BTR MAAŞ KARŞILIĞI DYK KURS ÜCRETİ ÖDENEMEMESİ...

Kodla Büyü
2. maddede neden maksimum 10 saat dediniz hocam.
Maaş karşılığı aranacaksa, maaş karşılığını dolduran bir öğretmen DERS + DYK = 40 sınırına kadar DYK açabilir. yani Hafta içi 5 x 2 + hafta sonu 4 x 2 = 18 saate kadar DYK açabilir.
10 saat sınırına takılmayın , toplam ders saati + DYK = 40 sınırı var
Ben demedim hocam başkasından alıntı yaptım.
Benim sorum sayılarda değil kiminin 6 saat olabilir kiminin ise 14 saat esas sorun şu?
*** BTR olduğunda maaş karşılığı hafta içi aranır mı ? yani öğretmenin 12 saat dersi 4 saatte kursu varsa 4 saat kursu tam mı alır yoksa 12 + 3 dyk maaşa gider 1 saat dyk ekdersi mi alır. bununla alakalı sorunum var ve görüş yazısı arıyorum.

Doğru olan kessinlikle yazdığınız gibi olması. Ama gelin görünki bunu anlatamıyoruz. Ne yazıkki bu konuda net bir cevapta yok. Ben okulumda haftaiçi dyk açacaktım. Direk ek ders yazamayız cevabını aldım. Btr zaten tam görevli çalışıyor desenizde fiil girdiği ders saati diyorlar.
BTR ile ilgili birçok şey net değil ne yazıkki
O idarecilere hangi resmi yazıya dayanarak ekders vermediklerini sorun. Siz verilebileceğini ekteki resmi yazılarla belirtin. Onlarda kendi resmi yazılarını sunsunlar. Bunu sormak en doğal hakkınız. 4 yıl boyunca zümre ve yıllık planın bile Atatürkçülük konularının yanlış tebliğler dergisinden alıntı yapılarak yazıldığı için reddedildiği bir okulda ve idarecilerle çalıştım. Onu bile resmi yazılarla kulüp ek dersini almaya ikna ettim. Çünkü ders dışında uygulanıyor. DYK içinde resmi yazılar önümüzde. Fakat biz kendimiz diyoruz alamayız diye. Niye alamıyoruz keşke biraz önce biz araştırsak. Alırız. Hakkımızsa almamız lazım zaten!

BTR Öğretmenleri 30 saat üzerinden değerlendirilir. Dolayısı ile maksimum 40 saat ders alabileceğinden 10 saat DYK açabilir.
Hocam 30 saat üzerinden değerlendirilseydik 10 saat dersi olan öğretmene hafta içi kurs açamazsın, çünkü maaş karşılığı dersin dolmuyor demezlerdi.
Demek ki 30 saat üzerinden değil girdiğimiz ders üzerinden değerlendiriliyoruz.
30 saat ders sayılsaydı ; 30 saat ders yükün var hafta içi toplamda 10 saate kadar açabilirsin derlerdi ve bu durumda maaş karşılığı aramak abes olurdu çünkü maaş karşılığını ikiye katlamış oluyoruz.
Maaş karşılığı ders yükümüz dolmadığı için bu çileleri çekiyoruz.
Madem maaş karşılığımız doluyor niye hafta içi kurs açamıyoruz o zaman.

Ben demedim hocam başkasından alıntı yaptım.
Benim sorum sayılarda değil kiminin 6 saat olabilir kiminin ise 14 saat esas sorun şu?
*** BTR olduğunda maaş karşılığı hafta içi aranır mı ? yani öğretmenin 12 saat dersi 4 saatte kursu varsa 4 saat kursu tam mı alır yoksa 12 + 3 dyk maaşa gider 1 saat dyk ekdersi mi alır. bununla alakalı sorunum var ve görüş yazısı arıyorum.
Hocam şu anki duruma bakılırsa girilen ders esastır. o yüzden maaş karşılığı aranıyor. Ve hafta içi DYK maaş karşılığına sayılıyor.
O yüzden herkes hafta sonu DYK açıyor.

