BTR HAKKINDA SON DÜZENLEMELİ HERŞEYİ YAZDIM

Kodla Büyü
herohamster' Alıntı:
zysimsek' Alıntı:
arkadaşlar btr hakkında o kadar soru ve yanlış yorumu gördükten sonra şunları belirtmekte fayda var :

1. öncelikle mesai saati kısmına gelince haftalık 30 saati aşmayacak şekilde ya sabahcı devrede ya öğlenci devrede olacaksınız. tam gün olan okullarda 30 saati tamamlayacak şekilde ders programınızı ayarlayın.
2. tam gün olan okullarda ise sadece 1 btreheber öğretmen görevlendirilebilecek.2 li öğretimde 2 btr görevlendirilecek.
3. birinci öncelik fatih projesi uygulanan okullarda olacak . şuanda da fatih projesi cogunlukla liselerde uygulandıgı için öncelik liseler olacak
4. kendi okulunuzda da çalışabilrsiniz fatih projesi uygulanmasada istege baglı olarak okulunuzda (nasıl ki önceden bt sınıfı olmayan okullarda bile formatör olabiliyorsak) fatih projesi uygulanmayan okullardaada yani kendi okulunda da kalabiliyorsun.
5.Diyelimki haftada 16 saat bt dersin var okulun da ikili öğretim yapıyor... sen sabat 7,30 da geliceksin yine 13,20 de cıkacaksın ders programına uygun şekilde dersine gireceksin geri kalan durumlar formatörlük gibi herşey formatörlükle aynı ....

hersey bukadar açık kimse karamsarlıga kapılmasın bu olayın formatörlükten tek farkı çalışma saatlerinin 8-5 den yarım güne düşmesi ve şubat tatilinde ve yazın görevlendirme olmamaması .geri kalan herşey aynı 6 aylık görevlendirme ile gerçekleşmesi ,nöbet verilmemesi gibi 30 saat mesainin üzerinde çalışma yok bunun üzerinde tuhaf tuhaf yorum yazıp arkadaşların kafasını karıştırmayın lütfen. ben btr olayını tüm detayları ile açıklamaya çalıştım ii çalışmalar...
BU YAZIMA EK OLARAK BUNUDA YAZMA İHTİYACI DUYDUM HALA ANLAŞILMAYAN NOKTALAR VARSA BELİRSİZLİKLERİ GİDERMEK İÇİN

ARKADAŞLAR BUKADAR ZOR DEĞİL İKİLİ ÖĞRETİM
YAPAN OKULLARDA DA TEKLİ ÖĞRETİM YAPAN OKULLARDADA
LİSELERDE DE HERYERDE HAFTALIK 30 SAAT DERSE GİRERSİNİZ
18 SAAT EK DERS ALIRSINIZ ... LÜTFEN ARTIK BU SAATTEMİ CIKACAM
BU SAATTEMİ GİRECEM DEMEYİN HERŞEY 30 SAAT İLE SINIRLI
(İSTER 8 DE GEL 3 DE CIK Bİ GÜNÜNÜ BOŞALT ) & İSTER & ( 12 DE GEL 5 DE CIK 5 GÜN GEL) SONUÇ OLARAK MESAİ SAATİN 30 saat ....
kimi sorulara cevap vermişsiniz güzel ama bu yapmış olduğunuz açıklamayı hangi makam adına yaptığınızıda söyleseniz sizin konumunuz ney bakanlıktamı çalışıyorsunuz mdrmü müsteşarmı yoksa bizim gibi öğretmen olup çalışma saatleri böyle olmalı deyipmi açıkladınız merak ettim..

Hocamla aynı soruyu bende soruyorum çünkü uslüp baya bi bilirkişi olarak yazılmış ?

