BT sınıfında Linux kullanmak...

Kodla Büyü

uysal_rockci

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar orta okuldaki BT sınıfıma Pardus kurmak gibi bir düşüncem var.
Sınıfında linux kullanan arkadaşlar var mı sormak istedim.
yaşadıkları zorluklar var mı , varsa neler acaba ?

ben uzun zamndır derste linux kullanıyorum.
Ofis programları olarakta LibreOfis anlatıyorum.
Öğrencilerin pardus karşı ön yargıları ve bazı programlarda türkçe çevirisinin tam olmaması.

Bunları aştıktan sonrası kolay.

hocam bende düşünmüştümde peki
8. sınıflarda dreamweaver yada visual basic yerine hangi program kullanıyorsunuz ?
7 sınıflarda on parmak hotkey programı
6 ve 5 ler için liberal office kullansakta bu diğerlerinin yerine ne yapacağız ?

PARDUS KULLANAN ARKADAŞLAR YARDIMCI OLABİLİR Mİ, ?

Linux de zaten programlama için bir çok araç var. Dreamweaver alternatifi pek yok açıkçası. En yakını aptana studio. Onda da wysiwyg özelliği yok.

Programlama açısından her türlü alternatif bulursun linuxte.

Bende sene başından beri pardus kullanıyorum.Gayet menunum.Virüs sıkıntısı felan olmuyor.Çöken bilgisayar henüz olmadı.
Dreamveaver a alternatif tam olarak olmaz ama bluefish programı kalmış aklımda.
Vine diye bir program var depoda onun yardımı ile windows programlarının çoğunu kullanabiliyorsun.
Ben teknik lisedeyim programlama temellerinde c# yerine java anlatıyoruz.Sene başında zümrede öyle karar aldık.
Korsan kullanarak ne kendimi riske atıyorum ne de korsan kullanmayın deyip kendim korsan kullanmamış oluyorum.
Benim izlenimim gnome sürümü daha hızlı,Kde daha sorunsuz.
Kendi bigisayarlarımda lubuntu kullanıyorum.Pardus yavaş kalıyor.Bir çok linux dağıtımı denedim aralarında en çok hoşuma giden ve hızlı lubuntu 12.04 ve peppermint 3(lubuntu 12.04 tabanlı) tü.Pardusu en başta biz bilişim teknolojileri öğretmenlerinin desteklemesi kullanması ve kullandırtması gerekiyor.Bir sorunla karşılaştığınızda çağrı merkezini arayabilirsiniz,oldukça yardımcı oluyorlar.
Windowsa göre hamallığı yok.Windows kur crackti ofisti antivirüstü driverdı çok uğraşıyorsun.Pardusu kurduğunda bu dertlerin olmuyor.

hocam malum orta okulda 8. sınıfta web sitesi tasarımı dersi malum dreamweaver kullanmak gerekiyor. ama yerine bluefish programı oluyorsa tabi alternatiflerini bulduk mu çok işimize yarar

ASLINDA İLK ÖĞRETMENLER ODASINDAKİ PC YE LİNUX YÜKLEYECEKSİN ARTIK LUBUNTU FELAN HANGİSİ OLURSA HOCALAR ALIŞACAK YANİ .. HEMİ HIZLI

Hocam ben sene başında win 7 ile bıraktım 3 1 ayda 4-5 defa çöktü. Antivirüsün kalktığını bilirim nasıl kalktıysa.Kızdım kurdum öğretmenler odasına da pardusu kurduğumdan beri rahatım.Başta alışmadan bu ne böyle falan diyorlardı şimdi bir şey diyen yok.Alıştılar kullanıyorlar.
Dreamweaver vine ile çalışabilir büyük ihtimalle denemek gerek.

Kilit' Alıntı:
Hocam ben sene başında win 7 ile bıraktım 3 1 ayda 4-5 defa çöktü. Antivirüsün kalktığını bilirim nasıl kalktıysa.Kızdım kurdum öğretmenler odasına da pardusu kurduğumdan beri rahatım.Başta alışmadan bu ne böyle falan diyorlardı şimdi bir şey diyen yok.Alıştılar kullanıyorlar.
Dreamweaver vine ile çalışabilir büyük ihtimalle denemek gerek.

hocam sekizinci sınıfların dersine giriyormusunuz peki malum konu web sitesi olunca nasıl işliyorsunuz ?

