BT ve Yazılım Dersi Ünitelendirilmiş Yıllık Planlar

Kodla Büyü

KöfteHoRr

Süper Üye
Süper Üye
Malum uzun süredir derslerimiz seçmeli olduğundan dolayı kadrom ilköğretim okulunda olmasına rağmen anadolu lisesinde formatörlük ve rehberlik görevleri yürütüyordum ve yaklaşık 3 yıldır neredeyse hiç derse girmiyordum. Bu sene için artık asıl işimize dönelim dedim bu seferde ne ortada bir müfredat, ne de kullanabilecek bir klavuz kitap.

Uzun süre araştırıp yeni öğretim programına uygun kullanabileceğim bir plan bulamamanın sonucu kendi planımı kendim yapmaya karar verdim. Tabi özellikle BBNET'teki paylaşımlardan da destek alarak. İncelerseniz ve işinize yarayacağını düşünürseniz kullanılması, değiştirilmesi ve dağıtılması serbesttir. :++:

Gözden kaçmış önemli hatalar varsa da bildirirseniz memnun olurum.

EDİT : 5. sınıflar için etkinlikler başlığı altında yazan etkinlik isimlerinin büyük kısmı daha önceki 1-8. basamak klavuz kitaplarının aynısıdır. 6. sınıflar içinde ilk 10 hafta etkinlikleri yine klavuz kitaplarda konusuna göre yer almakta. 1. dönemin sonu ve 2. dönem için adı geçen etkinlikleri ise kendim hazırlamayı düşünüyorum, henüz hazır değil yani.

Ekli dosyalar

• BT ve Yazılım (5-6. Sınıflar İçin).rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 4,148
Ellerine sağlık hocam, bende bu akşam ve yarın akşam üzerinde biraz değişiklik yapıp içerik ekleme işlerine bakayım. bende kendim yapıyordum sizin plan güzel olmuş aklımdakileri de eklersem güzel olur, kısmet olursa salı günü de ben eklerim, biraz daha içerik eklemek istiyorum sebebi, 80 dakika nefes almadan, oyun oynamayacakmıyız demeden ders yapmak, aralara bir saat oyun vakti gibi bir fikir de var, mesela ayda bir 1 ders saati,

patari' Alıntı:
Ellerine sağlık hocam, bende bu akşam ve yarın akşam üzerinde biraz değişiklik yapıp içerik ekleme işlerine bakayım. bende kendim yapıyordum sizin plan güzel olmuş aklımdakileri de eklersem güzel olur, kısmet olursa salı günü de ben eklerim, biraz daha içerik eklemek istiyorum sebebi, 80 dakika nefes almadan, oyun oynamayacakmıyız demeden ders yapmak, aralara bir saat oyun vakti gibi bir fikir de var, mesela ayda bir 1 ders saati,
Hocam 6 saat türkçe dersi var. Bir saatini oyunla geçirmiyorlarda Bizim İki saat dersimize oyun sıkıştırmayalım..
Dersimizin Yazılım ,donanım ,tasarım vb.. çok geniş bir yelpazesi var. Zamanımızı boşa harcamayalım.

hocam emeğinize sağlık. planınızı inceledim. sitede olcay hocanın paylaştığı plandan farklı yonleri var. öğrencilerimin düzeylerini göz önünde bulunduruarak bende kendi planımı hazırlayabilir miyim ? bilgisyar sınıfım ve projeksiyonum yok. okul idaresi bilişm egitimi önemsemiyor. 3 5 bilgisayardan olusan bir sınıf olusturmaya çalışacam kendi çabalarımla. çocuklar azda olsa uygulama yapabılsınler, birşeyler öğrenebilsinler. tum bu şartları göz önünde bulundurursak, öğretim programında yer alan bazı konuları teorik, bazılarını uygulamalı, bazıları daha uzun bazıları daha kısa zamanda işlesem yıllık planımda olur mu ki? :?

Hocam Talim Terbiye'nin verdiği öğretim programını birebir uygulamamız istenmiyor zaten bizden. "Asla buradaki kapsamla sınırlı kalınmaması gerektiği, hedef kitlenin beklentileri ve gereksinimleri doğrultusunda bu önerilerin genişletilebileceği ve güncellenebileceği unutulmamalıdır." ibaresi programda geçiyor zaten.

Dolayısıyla sizde kendi öğrenci seviyeniz ve okul imkanlarına göre kendi planınızı hazırlayabilirsiniz. Ki benim anladığım, Talim Terbiye'nin de isteği bu yönde zaten.

KöfteHoRr' Alıntı:
Hocam Talim Terbiye'nin verdiği öğretim programını birebir uygulamamız istenmiyor zaten bizden. "Asla buradaki kapsamla sınırlı kalınmaması gerektiği, hedef kitlenin beklentileri ve gereksinimleri doğrultusunda bu önerilerin genişletilebileceği ve güncellenebileceği unutulmamalıdır." ibaresi programda geçiyor zaten.

Dolayısıyla sizde kendi öğrenci seviyeniz ve okul imkanlarına göre kendi planınızı hazırlayabilirsiniz. Ki benim anladığım, Talim Terbiye'nin de isteği bu yönde zaten.

tesekkur ederim hocAM, aydınlattınız beni :)

uyurgezer' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:

tesekkur ederim hocAM, aydınlattınız beni :)
estağfurullah hocam :roll:

btömehmet' Alıntı:
hocam emeğinize sağlık. bu sene lab kuruldu okulumda. artık güzel ders işleme vakti geldi.
sevindim hocam adınıza, gıcır labınız için :roll: darısı labı olmayan arkadaşlarımızın başına diyelim

@lulu@' Alıntı:
btömehmet' Alıntı:
hocam emeğinize sağlık. bu sene lab kuruldu okulumda. artık güzel ders işleme vakti geldi.
Hocam nasıl yeni lab kuruldu? Genelde yeni lab kurulmuyorda o yüzden sordum :roll:
Bildiğim kadarıyla eğitek'in temmuz ayında il mem'lere bi yazısı vardı. "lab ihtiyaçlarının bildirilmesi" ile ilgili. Derslerin zorunlu olmasından dolayı yeniden gündeme geldi sanırım kurulumlar, ya da bakanlık elndeki stokları eritmeye çalışıyordur.

Hocam gerçekten çok faydalı ve güzel bir yıllık plan olmuş. Emeğinize ve paylaşımcı ruhunuza sağlık :)
Bu yıl yeni atandığım ve bu konuda acemi olduğum için siteden ve sizlerden ne kadar faydalanabilirsem, çocuklara o kadar faydam olacağına inanıyorum.
Tekrardan teşekkürler , selamlar , iyi akşamlar.

KurtalanExpress' Alıntı:
Hocam gerçekten çok faydalı ve güzel bir yıllık plan olmuş. Emeğinize ve paylaşımcı ruhunuza sağlık :)
Bu yıl yeni atandığım ve bu konuda acemi olduğum için siteden ve sizlerden ne kadar faydalanabilirsem, çocuklara o kadar faydam olacağına inanıyorum.
Tekrardan teşekkürler , selamlar , iyi akşamlar.
Ne demek hocam. 1 arkadaşımızın bile işine yarayabilecek bir paylaşım olduysa ne mutlu bana.

Geri