Bt sınıfındaki dev gibi switch e çözüm önerisi

Kodla Büyü

teknomann

Aktif Üye
Arkadaşlar Bt sınıfımız çok eski bilgisayarlar 256 mb ram içeriyor, 15 bilgisayar var , onlarında 4 tanesi kapı duvarı boyunca 6 tanesi ortada , 5 tanesi de cam önündeki duvar boyunca,sınıfta kımıldayacak yer Yok, önümüzdeki sene sınıfı yenilemeyi ya da en azından yeniden düzenlemeyi istiyorum,u düzeni olursa daha rahat olucak,

ancak ağ alt yapısına çok hakim değilim,15 sene önce kurulmuş sınıf,başka sınıfa geçsek diyorum ama ağ alt yapısı nasıl olucak,dışarıdan bir bilgisayarcı teknik servis mi çağırıp yaptırmak lazım, maliyetli bir iş mi,

bir de dev gibi bir switch var yerde duruyor, ona nasıl bir çözüm bulabilirim, onu kaldırabilirsek bir masa da oraya sığar,yeni versiyon küçükleri Yok mu aynı işi gören , ya da duvara monte edilen, bu çok ağır duvara monte edilse duvarı söker alır,,,

Bana net çözüm önerilerinde bulunup yol gösterir misiniz lütfen

Ekli dosyalar

• 1822B3B0-2CEA-4CBB-98E9-089E01145B7E.jpeg
    1822B3B0-2CEA-4CBB-98E9-089E01145B7E.jpeg
    172.6 KB · Görüntüleme: 187
Hocam switch kabinleri genelde duvara monte edilir. Başka sınıfa geçince kanalları nasıl yapacaksınız. Eski sınıftakileri mi sokeceksiniz?

İşte hocam hiçbir fikrim Yok ,yeni sınıfa geçince komple ilk kez sınıf oluşuyormuş gibi yeniden mi yapılır, duvara monte edilmiş hali olan varsa resim gönderebilir mi, yeri de çok ters tam camın önü

Hocam sisizn asıl sorununuz 256 MB ramli bilgisayarlardan oluşan bt sınıfı. Arkadaşın dediği gibi switch'i duvara asabilirsiniz veya yer yoksa kabinden çıkartıp çıplak halde bir masanın arkasına atabilirsiniz. Google'a "Duvar Tipi Rack Kabinet" yazarsanız aradığınız şeyi bulursunuz. Büyük ihtimalle elinizdeki de duvara monte edilebilir. Eğer okulunuz köy okuluysa, bütçeniz yoksa veya ağ konusunda deneyiminiz yoksa bölgenizdeki bir Meslek Lisesinden rica edin, en azından yönlendirme yaparlar.

Ekli dosyalar

• SR4U4071.jpg.png
    SR4U4071.jpg.png
    278.3 KB · Görüntüleme: 47
  • 2.jpg
    2.jpg
    137 KB · Görüntüleme: 44
Okulumuz merkezde hocam, bütçe Yok,idare anlamıyor, gayretsiz, 10 bilgisayar temin ettim kendim 5-6 tane daha temin etmeye çalışıyorum, eylül için planlıyorum en ufak ayrıntıyı, masaların ebatını , sandalyeleri planlamaya çalışıyorum ki , ortada yer alan bilgisayarları da duvar kenarına ,(akıllı tahtanın tam karşı duvarı) sığdırayım alan açılsın yoksa bilgisayarlar değişse bile yine bişeye benzemez,sınıf küçük,işte o koca switch o yüzden sorun , onun yerine bir masa girer,hem de görüntü kirliliği gider, bana birinin hocam şunu alacaksın , şuraya monte edilecek ,şu kadara mal olur demesi lazım

Hocam resimden gördüğüm kadarıyla duvarda kanallar mevcut. Tek yapmanız gereken yerdeki kasayı duvara monte etmek. Elinizdeki kabinin sağına soluna arkasına bakın. Duvara monte etmek için delik, aparat v.s. bişey var mı? Daha önce bir duvara TV taktıysanız çok fazla zorlanmazsınız. Örnek bir montaj videosu

Kablolarda sorun çıkabilir. Kablo boyları büyük ihitmalle yerdeki kasaya göre ayarlanmıştır. Yukarı doğru 1-2 metre kaldırıldığını düşünürsek kablo boyları yetmeyecektir. Bilgisayar sayısı kadar kablo çekmeniz gerekebilir. Bunun için internetten cat6 kablo sipariş edin. Şu anda baktım 300 metre 150 lira. Top halinde sipariş edebilirsiniz. Birde RJ45 konnektör uçlardan, bir de ağ pensesi. Bunlarda 50 lira olsun. Zor değil hocam, internetteki videoları izleyerek 1-2 saatte ağ kablosu yapmayı öğrenirsiniz. Toplamda 200 liraya kabloları yenileyebilirsiniz.