O idarecilere hangi resmi yazıya dayanarak ekders vermediklerini sorun. Siz verilebileceğini ekteki resmi yazılarla belirtin. Onlarda kendi resmi yazılarını sunsunlar. Bunu sormak en doğal hakkınız. 4 yıl boyunca zümre ve yıllık planın bile Atatürkçülük konularının yanlış tebliğler dergisinden alıntı yapılarak yazıldığı için reddedildiği bir okulda ve idarecilerle çalıştım. Onu bile resmi yazılarla kulüp ek dersini almaya ikna ettim. Çünkü ders dışında uygulanıyor. DYK içinde resmi yazılar önümüzde. Fakat biz kendimiz diyoruz alamayız diye. Niye alamıyoruz keşke biraz önce biz araştırsak. Alırız. Hakkımızsa almamız lazım zaten!
Kesinlikle. Haklarımızı bilmemiz, ısrarcı olmamız lazım.

Tamamda hocam ben bira kaç birşey sordum MEB'e üstün körü cevap verdiler. Sonra Bimer ile bilgi edinmeye yazdım. Sonrada öcü gibi bakıyorlar MEB'e gidince.
Biliyorum hocam, sorun her yerde aynı. cevap verecek pozisyondaki kişilerin BTR yi ve onunla ilgili çoğu şeyi bilmediklerinde, konuya hakim olmadıklarından dolayı sıkıntı yaşıyoruz.
Ah beni geçirecekler az yetkili bir yere, tüm sorunları çözerim :D

Tamamda hocam ben bira kaç birşey sordum MEB'e üstün körü cevap verdiler. Sonra Bimer ile bilgi edinmeye yazdım. Sonrada öcü gibi bakıyorlar MEB'e gidince.
Hocam 2012'da bir öğrencim taşımalı ihalesi geciktiği için köyüne hergün 7 km yürümek zorunda kaldı. Üstelik bu 1 hafta falanda değil yaklaşık Ekim ayının sonuna kadar yani ortalama 1.5 ay. İhalenin yapılamamasında MEB'in hiçbir suçu yoktu çünkü ihaleye başvuran şirket yoktu yada bize öyle söylediler. Fakat ben konuyu BİMER'e yazdım. Ne oldu biliyor musunuz? İlçe MEM'in makam aracı vardı Kartal. Onunla ihale yapılana kadar çocukları köylere bıraktık okul çıkışında. 2 hafta sonrada ihale yapıldı. Bize deli gözüyle bakmalarında öcü gözüyle bakmalarında sorun yok. Ben en çok şuna deliriyorum ben hakkımla çalışıp vatanı yüceltmeye çalışırken 2 kuruşumu vermemek için ayak oyunları yapanlar kendileri çalışmıyorya...
O yüzden mücadele etmekten başka şansımız yok. Şuanki Norm Kadro yönetmeliğinde okul teknolojik olarak donatılmış ise bakan onayıyla Bilişim Teknolojileri Öğretmeni kadrosu verilir yazıyor derse bakılmaksızın. Eee Fatih projesiyle binlerce okul donatıldı. Hani kadro? Şuan açık olarak yönetmeliğe aykırı hareket eden bir bakanlık var. Atanamayan öğretmenlerden ise gık yok. Maalesef ülkenin bürokrasi çarkında ağlamayan bebeğe emzik vermiyorlar! Yani kısacası hakkımızı bileceğiz ve isteyeceğiz...

