BTR öğretmenin çalışma saatleri nedir

Kodla Büyü

stattlich

Aktif Üye
BTR öğretmenin çalışma saatleri ile ilgili elinde resmi yazısı olan varmı. paylaşırsanız sevinicem. 30 saate göre görev almamız gerekmiyor mu. Müdür sabah 8 aksam 5e kadar burdasın dediginde fazla ek ders vermicek ama o saatlerde derse giren ögretmenleri 18 saatten fazla ek ders alabiliyor. bt rehberliği görevlendirme yazısında eğitim öğretim saatlerini gösterip duruyorlar. Arkadaslar varsa lütfen paylaşalım bunla ilgili bir yazı. bana bugun mudur 8,20 16,30 arasında durursun dedi. Hadi burdan yak şimdi.

Bana müdür BT Rehber öğretmen olmadan önce demişti saat 8:00-17:00 arasında durursun diye. Şimdi BT Rehber de olduk ama Milli Eğitim yazısında 30 saat demediği için biçok şey havada kaldı. Ben de koordinatörle görüşmeye karar verdim.

bu dertten bende muzdarip olabilirim her an. kadrom ortaokulda, bt rehberi olarak liseye görevlendirildim. kadromun oldugu okulda 6 saat derse girecem. sonra lisede rehberlik yapacam. Çalışma saatine ilişkin ilçe milli eğitim bir açıklamada bulunmamış göndermiş olduğu yazıda. Yarın ilk kez liseye gideceğim, nasıl bir açıklama yapmam gerekecek idaresine?

Arkadaşlar dik durun biraz!!!

eğer sizden 8-5 durmanızı istiyorlarsa, ders programınıza BT rehberliği adıyla yazmalarını isteyin. 45 saate yakın ekders almanız gerekir. Eğer vermiyorsa dileçye ders programınızı ekleyip şikayette bulunun.

banada 2 okul verdiler yazıda öyle birsey yok diyorlar. 2 okuldada btr yapıyorum, ders 0 saat. ya bazı iller acıklarken bazıları acıklamıyorlar. diğer 10 ilin yazısın ilçe mem e gösterdim bana bizi kendi ilimiz ilgilendirir dedi.. görevi kaymakam onaylı yazd

Sizde sizi ilgilendirenin 28.09.2012 tarihinde yayınlanan yazı olduğunu söyleyip ders programınızı isteyin. Ders programında BTR olarak belirtilmesini de isteyin. Mecbur ekdersini verecek o zaman.

Arkadaşlar ben de idareciyim. bi öğretmene ekders yazarken onun ders programına bakıyorum. kaç saat dersi varsa bunu değerlendiriyorum. BTR de ders olarak gösterilecek.

Sorun bakalım eğer haftalık programda 35 saat BTR ve 12 saat BT dersi varsa kaç saat ekders verecekler?

Hocam ek ders 18 saat. Çalışma saatleri öğrencinin derse başladığı saat geleceksin, öğrencinin okuldan çıktığı saatte de çıkacaksın. Olay bu. 30 saat diye birşey yok ama 8-17 diye bir şey de yok.

oyungezer' Alıntı:
Hocam ek ders 18 saat. Çalışma saatleri öğrencinin derse başladığı saat geleceksin, öğrencinin okuldan çıktığı saatte de çıkacaksın. Olay bu. 30 saat diye birşey yok ama 8-17 diye bir şey de yok.

bu nasıl iş hocam. o yok bu yok o zaman ne var peki?

yeni yazıya göre btr ders programına işlenecek. bundan şu çıkıyor. Biz öğretmenler haftalık ders programına göre ders alırız. haftalık ders programında olan tüm derslerimiz için ekders alırız. Hiç bir idare size 18 saat ekdersten fazlasını veremez. o zaman haftalık programınıza da bundan fazla BTR yazamaz.

Soruyorum size ikili eğitimlerde sabah 7 de okul başlıyor 17 te bitiyor. Siz kalkmış 8-17 yok, 30 saat yok diyosunuz. 7-17 var mı o zaman. Bu nasıl iş...

gokhanlafci' Alıntı:
oyungezer' Alıntı:

bu nasıl iş hocam. o yok bu yok o zaman ne var peki?

yeni yazıya göre btr ders programına işlenecek. bundan şu çıkıyor. Biz öğretmenler haftalık ders programına göre ders alırız. haftalık ders programında olan tüm derslerimiz için ekders alırız. Hiç bir idare size 18 saat ekdersten fazlasını veremez. o zaman haftalık programınıza da bundan fazla BTR yazamaz.

