BTR ÖĞRETMENLERİNE HER 10 SAATE 1 SAAT EK DERS VERİLMİYOR MU?

Kodla Büyü

Buruc

Üye
Sayın hocalarım, Başka bir okulda formatör olarak görev yapıyorum. Kendi okulumda 18 saat branş dersim var. Müdür bey öğretmen eksik diye bir de sınıf öğretmenliği verdi. Ek ders çizelgesinde haftalık 30 saat üzerinden ek ders vermiş. 10+1 den hakedişimi ve rehberlikten kaynaklı 2 saatimi kesmiş. Sebebini sorduğumda formatöre 30 saat üzerine ek ders verilmez. Zaten sizin Rehberlik almamanız gerekiyor ama mecburen verdim ek dersini veremem diyor. Dilekçe ver diyor. Ben de bir dahaki döneme öğretmenler bana lazım der sizin formatör olarak görevlendirmenizi engellerim diyor. Bunun aslı nedir? Nasıl bir yol izlenmeli??

BTR 18 saat ekders dışında alamaz. Nöbet varsa 3 te ondan alır. Ayrıca kursun varsa onu alırsın.

10 saat derse bir saat alırsın hocam 20 saat dersin varsa 2 saat alırsın zaten 30 dersin olmaz btr isen :) alamaz diye bir şey yok... Sınıf rehberliği kulüp rehberliğinden ek ders alamazsınız doğrudur ama 10 a bir alırsınız hocam. Okul Nöbeti, belleticilik görevi, mesai saatleri dışındaki dyk, kurs, egzersiz bunların da ek dersini alırsınız.

https://www.memurlar.net/haber/5803...ici-egitim-faaliyeti-ek-dersi-alabilecek.html

https://kocaeli.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_10/10144051_ek_ders_esaslarY_1.pdf

MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili
öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli
öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık
ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama
görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

Son düzenleme:
10 saat derse bir saat alırsın hocam 20 saat dersin varsa 2 saat alırsın zaten 30 dersin olmaz btr isen :) alamaz diye bir şey yok... Sınıf rehberliği kulüp rehberliğinden ek ders alamazsınız doğrudur ama 10 a bir alırsınız hocam. Okul Nöbeti, belleticilik görevi, mesai saatleri dışındaki dyk, kurs, egzersiz bunların da ek dersini alırsınız.

https://www.memurlar.net/haber/5803...ici-egitim-faaliyeti-ek-dersi-alabilecek.html

https://kocaeli.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_10/10144051_ek_ders_esaslarY_1.pdf

MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili
öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli
öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık
ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama
görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.
Şu an hazırlık planlamadan ücret alıyorum diyen var mı? Btr görevi olanlar.

kulüp veya sınıftan alır bununla ilgili bir yönetmelik yazı cevap bilmem ne çıkmıştı nöbetide alır onunla ilgilide yazı vardı.
buralarda alamaz yazıp milletin kafasını karıştırmayın bazı idareciler ek ders yazarken öğretmenlerin kendileirinden 1 lira düşük almasını ego tatmini olarak görüyorlar o yüzden
vermemeleri onlardan bir şey eksiltmez. çok çok evrağı önüne koyduğunuzda sehven der sonraki ay yaparlar.

Mantıken haklı olabileceğimiz çok şey var ancak hepsi de boşa çıkıyor.

Gerçekte olan ne yaparsan yap 18 saat ek ders alırsın. 3 de nöbet... Ve varsa Dyk.

Kulüp, sınıf, 10 a 1 falan hiç birisi verilmiyor.

Ben de bir dahaki döneme öğretmenler bana lazım der sizin formatör olarak görevlendirmenizi engellerim diyor. Bunun aslı nedir? Nasıl bir yol izlenmeli??

bunun adi mobbingtir tabii ki. ben de isyerimde gordugum mobbing icin bir dilekce yazarim deyin. ne kadar gevsek bi mudur bu boyle.

Valilik gorevlendirmeniz olduğu için 18 saat ücret alırsınız. Kaç saat derse girdinizin bir anlamı yok.

Btr öğretmeni kulüp alamaz ki, ek dersini nasıl alacak?

Ben de zamanında aksini iddia ettim ama gerçek şu ki görevlendirme=18 saat

Bence dilekçe verin . Ek ders hesaplamasında 10 a 1 nöbet ve kulüp ekstradan hesaplanır ve ek ders almanız lazım. Memurlar nette bunun yazısı vardı. Bir de istanbul müfettiş sitesinde benzer bir görüş vardı.

Yarın bulursam ekleye yi m. Onları ek olarak ekle dilekçe ver.

18 saat ekders alır. (Hesabı yapılırken bütün görevlendirmeler de olduğu gibi hesaplanır)
Nöbetçi olduğu gün full dersi varsa ücret alır. Yada başka okula görevlendirilenler kendi okulunda nöbet tutunca ek ders alır.
DYK ne kadar tartışsakta ilden ile değişiyor. Eğer maaş karşılığınızı dolduramıyorsanız haftasonu ücret alabilirsiniz. Haftaiçi alamıyorsunuz.