Arkadaşlar AÇIK VE NET bir şekilde söyleyebilirim ki hafta içi ders saati(btr göreviniz) bittikten sonra açtığınız kursların ücretini alırsınız. Hafta içi açtığınız kursların ücretini yapmayan okul idarecisi veya ilçe mutemedi mevzuata aykırı iş yapıyor. Resim olarak eklediğim paragrafları dikkatlice okuyun. Yazıların aslını da ekliyorum, aynı paragrafların altını çizin ve kim "btr görevi olan hafta içi açtığı kursun/egzersizin vs. ücretini alamaz" diyorsa ona gösterin.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    647.4 KB · Görüntüleme: 48
  • MUHASEBE CVP.zip
    2.3 MB · Görüntüleme: 34
15 saati doldurmadan dyk ek dersi alamaz. Ki 15 saati doldurmadan btr olursa ders saatini tamamlamak için görevlendirmesi çıkabilir

btr yönetmeliği rehber öğrt veya mdr yard gibi net olmazsa daha sayfalarca yazı yazılır buraya.

15 saati doldurmadan dyk ek dersi alamaz. Ki 15 saati doldurmadan btr olursa ders saatini tamamlamak için görevlendirmesi çıkabilir

Dyk ek dersi alamaz denmiş, alır.

Maaş karşlığını doldurmayan btr öğretmeninin başka okula görevlendirilebilir durumda olması, dyk-egzersiz-hem kursları-hizmetiçi eğitim kursları vs. gibi "OKUL SONRASI" yapılan eğitim faaliyetlerinin ek dersini alamayacağı anlamına gelmez. Eklediğim yazılarda açıkça görüldüğü ve yeğitek'in de görüş belirttiği üzere, btr görevi dahilinde olmayan(örn: dyk) ve btr görevi bittikten sonra yapılan eğitim faaliyetlerinin ücretleri kendi mevzuatları doğrultusunda hesaplanıp ödenir. Net.

Saçmalamaya, hiçbir dayanağı olmadan gereksiz gereksiz konuşup ortalığı bulandırmaya gerek yok. Açık ve net; hafta içi açtığınız dyk kursunun ücretini alırsınız. Ücretini yapmayan idareci/mutemet btr öğretmeni şikayet ettiği takdirde soruşturma geçirir ve ceza yer. Ben söylemiş olayım.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    647.4 KB · Görüntüleme: 22
  • MUHASEBE CVP.zip
    2.3 MB · Görüntüleme: 14
Dyk ek dersi alamaz denmiş, alır.

Maaş karşlığını doldurmayan btr öğretmeninin başka okula görevlendirilebilir durumda olması, dyk-egzersiz-hem kursları-hizmetiçi eğitim kursları vs. gibi "OKUL SONRASI" yapılan eğitim faaliyetlerinin ek dersini alamayacağı anlamına gelmez. Eklediğim yazılarda açıkça görüldüğü ve yeğitek'in de görüş belirttiği üzere, btr görevi dahilinde olmayan(örn: dyk) ve btr görevi bittikten sonra yapılan eğitim faaliyetlerinin ücretleri kendi mevzuatları doğrultusunda hesaplanıp ödenir. Net.

Saçmalamaya, hiçbir dayanağı olmadan gereksiz gereksiz konuşup ortalığı bulandırmaya gerek yok. Açık ve net; hafta içi açtığınız dyk kursunun ücretini alırsınız. Ücretini yapmayan idareci/mutemet btr öğretmeni şikayet ettiği takdirde soruşturma geçirir ve ceza yer. Ben söylemiş olayım.

Arkadaşlar yönetmelikleri bende biliyorum. Ama temel olarak öğretmenin maaşını alabilmesi için 15 saat ders alması gerekir. Bunu farklı yorumlayan ilçeler var . Genel kanı " 15 saat derse girmelidir " yönetmelikteki okuldaki ders saatine girer madesi bu şekilde yorumlanıyor. Aksi halde norm güncelleme zamanı fazlalık olur.iller tek tek bu hatalarından dönüyor önceden okulda dersi olmayan btr vardı. 15 saatini doldurmamış bir kişiye dyk ek dersi vermek doğru değil.

