BT Rehberlik görevi 30 ders saatidir.Tam mesai değil!

Kodla Büyü

sfym

Seçkin Üye
Seçkin Üye
.

Herkese merhabalar. Bu konu sıkmışsa affola. Ama forumda beni üzen başlıklar açılmaya devam ettiği için fikrimi paylaşmak istedim:

BT Rehberliği yazısı çıktından sonra yılların verdiği alışkanlıkla idareciler tam mesai savundular. Onları anlıyorum. İşlerine öyle geliyor yapıyorlar.
Benim anlamdığım branşdaş arkadaşlarımın tutumu! İnsan kendi kendine muallaklık oluşturur mu? Bakanlıktan gönderilen yazıda, hakkını savunabileceği maddeler varken "Kötüye yorumlanabilecek" maddeleri niçin kabul eder?
Zorla 30 saat değildir mi dedirtmek derdiniz?
Artık bu yaygaraya son verip, hakkımızı doğru arayalım.

7. maddede ne diyor: BT Rehberliği görevi valilik onayı ile yapılacak ve görev öğretmenin haftalık ders çizelgesinde "BT Rehberliği" adı ile gösterilecektir.
Bu maddeye göre BT Rehberliği için ders programı hazırlanması zorunludur.
Bir öğretmenin programına 30 saatten fazla ders verilemez. Bu durumda ders programına da 30 saatlik yazılabilir.Fazlası ek dersi verilemeyecek ders demektir ki böyle birşey olamaz.
Yazılan dersler "Eğitim öğretim saatleri içerisinde" olmuş olacaktır zaten. Dışında ders programı olmaz!

Hal böyle olunca senin ders programında dersin 12'de bitiyorsa çıkarsın. Tutanak mı tutulacakmış?! Tutulsun! Neye göre seni suçlayacak?

Geç olsun güç olmasın. Bu tutarlılığı tüm arkadaşlar sergilediği anda hiçbir sorun olmayacaktır. Ama kendi kendimize bir sorun ortaya atıp, sonra yine onu biz büyütürsek bu karmaşa içinde boğulur gideriz.

İnşallah herşey daha da güzel olur. Sağlıcakla.

.

Benim görevlendirildiğim lisede eğitim öğretim 16.30 da bitiyor, 9. sınıflar 8 saat ders yapıyorlar, bu durumda ben 30 saatin üstünde okulda bulunmuş oluyorum, ildeki koordinatörü arayıp bu durumu sordum, bana 30 saat ders formalite eğitim öğretim bitene kadar orda olmak zorundasın ya sen gittiğinde akıllı tahtalarda sorun çıkarsa falan dedi, ben şimdi ne yapayım????

Sayın hocam biz 30 dedik 30 olacak .O zaman idarecilerde tam gün diyor tam gün olacak.bu nasıl mantık.Yazıdan kesin 30 çıkar kimse diyemez kesin tamgünde kimse diyemez.
Demekki herşey muallak.Ayrıca madem 30 saatti neden 30 saat yapan illeri yeğitek uyardı.Yeni yazı çaıkaracağız onu bekleyin yanlış yapıyorsunuz dedi.
Halen daha,biz işimize geldiği gibi yorumlarız gerisi beni ilgilendirmez mantığı.Arkadaşım resmi devlet okulu içindesin bu nasıl düşünce.
Petükle konuşanlar hep tam gün diyor.Bütün bunlara gözünü kapatmak ve halen daha "bazı arkadaşlar zorlayarak böyle yorumluyor" demek komik ve acı.
Kimin yazıyı zorlayarak 30 saat dediği çıktı ortaya... :verymad:

