BTR Seçmeli Dersler Olunca Da Okulda Olur Mu?

Kodla Büyü

Çolat_Palemdar

Aktif Üye
BTR çalışma saatleri konusunda bir kaç başlık var ama soruma cevap bulamadım. Şu anda çalışmakta olduğum okulda normal ders saatlerinin bitmesinin ardından seçmeli dersler var ona giriyor öğrenciler. bizim çalışma saatlerimiz içerisinde seçmeli dersler de var mı? yoksa normal dersler bitince mesaimiz biter mi?

Re: BTR Seçmeli Dersler Olunca Da Okulda Olur m

okulda eğitim öğretim bitene kadardır hocam....ama mantık şu...ders saatlerinin dışınd kalan süreyi 30 a tamamlayacaksın. örneğin 7 saat bt dersin varsa geriye kalan 23 saati okulda btr olacak dolduracaksın...eğer senin mesain normal ders saatlerinde doluyorsa seçmeliyi bekleme durumun yok

teşekkürler hocam. peki ders bittikten sonra akşam 5e kadar okulda takılsam. o 30 saatten düşer mi? (salı sabah ilk 2 saat dersim yokve okula gitmedim diyelim ama o gün ders bittikten sonra 2 saat fazladan dursam o 2 saatin yerine geçer mi?)

elrond' Alıntı:
okulda eğitim öğretim bitene kadardır hocam....ama mantık şu...ders saatlerinin dışınd kalan süreyi 30 a tamamlayacaksın. örneğin 7 saat bt dersin varsa geriye kalan 23 saati okulda btr olacak dolduracaksın...eğer senin mesain normal ders saatlerinde doluyorsa seçmeliyi bekleme durumun yok
Sizin dediğiniz gibi bir mantık yok hocam. Eğitim öğretim saatlerinde okuldasınız. İlkokulda çalışırsanız 30 saat ortaokulda 36 saat Anadolu lisesindeysen 40 saat çalışırsın. Çalıştığın okulla alakalı saat değişiyor.

kaltunok25' Alıntı:
teşekkürler hocam. peki ders bittikten sonra akşam 5e kadar okulda takılsam. o 30 saatten düşer mi? (salı sabah ilk 2 saat dersim yokve okula gitmedim diyelim ama o gün ders bittikten sonra 2 saat fazladan dursam o 2 saatin yerine geçer mi?)
Gece yarısına kadar dur 2 gün, okula hiç gelme 3 gün hocam. Ya neyin derdindesiniz. Uymuyorsa çalışma saati btr olmayın. Forumda btr çalışma esaslarının açıklaması var. Okursanız anlarsınız. Eğitim öğretim saatinde okuldasınız. Seçmeli ders eğitim öğretim içerisinde olduğu için okuldasınız.

bütün sınıfların fiilen ders yaptığı eğitim öğretimin bütün sınıflarda fiilen devam ettiği zamanlarda, yani normal öğretimin devam ettiği saatlerde okulda olmanız gerekir. ama diyelim ki sadece bazı sınıfların seçmelisi var bazılarının yoksa o saatlerde okulda beklmeniz gerekmez.

her_dem' Alıntı:
kaltunok25' Alıntı:
Gece yarısına kadar dur 2 gün, okula hiç gelme 3 gün hocam. Ya neyin derdindesiniz. Uymuyorsa çalışma saati btr olmayın. Forumda btr çalışma esaslarının açıklaması var. Okursanız anlarsınız. Eğitim öğretim saatinde okuldasınız. Seçmeli ders eğitim öğretim içerisinde olduğu için okuldasınız.
forumda kafa karıştıran bir sürü şey var hocam. aklıma takılanları soruyorum, cevap vermek zorunda değilsiniz. kullandığınız üsluba dikkat edin lütfen.

brkkrt' Alıntı:
bütün sınıfların fiilen ders yaptığı eğitim öğretimin bütün sınıflarda fiilen devam ettiği zamanlarda, yani normal öğretimin devam ettiği saatlerde okulda olmanız gerekir. ama diyelim ki sadece bazı sınıfların seçmelisi var bazılarının yoksa o saatlerde okulda beklmeniz gerekmez.
Teşekkürler hocam

her_dem' Alıntı:
elrond' Alıntı:
Sizin dediğiniz gibi bir mantık yok hocam. Eğitim öğretim saatlerinde okuldasınız. İlkokulda çalışırsanız 30 saat ortaokulda 36 saat Anadolu lisesindeysen 40 saat çalışırsın. Çalıştığın okulla alakalı saat değişiyor.
hocam toplamda 30 saatini doldurur. fazlasına ücret yazılmaz ve durulmazda...okulun saatine bakmaz o iş...ben lisede de çalıştım..normal öğretimdi 18 saat dersime girdikten sonra kalan 12 saati 2 günde tamamlıyordum.