BTR olayını tüm detayları ile açıkladığınıza göre :tr:

eses' Alıntı:
zysimsek' Alıntı:
arkadaşlar btr hakkında o kadar soru ve yanlış yorumu gördükten sonra şunları belirtmekte fayda var :

1. öncelikle mesai saati kısmına gelince haftalık 30 saati aşmayacak şekilde ya sabahcı devrede ya öğlenci devrede olacaksınız. tam gün olan okullarda 30 saati tamamlayacak şekilde ders programınızı ayarlayın.
BT Rehber Öğretmenlerine haftalık ders programı yapılacaktır. Bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısı (30 saat) aşılmayacak şekilde ders çizelgesinde branş dersleri “Ders Adı” ile BT Rehberliği yapacağı dersler “BT Rehberliği” adı ile gösterilecektir. Kadrosunun bulunduğu okul ile BT Rehberliği yaptığı okullar farklı olsa bile iki ders çizelgelerindeki toplam ders saati sayısı bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısını (30 saat) geçmeyecektir. BT Rehber Öğretmenlerine ders saatleri dışında görev verilmeyecektir.
bingöl meb den aldım sizi destekliyor ama bizim mem'e bakanlıktan gelen yazıda böyle bir ifade yok bunu nasıl ispatlarım. (mem bu konuda duyuruda bilgi vermedi)

Bingöl de Trabzon un ifadelerini kullanmış. İnşallah yakında bu görüş tüm Türkiye'de hakim olacak. İdareniz size haftalık ders çizelgenizi BTR saatlerini de yazıp verecek. Eğer 30 saatten fazla ders göstermişse okulunuza dilekçe verirsiniz. Bir öğretmenin haftalık çizelgesinde 30 saatten fazla nasıl ders gösterebiliyormuş onlar ispatlayacak. Sizin bir şey ispatlamanıza gerek yok.

elifinannesi' Alıntı:
zysimsek' Alıntı:
bybrt' Alıntı:
İkili öğretim yapan bir ortaokuldayım. 2 bilgisayar öğretmeniyiz.
okulumuz şuan için fatih projesinden faydalanmıyor.
Birimiz sabahçı birimiz öğlenci olmak suretiyle aynı okulda b.t rehber öğretmeni olarak görev yapabilirmiyiz...

aynen yapabilirsiniz yazının geldiği andan itibaren göreve başlayabilirsiniz....
hatay da sadece liseler açılıyor. ortaokul da yapacak olanlar hangi ildeler? İl il değişiyor mu?

hocam bende hataydayım bende ilk 3 tercih lise 4 ile 5 . tercih te ilköğretim çıkıyor ama liseler dolmazsa sadece lise seçenler görevlendirelecek ilköğretime kimse görevlendirilmeyecek

bende şöyle bir soru sorucam
şu an 3 gün kendi okulumda 2 gün lisedeyim
kendi okulum için btr ye başvurunca liseyi bırakıcam değil mi bugün müdürüm btr olsada o okula da gitmeye devam edecekmissin dedi olabilir mi böyle birşey

Arkadaşlar okuluma yazı gelmiş bu konuyla ilgili fakat kendi okulumun adı listede çıkmıyor.bu durumla karşılaşan oldu mu

darkpink' Alıntı:
Arkadaşlar okuluma yazı gelmiş bu konuyla ilgili fakat kendi okulumun adı listede çıkmıyor.bu durumla karşılaşan oldu mu

ilinizi arayıp açtırmaya çalışın.. bazılarınınkini açıyorlar.. :!:

Önemli olan görevlendirmenin yapıldığı il milli eğitim müdürlüğünün göndereceği görevlendirme yazısında yazandır, gerisi hikaye. Konuyu açan öğretmenin dediği gibi İkili öğretimde sabah 7:30'dan 13:20'e veya benzeri saatler arası çalışılacağı YEĞİTEK'in yazısından çıkarılamaz. İkili öğretimdeki idare çok rahat bu açıktan yararlanarak aralara boş saatler koymak suretiyle haftada 30 saat olarak BT öğretmenini 7:30dan 18:30'a kadar okula gider, gelir hale getirebilir maalesef.

