BTR Olmayan Ama Eba Destek Noktasında Görevlendirilen Ögretmenin Ekdersi

Kodla Büyü

Summer_06

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,
Malum ekdersler için yazı gönderildi. Ama Eba Destek Noktasında görevlendirilen ögretmenlerle ilgili yine birşey söylenmedi. BTR olan ekders alacak, ama ben Btr olmadım ve hafta içi her gün yine de okula gidiyorum. Haftada 30 saat. Canlı derslerim de oluyor. Bize de maaş karşılığı saati aşan saatlerde ekders verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Müdür bey art niyetli olmamakla birlikte net bir yazı olmadığı için bu konuda ek ders verilmeyecek olarak yorumluyor. Benzer durumda olanlar varsa onlar nasıl yapıyorlar bu ekders işini. Bilgi alabilecegimiz bir yer var mı?

Merhaba arkadaşlar,
Malum ekdersler için yazı gönderildi. Ama Eba Destek Noktasında görevlendirilen ögretmenlerle ilgili yine birşey söylenmedi. BTR olan ekders alacak, ama ben Btr olmadım ve hafta içi her gün yine de okula gidiyorum. Haftada 30 saat. Canlı derslerim de oluyor. Bize de maaş karşılığı saati aşan saatlerde ekders verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Müdür bey art niyetli olmamakla birlikte net bir yazı olmadığı için bu konuda ek ders verilmeyecek olarak yorumluyor. Benzer durumda olanlar varsa onlar nasıl yapıyorlar bu ekders işini. Bilgi alabilecegimiz bir yer var mı?
hocam bu durumda ek ders alamazsınız bence btr değilseniz destek noktasına gitmek zorunda değilsiniz diye biliyorum

büyük bir hak gasbı... btr olma, sabahtan akşama bekle ve ek ders alma.olacak iş değil.
ya iş yapmayacağız(ya da her öğretmene düşen kadar) ya da ek dersimizi alacağız.. yoksa biz de insanız, sindiremiyoruz yapılanları..
boyun eğmeyip uğraşmak lazım...

Hocam BTR olmadığınız için BTR gibi haftada 18 saat ek ders alamazsınız. Uzaktan eğitim veriyorsanız diğer öğretmenler nasıl alıyorsa ancak o kadar ek verilir. Şu durumda okulda beklemenizin ek dersinize getirisi olmaz.

Merhaba arkadaşlar,
Neredeyse tamamen aynı durumdayız hocam. Bizim ilçe yazısında btr yoksa bt öğretmeni eba desteğe bakacak dediği için ben de malesef gidiyorum okula. Eba destek gerçekten yararlı, biz de gelen öğrenci çok oluyor fakat bizim durumumuzda olanları da düşünmeleri lazımdı ek ders için. Okula uğramayan rehberlikçiler 18 saat alırken hemde.

büyük bir hak gasbı... btr olma, sabahtan akşama bekle ve ek ders alma.olacak iş değil.
ya iş yapmayacağız(ya da her öğretmene düşen kadar) ya da ek dersimizi alacağız.. yoksa biz de insanız, sindiremiyoruz yapılanları..
boyun eğmeyip uğraşmak lazım...

zamanında bilişimciler norm fazlası olunca, dersleri bir kaldırılıp bi azalınca ordan oraya sürüklenince kimsenin sesi bile çıkmıyordu zavallı gözüyle bakıyordunuz bu branşın öğretmenlerine ama bilişimci olupta formatör yada btr olanlar zaten her zaman şimdide alacağı ek dersi standart alıyordu okullarda örneğin öğretmenn yok idareciler sırayla takılıyor öğrenci de yok ama bütün idareciler full ek ders alıyor ki normal okul zamanı yaptıkları işin %0,5 ini bile yapmıyorlar bunu kendileri de söylüyorlar arada sırada gelen evrakların istediklerini yapmak dışında hiç bir iş yok. bırakında eba destek noktalarında bütün öğretmenler aktif görev alsın hayatlarında hiç uğramadıkları bilişim sınıflarını görsünler.

Neredeyse tamamen aynı durumdayız hocam. Bizim ilçe yazısında btr yoksa bt öğretmeni eba desteğe bakacak dediği için ben de malesef gidiyorum okula. Eba destek gerçekten yararlı, biz de gelen öğrenci çok oluyor fakat bizim durumumuzda olanları da düşünmeleri lazımdı ek ders için. Okula uğramayan rehberlikçiler 18 saat alırken hemde.
Merhaba arkadaşlar,
Gitmeyeceksiniz hocam. Eba destek noktasını kuran bakanlık buranın işlemesini sağlayacak şartları da belirlemesi lâzımdı. Şu durumda ilçelerdeki btr ler buralarda görevli olabilir. Çünkü ücret alabildikleri ve görevleri arasında eba destek noktası olduğu için onlara düşüyor yeni bir düzenleme olmazsa. Hiç bir öğretmen hiç bir ücret almadan buralarda görev almak istemez.
Uzaktan kaç saat ders yapıp hiç bir ücret almamak çok yanlış oldu. Bu da onun bir yansıması olacak.