Soruyorum size ikili eğitimlerde sabah 7 de okul başlıyor 17 te bitiyor. Siz kalkmış 8-17 yok, 30 saat yok diyosunuz. 7-17 var mı o zaman. Bu nasıl iş...

yani çok doğru ama yazı lazım yazıııııııııııııııı

Yaa ben anlamıyorum bize il milli eğitimin gönderdiği yazıda 30 saat ibaresine özellikle vurgu yapılmış şimdi burada nasıl oluyor da 30 saat diye birşey yok deniyor. Her il kendine göre mi uygulama yapıyor?

falloosely' Alıntı:
Yaa ben anlamıyorum bize il milli eğitimin gönderdiği yazıda 30 saat ibaresine özellikle vurgu yapılmış şimdi burada nasıl oluyor da 30 saat diye birşey yok deniyor. Her il kendine göre mi uygulama yapıyor?
evet hocam mesela İstanbul kendi kafasına göre o maddeyi çıkarmış bende anlamadım

Arkadaşlar ben dün görüştüm eğitekdeki ilgili birimle(yazı üzerindeki numarayı arayarak) saatler neler diye. Farklı illerde farklı uygulamalar var diye söylediğimde bana ne 30 saat var ne de 8-5 var dedi arkadaş. Peki nasıl olacak dediğimde biz yakında tereddüt edilen hususlar diye yazı göndereceğiz dedi. Birde meslek liselerindeki uygulamadan haberiniz var mı dedi orada atölye şefleri veya atölyede görevli öğretmenlere şu saatten şu saate diye atölye görevi diye yazılır dedi. Bende ne bizim ne de idarecilerimizin bundan haberi yok dedim. Tabi biz yazıyı hazırlıyoruz yakında göndereceğiz diyince bende fazla ısrarcı davranmak istemedim. İnşallah dedikleri gibi yazıyı yakında gönderirler bizde durumun ne olması gerektiğini anlarız. herkese başarılar...

arkadaşlar bu zaten yazının genelinden anlaşılıyor.
1)diyor ki öğretmenler kalan zamanlarda bt rehberliği görevi yapacaktır.şimdi bir öğretmen 25 saat derse girip sabah 7 den 5 e kadar okulda kalabilr mi.müdür yardımcıları 6 ders saati girerken.
2)haftalık ders çizelgesinde bt rehberliği yazılacak diyor.
3)ikili eğitim yapılan kurumlarda iki öğretmen görevlendirilebilecek diyor.

falloosely' Alıntı:
Evet her il kendine göre uygulama yapıyor sayın hocam ben istanbul dayım saatle ilgili hiç birşey yazmıyo yazıda daha onaylarımız çıkmadı.Umudum onaylandığında saatlerle ilgili bir açıklık getirilmesinde sabahdan akşama kadar okulda durmaktan bıktım artık.

aries21' Alıntı:
Arkadaşlar ben dün görüştüm eğitekdeki ilgili birimle(yazı üzerindeki numarayı arayarak) saatler neler diye. Farklı illerde farklı uygulamalar var diye söylediğimde bana ne 30 saat var ne de 8-5 var dedi arkadaş. Peki nasıl olacak dediğimde biz yakında tereddüt edilen hususlar diye yazı göndereceğiz dedi. Birde meslek liselerindeki uygulamadan haberiniz var mı dedi orada atölye şefleri veya atölyede görevli öğretmenlere şu saatten şu saate diye atölye görevi diye yazılır dedi. Bende ne bizim ne de idarecilerimizin bundan haberi yok dedim. Tabi biz yazıyı hazırlıyoruz yakında göndereceğiz diyince bende fazla ısrarcı davranmak istemedim. İnşallah dedikleri gibi yazıyı yakında gönderirler bizde durumun ne olması gerektiğini anlarız. herkese başarılar...
Bu tereddüt edilen konularla ilgili hazırlanan yazıyı bende duydum.Bakanlıkta hazırlanıyormuş.İnşallah bizim lehimize bir yazı olurda rahat nefes alırız.