Kara Kule 61' Alıntı:
Sayın hocam biz 30 dedik 30 olacak .O zaman idarecilerde tam gün diyor tam gün olacak.bu nasıl mantık.Yazıdan kesin 30 çıkar kimse diyemez kesin tamgünde kimse diyemez.
Demekki herşey muallak.Ayrıca madem 30 saatti neden 30 saat yapan illeri yeğitek uyardı.Yeni yazı çaıkaracağız onu bekleyin yanlış yapıyorsunuz dedi.
Halen daha,biz işimize geldiği gibi yorumlarız gerisi beni ilgilendirmez mantığı.Arkadaşım resmi devlet okulu içindesin bu nasıl düşünce.
Petükle konuşanlar hep tam gün diyor.Bütün bunlara gözünü kapatmak ve halen daha "bazı arkadaşlar zorlayarak böyle yorumluyor" demek komik ve acı.

hocam ben şimdi anlamadım sen hangisini savunuyorsun. ve saat kaçta giriyor kaçta çıkıyorsun söyler misin?

Kara Kule 61' Alıntı:
Hocam konum Trabzon demişsiniz, halen ordamısınız bilmiyorum ama Trabzon il milli eğitimin sayfasında 30 saat diyor bi bakın:
http://trabzon.meb.gov.tr/www/bilisim-t ... /icerik/96

Sayın hocalarım yeğitek btr ler için yeni yazı çıkaracak bu bir.
İkincisi petükle ikili yapılan görüşmeler bakılırsa ikililer hariç tam gün olacak iki.
Trabzon daha yapmadı çünkü 30 saatten dolayı burayı yeğitek fırçaladı yeni yazıyı bekleyin dedi.

Ben yeğitek ne diyorsa onu söylüyorum.Keşke 30 saat olsa. kim istemez.Ama herşey ortada iken serap görmek istemiyorum.
Ayrıca savunduğum şu:keşke 30 saat olsa diyorum.Ama yukarıda bu kadar olay saydım.Bunlara rağmen nasıl kesin 30 dersiniz anlamıyorum.
Savunmak ayrı, olan gerçek ayrı.

Kara Kule 61' Alıntı:

Ders çizelgesi hazırlanacak diyor yazıda 15 saatin üstü ne kadar girersen okadar ekders ve enfazla 30 saat girebilirsin.toplamda 18 saat ekders alırsın.Ama biri derse sen haftada 40 ders saati çalış versinler 29 saat ek ders ozaman .

achillus' Alıntı:
Kara Kule 61' Alıntı:

Ders çizelgesi hazırlanacak diyor yazıda 15 saatin üstü ne kadar girersen okadar ekders ve enfazla 30 saat girebilirsin.toplamda 18 saat ekders alırsın.Ama biri derse sen haftada 40 ders saati çalış versinler 29 saat ek ders ozaman .
Sayın hocam bunları yeğiteke yazın bana değil ben olanları anlattım sadece.

İşte sıkıntı bu konu başlığında da ortaya çıktı. Sayın Kara Kule 61 arkadaşım. Siz bu bir iki diye saydıklarınızı hangi maddelere binaen söylüyorsunuz? Ben savunduğum şeyi gelen yazıdaki 7. maddeye göre söylüyorum. Yanlışım varsa o zaman onu söyleyin.
Siz şunu demişsiniz:

Kara Kule 61' Alıntı:
Sayın hocalarım yeğitek btr ler için yeni yazı çıkaracak bu bir.
İkincisi petükle ikili yapılan görüşmeler bakılırsa ikililer hariç tam gün olacak iki.
Trabzon daha yapmadı çünkü 30 saatten dolayı burayı yeğitek fırçaladı yeni yazıyı bekleyin dedi.

Ben yeğitek ne diyorsa onu söylüyorum.Keşke 30 saat olsa. kim istemez.Ama herşey ortada iken serap görmek istemiyorum.
Ayrıca savunduğum şu:keşke 30 saat olsa diyorum.Ama yukarıda bu kadar olay saydım.Bunlara rağmen nasıl kesin 30 dersiniz anlamıyorum.
Savunmak ayrı, olan gerçek ayrı.

