BTR MAAŞ KARŞILIĞI DYK KURS ÜCRETİ ÖDENEMEMESİ...

Kodla Büyü
Cümle cümle gidelim:

"Arkadaşlar yönetmelikleri bende biliyorum." demişsiniz. Hayır bilmiyorsunuz. Yönetmelik ve görüş yazısı açık bir şekilde ek ders ücretini alır diyor.

"Ama temel olarak öğretmenin maaşını alabilmesi için 15 saat ders alması gerekir." demişsiniz. Aksini iddia eden yok. Ders saatlerinde dersi varsa girer, maaş karşılığı olan 15 saati doldurmuyorsa ve başka okulda ihtiyaç varsa o okula da gönderilir. Ancak 15 saat dersi olsun veya olmasın btr görevi olan bir öğretmen hafta içi kurs ek dersini alır. Eğer btr olmasaydı maaş karşılığını doldurmadığı takdirde haftaiçi kurs ücretini alamazdı. Btr olduğu için alabiliyor. Hafta sonu açılan kursun ücreti herhalükârda alınıyor. Anlamamakta neden ısrar ediyorsunuz, neden direnç gösteriyorsunuz bilmiyorum.

"Bunu farklı yorumlayan ilçeler var . Genel kanı ' 15 saat derse girmelidir ' yönetmelikteki okuldaki ders saatine girer madesi bu şekilde yorumlanıyor." demişsiniz. "Öyle diyorlar, böyle yorumluyorlar, şöyle olduğunu iddia ediyorlar..." Ben başkasının yorumuna göre konuşmuyorum. Bunun yoruma açık bir tarafı da yok. Eklediğim yazıyı okuyun. Eklediğim paragrafı okuyun. Açık ve net olarak "yapılan görev btr görevi kapsamında değilse, haftaiçi haftasonu farketmez ek ders ücretini alır" diyor. Daha ne desin? Mahmut mu desin?

"Aksi halde norm güncelleme zamanı fazlalık olur. " Normun bununla bir ilgisi yok ama normdan düşmemek için bölge normunun üstünde olmak yeterli. 15 saat değil.

"15 saatini doldurmamış bir kişiye dyk ek dersi vermek doğru değil." Kime göre neye göre doğru değil? Yönetmeliğe göre BTR görevi varsa gayet doğru. İdareciler için de gayet doğru. BTR görevi olanlar için neden yanlış? Vicdani bir şey mi? Eğer öyleyse BTR öğretmenleri canını dişine takıp çalışmıyor mu? Okuldaki elli çeşit problemi çözmüyor mu? Yapılan işi mi beğenmiyorsunuz, nedir anlamadım.

Hay ağzına sağlık hocam,

O kadar sene okuyup öğretmen olmuş arkadaşlar ama hala yönetmelik, mevzuat okuyup hakkını savunma yok. O bunu dedi, öbür ilçe böyle yapıyor. Kardeşim hakkını ara, YEĞİTEK yazıp göndermiş okullara. Bu kafadaki adamlara göre nöbet ücreti de alınamazdı ama alınıyor bildiğiniz gibi. Her sene aynı tartışma açılır, açanlar da bizim branşın öğretmenleri. Al yazıyı git ilçeye ver dilekçeni, DYK vermiyorlarsa resmi yazıyla cevap iste. Haklarına sahip çıkmazsan er ya da geç o hakları elinden alırlar. Burda işler böyle yürüyor maalesef. Hakkınızı yedirmeyin.

Btr nin maaş karşılığı diye bir şey olmaz. Hiç bir resmi yazıda maaş karşılığı diye bir ibare geçmemektedir. Okutmakla yükümlü olduğu dersler dışında eğitim öğretim saatleri için BTR görevi yapar ve eğitim öğretim saatleri dışında görev dışındaki tüm faaliyetlerden ek dersini alır. Vermeyen kurumdan verilmediğine dair dilekçe yazarak cevap istenir. Gelen cevaba göre makam atlamadan Yeğitek e kadar hak arama devam eder. Burada ki sıkıntı görevlendirmelere Yeğitek, ek derse personel genel müdürlüğü bakmasından iki kurum arasında ki yorum farkından kaynaklanmaktadır.

Hay ağzına sağlık hocam,

O kadar sene okuyup öğretmen olmuş arkadaşlar ama hala yönetmelik, mevzuat okuyup hakkını savunma yok. O bunu dedi, öbür ilçe böyle yapıyor. Kardeşim hakkını ara, YEĞİTEK yazıp göndermiş okullara. Bu kafadaki adamlara göre nöbet ücreti de alınamazdı ama alınıyor bildiğiniz gibi. Her sene aynı tartışma açılır, açanlar da bizim branşın öğretmenleri. Al yazıyı git ilçeye ver dilekçeni, DYK vermiyorlarsa resmi yazıyla cevap iste. Haklarına sahip çıkmazsan er ya da geç o hakları elinden alırlar. Burda işler böyle yürüyor maalesef. Hakkınızı yedirmeyin.
Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. Dişinizi gösterin biraz.

Hay ağzına sağlık hocam,

Kalite düşüyor öğretmen arkadaşım. 15 saatin altında derse giren öğretmenlerimiz neden birer birer başka okullarda görevlendiriliyor (bölge normu gözetilir) hangi yazıya dayanıyorlar bunun cevabı var mıdır . . . Bütün yazılar yoruma açık ." Okutmakla yükümlü olduğu dersler " derken bile kaç saat olduğu belli mi. Sen 15 saat diye yazmazsan yoruma açık olur. Bundan bahsediyorum.

