alabilir. Bir ders saati boş olsun, BTR o gün nöbet tutamaz.

@AlperSevimli hocam, 5.sınıfta aldığım öğrencilerimi bırakmamak için, btr olduktan sonra 2 sene fahri yaptım bu görevi, ücret almadım.

Yanlış yorumluyor ve yönlendiriyorsunuz hocam.
BTR, ders yükü dışında kalan zamanlarda BTR görevlerini yerine getirir ve bunun karşılığında da tam ek dersini alır (18 saat).
Sizin örneğinizdeki mat. öğrt. nin ders saati dışı saatte görevlendirmesi olmadığı için rehberlik faaliyetlerini yerine getirir ve ek dersini alır.
BTR'nin muaf olduğu ve nöbet vb. görevlerin verilebildiği tek durum, günlük programının tamamının dersle dolu olduğu gündür.
BTR isterse tam dolu derse girdiği, yani BTR görevinin olmadığı gün, nöbet görevi alabilir. Bir ders saati boş olsun, BTR o gün nöbet tutamaz.

@AlperSevimli hocam, 5.sınıfta aldığım öğrencilerimi bırakmamak için, btr olduktan sonra 2 sene fahri yaptım bu görevi, ücret almadım.

Gün içinde full dersi olduğu zaman nöbet görevi alabilir. Aynı fikirdeyiz.
Ders bittiği zamandan sonra btr görevi de biteceği için ders dışı görevlerin de ek dersini alabilmesi lazım örnek olarak kulüp rehberliği.

Önemli olan der saatleri dışında yapılması.
Yazı gayet acıktı. Ders saatleri dışında yapılan tüm çalışmaların ek dersi ödenmeli.
Belletmenlik egzersiz rehberlik kulüp vb . Hepsi dahildir.

https://www.memurlar.net/common/news/documents/864337/21102019-20526818.jpg

https://bilgisayarbilisim.net/attachments/kulup-btr-jpg.58745/

Yazıda belletmenlik vb. demiş.
Rehberlik vb. Ders dışı faaliyetlerin de ödenmesi gerekir .
( bence )

Son düzenleme:
resmi yazıda, belirtilen görevler dışında görev verilemez diyor fazla kurcalamamak lazım zaten btr olarak her işe çağrılıyoruz bir de sınıf rehberliğini üzerimize almayalım.

resmi yazıda, belirtilen görevler dışında görev verilemez diyor fazla kurcalamamak lazım zaten btr olarak her işe çağrılıyoruz bir de sınıf rehberliğini üzerimize almayalım.
istemekle alakalı.
Şahsen bende öğretmen sayısı yeterli olduğu süre rehberlik vb görev istemiyorum.

Ortaokul 8. sınıfta ve liselerde "Rehberlik" dersi var değil mi?

Sınıf rehber öğretmeni olduğunuzda bu derse girmek zorundasınız.

Yani ek bir görev demek? Bu görevi veremezler, verirlerse, ekders alırsanız bir gün faiziyle ödetebilirler.

Tamam arkadaşlar en iyisi ek ders ücreti yok diyip bu görevi Fahri yapmak. Okulumuzda yeterince öğretmen olmadığı için sınıf rehberliği benim üzerimde , o yüzden istemiyorum diyemem . Herkese teşekkürler , saygılar .

Ortaokul 8. sınıfta ve liselerde "Rehberlik" dersi var değil mi?

Sınıf rehber öğretmeni olduğunuzda bu derse girmek zorundasınız.

Yani ek bir görev demek? Bu görevi veremezler, verirlerse, ekders alırsanız bir gün faiziyle ödetebilirler.

Sadece 8. sınıflarda bu ders var diğer sınıflarda yok.
Zaten bizim BTY dersimiz 5 ve 6 larda olduğu için alacağımız rehberlikte 5 ve 6 larda olacaktır. Doğrudan bir rehberlik dersi olmadığı için rehberlik görevi de ders dışında yapılacak bir faliyet olduğu icin YEGITEK 'ten gelen yazida belirtilen belletmenlik örneği gibi ilgili mevzuatı kapsamında ek der ücretinden yararlandırılması gerekli ( bence )

Ben sınıf rehberliği alıyorum hocam. Başka okulda BTR'yim aynı zamanda.
Başka okulda BT Rehber olup, kendi okulunuzda Bilişim Teknolojileri öğretmeni olduğunuz için sınıf rehberliği ve ücretini alabiliyorsunuz.

Ancak kendi okulunda BTR olan öğretmene sınıf rehberliği verilmez, verilse de fahri görev olup ücreti ödenmez diye biliyorum hocam.

Şöyle bir durum da var, diyelim ki, haftanın 4 günü tatil, sadece 1 gün ders var ise sınıf rehber öğretmeni (rehberlik dersi de o gün değil) 2 saat ücretini alır.

Geri