not: ekders yazılırken 4-3-4-3-4 şeklinde yazılıyor...18 saat ekders ...15 saatte maaş karşılığı... 10 saate 1 saatten 3 saat geliyor...50 saat dursan boş yani demek istediğim bu.

elrond' Alıntı:
her_dem' Alıntı:
elrond' Alıntı:
hocam toplamda 30 saatini doldurur. fazlasına ücret yazılmaz ve durulmazda...okulun saatine bakmaz o iş...ben lisede de çalıştım..normal öğretimdi 18 saat dersime girdikten sonra kalan 12 saati 2 günde tamamlıyordum.

not: ekders yazılırken 4-3-4-3-4 şeklinde yazılıyor...18 saat ekders ...15 saatte maaş karşılığı... 10 saate 1 saatten 3 saat geliyor...50 saat dursan boş yani demek istediğim bu.
yanlış yapılmış. kalın yazdığım yeri okursan anlarsın.

7.BT Rehberliği görevi valilik onayı ile yapılacak ve görev öğretmenin haftalık ders
çizelgesinde “BT Rehberliği” adı ile gösterilecektir.
-BT Rehberliği görevinin, öğretmenin haftalık ders çizelgesinde “BT Rehberliği” adı ile
gösterilmesi; öğretmenin BT Rehberliği görevini ve varsa ders görevini yürüttüğü zamanın
belirtilmesini amaçlamaktadır.
Örnek 1- Kadrosu normal eğitim yapan A ortaokulunda bulunan ve normal eğitim yapan B
lisesine BT Rehberi olarak görevlendirilen BT öğretmenini ele alalım;
İlgili öğretmenin A ortaokulundaki var olan ders görevini yerine getirdikten sonra B
lisesinde hangi zamanlarda çalışacağını göstermek için “BT rehberlik görevi” haftalık ders
çizelgesinde gösterilir. B lisesinde eğitimin saat 16:00’da bittiği varsayılırsa ilgili öğretmen
her gün saat 16:00’a kadar B lisesinde BT Rehberliği görevini yapacaktır. İlgili öğretmenin
Salı günü A ortaokulunda dersinin saat 15:00’da bitmesi durumunda B lisesine ulaşımı
dikkate alınarak haftalık ders çizelgesinde bu saat boş bırakılabilecektir. Bu hesaplamada
ders saati hesaplaması yapılmayacak olup, B lisesinde eğitim- öğretimin bittiği 16:00 saati
BT rehber öğretmeninin görevinin bittiği saat olacaktır.

kaltunok25' Alıntı:
her_dem' Alıntı:
kaltunok25' Alıntı:
forumda kafa karıştıran bir sürü şey var hocam. aklıma takılanları soruyorum, cevap vermek zorunda değilsiniz. kullandığınız üsluba dikkat edin lütfen.
oku hocam anlarsın. forumu değil yönetmeliği oku.

BTR de 30 saat kavramı yoktur arkadaşlar yeri gelir 50 saat bile çalışabiliriz :)

her_dem' Alıntı:
kaltunok25' Alıntı:
her_dem' Alıntı:
kaltunok25' Alıntı:
hangi yönetmelik isim versene

Üsluba bak. Şöyle yapacaksınız. Kalacaksınız. Yönetmelik oku anlarsın (hala bekliyorum yönetmelik adını. dur bakalım).
Ben Lisede BTR yim. 30 saatim dolunca çıkıyorum. İsteyen kalsın. Rehber öğretmen niye çıkıyorsa ben de o yüzden çıkıyorum. Bırakın isteyen istediği gibi yorumlasın.