Kalite düşüyor öğretmen arkadaşım. 15 saatin altında derse giren öğretmenlerimiz neden birer birer başka okullarda görevlendiriliyor (bölge normu gözetilir) hangi yazıya dayanıyorlar bunun cevabı var mıdır . . . Bütün yazılar yoruma açık ." Okutmakla yükümlü olduğu dersler " derken bile kaç saat olduğu belli mi. Sen 15 saat diye yazmazsan yoruma açık olur. Bundan bahsediyorum.

BTR olmayan ve 15 saatin altında dersi olan öğretmen elbette görevlendirilir, mevzuat açık burda. Okutmakla yükümlü olduğun ders "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım" dersidir. Okutmakla yükümlü olduğu ders saati, ya da maaş karşılığı ders saati gibi bir ibare yok YEĞİTEK yazısında. Kendi kendinize problem çıkarıyorsunuz.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller
MADDE 16 2. FIKRA
"... valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ... her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir... "

BTR'de maaş karşılığına BAKILMAZ! Evet ders varsa girer başka okulda ihtiyaç varsa görevlendirilir fakat ders yoksa görevlendirme yoksa ölsün mü öğretmen?

KONUYU KİLİTLEYELİM ARKADAŞLAR. Moderatörden ricamdır. Yanlış bilgi ve yorumların devam etmesi sakıncalı!

Ekli dosyalar

• 469.pdf
    252.7 KB · Görüntüleme: 22
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
MADDE 16 2. FIKRA
"... valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ... her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir... "

BTR'de maaş karşılığına BAKILMAZ! Evet ders varsa girer başka okulda ihtiyaç varsa görevlendirilir fakat ders yoksa görevlendirme yoksa ölsün mü öğretmen?

KONUYU KİLİTLEYELİM ARKADAŞLAR. Moderatörden ricamdır. Yanlış bilgi ve yorumların devam etmesi sakıncalı!
İşte bu kadar. Sadece BTR olduğunda başka okula ders okutmak için görevlendirilemez. Çünkü valilik oluru üzerine kaymakam görevlendirme oluru olmaz.

Son düzenleme:
O kadar btr var biri bile bakanlıktan görüş yazısı istemememiş bu durumla ilgili... Burada anca karşılıklı atışma...

MADDE 16 2. FIKRA

katılıyorum söylediklerine ben geçen sene 10 saat derse girerek hafta içi kurslarımı verdim ve ücretini aldım maaş karşılığı aranıyorsa neden maksimum 10 saat kurs açabiliyoruz çünkü 30 saat üzerinden değerlendiriliyoruz 30 saat ders + 10 saat dyk 40 saat yapıyor maksimum eğer öyle olmasaydı 10 saat derse giren btr 30 saat dyk mı açacaktı gereksiz yere işi uzatıyoruz dyk dersle alakası olmayan bir kurs ders saati dışında yaptığın bir kursun ücretini neden alamayasın ki ders saatinde yapıyorsan başka bunu yapanlarda var
ve ayrıca btr olan bir öğretmen btr olduğu okul haricinde başka okula maaş karşılığı için görevlendirilemez çünkü valilik olurunda görev açık ve net valilik oluru üzerine kaymakamlık oluru alınmaz. alınan yerler var evet iş bilmeyen idarecilerin at koşturduğu ilçelerde kafasına göre kaymakamlık oluru alanlar var ses çıkarmazsanız üstünüze binen çok olur .

O kadar btr var biri bile bakanlıktan görüş yazısı istemememiş bu durumla ilgili... Burada anca karşılıklı atışma...
Sizce görüş yazılarına geri dönüşler nasıl oluyor? Bence yargısız infaz yapmışsınız. Görüş yazılarına cevaben anlaşılmaz bir sürü yönetmelik maddesi gönderiliyor. Ayrıca görüş yazısına ne gerek var zaten açıkça belirtilmiş!

Sizce görüş yazılarına geri dönüşler nasıl oluyor? Bence yargısız infaz yapmışsınız. Görüş yazılarına cevaben anlaşılmaz bir sürü yönetmelik maddesi gönderiliyor. Ayrıca görüş yazısına ne gerek var zaten açıkça belirtilmiş!
Biz geçen hata istedik hocam cevap bekliyoruz, bizim şaşırdığımız şey bizden önce kimsesin istememiş olması. Dönüş nasıl oluyor göreceğiz artık....

Umarım görüş yazısı isteminde bulunurken resmi yazıları paylaşıp alabileceğinizi talep eden bir yazı yazmışsınızdır. Çünkü size cevap veren adam bizim kadar yönetmelik ve resmi yazıları bilemeyebilir.

Hocam görüş yazısı ben de istedim gelen cevabın sorduğum soruyla yakından uzaktan alakası yok.
Benim merak ettiğim bir nokta var. Şimdi ben dilekçe yazıp verdim. Gelen cevap alakasız. Tekrar dilekçe yazıp sorduğum soruya cevap vermediniz diye dilekçe yazsam ne olur acaba?

Arkadaşlar maaş karşılığını dolduramıyorsak neden haftada 18 saat ek ders veriliyor...
Durum böyle olunca da dyk ödenmesi gerekmez mi...

Aslında mesai harcıyorsak görevimizi yapmış oluyoruz. Müdür yardımcısı gibi. Müdür gibi. Bakanlıktakiler bence bilerek düzenleme yapmıyor böyle tartışmalı konularda. Herkes ayrı bir yöntem uyguluyor

Geri