Ekders de zaten verilmiyorsa, ben de gelmeyi düşünmüyorum zaten arkadaşlar. yani maaş karşılığı kadar saat gelirim. çünkü eba destek noktasında görevlendirilecek öğretmen için açıkça BTR, yoksa BT öğretmeni, yoksa yapabilecek öğretmenler diye ibare var. Okulda da BTR olmadığına göre ben görevlendiriliyorum. Hiç gelmeme olmaz, ama maaş karşılığı saat gelirim deyip, geri kalan saatlerde diğer öğretmenleri görevlendirin diyeceğim bu durumda.

Gitmeyeceksiniz hocam. Eba destek noktasını kuran bakanlık buranın işlemesini sağlayacak şartları da belirlemesi lâzımdı. Şu durumda ilçelerdeki btr ler buralarda görevli olabilir. Çünkü ücret alabildikleri ve görevleri arasında eba destek noktası olduğu için onlara düşüyor yeni bir düzenleme olmazsa. Hiç bir öğretmen hiç bir ücret almadan buralarda görev almak istemez.
Aynen hocam...
Bu arada eba destek noktası olmayıp BTR si olan okullar da var. Ek dersini alan bu öğretmenlerden faydalanılabilir

Aynen hocam...
Bu arada eba destek noktası olmayıp BTR si olan okullar da var. Ek dersini alan bu öğretmenlerden faydalanılabilir
katılmıyorum yanlış anlamış yada yorumlamışsınız . bütün öğretmenler sırayla ilgili öğrencilerle ilgilenip çocuklarla ilgilenmeyi unutmamaları adına görev verilmelidir.

Ekders de zaten verilmiyorsa, ben de gelmeyi düşünmüyorum zaten arkadaşlar. yani maaş karşılığı kadar saat gelirim. çünkü eba destek noktasında görevlendirilecek öğretmen için açıkça BTR, yoksa BT öğretmeni, yoksa yapabilecek öğretmenler diye ibare var. Okulda da BTR olmadığına göre ben görevlendiriliyorum. Hiç gelmeme olmaz, ama maaş karşılığı saat gelirim deyip, geri kalan saatlerde diğer öğretmenleri görevlendirin diyeceğim bu durumda.
Hocam siz destek noktasının çalışırlığını sağladıktan sonra BT öğretmenine amelelikten başka bir iş kalmıyor. Kılavuzda açıkca eba destek noktasında görev yapacak personelin nöbetleri okul idaresi tarafından koordine edilir diyor. Siz sistemi oturttuktan sonra bence herkesin nöbetleşe gelmesi gerekiyor.

Siz koordine ettiyseniz sistemi, tüm öğretmenler nöbetleşe gelecek. BTR değilseniz okula hergün gitmenize gerek yok

Kendi branşına bu kadar gömen başka bir branş görmedim. Merak etmeyin onu düşünürler.
Bence de sadece biz değil tüm öğretmenler nöbet tutmalı. Ama işin ucu hep ekderse geldiği için ekderssiz kimse nöbet tutmaz diyor idareciler. Peki biz niye tutalım.
Bu arada BTR ler sadece BT öğretmen i değil. Biz branş olarak bir olmak için çok geç kaldık. Öğretmen likten başka formatör olayım ek ders gelsin diyenler yüzünden ayrıştık.
Biz baştan öğretmen olmalıydık. Teknik eleman ya formatör olmamalıydık. O zaman bunlar başımıza gelmezdi.

hocam müdürler yazıyı yanlış yorumluyor
tüm öğretmenler sıra ile gelecek,
siz sadece hazırlamakla yükümlüsünüz ki yapmışınız.(bu da tartışılır ama neyse)
zaten size ekders de yok çünkü btr olmamışsınız,
diğer öğretmenler gibi yaptığı gibi uzaktan eğitimden alabilirseniz alacaksınız
gitmeyin okula sıraya koyun hergün bir öğretmen gelsin.