Piyasaya da sorun eğer 200-300 liraya yapacaklarsa hiç uğraşmayın, gelsinler yapsınlar.

Eğer siz yapacaksanız switch'i n konumunu güzel ayarlayın. Orta bir yere yerleştirirseniz daha az metre kablo kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hocam Allah razı olsun şimdi biraz kafamda oturdu olay,kablolar kısa değil resimde görünmüyor ama o koca swictchin arkası kablo yığını resmen ,şuan doğru anladıysam eğer ben o switch i illaki o duvara monte etmek ya da ettirmek zorunda değilim,sınıfta yer kaplamayacak uygun bir yer belirleyip,boş kabini oraya alıp yeni kablo ve rj45 lerle hatta eski kablolar iş görürse onlarla da yeniden kablolamayı yapabilirim ya da yaptırabilirim, doğru mu acaba ,,, ?????hem kablolar sil baştan düzene girer şuan Arap saçı gibi baştan ben yapmadığım için kayboluyorum içinde , en azından ne nereye gidiyor bilirim,,,,

Hocam en önemlisi keystone. Kanallardaki keystone lar biraz uğraştırabilir. Ama videolar mevcut. Elektrikten de biraz anlamanız gerekiyor. Bence yapmaya çalışın çok şey öğrenirsin iz. Malzeme eksikliğinizi de halletmeniz gerekiyor.

Evet hocam. Tüm kabloları sökün. Switch için sizce en uygun pozisyonu belirleyip yerleştirin. Kabloları yeniden takın, hatta takarken hepsine bir numara verin. Örneğin 1. bilgisayara giden kabloya 1 numarası atayın ve bunu kabloya yapıştırın. Bu kabloyu switchteki 1 numaralı porta takın. Böylelikle ortaya çıkabilecek aksaklıkları daha kolay tespit edersiniz. Switche baktığınızda yanan ışıklardan nerede problem var, neresi çalışmıyor daha rahat anlarsınız.

Bazı kabloların boyları yetişmiyorsa sıfırdan yapmanız gerekecek. Duvarda bulunan rj45 yuvalarını yapmakta zorlanabilirsiniz. Eğer yapamazsanız varolan kabloları birbirine ekleyerek sorunuzu çözebilrsiniz. Hem varolan duvar yuvalarına da müdahale etmemiş olursunuz. Bu linkteki kablo uzatma aparatlarından alın. Kablonun switche yetişmediği durumlarda kullanırsınız.

Kolay gelsin.

15 tatilde ben labı taşıdım. bizim bilgisayarlarda aynı sizinkisi gibi eskiydi. Neler yaptığımı anlatayım.

1. Öncelikle yerdeki o kabine gerek yok. Kabinin içinden swichi alıp tek başına iki vidayla vidalayın. Eğer internet kullanmayacaksanız swiche hiç gerek yok.
2. Kanallar zaten varsa o kanalları kullanın. kanal yoksa yeni kablo kanalı alın.Ben 30 pc lik bir lab kurdum. tüm alt yapıyı tek başıma yaptım.

15 tatilde ben labı taşıdım. bizim bilgisayarlarda aynı sizinkisi gibi eskiydi. Neler yaptığımı anlatayım.

1. Öncelikle yerdeki o kabine gerek yok. Kabinin içinden swichi alıp tek başına iki vidayla vidalayın. Eğer internet kullanmayacaksanız swiche hiç gerek yok.
2. Kanallar zaten varsa o kanalları kullanın. kanal yoksa yeni kablo kanalı alın.Ben 30 pc lik bir lab kurdum. tüm alt yapıyı tek başıma yaptım.

Çok teşekkür ederimHocam ,peki ne kadara mal oldu, bir de tek başına switch i alıp vidalarsam o arkasındaki kablo yığını ne olucak

Geri