21 pc ye linux u yüklerim ama dersi anlatamazsak içim rahat olmaz onun için çok soruyorum biraz sanırsam

Ben lisedeyim.Ne anllattığınızı bilmiyorum ama html anlatsan direk not defterinden olmuyor mu?

OpenOffice HTML Editor
Quanta Plus
Eclipse
Bluefish
Kompozer (NVU) (Dreamweaver işlevi)
The GIMP (grafik)
Inkscape (vektör grafik)
Xara extreme (vektör grafik)
gftp
gedit, kate, vim, emacs, scite (text editorler)

karinca_52' Alıntı:
OpenOffice HTML Editor
Quanta Plus
Eclipse
Bluefish
The GIMP (grafik)
Inkscape (vektör grafik)
gftp

bunları deneyebilirsin

karinca_52' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
OpenOffice HTML Editor
Quanta Plus
Eclipse
Bluefish
The GIMP (grafik)
Inkscape (vektör grafik)
gftp

bunları deneyebilirsin

Bana değil 06davut hocaya lazım olacak ama saol deneyelim bakalım bilmediklerimizi.GİMP i,eclipse yi ve bluefish i biliyorum aralarından.Gimp photoshopun benzeri.
Teşekkürler

Arkadaşlar kusura bakmayın ama kafanıza göre iş yapıyorsunuz. Bilgisayar alanında teftiş yapmayı geçtim, derste ne anlatıldığını anlayabilecek bir denetmen olmadığının farkındayım ama hep kuralların işletilmemesinden yakınırken, sizin tüm müfredatı çöpe atıp kafanıza göre ders anlatmanız yakışık alıyor mu?

C# yerine Java anlattığınız öğrenci, yarın iki yıllık meslek yüksek okulunda C# ile karşılaştığında, size dua mı edecek sanıyorsunuz?

kazuo' Alıntı:
Arkadaşlar kusura bakmayın ama kafanıza göre iş yapıyorsunuz. Bilgisayar alanında teftiş yapmayı geçtim, derste ne anlatıldığını anlayabilecek bir denetmen olmadığının farkındayım ama hep kuralların işletilmemesinden yakınırken, sizin tüm müfredatı çöpe atıp kafanıza göre ders anlatmanız yakışık alıyor mu?

C# yerine Java anlattığınız öğrenci, yarın iki yıllık meslek yüksek okulunda C# ile karşılaştığında, size dua mı edecek sanıyorsunuz?

web sitesi için sadece 1 program yok hocam birden fazla programdan birini seçebilirsin ... gayet normal bu

@karinca_52, örnek olsun diye söylüyorum. Farz edelim ki Din Kültürü dersi öğretmeniyim. Okulda zümre kararı alıp Hz. Muhammed'in hayatı yerine Hz. İsa'nın hayatını anlatsam ve bunu da bir müfettiş görse ne yapar sizce? Gayet normal mi der?

kazuo' Alıntı:

java yada herhangi nesne tabanlı bir programı tam olarak öğrenen biri, diğer tüm programları rahat rahat kullanır bir iki gun çalışmayla.

önemli olan işin mantığını kavramak. algoritmasını çözmek ve analiz yapabilimek. gerisi dile göre öğeleri yerleştirmede.