HASGUL' Alıntı:
aries21' Alıntı:
Bu tereddüt edilen konularla ilgili hazırlanan yazıyı bende duydum.Bakanlıkta hazırlanıyormuş.İnşallah bizim lehimize bir yazı olurda rahat nefes alırız.
Bizim lehimize dediğiniz 30 ders saati karşılığı görevlendirme ise bu ol ma ya cak.

HASGUL' Alıntı:
falloosely' Alıntı:
Evet her il kendine göre uygulama yapıyor sayın hocam ben istanbul dayım saatle ilgili hiç birşey yazmıyo yazıda daha onaylarımız çıkmadı.Umudum onaylandığında saatlerle ilgili bir açıklık getirilmesinde sabahdan akşama kadar okulda durmaktan bıktım artık.
b urdur

İlgi yazı ekinde gönderilen Bakanlığımız yazısına göre “BT Formatör Öğretmenlik” uygulaması ve çalışma esasları tamamen kaldırılmıştır. İlimizde şuan itibariyle BT Formatör Öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler “BT Rehber Öğretmenlik Görevi” onayı alınana ve İlçe MEM’ lere gönderilene kadar BT Formatör Öğretmen olarak devam edecek ve ücretlerini alacaklardır. BT Rehber Öğretmenlik Görevi onayı geldikten sonra BT Rehber Öğretmenlik Görevi isteğinde bulunan ve şartları uygun bulunan öğretmenlerin BT Formatör Öğretmenlik Görevi kalkarak yeni onaya göre BT Rehber Öğretmen olarak devam edeceklerdir.

· BT Rehber Öğretmenlik Görevi isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Bakanlığımız ilgi yazısından da anlaşılacağı üzere resen veya zorunlu olarak görevlendirme yapılmayacaktır.

· Daha önce BT Formatör Öğretmen olarak görevlendirilen ve halihazırda bu görevi yapan öğretmenler istemeleri ve şartları uygun olmaları halinde BT Rehber Öğretmen olarak görevlendirilebilecektir. Görev istemeyenlerin BT Formatör Öğretmenlik onayı, BT Rehber Öğretmenlik onayı ile iptal edilecek ve o tarihten sonra okulunda normal kendi branşındaki öğretmen olarak görevlerine devam edeceklerdir.

· Görev talep etmeyen bilgisayar öğretmeni okulunda kaç saat bilgisayar dersi varsa sadece ona girecek, BT Rehber Öğretmenlik Görevi verilmeyecek, eğer maaş karşılığını okulunda doldurmuyorsa ilgili mevzuata göre hareket edilecektir.

· Görev talep eden öğretmenin öncelikle kendi okulunda BT sınıfı olması, Fatih projesi olması vb. şartlara göre BT Rehber Öğretmenlik yapıp yapamayacağına bakılacak, eğer kendi okulu için görevlendirme yapılabiliyorsa ve kişi sadece kendi okulunu istiyorsa kendi okuluna teklif edilecektir.

· Kişinin kendi okulu görevlendirme için uygun değilse ve görev istiyorsa görev istediği okullara bakılacak, görev istediği okullarda Fatih projesi okulu varsa kaçıncı sırada olursa olsun istediği Fatih projesi okulu boş ise o öğretmen fatih projesi okuluna verilebilecektir. Fatih projesi okulu yerleştirme imkanı varsa yerleştirme yapılacak, boş bırakılmamaya çalışılacak, diğer okullara göre öncelik verilecek, fakat resen veya istek dışı işlem Fatih Projesi okulları için de yapılmayacaktır.

· Kadrosunun dışında başka okulu isteyen öğretmenlerde, görevlendirme öncelikle boş olan Fatih Projesi okuluna yapılacak, öncelik bilişim teknolojileri öğretmenlerine verilecektir.