Arkadaşlar yönetmelikleri bende biliyorum. Ama temel olarak öğretmenin maaşını alabilmesi için 15 saat ders alması gerekir. Bunu farklı yorumlayan ilçeler var . Genel kanı " 15 saat derse girmelidir " yönetmelikteki okuldaki ders saatine girer madesi bu şekilde yorumlanıyor. Aksi halde norm güncelleme zamanı fazlalık olur.iller tek tek bu hatalarından dönüyor önceden okulda dersi olmayan btr vardı. 15 saatini doldurmamış bir kişiye dyk ek dersi vermek doğru değil.
Hocam okulda ders yoksa ve bizide başka okula görevlendirmedilerse biz maaş karşılığını dolduramadığımız için DYK ekdersini alamayacaksak yani DYK maaş karşılığı geçecekse o zaman okul içerisinde DYK'da geçirdiğimiz zaman kadar BTR görevimizden düşülmesi gerek. Sonuçta ders dışında artan zamanlarda BTR yapıyoruz. O zaman maaş karşılığını doldurduktan sonra BTR yapmamız lazım. Örnek olarak bir ortaokulda maksimum çalışabileceğimiz BTR saati 20'dir. Çünkü 15 saat zaten maaş karşılığı olduğu için orda öğretmeniz (DYK'larıda hesaba kattığımız için). Ben yarın gelmeyim sizin dediğinize göre :D

Yani dediğim saçma sonucu bile çıkartabiliriz prosedürden yönetmeliklerden resmi yazılardan. O yüzden bence biz bilfiil ortaokullarda 35 liselerde 40 saat derse giriyormuş gibi BTR görevini yapıyorsak maaş karşılığını doldurmadığımızı iddia etmek bence haksızlıktır. Ders görevinide yapmış sayıldığımızda verdiğim resmi yazıdan ortada. Bence resmi yazıyı gösterip gerekli ücret isteğinde bulunun ve paranızı alın arkadaşlar. Biriside size çıkıp derseki şu resmi yazıya göre alamazsınız o zaman burada o resmi yazıyı paylaşın bizde bilelim.

Cümle cümle gidelim:

"Arkadaşlar yönetmelikleri bende biliyorum." demişsiniz. Hayır bilmiyorsunuz. Yönetmelik ve görüş yazısı açık bir şekilde ek ders ücretini alır diyor.

"Ama temel olarak öğretmenin maaşını alabilmesi için 15 saat ders alması gerekir." demişsiniz. Aksini iddia eden yok. Ders saatlerinde dersi varsa girer, maaş karşılığı olan 15 saati doldurmuyorsa ve başka okulda ihtiyaç varsa o okula da gönderilir. Ancak 15 saat dersi olsun veya olmasın btr görevi olan bir öğretmen hafta içi kurs ek dersini alır. Eğer btr olmasaydı maaş karşılığını doldurmadığı takdirde haftaiçi kurs ücretini alamazdı. Btr olduğu için alabiliyor. Hafta sonu açılan kursun ücreti herhalükârda alınıyor. Anlamamakta neden ısrar ediyorsunuz, neden direnç gösteriyorsunuz bilmiyorum.

"Bunu farklı yorumlayan ilçeler var . Genel kanı ' 15 saat derse girmelidir ' yönetmelikteki okuldaki ders saatine girer madesi bu şekilde yorumlanıyor." demişsiniz. "Öyle diyorlar, böyle yorumluyorlar, şöyle olduğunu iddia ediyorlar..." Ben başkasının yorumuna göre konuşmuyorum. Bunun yoruma açık bir tarafı da yok. Eklediğim yazıyı okuyun. Eklediğim paragrafı okuyun. Açık ve net olarak "yapılan görev btr görevi kapsamında değilse, haftaiçi haftasonu farketmez ek ders ücretini alır" diyor. Daha ne desin? Mahmut mu desin?

"Aksi halde norm güncelleme zamanı fazlalık olur. " Normun bununla bir ilgisi yok ama normdan düşmemek için bölge normunun üstünde olmak yeterli. 15 saat değil.

