Btr Maaş Karşılığını Doldurmak Zorunadı mı?

Kodla Büyü
Arkadaşlar yeğitek'in son görüş yazısını paylaşıyorum. Açık ve net belirtmiş.

Ekli dosyalar

• 21102019-20526818.jpg
    21102019-20526818.jpg
    148.5 KB · Görüntüleme: 725
DYK ve Maaş karşılığı kanayan yara.
Bu farklı uygulamalara bir son verilmeli.
1. Sonuçta madem maaş karşılığını doldurmak için kurs saatimden kesiliyor, o zaman o kesilen saatlerde BTR görevi verilmeyip tatil olmalı. Böyle yapılıyor mu ? Hayır.
2. Madem maaş karşılığı doldurulmak zorunda 10 saat kurstan fazla kurs verebilmemiz lazım. BTR iken maaş karşılığımız 15 saat, 15 saat kurs açabiliyormuyuz? Hayır.

@wes hocam forumda "YEĞİTEK'e Sorular" gibi gibi bir kategori mi açsak, ya da başka türlü birşey... Belki bir yetkilinin dikkatini çekeriz.
Forumda bilgi kirliliği var sanki.

Arkadaşlar yeğitek'in son görüş yazısını paylaşıyorum. Açık ve net belirtmiş.
Bu yazı gayet net. Son nokta. Daha da üzerine birşey sormaya konuşmaya gerek yok. Hep savunduğumuz kısmı YEGITEK de söylemiş.

Bunu müdüre göstersek doğrulama kodu yok diye kıllık yapabilir.
O mudur arkadaş da bi zahmet saçmalamasın. Siz gösterin yazıyı yine itiraz ederse dogrulama kodu da bulunur. Isterse bi görüş de o istesin madem israr ediyor. aynı yazıyı geri gönderirler zaten

Son düzenleme:
@wes hocam forumda "YEĞİTEK'e Sorular" gibi gibi bir kategori mi açsak, ya da başka türlü birşey... Belki bir yetkilinin dikkatini çekeriz.
Forumda bilgi kirliliği var sanki.

Bu soruları Yeğitek'e değil personel genel müdürlüğüne sormak lazım. Sorunların en büyüğü Yeğitek zaten. Doğru dürüst bir yazı gönderse bu kadar sorun çıkmaz.

Yazıyı buldum sonunda...

Ekli dosyalar

• BTR_MAAS KARŞILIĞI.pdf
    188.6 KB · Görüntüleme: 286
Yazı başka birşey söylüyor,
c yazının 16. maddesi başka birşey söylüyor.

İlginç ...

(2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

Soru net değil hocam. Sizin durumunuzu daha net söylerseniz daha kolay yardımcı oluruz.

BTR kendi okulundaki ders yükünü tamamladıktan sonra btr görevini yürütür.

Birkaç örnekle anlatayım.

1. Okulunuzda 20 saat ders ve tek bt öğretmenisiniz: 20 saat derse girer sonra btr görevi yaparsınız. Burada maaş karşılığı dolmuş olduğu için sıkıntı yok zaten.
2. Okulunuzda 10 saat ders vardır ve tek bt öğretmenisiniz: 10 saat derse girer sonra btr görevini yaparsınız. Maaş karşılığınız dolmamıştır ama maaş karşılığı derse girmeniz gerekmez. Yukarıda yazdığım gibi kendi okulundaki BT dersini girip btr görevini yürütürsünüz. Bu durumda 15 saate değil okulunuzda olan bty girmeniz yeterli.
3. Okulunuzda 32 saat ders ve 2 bt öğretmenisiniz. Maaş karşılığı olan 15 saat derse girip sonra btr olursunuz. Burada maaş karşılığını doldurmanız gerekir. Diğer öğretmen 30 saat alsın ben 2 saat alayım diyemezsiniz. Burada maaş karşılığına girmeniz gerekir.
hocam benim 32 saat dersim var okulum normal öğretim. Yeni bi arkadaş atandı norm fazlası atamasıyla. Daha önce hiç formatör veya btr olarak çalışmadım. Dersime kursuma girdim. Benim durumumda 3. madde kati mi .16- 16 paylaşıp isteyen btr mi olacak. Ya da bir taraf ders yükünü alacak diğer taraf btr mi olacak.

hocam benim 32 saat dersim var okulum normal öğretim. Yeni bi arkadaş atandı norm fazlası atamasıyla. Daha önce hiç formatör veya btr olarak çalışmadım. Dersime kursuma girdim. Benim durumumda 3. madde kati mi .16- 16 paylaşıp isteyen btr mi olacak. Ya da bir taraf ders yükünü alacak diğer taraf btr mi olacak.
Mevzuata uygun olacak şekilde, normalde yapılması gereken 16 - 16 şeklinde dersleri paylaşmanız, ardından da isteyenin BTR olması şeklindedir.
Dersi birinizin alması, diğerinin BTR olması mevzuata aykırı olduğu gibi ileride ek ders ödemesinden dolayı zimmet de çıkarılabilir. Okul idareniz sizi bu yola sokacak olursa şahsen ben kabul etmezdim.
Eğer her ikiniz de BTR olmayı düşünürseniz, dersleri 16 - 16 paylaştıktan sonra biriniz okulunuzda, diğeriniz başka okulda BTR olmanız en doğru olan olacaktır.