@SuniBedi, diyelim ki öğrenci Java öğretilen bir okuldan sonra, ikinci dönem C# anlatılan okula nakil gitti. Bu öğrencinin bir dönem boyunca C# öğrenen arkadaşlarından geri kalmasının hesabını kim verecek?

kazuo' Alıntı:

Hocam o zaman alsınlar orjinal windows 7,Microsoft office vs anlatayım.Ortaokulda bilişim etiğinden bahset korsan kullanılmaması gerektiğini öğret öğrenciye sonra gel okulda korsan program kullan.

kazuo' Alıntı:
@karinca_52, örnek olsun diye söylüyorum. Farz edelim ki Din Kültürü dersi öğretmeniyim. Okulda zümre kararı alıp Hz. Muhammed'in hayatı yerine Hz. İsa'nın hayatını anlatsam ve bunu da bir müfettiş görse ne yapar sizce? Gayet normal mi der?

alakaya maydonoz hocam.... Verdiğiniz örnek uygun mu ... Dream W. veya frontpage de site hazıladınız ...amacınız site hazırlamak ikisiylede yapabilirsiniz...Sizin örnek aynımı

karinca_52' Alıntı:
ayrıca kitapda not defteri ile site hazırlayın diyor ....Hangi çağdayız ?

evet karınca_52 hocam haklı bu konuda önemli olan öğretilmesi ve hepsi iki aşağı üç yukarı aynı şeyler

örneğin win xp kullanan biri win 8 kullanamaz mı ? ( kapatmayı bulamayınca alt f4 yaptığımızı bilirim :) )

bence bu konu çok ÖNEMLİ BİR KONU ....

aslında
ortaokul da windows yerine kullanılacak linux programlar VE lisede windows yerine kullanılacak programlar diye başlık olacak
benim gibi win. kullanan öğretmenler pardus yada ubuntu yada vs. geçtiklerinde yada geçmek istediklerinde şüphe içinde kalmayacaklar.

tamam pardus a gecerim müfradat taki gibi not defteri ile anlatırım dersi de dinler öğrenciler ama,,, hangisi yapabilir ?? o zaman programlar sayesine anca anlayabiliyorlar zaten birde tek saat seçmeli ders.

bu arada din kültürü sınavını yapmıştım tüm sınıflar aynı anda oldu çoçuklar eskisi gibi çalışmıyor ki soru su 4 büyük meleği yazın kısaca açıklayın demiş hoca çoçuk yazmış azrail tanımı yok .. sordum can alan melek dedi neden yazmadın dedim ? erindim hocam dedi. (öğrenci beni sevdiği için rahat konuşuyordu sorduğumuda çekinmeden cevapladı idi,)

kazuo' Alıntı:

evet haklısın hocam...

windows gibi yabancı ve paralı program kullanmaktansa pardus gibi ücretsiz yazılım kullanmalıyız

q klavye yani ingiliz klavlesi yerine türkçe f klavye kullanmalıyız (not laptopun tuşlarını söktüm f klavye yaptım ya sizinki hocam hangi tuş ? )

tabi win kullandığım için kaçak programlar kullanıyoruz linux bilsek günah işlemeyiz. ücretsiz olur,,

doktor hastasız olmaz antivürüs de virüssüz olmaz .. virüs ü yapan kimler acaba ?

Bende düşünmüştüm ve ubuntu kullanıyodum ama nss yüzünden w7 de yükledim. Ders varsa sınıfta w7 kullanıyorum.

06Davut' Alıntı:
kazuo' Alıntı:

evet haklısın hocam...

windows gibi yabancı ve paralı program kullanmaktansa pardus gibi ücretsiz yazılım kullanmalıyız

q klavye yani ingiliz klavlesi yerine türkçe f klavye kullanmalıyız (not laptopun tuşlarını söktüm f klavye yaptım ya sizinki hocam hangi tuş ? )

tabi win kullandığım için kaçak programlar kullanıyoruz linux bilsek günah işlemeyiz. ücretsiz olur,,

doktor hastasız olmaz antivürüs de virüssüz olmaz .. virüs ü yapan kimler acaba ?

Ben bu tartışmayı konuyu nasıl kaçırmışım :)
Hocam bilişimde amacınıza ulaşmak için her tür programı kullanabilirsiniz. Ben öğrencilere bir program öğretirken bu işlemi şu programlarla da yapabilirsiniz diye örnek veriyorum.

En iyisi özgür yazılım kullanmak ve kullanımını yaygınlaştırmak. Malum heryer ajan kaynıyor şu sıralar :)

Geri