BT Sınıfında Garip İnternet Problemi

Kodla Büyü

waa

Aktif Üye
Arkadaşlar okulumuzda faz2 fatih projesi altyapısı, 32 et (internet henüz yok) , ve 20+1 bt sınıfı var.
modemimiz çok iyi değildi ip dağıtmıyordu çok sık yeniden başlatmak gerekiyordu yeni bir modem aldık okula eskiyi kaldırdık.
Yeni Modem Tp Link 300Mbps Wireless N Gigabit VDSL2 Modem Router Model No. TD-W9970
Eski modem 192.168.2.1 den bu yeni ise 192.168.1.1 den ip dağıtıyor.
Akıllı tahtanın kanal üstündeki usb girişi altında bulunan veri 1 yazan yerden BT sınıfındaki switche bağlayarak labdaki tüm bilgisayarlara internet dağıtıyorduk.
Bu yeni modem gelince öğretmen bilgisayarı (markası casper) internete bağlanıyor(labdaki switche bağlı), ağa paylaşım yapabiliyor.
Gel gelelim 20 tane bankadan çıkma dell marka öğrenci bilgisayarı var ve ne sabit ip ne de otomatik ip internete bağlanmıyor ama sabit ip verince öğretmen bilgisayarındaki paylaşımları görüyor.
yani kısaca ya modem bir ayardan dolayı dell marka öğrenci bilgisayarları engelliyor, ayarlarına girdim ama çok fazla ayar var içinden çıkamadım bazı şeyler denedim mesela adres rezervasyonu yazıyor oradan labdaki bir öğrenci bilgisayarı mac adresi girerek ip atadım ama nafile
ya da ağda bulunan fatih ap leri ile ilgili bir sıkıntı var ipler 2.1 den 1.1 e geçince bu sorun oldu??

Başına gelen, anlayan, fikir verecek olanlar? ne dersiniz?

arkadaşlar şimdi farkettim internet olan öğretmen bilgisayarının ağ kablolarını çıkardım.
bir öğrenci bilgisayarını açıp (kendi internet kablosu) sabit ip vererek internete bağladım.
sonra öğretmen bilgisayarını taktım ve bu kez de öğretmen bilgisayarında internet yok :D

şimdi problem benim labdaki switch mi? tenda marka basit bir şey. daha mı kompleks olması gerekir? modemde bir ayar yaparak bu switchin eskisi gibi çalışmasını sağlayamaz mıyız :D

gördüğüm kadarıyla sadece 1 bilgisayara internet veriyor başkasına vermiyor.

Fatih interneti olsaydı sistemde portu kısıtlamışlardır diyeceğim ama henüz sistem odanız kurulmadı sanırım

hocam her şeey kurulu faz2 sadece ap ler aktive edilmediğinden akıllı tahtalara net gelmiyor heryerde fatih kabinetinden gelen kablolarla internete bağlanıyoruz modem de kabinetin içinde.

sizin dediğiniz olabilir laba gelen bağlantı sadece 1 kişiye hizmet ediyor switch olmasına rağmen çoğaltmıyor, nasıl çözerim?

Eğer sorun kısıtlama ise geçen sene bir yeri arayıp portun bilgisayar sınıfına ait olduğunu söyleyip portu switch kullanımına açtırmıştım.

Hocam Fatih Projesi arıza bildirim numarası vardı; sanırım orayı aradım. Durumu anlattım. "Bilişim sınıfı portundan sadece bir bilgisayar internete girebiliyor." dedim. Sonra uzaktan porta erişip portu açtılar. Bilişim sınıfına gelen portun sistem odasındaki switchdeki yerini sormuşlardı diye hatırlıyorum.

Özel olarak açtırmadığınızda duvardaki her çıkıştan ancak 1 bilgisayar internete girebiliyor. İlçe koordinatörü muhtemelen hangi numarayı aramanız gerektiğini biliyordur.

arkadaşlar benzer sorunlar için yazıyorum

öncelikle 444 7 555 fatih proje nosunu aradım oradan meb hattı kullandığımız için meb yardım masasına ileti açmamı söylediler. ben de orada bugün açtım, portunu felan da tüm yazdım artık bakalım bekleyecez.
Ebadan ancak fırsat bulabildik. sonuçlanınca tekrar yazarım size.... selamlar.

arkadaşlar sonuç yok ne yazık ki fiber bağlanınca uzaktan erişim ile port açacaklarmış şu anda mümkün değil miş falan filan anladığım kadarıyla bazı diğer başlıklarda da aynı sorun yazmışlar ben de biz modemi değişince böyle bir sorun oldu diye ona çok yönelmiştim ama dediğiniz gibi port engelleme var sadece 1 bilgisayara geliyor internet....

iki ethernet kartı ile nasıl bu sorunu çözerim??? eski bir ethernet kartı buldum öğretmen bilgisayarına taktım gelen bağlantıyı da öğretmen bilgisayarına bu ikinci etherneti de switche gönderdim. bağlantıları köprüledim ama yine gitmiyor internet diğer bilgisayarlara 3. parti bir yazılım mı lazım ana bilgisayara ya da server bir işletim sistemi mi kurmak gerekiyor bilenler???

-2. ethernet kartınıza elle bir ip atayın (10.0.0.2)
-diğer bilgisayarlara ip adresini elle atayın. (10.0.0.2XX)
-ağ geçiti olarak sizin taktığınız 2. ethernet kartının ipsini belirtin. (10.0.0.2)
-bağlantıyı tekrar köprüleyin.
bu şekilde dener misiniz?

madem sistem odasinda adsl modeminiz var bt sinifina giden ethernet kablosunu fatih switchinden sokun ve direk olarak kendi modeminize baglayin. daha sonra bt sinifindaki fisten cikan interneti istediginiz gibi dagitabilirsiniz. yani kisaca fatih in sadece kablsounu kullanin, switch ini aradan cikarin.

sayın hocalarım an itibariyle fiber bağlantı geldi 444 7 555 den port açımı gerçekleşti bunun için kablonun switchdeki yerini ve kablo üzerindeki kodu arkadaşlara ilettim daha sonra teknik masadan arayan kişi bt sınıfındaki porta bir bilgisayarı direkt olarak bağlayıp mac adresini istedi. bundan sonra port engellemesini kaldırdı ve olay çözüldü.

tabi biz tahtalarda da internet beklerken meb sağolsun daha beklersiniz diyor bakalım hayırlısı

suicide hocam pratik zekanıza hayran kaldım ve yazınızı şu anda okudum hakkaten ya ben bunu neden akıl edemedim........ :alkis: :alkis:
systran hocam elle de ip atamaya çalıştım benzer şekilde ama şu anda hatırlamıyorum nasıl yaptımsa olmadı belki sizin dediğiniz olurdu. teşekkürler.

Geri