aysmn' Alıntı:
bende şöyle bir soru sorucam
şu an 3 gün kendi okulumda 2 gün lisedeyim
kendi okulum için btr ye başvurunca liseyi bırakıcam değil mi bugün müdürüm btr olsada o okula da gitmeye devam edecekmissin dedi olabilir mi böyle birşey

tabiki bırakacasın hocam listede kendi okulun adı varsa artık sadece kendi okulunda yarım gün yani haftalık 30 saat çalışacaksın ... müdür laf olsun diye konuşmuş...hıı listede okulunun adı yoksa liseleri tercih et... sunuda belirtmekte fayda var ilgili yazıda öncelik liseler bu gayet açık zaten 2013/2014 sezonunda ilköğretimlerdede akıllı tahta vs. fatih projesi uygulanacagı için önümüzdeki yıl kendi okulunuzda ilköğretimde çalışırsınız... arkadaşlar rahat olun artık buzağıyı biyerlerde aramaya gerek yok bizim için kurtuluş olan maddelerin hepsi ilgili yazıda var. formatörlük çilesi bitti rahat olun keyfini çıkartın biraz müdürlerle konuşmadan öncede yazının örneğini cıkartın önüne koyun herşey açık açık yazıyor orda ....

Hala belirsizlikler var. Bizim BT öğretmenleri anlamakta zorlanıyor mu yoksa bu kadar sorunlu durumdan sonra bu iyi duruma alışamıyor mu anlamadım. Bingöl MEM de yer alan duyuru bölümünü kopyalıyorum. Adamlar herşeyiyle açıklamış, daha da anlamayan varsa siteden baksın. Öyle mi böyle mi muhabbetti bitsin artık!

Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevlendirilmesinde sürenin Uzatılması ve Ek Açıklama

Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi

Bakanlığımız Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün ilgi yazısında; Fatih Projesi kapsamında donanım kurulumu tamamlanan veya işler vaziyette en az bir bilişim teknolojileri sınıfı bulunan okullarımızda Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni görevlendirmesi ile ilgili açıklamalar ve formlar ektedir.