30 saat olayının olmadığı daha önce açıklandı yayınlanan yazı ile.. Yurdum insanı herkes kafasına göre takılıyor..Eğitim öğretim saatleri içinde okulda olunması gerekiyor..liseler 40 saat diğerleri daha az ..

tcoalngsau' Alıntı:
30 saat olayının olmadığı daha önce açıklandı yayınlanan yazı ile.. Yurdum insanı herkes kafasına göre takılıyor..Eğitim öğretim saatleri içinde okulda olunması gerekiyor..liseler 40 saat diğerleri daha az ..
önümüzde 23 nisan var okula gitmeyeceğiz di mi? eğitim öğretim yok hani. Bir de bizde hafta sonu kurslar oluyor. Gelmemiz lazım sanırım. Eğitim öğretim geniş bir tabir.

sumunu' Alıntı:
Üsluba bak. Şöyle yapacaksınız. Kalacaksınız. Yönetmelik oku anlarsın (hala bekliyorum yönetmelik adını. dur bakalım).
Ben Lisede BTR yim. 30 saatim dolunca çıkıyorum. İsteyen kalsın. Rehber öğretmen niye çıkıyorsa ben de o yüzden çıkıyorum. Bırakın isteyen istediği gibi yorumlasın.

hocam sana katılıyorum ben bu konuların açılması taraftarı bile değilim. herşey seninle idare arasında . bu konulranda özellikle bazen idareciler tarafından açıldığını düşünüyorum :)

BTR çalışma planı okuldaki derslere göre yapılır. örneğin pazartesi öğleye kadar 4 saat, çarşamba öğleye kadar 4 saat ve perşembe günü 7 saat kendi dersiniz var diyelim. salı ve cuma günleri full ve pazartesi ile çarşamba öğleden sonra boş olmuş oluyor.

girdiğiniz derslerin toplamı=4+4+7=15

sizin 30 saati dolduracak şekilde bir BTR çalışma planı hazırlamanız lazım. yani 30-15 = 15 saatlik bir çalışma planı.

boş olan zamanlar için bu planı hazırlayabilirsiniz. örneğin
salı 6 ders saatlik
cuma 6 saatlik
ve çarşamba 3 saatlik

olabilir.

BTR haftalık çalışma planında da o BTR olduğunuz okulun çalışma saatlerine göre bir plan plmalıdır.
yani BTR olduğunuz okulda atıyorum çarşamba günü öğleden sonraki 3 saat için plan yapacaksanız;
öğleden sonra 5. 6. ve 7. saatleri BTR olarak planlamalısınız.
bu şekilde 15 ders saatine tekabül eden bir program yapmalısınız. Bu saatlerde okulda bulunmanız zorunlu olur ki zaten bu programı okul idaresine dönem başında teslim edip imzalatmanız ve bir kopyasını da kendi dosyanızda bulundurmanız gerekiyor.
Bu saatler dışında okulda bulunmanız zorunlu değildir.
"Fakat BTR nin bir gönül işi olduğunu fazladan işlerin düzgün gitmesi için zaman ve emek harcamanız gerektiği bilinciyle görevlendirmeleri istemenizi tavsiye ederim.
yani eğer okuldaki kendi ders saatleriniz uygun değilse BTR için yeterince vaktinizi veremeyecek durumda iseniz, bırakın BTR işini daha müsait olan arkadaşlarımız yapsınlar.
Hem o arkadaşlarımız için hem de ülke menfaatleri için daha uygun bir karar olur." diye düşünüyorum. :wink:

hacksaydo' Alıntı:
BTR çalışma planı okuldaki derslere göre yapılır. örneğin pazartesi öğleye kadar 4 saat, çarşamba öğleye kadar 4 saat ve perşembe günü 7 saat kendi dersiniz var diyelim. salı ve cuma günleri full ve pazartesi ile çarşamba öğleden sonra boş olmuş oluyor.

sizin 30 saati dolduracak şekilde bir BTR çalışma planı hazırlamanız lazım. yani 30-15 = 15 saatlik bir çalışma planı.

salı 6 ders saatlik
cuma 6 saatlik
ve çarşamba 3 saatlik

olabilir.

BTR haftalık çalışma planında da o BTR olduğunuz okulun çalışma saatlerine göre bir plan plmalıdır.
yani BTR olduğunuz okulda atıyorum çarşamba günü öğleden sonraki 3 saat için plan yapacaksanız;
bu şekilde 15 ders saatine tekabül eden bir program yapmalısınız. Bu saatlerde okulda bulunmanız zorunlu olur ki zaten bu programı okul idaresine dönem başında teslim edip imzalatmanız ve bir kopyasını da kendi dosyanızda bulundurmanız gerekiyor.
"Fakat BTR nin bir gönül işi olduğunu fazladan işlerin düzgün gitmesi için zaman ve emek harcamanız gerektiği bilinciyle görevlendirmeleri istemenizi tavsiye ederim.
yani eğer okuldaki kendi ders saatleriniz uygun değilse BTR için yeterince vaktinizi veremeyecek durumda iseniz, bırakın BTR işini daha müsait olan arkadaşlarımız yapsınlar.
Hem o arkadaşlarımız için hem de ülke menfaatleri için daha uygun bir karar olur." diye düşünüyorum. :wink:
mevzu bu kadar.