"15 saatini doldurmamış bir kişiye dyk ek dersi vermek doğru değil." Kime göre neye göre doğru değil? Yönetmeliğe göre BTR görevi varsa gayet doğru. İdareciler için de gayet doğru. BTR görevi olanlar için neden yanlış? Vicdani bir şey mi? Eğer öyleyse BTR öğretmenleri canını dişine takıp çalışmıyor mu? Okuldaki elli çeşit problemi çözmüyor mu? Yapılan işi mi beğenmiyorsunuz, nedir anlamadım.

Tekrar söylüyorum keşke maaş karşılığını doldursak ama olmuyor. Ben 8 saat müzik dersine girip de başka branş dersine girmek istemeyen . 10 saat teknoloji tasarım dersine girip de başka branş dersine girmeyen öğretmenler görüyorum. Okulda tüm branşlar varsa ve girebileceği ders yoksa . Napsın bu adamlar maaş almasın mı. Genel olarak dersi az olan ogretmenlerin derdi aynı. Ders yoksa napalim. Keşke dersimiz olsa.
Biz en azindan full time btr olarak görev yapıyoruz.

Bu adamlar 8 saat 10 saat ile maaş alıyorlardı.
Kendi ayağınıza sıkmayın hocam.

Bizim ek ders ödemeleri 16. Madde ye göre yapılıyor ve maddenin başlığı ise

Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

...

2-Aylık karşılığı ders görevini tamamlayamayan (örneğin haftalık 10 saat derse
giren) bir öğretmene destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında hafta içi veya hafta
sonu 10 saat ders alması durumunda kaç saat ek ders ücreti ödenir?
Yönetici ve öğretmenlerin cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen
okuttukları derslerin tamamının, aylık karşılığı ders görevlerinin doldurulmuş olup olmadığına
bakılmaksızın ek ders ücreti karşılığında, hafta içi günlerde okuttukları derslerin ise öncelikle
aylık karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir.
Bu nedenle, hafta içinde 10 saat ders okutan bir öğretmenin bunun üzerine yine hafta
içinde destekleme kursunda okuttuğu derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi
gerektiğinden, bu öğretmenin o hafta için 5 saat, destekleme kursunda hafta sonları 10 saat ders
okutması durumunda ise o hafta için 10 saat ek ders ücretinden yararlandırılması
gerekmektedir.
Bu maddeye göre ödenir mi...arkadaşlar...

giren) bir öğretmene destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında hafta içi veya hafta
Yönetici ve öğretmenlerin cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen
okuttukları derslerin tamamının, aylık karşılığı ders görevlerinin doldurulmuş olup olmadığına
bakılmaksızın ek ders ücreti karşılığında, hafta içi günlerde okuttukları derslerin ise öncelikle
Bu nedenle, hafta içinde 10 saat ders okutan bir öğretmenin bunun üzerine yine hafta
içinde destekleme kursunda okuttuğu derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi
gerektiğinden, bu öğretmenin o hafta için 5 saat, destekleme kursunda hafta sonları 10 saat ders
okutması durumunda ise o hafta için 10 saat ek ders ücretinden yararlandırılması
gerekmektedir.

Hafta ici maaş karşılığı dolmuyorsa girdiğiniz dersler önce maaş karşılığına sayılır. Bu maddenin özeti bu şekilde.

Yanı biz 18 sa ek ders alsak da aslında maaş karşılığını doldurmuyoruz.

Bir gorevi 30 saat ders gibi düşünülmüyor. Bu yüzden maaş karşılığı dolduran bir öğretmen ders +dyk = 40 siniri gozetilerek dyk kursu açabilir.
Yani 20 saat dersi olan bir btr 18 saat dyk açabilir.

gerekmektedir.

