Bt sınıfı ilginç internet bağlantı sorunu

Kodla Büyü

seloman54

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba. Bilişim labarotatuarında tuhaf bir internet bağlantı sorunu yaşıyorum. Lab’da 15 tane pc var ve hepsi switch ile dağıtılarak kablolanmış. Bilgisayarlar ilk açılışta hepsinde sarı ünlem uyarısı alıyorum ve internete bağlanmıyor. Sorun gider dediğimde pc düZgün ip yapılanmasına sahip değil tarzı hata mesajı veriyor. Daha sonra tüm pc’lere elle ip ataması yapıyorum (192.168.1.222) vb şeklinde. Daha sonra uygula diyorum internet yine gelmiyor sonra tekrar otomatik ip al dediğimde ise internete bağlanıyor ama 15-20 dk sonra tekrar sarı ünlem haline dönüyor. Biraz uzun oldu yazım ama inş anlatabilmişimdir. Yardımcı olabilecek varsa çok mutlu olurum.

Hocam switch yönetilebilir mi? Arayüzüne girip dhcp kısmını kurcalamak gerek yoksa modemden ip kirasını uzun tutarsanız zannederim sorun çözülür.

swich de bir arıza var gibi hocam başka bir swich ile deneseniz bir fikriniz olur.

Bilgisayarları aynı imajla kurduysanız da böyle bir sorun çıkabilir. Ağ bağdaştırcılarını devredışı yapın, sonra tekrar etkinleştirin ve aldıkları iplere bi bakın hocam. Pcden kaynaklı da olabilir

Hocam switch yönetilebilir mi? Arayüzüne girip dhcp kısmını kurcalamak gerek yoksa modemden ip kirasını uzun tutarsanız zannederim sorun çözülür.
İp kirası derken hocam tam olarak anlamadım ne dediğinizi. Yeni switch taktım ve arayüzüne sanırım girebilirim

Yeni swich ise ayar istemez hocam bence arayüz ile ilgili bir sorun yok. Bu durumda büyük ihtimalle tüm bilgisayarlara aynı imaj ile format attınız o yüzden bir sorun vardır. Bir iki bilgisara tekrar baştan normal kurulum yapıp aynı sorun olacak mı ona bakmak gerek.

Yeni swich ise ayar istemez hocam bence arayüz ile ilgili bir sorun yok. Bu durumda büyük ihtimalle tüm bilgisayarlara aynı imaj ile format attınız o yüzden bir sorun vardır. Bir iki bilgisara tekrar baştan normal kurulum yapıp aynı sorun olacak mı ona bakmak gerek.
Sanmıyorum hocam alt katta öğretmenler odasındaki pc’de de aynı sorun oluyor çünkü.

Hocam bilgisayar isimleri farklı olacak muhtemelen kontrol ettiniz ama yine hatırlatayım dedim. IP kirası dhcp bir mac adresine atadığı ip belirli bir süre aklında tutar o bilgisayar ağa bağlandığında ip atar. Süre uzun olursa devamlı aynı mac adresine aynı ip atar. Yoksa başatan atama işlemi yapar. Eğer ağı kullanan bilgisayarlar belli ise ip süresini uzun tutmak gerekir. Genel çok kullanıcı ağlarda ise ip kira süreleri kısa tutulmalı. Ben ip ağ sorunlarını genelde dhcp ayarları olarak görüyorum.

Aklıma son gelen şey okulumuzda Fatih projesi altyapısı mı var ise Bt lab. Giden İnternet ucu normalde bir çok ip alacak şekilde planlanmış olmalı ama bazen yanlış yapılıyor uç sadece bir ip alacak şekilde planlanıyor swich takınca sorunlara sebep oluyor. Sizin sorunuzu hiç duymadım ama bazı arkadaşların okulunda tamamen internetin kesildiği oldu. Bakanlıkta bu konuya bakan bir birim var onları arayarak sorunu çözdük. Online kabinete bağlanıp ilgili kabloya giden ip aralığını geniş yaptılar.

Aklıma son gelen şey okulumuzda Fatih projesi altyapısı mı var ise Bt lab. Giden İnternet ucu normalde bir çok ip alacak şekilde planlanmış olmalı ama bazen yanlış yapılıyor uç sadece bir ip alacak şekilde planlanıyor swich takınca sorunlara sebep oluyor. Sizin sorunuzu hiç duymadım ama bazı arkadaşların okulunda tamamen internetin kesildiği oldu. Bakanlıkta bu konuya bakan bir birim var onları arayarak sorunu çözdük. Online kabinete bağlanıp ilgili kabloya giden ip aralığını geniş yaptılar.
Kimle iletişime geçmemiz gerekiyor hocam tam olarak

Hocam bilgisayar isimleri farklı olacak muhtemelen kontrol ettiniz ama yine hatırlatayım dedim. IP kirası dhcp bir mac adresine atadığı ip belirli bir süre aklında tutar o bilgisayar ağa bağlandığında ip atar. Süre uzun olursa devamlı aynı mac adresine aynı ip atar. Yoksa başatan atama işlemi yapar. Eğer ağı kullanan bilgisayarlar belli ise ip süresini uzun tutmak gerekir. Genel çok kullanıcı ağlarda ise ip kira süreleri kısa tutulmalı. Ben ip ağ sorunlarını genelde dhcp ayarları olarak görüyorum.
Hocam dediğiniz işlemi herhangi bir pc den switch arayüzüne girerek dhcp ayarlarını kurcalayarak yapabilir miyim? Kusura bakmayın bu konuda çok bir deneyimim olmadığı için sormak durumundayım

Bt lan ucu çoklu ip olarak ayarlanmadıysa ildeki koordinatörlük ile irtibata geçebilirsiniz. Zaten öyleyse sorun labta ki kablo ucundan kaynaklanıyor olabilir. Bizde iki uçta çoklu ip olarak atanmış durumda. Bir tanesinde sorun yok. Diğeri ise sınırlı bağlantı sizin gibi. Test cihazı ile test yaptım sorunsuz olanda ışıklar sırasıyla gidiyor. Sorunlu olanda bazı ışıklar yanmıyor. Galiba bi yerlerde ezilme kırılma vs oldu. Siz de test cihazıyla bi bakın isterseniz

Okulumuzda Fatih projesi var ise kesinlikle Port Kapalı yani bir bilgisayar İP alacak şekilde ayarlanmış. Portu BT l koordinatörü ile görüşerek açtırın.

Fatih projesi yok ise ; okulumuzda ana dağıtımı yapan(merkezdeki) switch yetersiz kalıyor ağ trafiğine göre işlem yapabilen güncel iyi bir switch ile sorunu çözersiniz ..

Fatih altyapısı olan okullarda bt laboratuvarı dışındaki Portlar sadece tek IP olarak yönlendirilmekte. Switch bağlanarak çoğaltmaya müsade edilmemekte.
Bahsedilen konunun birden fazla sebebi olabileceği bir yana , BT laboratuarı olarak gelen portun geniş IP aralığına göre ayarlanmış olması gerekir. Sonradan sistem odasında yerleri değiştirilmiş olabilir.

Geri