Önemli Açıklamalar
•31.10.2012 tarihi itibariyle, yürürlükte olan Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen görevlendirmeleri iptal edilecektir. 01.11.2012 – 25.01.2013 tarihleri arasında Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmen görevlendirmesi yapılacaktır.
•Bilişim Teknolojileri (BT) Rehber Öğretmen görevi talebinde bulunan öğretmenler görev talep dilekçeleri ve eklerini kadrolarının bulunduğu okullara vereceklerdir. Okullar görev talep dilekçesi ve eklerini üst yazıları ile birlikte ivedilikle bağlı bulundukları İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Kurumnet üzerinden göndereceklerdir.
•İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri BT Rehber Öğretmen görevlendirilmesinde Ek – 3 listede isimleri bulunan Fatih Projesi kapsamında donanım kurulumu yapılan okullara öncelik vereceklerdir. Bu nedenle ilgili öğretmenin kadrosunun bulunduğu okul ile iki adet Fatih Projesi Kapsamındaki okullardan tercih yapılacaktır.
•İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri görev talep dilekçelerini 19.10.2012 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünde olacak şekilde göndereceklerdir. Ayrıca Ek – 4 de verilen görev talep dilekçelerinin toplu olarak işlendiği dosyayı elektronik ortamda doldurarak tkaraarslan@meb.gov.tr adresine göndereceklerdir.
•BT Rehber Öğretmen görevlendirmesi talep eden kurumlar Ek – 5 de bulunan BT sınıfının durumu hakkındaki bilgi formunu doldurarak görev talep dilekçesine ek olarak göndereceklerdir.
•Kadrolarının bulunduğu okuldan farklı okulda görevlendirilen BT Rehber Öğretmenleri BT Rehberliği görevini görevlendirildikleri okulda yapacaklardır. Kadrolarının bulunduğu okulda (eğer var ise) sadece derslere gireceklerdir ve bu ders saatlerinde okulda bulunacaklardır. Kadrolarının bulunduğu okullardan; nöbet görevi dahil olmak üzere başka bir görev verilemeyecektir. Bu dersler de (eğer var ise) kadrolarının bulunduğu okul idareleri tarafından tüm haftaya yayılmayacak, en az günde verilecek şekilde planlanacaktır.
•Mezuniyet alanı Bilişim Teknolojileri (BÖTEB) olup farklı branşta atanan öğretmenler BT Rehber Öğretmen görevi talep edebileceklerdir. Görev talep dilekçesine ek olarak mezuniyet diploması örneğini ekleyeceklerdir. Bu görevi Bilişim Teknolojileri branşındaki öğretmenler ile aynı statüde talep edebileceklerdir. Fakat istekli öğretmenlerin aynı şartları taşıması durumunda atama branşı Bilişim Teknolojisi olanlara öncelik verilecektir.
•BT Rehber Öğretmen olarak Sınıf Öğretmeni teklif eden okullar, bünyelerinde norm fazlası Sınıf Öğretmeni olduğuna dair bir belgeyi görev talep dilekçesine ekleyeceklerdir.
•İkili öğretim yapan okullarda (Sabah-Öğle) ayrı ayrı BT Rehber Öğretmeni görevlendirilebilecek. Görev talep dilekçesinin üst yazısında öğretmenin hangi devre için (Sabah – Öğle) görevlendirmek istediği açıkça belirtilecektir.
•Aynı öğretim kurumunda (binada) ve ayrı devrelerde (Sabah – Öğle) ikili öğretim yapan okullarda (İlkokul – Ortaokul) ayrı ayrı BT Rehber Öğretmeni görevlendirilebilecek. Görev talep dilekçesinin üst yazısında öğretmenin hangi okulda (İlkokul – Ortaokul) görevlendirileceği belirtilecektir.
•BT Rehber Öğretmenlerine haftalık ders programı yapılacaktır. Bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısı (30 saat) aşılmayacak şekilde ders çizelgesinde branş dersleri “Ders Adı” ile BT Rehberliği yapacağı dersler “BT Rehberliği” adı ile gösterilecektir. Kadrosunun bulunduğu okul ile BT Rehberliği yaptığı okullar farklı olsa bile iki ders çizelgelerindeki toplam ders saati sayısı bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısını (30 saat) geçmeyecektir. BT Rehber Öğretmenlerine ders saatleri dışında görev verilmeyecektir.
•BT Rehber Öğretmenlerin okular da yapacak oldukları EK – 1 de belirtilen görevler ve çalışmalar aylık ve dönemlik raporlar şeklinde görevli olduğu Okul Müdürü tarafından takip edilecektir.
•BT Rehber Öğretmeni görev talep dilekçeleri ve eklerinde eksik ve yanlış bilgi veren öğretmenlerin görev talepleri işleme koyulmayacaktır.

Ek - 1_Bakanlık Resmi Yazısı

Ek - 2_Gorev Talep Dilekcesi

Ek - 3_Fatih Projesi Donanım Kurulumu Yapilan Kurumlar

Ek - 4_Liste (İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri için)

Ek - 5_Okul Bilişim Teknolojileri Durumu

link: http://bingol.meb.gov.tr/www/bilisim-te ... icerik/111

Formatörlükten daha beter bir uygulama bence.

1- Kendi okulumdaki 15 saatlik ders yükünü çekeceğim.
2- Kendi okulumda etkileşimli tahta yok, başka okula görevlendirileceğim.
3- O okuldaki ders yükünü çekeceğim.
4- İki okulun işlerini yükleneceğim.
5- Kadromun olduğu okuldaki idareciler beni tutmak isteyecek, boşluklu program hazırlayacak.

Bunlar aklıma gelenler.