· Norm fazlası, kendi okulunda dersi olmayan, kendi okulunda bt sınıfı olmayan, bilgisayar öğretmenlerinden görev talep edenler eğer bütün görevlendirme yerleştirmesinden sonra boşta kalıyorsa, diğer branş öğretmenlerinden 180 BT Formatör Öğretmenlik belgesi olan öğretmenlerden okul talep edenler varsa (kadrosu bu okulda, kendi okulunda da olabilir), bu norm fazlası, kendi okulunda dersi olmayan, görev talep eden bilgisayar öğretmeni öncelikli olarak BT Formatör Öğretmenlik belgesi olan öğretmenin bulunduğu okula teklif edilecek, norm fazlası öğretmene öncelik verilecektir. Bu işlem yapılınca boşta kalan BT Formatör Öğretmenlik Belgesine sahip diğer branş öğretmenine BT Rehberlik Görevi verilmeyebilecek, bu öğretmen kendi okulunda sadece kendi alanında /branşında derse girecektir.

· Kendi okulunda bilgisayar sınıfı olmayan, fatih projesi okulu olmayan; bilgisayar öğretmeni - boş okul kalması durumunda 180 saatlik belgesi olan öğretmen- öncelikle kendi kadrosunun bulunduğu okulda (norm fazlası olsa bile) öncelikle kendi okulunda kaç saat branşında ders varsa onlara girecek, bu girdiği ders saati sayısı (Örnek 18) 30 ders saatinden çıkarılacak (30-18) kalan saat kadar(12 saat) kadrosunun dışındaki diğer okulda BT Rehber Öğretmenlik Görevi yapılacaktır.

· BT Rehber Öğretmenlik Görevi de bir ders gibi düşünülecek , rehberlik görevi olduğu saatlerde sınıfa herhangi bir ders için girmeyecek veya ders görevi yapmayacak, BT Rehberlik görevi olduğu saatlerde öğretmenlere bt rehberliği yapacak, bilgisayar sınıfı boşsa bilgisayar sınıfı ile ilgilenecek, açık tutacaktır. Sadece kendi alanında, branşında kaç saat dersi varsa o saatinde sınıfa girerek kendi alanındaki dersini verecektir.

· Öğretmen kendi kadrosunun bulunduğu okul/kurumda dışında bir yer istiyorsa ve okul/kurum müdürlüğü uygun görmüşse o branşta aksama, dersin boş geçmesi, ücret karşılığı ders verilmesi vb. olmayacaktır. Bu durum ilgili kurumun/okulun sorumluluğundadır.

· BT Rehber Öğretmenliği Görevi; okul müdürlüklerince haftalık ders saati çizelgesine bir dersmiş gibi dağıtımı yapılacak, haftalık ders dağıtım çizelgesine okul müdürlüklerince dağıtım yapılırken ; BT Rehberlik Görevi olan saatler mümkün olduğunca dağınık olmayacak, daha derli toplu olacak, birinci saate bir rehberlik görevi, 6. Saate bir rehberlik görevi verilerek öğretmenin okulda tutulma yoluna gidilmeyecek, diğer ders branşlarına nasıl adaletli dağıtım yapılıyorsa BT Rehberlik Görevine de o şekilde dağıtım yapılacak, mümkün olduğunca en az 2(iki) BT Rehberlik Görevi saati blok olarak arda arda verilerek bir araya getirilip, BT Rehberlik saatinden verim alınmaya gayret gösterilecektir.

· BT Rehberlik Görevi / BT Rehberlik Görevi için görevlendirilen öğretmen için; okulun fiziki şartları ışığında mümkünse çok küçük de olsa BİR BT REHBERLİK ODASI tahsis edilecek, öğretmen-öğrenciler-idareciler BT alanında çeşitli sorunları ile başvuru yapacakları kişinin, odanın, mekanın neresi olacağını bileceklerdir. Ayrı bir oda mekan tahsis edilmesi şartlar dahilinde el vermiyorsa, o da el vermiyorsa müdür yardımcılarının bulunduğu odalarda bir bölüm-masa tahsis edilebilir, okulun diğer kütüphane vb. odalarının içine ayrı bir bölüm olarak tahsisi yapılabilir, bu ihtiyacın giderilmesi için okul müdürlükleri gerekli çalışmayı öğretmenin çalışma şartları, sağlık ve performansı açısından da düşünerek sağlayabilirler. Gerekli olan bilgisayar, yazıcı vb. araç gereç de öğretmenin verimli çalışması açısından sağlanmalıdır.