BTR görevin varsa hafta içi hafta sonu fark etmeksizin DYK ek ders ücreti ödenir. BTR kapsamında olmayan diğer görevlerin(belletmenlik vs. gibi) kursların(halk eğitim kursu, hizmet içi eğitim kursu), egzersizlerin(tübitak egzersizi) vs. ücretini alırsınız. Maaş karşılığını doldurup doldurmamanıza bakılmaz. Görüş yazılarını, bakanlığın kararını(16. madde 2. fıkra) vs. ekliyorum tekrar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    647.4 KB · Görüntüleme: 37
  • MUHASEBE CVP.zip
    2.3 MB · Görüntüleme: 9
  • bakanlıkkarar.png
    bakanlıkkarar.png
    68.2 KB · Görüntüleme: 39
  • BakanlıkKarar.pdf
    252.7 KB · Görüntüleme: 26
BTR görevin varsa hafta içi hafta sonu fark etmeksizin DYK ek ders ücreti ödenir. BTR kapsamında olmayan diğer görevlerin(belletmenlik vs. gibi) kursların(halk eğitim kursu, hizmet içi eğitim kursu), egzersizlerin(tübitak egzersizi) vs. ücretini alırsınız. Maaş karşılığını doldurup doldurmamanıza bakılmaz. Görüş yazılarını, bakanlığın kararını(16. madde 2. fıkra) vs. ekliyorum tekrar.
Tesekkurler

bimer e sordum bunu insan gibi cevap vermiyorlar, 3,4 tane yazı gönderiyor cevap olarak, net bir şey demiyor.

Hocam yazılan yazılarda maaş karşılığı ile ilgili tam bir cevap yok. Bununla ilgili olarak okula dilekçeyle soru sordum. Gelen cevabın sorduğum soruyla alakası yok.
Neredeyse dilekçeyi okumadan cevap vermişler. Hatta ona bile yanlış cevap vermişler.

Önce maaş karşılığı doldurması gerek ... Hafta içi DYK 15i tamamlar ...

Müdür içinde aynı şeyi söyleyebiliriz o zaman 15 saat derse giriyor mu? Ama DYK verirse alıyor dimi 5'ten sonra? Neymiş onun özel yönetmeliği falan varmış. E bizimde var. YEĞİTEK göndermiş. Ücreti buna göre ödensin demiş. Ücretin ödeneceği kararda da ders görevinin yapılmış sayılacağı haller yazılmış. Adamların daha ne yapması lazımki bizi ikna edebilsinler. İlla şunu bekliyoruz biz BTR yönetmeliği diye bir yönetmelik çıksın. Orda desinki "farenin girdiği deliğin boyu diğerlerine göre 2 cm kısa bu konuda şöyle karar alınsın".
Arkadaşlar ben kulüp ücretimi de alıyorum. DYK ücretimi de alıyorum. Okulum ve ilçem bu konuda ikna olmuş durumda. Daha önce başka bir şehirde çalıştım. Orda da ikna olmuşlardı. Ama görüyorumki şube müdürleri ilçe milli eğitim müdürleri ikna olurken biz BTR'ler ikna olmuyoruz. İkna olmayanlar parayı haketmediklerini düşünüyorlarsa almasınlar bu kadar basit. Ama alacak kişininde önüne taş koymasınlar. Biz kendi yararımıza olan birşeyi bile savunmayı bırak aksini iddia ediyoruz. Kusura bakmayın ama daha bizim sırtımıza sopa vuran çok olur...

Önce maaş karşılığı doldurması gerek ... Hafta içi DYK 15i tamamlar ...
BTR nin maaş karşılığını doldurması gerekmez.
öyle bir durum yok.
hatta düz mantık
diyelim BTR 12 saat derse giriyor haftada 18 saat ekders alıyor
o zaman şöyle denirdi: 18 saatin 3 saatini maaş karşılığına sayıyoruz, geriye kalan 15 saati
ekders olarak sayıyoruz bu şekilde maaş karşılığı doldurmadığı kısmın ekdersini vermiyoruz.

Son düzenleme:
Geri