sumunu' Alıntı:
her_dem' Alıntı:
kaltunok25' Alıntı:
her_dem' Alıntı:
kaltunok25' Alıntı:
hangi yönetmelik isim versene
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri GenelMüdürlüğü
Sayı : 89692170/903.99/248065 27/12/2012
Konu: Bilişim Teknolojileri
Rehberliği Görevi (Tereddüt edilen hususlar)

yukarıda ilgili maddeyi paylaşmıştım. ama okumayı bilmiyorsun sanırım. açta oku.

yazıları yönetmelikleri kafalarına göre yorumlayıp kendilerine menfaat elde etmeye çalışanlarla benim üslubum bu.

sumunu' Alıntı:
işim güçüm yok sabah ilk işim senin yazına cevap vermek mi. hala bekliyorum demişsin. hee işi gücü bıraktık sen ne yazmışsın ona mı bakayım. hangi kafayla yaşıyorsun sen

her_dem' Alıntı:
iş ahlakı olmayanın normalde de ahlakı yoktur zaten.
ahlak dersine gelmese iyiydi konu. ayıp ayıp. yakışmıyor. tartışmayı bilmiyorsunuz. eminim siz çok ahlaksınız. aksini iddaa etmiyorum. çünkü tanmıyorum. neyse son bi şans vereyim. aç yönetmeli oku dedin ya. hangi yönetmelik?

sen kimsin bana şans tanıyacak. ne sanıyorsun sen kendini. haddini. ayıbı yakışanı senden öğrenecek değilim.

lafımın hala arkasındayım. iş ahlakı olmayanın ahlakı yoktur. sende var mıdır bilemem bende seni tanımıyorum. ama üstüne alınıyorsan onu hiç bilemem.

gelmişsin laf cambazlığı yapıyorsun. sana bakanlığın ilgili yazısı ve maddesini yukarıda yazdım. haa sen anlamıyorsan ya da laf cambazlığı yapıyorsan onu bilemem. aç oku. aç oku. okumuyursan bilene sor anlatsın. anlatıyorum ama onuda anlamıyorsun

sakin ol hocam. yönetmeliği aç oku dedin. ben de belki bilmiyoruz dedim kendi kendime açıp okuyalım.
bak kardeş senin öğretmenliğin kadar idarecilik yaptım. yönetmeliğin ne demek olduğunu, bakanlığın gönderdiği tereddüt edilen hususlar yazısının ne demek olduğunu iyi bilirim. Yazıları yorumlamayı da iyi bilirim. Bakanlık hala daha ne yaptığını bilmiyor. Çom sıkışınca ve ya iller çok sıkıştırınca ortaya karışık böyle yazılar çıkar. Ve bundan herkes başka şeyler anlar. Normaldir. Mesela öğretmenlerin süt izni hala sürüncemededir. Bakanlık 100 tane yazı yazmıştır hala anlayan yoktur. Mesela ikili öğretim idarecilerini mesai saatleri ( kendim yıllarca yaşadım).
Hasılı bu sorunlar hep yaşanacak. O zaman şöyle yapalım.
Bakanlığın her tereddüt edilen hususlar yazısını yönetmelikle karıştırmayalım.
İlla benim yaptığım doğru demeyelim.
Benden başka yol izleyenler ahlaksızdır demeyelim.
Bildiklerim bilmediklerim yanında okyanusta damla diyelim.
Ve saygılı olalım.
Herşey hallolur. Mahçup olmayalım yeter.

İdarecilik yapmış olman ilgili yazının ilgili açıklamasını göz ardı etme hakkı mı veriyor. Açık ne net diyor ki " Bu hesaplamada ders saati hesaplaması yapılmayacak olup, B lisesinde eğitim- öğretimin bittiği 16:00 saati BT rehber öğretmeninin görevinin bittiği saat olacaktır." Bunu yok sayıp nasıl 30 saattir yorumu yapabiliyorsun hala anlamış değilim.