· Görevlendirilen öğretmenin branşında kendi okulunda başka bir öğretmene(birden fazla aynı branş öğretmeni olan okullarda diğer aynı branş öğretmenine) ücret karşılığı o ders fazladan verilmeyecek, yerine ücretli, kadrolu öğretmen görevlendirilmeyecektir. Bu durumda dersi çok olan öğretmen BT Rehberlik Görevi için teklif edilmeyebilecektir. Dersi çok olan öğretmen (25 saatin üzerinde sırf BT Rehberlik Görevi de alıp 30 saate tamamlamak ve 18 saat ücret alması için görevlendirmesi teklif edilmeyebilecek, onun yerine o okulda dışardan daha çok BT Rehberlik görevi yapabilecek, o okul için BT Rehberlik görevi açısından verimli olabilecek, şartları daha uygun, dersi daha az öğretmenin görevlendirmesi daha uygun olacaktır. Diğer yandan; okulunda kendi branşında dersi olup da o derse girmemek için 30 saat BT Rehberlik dersi alma yolunda da uygulama yapılmayacak, öğretmenin kendi branşında ders girmemesi veya kendi branşında dersi olmasına rağmen daha az kendi dersine girerek daha fazla BT Rehberlik görevi yapılması yoluyla o öğretmenlerin kendi derslerine girmemesinin yolu açılmayacak.

· Görevlendirmelerde FATİH Projesi okulu olsa bile mutlaka öğretmenin görüşü alınarak hareket edilecek, resen görevlendirme teklifleri yapılmayacak, ilgili öğretmenlere durumun izah edilmesi neticesinde o okul için görev talep eder, dilekçe verirse görevlendirme yapılacaktır. Görevlendirme talep eden öğretmenin şartları ve durumu, görevlendirme yapılacak okul, BT Rehberliği Görevi verimi, faydası düşünülerek uygunsa, o öğretmene görev verilmeye çalışılacak.

· Öncelikle İlçe içerisinde yerleştirme yapılacak, farklı ilçeleri istemiş olan öğretmenlerden Büyükşehir sınırları içindeki ilçede görev yapan öğretmen diğer Büyükşehir sınırları içindeki ilçeyi isteyebilecek, Büyükşehir sınırları dışında görev yapan öğretmenler diğer ilçelere görevlendirilmeyeceklerdir. Büyükşehir sınırları içindeki başka ilçeleri isteyen , kendi ilçesine de yerleşemeyen öğretmenlerin Büyükşehir sınırları içindeki diğer ilçelere yerleştirmesini Müdürlüğümüz yapacaktır. Büyükşehir sınırları dışında görev yapan öğretmenlerin diğer ilçeler arası görevlendirme teklifleri yapılmayacaktır.

· Tercih durumunda öncelik bilişim teknolojileri (bilgisayar öğretmenleri) öğretmenlerine verilecektir.

· İkili öğretim yapan okullarda sabah grubuna ayrı öğle grubuna ayrı öğretmen teklif edilebilecektir. Okulda sadece bir öğretmen varsa, kendi branş dersleri hangi öğretim döneminde, grubunda ise o öğretim dönemi için teklif edilecektir. Yani öğretmenin kendi branş dersleri sabah grubunda ise BT Rehberlik İçinde sabah grubu teklifi yapılacaktır. Öğle grubunu tercih eden dışardan veya okuldan kimse varsa teklif edilebilecek, yoksa o okulun öğle grubu boş kalacaktır. Sabah görevlendirilen öğretmen sadece sabah grubu için görev yapacak, öğle grubunda ayrıca da görev yapmayacaktır.

· Bilgisayar Öğretmeni dışındaki öğretmenlerden istenecek 180 Saatlik BT Formatör Öğretmenlik Belgesi tek belge ve belgede mutlaka BT Formatör Öğretmenlik Kursu yazacaktır.

· Yerleştirmeler İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerince yapılacak, birden fazla öğretmen aynı okul için teklif edilmeyecek, sadece büyükşehir sınırları içerisinde görev yapan öğretmenlerden kendi ilçesine yerleşemeyen ve diğer büyükşehir ilçelerini isteyen öğretmenlerin yerleştirmesini Müdürlüğümüz yapacaktır.