Bence de sadece biz değil tüm öğretmenler nöbet tutmalı. Ama işin ucu hep ekderse geldiği için ekderssiz kimse nöbet tutmaz diyor idareciler. Peki biz niye tutalım.
Bu arada BTR ler sadece BT öğretmen i değil. Biz branş olarak bir olmak için çok geç kaldık. Öğretmen likten başka formatör olayım ek ders gelsin diyenler yüzünden ayrıştık.
Biz baştan öğretmen olmalıydık. Teknik eleman ya formatör olmamalıydık. O zaman bunlar başımıza gelmezdi.
Benim söylediğim siz de ek ders almıyorsanız tabi ki sizde tutmayın ve diğer istemeyen öğretmenler gibi ben de istemiyorum diye dile getirin. Bırakın onlar gerisini düşünsün. O zaman benim başım yanmasın BTR gelsin fikrine katılmıyorum bu benim düşüncem. Ek ders almıyorsanız diğer öğretmenlerle aynı durumdasınız onları belirterek onlar gibi istemiyorum diyebilirsiniz...
Ben özellikle böyle zamanlarda birlik olunmasından yanayım. Şimdi sesini duymayanlar başka zaman hiç duymazlar. Ben gerek bireysel gerekse toplu olarak mücadele etmeye çalışıyorum 15 senedir branşımızın değersizleştirilmemesi ile ilgili. Gerçekten teknik konularda ( diğer öğretmenlerin yapmakta zorlandıkları) bizden yararlansınlar ama herkesin yapabileceği işlerde onlara da sorumluluk versinler çabasındayım her zaman olabildiğince.(Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olmayıp Btr olan çok az olduğunu düşünüyorum).Saygılar.

BTR olup bilişimci olmayan bir sürü kişi var hocam
Sayı olarak belki vardır benim kastettiğim yüzde olarak. Belki 1000 kişi var ancak 20000 kişi içinde yüzde 5'tir tabi elimizde veri yok. Yukarıda fikrimi çoğunluğu düşünerek söyledim hocam. Oran daha fazla bile olsa aynı görüşteyim. Saygılar...

Merhaba arkadaşlar,

Hocam madem BTR değilsin neden bekledin? Bekleyeceksin neden BTR istemedin?
EBA destek noktaları ile ilgili birçok şey net değil. Netleşeceğinide sanmıyorum. Okulda BTR varsa idareciler varsa zaten full ek ders alacaklar. Bunlar idare etsin gözüyle bakılacak, resmi olarak açıklanmasa da.
Net olmayan bir durumda ne yazık ki hatalı davramışsın

BTR olup okulunda edn olmayan 2 gün okula gidenle, BTR olup okulunda edn olan 5 gün 9-17 (hatta cumartesi)arası giden arasındaki haksızlık ne olacak ya?
Hadi bir olup yukarıya sesimizi duyuralım desek o 2 gün rahat eden sesini çıkaracak mı? Hiç sanmam...

BTR değilim, olmayacağım da, ama bizim dışımızda herkes işi bize yıkmaya çalışıyor. Daha önceki yıllarda nasılsısa gittiğim okulda bilişimci var diye BT sınıfına uğramayan BTR'leri her gün başka okullarda görevlendirsin koordinatörler, alın size mükemmel çözüm. Gelsinler Crackli kaçak işletim sistemlerini kursunlar açabiliyorlarsa o eski bilgisayarlarda açsınlar eba canlı dersi.

Merhaba arkadaşlar,
Resmi yazıda geçen BTR görevleri - Madde 5:
"Görevlendirildiği okulda bulunan veya il milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılan planlama doğrultusunda ilçesinde bulunan EBA Destek Noktalarında öğrenci ve öğretmenlere destek vermek ve rehberlik yapmak"
Yazı açık eba destek noktalarında milli eğitimin planlaması dahilinde destek amacıyla bulunması gerektiği açıkça belirtilmiş kişi BTR dir. Artık, eba destek noktasının bulunduğu okula 1 kişi verip her gün okulda olacaksın mı derler? 5 kişi verip 5 günde bir mi okulda olacaksın derler? Bilemem. Milli eğitimin planlamasına bağlı.
EBA destek noktasında nöbetleşe durması gerekenler ise bakanlığın yayınladığı EBA destek noktası kılavuzuna göre BTR'ler midir? Yoksa okuldaki personellerin hepsi midir ? Orası bence neye göre nasıl verilecek muğlak. Açıkça belirtilmemiş. Bkz:"EBA Destek Noktasında teknik iş ve işlemleri yürütebilecek en az bir öğretmen ya da teknik personel bulunmalıdır. Görevli personellerin nöbet planlamaları, okul idareleri tarafından yapılacaktır." Görüldüğü gibi planlamasının, koordinesinin ise ne BT Öğretmeni ile ne de BTR ile uzaktan yakından alakası yok. Sözün özü eğer nöbet tutacak kişiler personeller ise herkes gibi gelip gününüzde gidersiniz. Yoksa niye gidesiniz. Kaldı ki şahsi görüşüm bu durumda da yayınlanan yönetici kılavuzundaki her şey sağlanmışsa görev almak lazım. Sonra Allah göstermesin bir şey olursa niye açtın şartlar sağlanmadan derler.

Son düzenleme:
Geri