Benden başka yol izleyenler için demedim ahlaksız lafını. Yine söylüyorum ilgili madde açık bunu bile bile idareyi ve öğretmenleri kandırarak 30 saat durur giderim diyen varsa iş ahlakı yoktur. Ders saatinde evde yatayım okulda kimse kalmayınca boş okulu bekleyim diyende de yoktur. Bu benim düşüncemdir üstüne alınan varsa beni alakadar etmez. Ben o tür kişilere bu gözle bakarım. Benim tavrımda o tür kişilere bu şekildedir.

her_dem' Alıntı:
sumunu' Alıntı:
işim güçüm yok sabah ilk işim senin yazına cevap vermek mi. hala bekliyorum demişsin. hee işi gücü bıraktık sen ne yazmışsın ona mı bakayım. hangi kafayla yaşıyorsun sen
(yukarıda yazdığına) kendime nasıl bir menfaat sağlayabilirim söyler misin kardeşim? benim çalıştığım okulda müdür seçmelilerde okulda olman gerekiyor diyor ve ben bu konuda kesin bir bilgim olmadığı için gelip burada sizlerle paylaşıyorum. yarın öbürgün kurslarda da kalacaksın derse napacağımm kendime menfaat sağlamamak(!) için müdür ne derse tamam mı diyeceğim? ayrıca cevap vermek zorunda da değilsin kardeşim ne diye yoruyosun kendini bildiğini söyle çık aradan. ahkam kesme yeri değil burası!
çok güzel söylemişsin arkadaşa "işim gücüm yok mu" diye. işin gücün varsa işinle gücünle ilgilen gelip burda kabadayılık yapma

hacksaydo' Alıntı:

salı 6 ders saatlik
cuma 6 saatlik
ve çarşamba 3 saatlik

olabilir.

hocam gayet güzel açıklamış, ellerine sağlık.
yönetmelikler yol gösterici, bağlayıcıdır ama sorgulanmaz değildir? farklı okullarda farklı ders saati var, söylendiği gibi biri 30 saat kalıyor, biri kırk saat kalıyor aynı ücreti alıyorsa adaletsizlik var, btr yönetmeliği de ek ders yönetmeliğine aykırı o zaman. milli eğitimde yasaya, genelgeye diğer yönetmeliklere vs. bakıp yönetmelik hazırlayan kim? oturup işlerine nasıl geliyorsa öyle yönetmelik hazırlıyor, uygulama yapıyorlar.Yönetmelik de yazıyor diye, her şeye eyvallah dememek gerekir, 40 saat kalıyorsam ona göre ücret ödesin. konuyu ücrete getirip eleştirebilecekler için 30 saat dersim var, btr değilim okulumda 35 saat ders var, bu sene 30 saat dolunca belki 2, belki 3 hafta erken çıkmışımdır. Bizim branşta iş bitmez, istesen de istemesen de işlerin aksamaması için elini taşın altına koyarsın. ama benim en kızdığım şey işi yönetmeliğe getirip iş yaptırmaya çalışılmasıdır, çünkü yönetmelikte olmadan yaptığınız işler görmezden gelinir, böyle insanlara da anladığı dilden bunu anlatmak gerekli.
bu çalışma saati konusu katıldığım eğitici fatih kursunda o zaman eğitek'den gelen yetkili ile tartışılmış 30 saat olarak netleştirilmesi istenmişti. fakat mantık ben ne kadar çalıştırabilirsem, okulda tutabilirsem kardır mantığıydı ve kendilerini en az sıkıntıya sokacak şekilde yazıldı. Görev 30 saat yapılır önlerine de ek ders yönetmeliği konulursa, ileri ki tarihlerde yönetmeliği 30 saat olarak değiştirirler.

kaltunok25' Alıntı:
her_dem' Alıntı:
sumunu' Alıntı:
(yukarıda yazdığına) kendime nasıl bir menfaat sağlayabilirim söyler misin kardeşim? benim çalıştığım okulda müdür seçmelilerde okulda olman gerekiyor diyor ve ben bu konuda kesin bir bilgim olmadığı için gelip burada sizlerle paylaşıyorum. yarın öbürgün kurslarda da kalacaksın derse napacağımm kendime menfaat sağlamamak(!) için müdür ne derse tamam mı diyeceğim? ayrıca cevap vermek zorunda da değilsin kardeşim ne diye yoruyosun kendini bildiğini söyle çık aradan. ahkam kesme yeri değil burası!
çok güzel söylemişsin arkadaşa "işim gücüm yok mu" diye. işin gücün varsa işinle gücünle ilgilen gelip burda kabadayılık yapma
sen sabah evde yat akşam boş okulu bekle. istediğin cevabı vermiş olayımda için rahatlasın.

Geri