merhaba, kendi okulumda 16 saat (12 bilişim+4 farklı olmak üzere) dersim varken, şube müdürünün zorlamasıyla farklı derslerim+ 2 saat seçmeli bilişim dersim benden alınarak başka bir okuldaki 8 saat bilişim dersinin 5 saatini bana vermiş. bu şekilde görevlendirmemi çıkarmış. aynı zamanda kendi okulumda btr yim. şube müdürü kesinlikle beni dinlemiyor. gideceksin diyor. ne yapacağımı bilemedim. bir itiraz dilekçesi yazıp okula verdim. aynı zamanda bu ilçeye geldiğimden beri bu kişinin ağır sözlerine maruz kalıyorum. geçen sene çıkan yukarıda bahsettiğiniz maddeler bu görevlendirmeye itiraz etmeye yeterli bir dayanak oluşturuyor mu?

merhaba, kendi okulumda 16 saat (12 bilişim+4 farklı olmak üzere) dersim varken, şube müdürünün zorlamasıyla farklı derslerim+ 2 saat seçmeli bilişim dersim benden alınarak başka bir okuldaki 8 saat bilişim dersinin 5 saatini bana vermiş. bu şekilde görevlendirmemi çıkarmış. aynı zamanda kendi okulumda btr yim. şube müdürü kesinlikle beni dinlemiyor. gideceksin diyor. ne yapacağımı bilemedim. bir itiraz dilekçesi yazıp okula verdim. aynı zamanda bu ilçeye geldiğimden beri bu kişinin ağır sözlerine maruz kalıyorum. geçen sene çıkan yukarıda bahsettiğiniz maddeler bu görevlendirmeye itiraz etmeye yeterli bir dayanak oluşturuyor mu?

Hocam 2 saat seçmeli bilişim dersini alıp , kime verdi?

merhaba arkadaşlar. konuyla ilgili bir sorum var. okulumda 18 saat dersim var. Formatörlük görevlendirmesini de alıyorum. ek ders hesaplamasında 15 maaş karşılığı olduğu için 3 saat dersten, 1 saat ddh üstüne 18 saat mi alırım yok sa sadece 18 saat ek ders mi alırım.
Ayrıca nöbet ve klüp ücretleri nasıl oluyor öğrenmek istiyorum.

Tesekkur ederim kulüple ilgili ücret alabilmenin bir yonrtmeligi ya da rrsmi dayanağı nedir. 2 saat kulüp ücretini alamayacağım söylendi

İl koordinatörünüz ne yapıyor acaba?

YEĞİTEK'in görüş yazısında belirtmiş olduğu BTR öğretmeninin görevlerine ilişkin İlgi-b yazının 3.maddesi; "Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir. Görevlendirilen öğretmenin yerine ücretli veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmeyecektir. 21 saatten fazla ders görevi dolduran öğretmenlere okulu dışında Fatih Projesi BT rehberlik görevi verilmeyecektir" şeklindedir.
YEĞİTEK bu şekilde bir yazı yazınca her türlü yoruma açık hale geliyor. Örneğin bizim şube müdürü bu yazıdaki; "Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir." kısmına dayanarak mevzuat gereği girilecek ders saatini 21 olarak yorumluyor ve ilçedeki her öğretmen 2-3 okul gezerek öncelikle 21 saatini tamamlıyor ve ardında BTR görevini yürütüyor. Başka bir şube müdürü de mevzuat gereği 15 saat derse girmesi gerekir diye yorumlayabilir veya bir başkası okulunda kaç saat dersi varsa ona girer sonra da BTR görevini yürütür şeklinde yorumlayabilir. Yani kısacası YEĞİTEK'in yapması gereken BTR öğretmeni mevzuatı gereği şu kadar saat derse girer kalan zamanda da BTR görevini yürütür şeklinde olsaydı hiç bu tartışmalara gerek kalmayacak ve uygulamada bütünlük sağlanmış olacaktı.

Arkadaşlar kendi okulunda 8 saat dersim var. Kadrom Merkeze bağlı bir belde de bulunuyor. Belediye olan yerler ayrı eğitim Bölgesi olarak sayılıyor ve bu eğitim Bölgesinde benim girebileceğim başka bir ders yok. Btr görevim varken Bu sene beni kendi eğitim bölgenin dışında ikamet ettiğim merkezde bir okula istemediğim halde resen aylık maaş karşılığı doldurma görevi verdiler.

Görevlendirildiği bölgede de bir çok bilişim öğretmeni var ve içlerinde benim durumumda olup aylık maaş karşılığı ders görevini doldurmayan 5-6 kişi mevcut. Ayrıca merkezde olup btr görevi almayan öğretmenler de mevcut.

Yapılanın tamamen haksız bir durum olduğunu düşünüyorum. İtiraz dilekçesi vereceğim.Sizin yorumlarınız nedir?

Geri