Bu iş kadro verilmedikçe ÇÖZÜLMEZ!

pardon hocam siz yorumlamışsınız fakat iller farklı yorumlayabilir bunları maalesef

arkadaşlar yukarıda fatih projesi uygulanan okulların listesinden bahsetmişsiniz.bu listeler nerde? internette sadece pilot uygulama olan okulların listesi var=?

eses' Alıntı:
zysimsek' Alıntı:

BT Rehber Öğretmenlerine haftalık ders programı yapılacaktır. Bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısı (30 saat) aşılmayacak şekilde ders çizelgesinde branş dersleri “Ders Adı” ile BT Rehberliği yapacağı dersler “BT Rehberliği” adı ile gösterilecektir. Kadrosunun bulunduğu okul ile BT Rehberliği yaptığı okullar farklı olsa bile iki ders çizelgelerindeki toplam ders saati sayısı bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısını (30 saat) geçmeyecektir. BT Rehber Öğretmenlerine ders saatleri dışında görev verilmeyecektir.
bingöl meb den aldım sizi destekliyor ama bizim mem'e bakanlıktan gelen yazıda böyle bir ifade yok bunu nasıl ispatlarım. (mem bu konuda duyuruda bilgi vermedi)
kesin bir şey yok yine illerin inisiyatifine kaldık desenize..
arkadaşlar yukarıda fatih projesi uygulanan okulların listesinden bahsetmişsiniz.bu listeler nerde? internette sadece pilot uygulama olan okulların listesi var=?
nurhayat hocam il memler gönderiyor ekli listede..

ya nasıl kesin birşey yok arkadaşlar yapmayın.. hadi idareciler size inanmadı, eğitici formatörleriniz toplantı yapmadı mı size. açıklamadılar mı? bingöl ve trabzon anladıklarını sayfalarına da yazmışlar o kadar. benim müdürüm de resmi yazı göndersinler dedi "hocam işte resmi yazı dedim, bilişim tek. formatör öğretmenlerinin görev tanımları ve çalışma esasları değişti, uygulansın" diyo dedim. değişen bişey yoksa bu yazıyı adamlar niye yollasın dedim. ayrıca 2 öğretmen görevlendirilebilir demek ne demek vb. burada konuşulan örnekleri verdim. isterseniz ili arayalım dedim (toplantıda eğiticiler numaralarını vermişlerdi gerekirse biz konuşuruz diye) iyi madem tamam dedi.... ama eminim o diğer müdürlere, ilçeye sormuştur sonra.

artık 1-2 saat erken çıkmak için izin istemicem, o beni idare etmiş, hoşgörü göstermiş olmayacak bu 1
8-5 olayı bitttiiiiiiiiiii bu 2..

şimdilik bu sadece bi rahatlama sağladı herkese olmasa da çoğumuza....

ama bu iş bence de kadroyla çözümlenir. Branşı Bilişim teknolojileri öğretmeni olanlar kadroya alınmalı diğer branştan BTR olanlar o okula bir Bilişimci atanana kadar görevlendirme ile çalışmalı.. aynı müdür yardımcılığı kadrosu gibi. nasıl ki boşalan kadroya geçici müdür yardımcısı atayabiliyorlar, yerine kadrolu bir mdr yrd. gelene kadar. bizde de öyle olabilir.
o zaman norm olayı da çözülür. şu "Bt öğretmenleri normu bakanlıkça belirlenir" cümlesini uygulamaya koyarlarsa, rehber öğretmenler gibi okulun büyüklüğüne, mevcuduna bakıp norm belirleyip bu şekilke yaparlarsa sıkıntı büyük ölçüde aşılır. atanamayan öğretmenlere de atanma yolu açılır....

Ya gerçekten 30 saat midir okulda durmamız gereken?
Mesela kendi lisemde btryim. Günde 8 saat ders var. 4 günde hem dersime girip hem de btr görevimi halledebilir miyim? (4x8 hatta 32 saat bile eder 4 gün) yada rehberlikçiler gibi 5 gün gelip erken çıkabilir miyim?
Şu durumda 5 tam gün gelip 5x8=40 saat duruyorum. Aslında yanlış mıdır bu uygulama?
30 saat esassa bunu dayandıracağımız resmi bi mevzuat var mıdır?

Bingöl mem ne güzel açık açık yazmış 2012de 30 saat meselesini de, bizim de kendi mem imize ispatlayacağımız resmi bir yazı vs. var mıdır acaba?

Geri