Yukarıdaki açıklamalar Bakanlıktan telefonla alınan bilgiler ve sorduğumuz sorular üzerine verilen cevaplara göre çıkarılmıştır. BT Rehberlik Görevinden azami ölçüde verim alınması açısından yukarıdaki hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir.

Samsun İl Millî Eğitim Müdürlüğü

Bilişim ve Sınav Hizmetleri

Arkadaslar BTR görevine basladm ama, yeni acıklanan norm kadro güncellemesinde norm fazlası görünüyorum ve , norm acıgı olan yerlere basvuru yapmam isteniyor, bu nedemek oyuncak olduk, BTR iptal mi şimdi bilgisi olan var mı?

Bursa 30 saat olacak diye açıklayan illerden biri ama siz bu yazıyla gitseniz bile alacağınız cevap belli. Onlar öyle yorumlamış biz böyle diyecekler. Formatörlüktede bursaya biz dedikki falan falan iller görevlendirdi ve devam ettirdi formatörüğü siz niye iptal ediyosunuz. Onlar öyle yorumlamış dediler.

Bursada gönderilen yazıyıda paylaşıyorum..

Ekli dosyalar

• bursabtr.rar
    1.2 MB · Görüntüleme: 165
Ben size bakanlıktan gelecek yazıyı KESİN olarak şimdiden söyleyeyim. Üzerinize düşen ders görevinizi yerine getirdikten sonra, okulunuzda veya Fatih Proje Okulunda EĞİTİM ÖĞRETİM BİTENE KADAR, BT Rehberliği görevinizi yerine getireceksiniz. 30 SAAT DİYE BİR KAVRAM YOK.

Bugün gittim görevlendirildiğim okula. müdürle konuştuk neyseki bursada yazıyı 30 saat olacak şeklinde gönderdilerde sorun olmadı. müdürde okulun işleri olsunda ben saat sormam dedi. rehber öğretmen gibi 9-3 olsun istersen dedi. iyi dedim bende..

BT Rehber Öğretmenliği Görevi; okul müdürlüklerince haftalık ders saati çizelgesine bir dersmiş gibi dağıtımı yapılacak, haftalık ders dağıtım çizelgesine okul müdürlüklerince dağıtım yapılırken ; BT Rehberlik Görevi olan saatler mümkün olduğunca dağınık olmayacak, daha derli toplu olacak, birinci saate bir rehberlik görevi, 6. Saate bir rehberlik görevi verilerek öğretmenin okulda tutulma yoluna gidilmeyecek, diğer ders branşlarına nasıl adaletli dağıtım yapılıyorsa BT Rehberlik Görevine de o şekilde dağıtım yapılacak, mümkün olduğunca en az 2(iki) BT Rehberlik Görevi saati blok olarak arda arda verilerek bir araya getirilip, BT Rehberlik saatinden verim alınmaya gayret gösterilecektir.

Bu madde nasıl bir maddedir ya
bizde istiyoruz böyle madde
ahh İSTANBUL yaktın bizi :verymad:

klebsiella' Alıntı:
BT Rehber Öğretmenliği Görevi; okul müdürlüklerince haftalık ders saati çizelgesine bir dersmiş gibi dağıtımı yapılacak, haftalık ders dağıtım çizelgesine okul müdürlüklerince dağıtım yapılırken ; BT Rehberlik Görevi olan saatler mümkün olduğunca dağınık olmayacak, daha derli toplu olacak, birinci saate bir rehberlik görevi, 6. Saate bir rehberlik görevi verilerek öğretmenin okulda tutulma yoluna gidilmeyecek, diğer ders branşlarına nasıl adaletli dağıtım yapılıyorsa BT Rehberlik Görevine de o şekilde dağıtım yapılacak, mümkün olduğunca en az 2(iki) BT Rehberlik Görevi saati blok olarak arda arda verilerek bir araya getirilip, BT Rehberlik saatinden verim alınmaya gayret gösterilecektir.

Bu madde nasıl bir maddedir ya
bizde istiyoruz böyle madde
ahh İSTANBUL yaktın bizi :verymad:
Hocam yeğitek'in açıklayıcı yazısını beklemek en iyisi.
Samsun böyle yapmış ama sanıyorum sıkıntı yaşayacaklar.
BT rehberliğini ders olarak görmeyin seklinde bir gayri resmi bilgilendirme e-postası geldi hafta içi.

Geri