Nerede ne yazıyorsa yazsın. Haftalık 3 saat nöbet ve 18 saat ek ders alırsınız.
Kulüp ve sınıf ücreti alamazsınız. Bu yüzden kulübü ve sınıfı bırakın. Resmi olarak da alamazsınız diyor btr görevlendirme yazısında

Şu an hazırlık planlamadan ücret alıyorum diyen var mı? Btr görevi olanlar.
Sayın hocam zaten 10 saat derse 1 saat ücreti alıyorsunuz 18saat ekders alırken.

- Normal bir öğretmenin ortaokul için söylüyorum 15saat maaş karşılığı dersi vardır, 30saat derse giren bir öğretmen 15 saatini ekders olarak alıri ayrıca 10saate 1 saat ekdersten 30a 3 ekders alır, yani toplamda 18saat ekdersi vardır sadece derslerin karşılığında. Tabi ki sınıf+kulüp vs varsa bunların ekdersini ekstradan alabilir bir branş öğretmeni.

- BTR öğretmeninin görevlendirmeside 30saat üzerinden yapıldığından size de diğer branş öğretmenleri gibi toplamda 18saat verilir, sadece sınıf ve kulüp alamadığımız için bunların ücretlerini alamayız. Nöbet full dersinizin olduğu bir güne yazılır ve nöbet tutarsanız ücretinizi alabilirsiniz.

- Müdür görev almanızı engelleyemez hocam, o müdürün isteği ile olan birşey değildir. Okulunuzda FAtih projesi uygulaması yani Etkileşimli tahta vs varsa siz dilekçenizi verirsiniz, il milli eğitim müdürlüğü valilik oluru ile sizi görevlendirir. Okulda ihtiyaç var ben senin dilekçeni kabul etmiyorum gibi bir uygulama yapamaz, çünkü siz dilekçenizi ilçe milli eğitim veya il milli eğitim müdürlüğüne hitaben dolduruyorsunuz, müdür dilekçeyi bir üst makamına iletmek zorundadır.

Btrnin 30 saat üzerinden ek ders aldığını nerden çıkarıyosunuz?her gün garip yazılar çıkıyor yıllardır bu görevlendirme olduğu halde.btr girdiğin ders saatine bakılmaksızın 18 saat ek ders alır ek ders yönetmeliği 16 ya 2.madde.aldığınız görevin resmi yazısını içeriğini okuyun bi zahmet.okumuyosunuz sonra 10 a 1 niye yok gibi garip komik yazılar çıkıyor.

Arge,mebbis,valilik vb yerlerde görevlendirilen öğretmenler de
madde 16ya göre 18 saat ek ders alır. Ancak o öğretmenler derse girmez. BTRler derse girdiği için hazırlık planlama alması gerekir. 18 saat ek dersin 30 saat dersle ilgisi yoktur. Öyle olsa bakanlıktaki BT görevlileri 27 saat alamazdı.

Btrnin 30 saat üzerinden ek ders aldığını nerden çıkarıyosunuz?her gün garip yazılar çıkıyor yıllardır bu görevlendirme olduğu halde.btr girdiğin ders saatine bakılmaksızın 18 saat ek ders alır ek ders yönetmeliği 16 ya 2.madde.aldığınız görevin resmi yazısını içeriğini okuyun bi zahmet.okumuyosunuz sonra 10 a 1 niye yok gibi garip komik yazılar çıkıyor.

Yazılanları sizinde dikkatli okumanız lazım sayın hocam, 18saat ekdersin neden 18 saat olduğunun açıklamasını yaptık, herhangi biri 18saat olacak dedi diye 18 saat ek ders yazılmıyor, bu şekilde düşünülüp hesaplandığı için 18 saat ekders veriliyor görevlendirmelerde.

Arge,mebbis,valilik vb yerlerde görevlendirilen öğretmenler de
madde 16ya göre 18 saat ek ders alır. Ancak o öğretmenler derse girmez. BTRler derse girdiği için hazırlık planlama alması gerekir. 18 saat ek dersin 30 saat dersle ilgisi yoktur. Öyle olsa bakanlıktaki BT görevlileri 27 saat alamazdı.

Evet hocam dediğiniz maddeye göre 18 saat yazılıyor haklısınız, benim açıkladığım ise o belirttiğiniz madde de niye 18 saat diye yazılmış olduğu, o zaman siz açıklayın ek ders yönetmeliği madde 16 da neden 18 saat yazılmış, neden 15 veya 20 veya 25 yazılmamış, orada yönetmelik hazırlanırken birinin aklına 18 saat olsun diye gelmiş onun için mi 18 saat olarak yazmışlar yönetmeliğe. Evet yönetmeliklerimiz eski, değişmesi lazım vs çok şey tartışılabilir ama yönetmelikler hazırlanırken haftalık ders saatleri 30saat idi ve ona göre bu rakamlar hesaplanıp görevlendirmelerde 18 saat ekders verileceği yazıldı.

Geri