Hocam ben serap görmüyorum ve sizin mantığınızı da anlamıyorum. Çünkü:
Size soruyorum "Ders programı yapıldı mı?"
Yapılmadıysa yapılmalıdır. Gelen yazı bunu söylüyor. Yapıldı ise, bir öğretmenin ders programı 30 saati geçebiliyor mu?

.

Erdoğan Petük ile yaptığım telefon görüşmesinde 'Bekleyin idare size ders programı yapsın eğer idare ile probleminiz yoksa bir öğretmen azami 30 saat derse girebilir'den yola çıkarak 30 saat üzerinden yapabilir ' dedi.Yani bana kesin olarak tam gün çalışacaksınız demedi..

fdemirel' Alıntı:
Erdoğan Petük ile yaptığım telefon görüşmesinde 'Bekleyin idare size ders programı yapsın eğer idare ile probleminiz yoksa bir öğretmen azami 30 saat derse girebilir'den yola çıkarak 30 saat üzerinden yapabilir ' dedi.Yani bana kesin olarak tam gün çalışacaksınız demedi..

Buradaki nokta da benim anlatmaya çalıştığım şeyle aynı.

abaki' Alıntı:
fdemirel' Alıntı:

benimde anlamadıgım idareyle problemin yoksa ibaresi :D

ya problem varsa 30 saat yapmayacakmı :D

achillus' Alıntı:
abaki' Alıntı:
fdemirel' Alıntı:

benimde anlamadıgım idareyle problemin yoksa ibaresi :D

ya problem varsa 30 saat yapmayacakmı :D
Sayın hocam nasıl anlatayım daha bilmiyorum .Yeğitek başkanına söylenmesi gerekenleri bana söylüyorsunuz.
Sadece şunu açıklayın Çoğu il 30 saat yaptı bu iller uyarıldı neden.Ayrıca yazıyı yanlış yorumladınız yeni açıklayıcı yazı gelecek neden?
Madem 30 saat idi zaten çoğu il 30 saat yaptı .Yeğiteğin istediği buysa neden yanlış yaptınız yeni yazı geliyor diyor.Bunları açıklarsanız sevinirim.
Ayrıca yazıda 30 saati gösteren tek şey ders çizelgesi tabiridir.Bunu ders planı yaptıkları an tam gün olur yazı.Ekderse gelince ekders olayı formatörlükte 8-5 okulda ikende yine 30 saat idi.
Keşke 30 saat yazıya yazsalar niye yazmıyorlar.Madem yazsınlar.madem kesin .O zaman neden yazmıyorlar.
Ben 30 saat isteyenlerin başındayım .Ama bu yeğitek bir türlü yazıya 30 saaat yazmıyor.İdareciyle anlaşn lafı nasıl bir laf .Bu arkadaşlar resmiyetin resmi yazıyla olacağını bilmiyorlarmı?

Biraz önce ilçe koordinatörü ile görüştüm, 20 saat dersim var. BT rehber Ogrt. Olursam durum ne olur dedim. O da ders programınıza 10 saat Bt Rehberlik ekler idareniz dedi. 30 saati geçemez dedi.(Ankara)

Kara Kule 61' Alıntı:
Madem 30 saat idi zaten çoğu il 30 saat yaptı .Yeğiteğin istediği buysa neden yanlış yaptınız yeni yazı geliyor diyor.Bunları açıklarsanız sevinirim.
Ayrıca yazıda 30 saati gösteren tek şey ders çizelgesi tabiridir.Bunu ders planı yaptıkları an tam gün olur yazı.Ekderse gelince ekders olayı formatörlükte 8-5 okulda ikende yine 30 saat idi.
Keşke 30 saat yazıya yazsalar niye yazmıyorlar.Madem yazsınlar.madem kesin .O zaman neden yazmıyorlar.
Ben 30 saat isteyenlerin başındayım .Ama bu yeğitek bir türlü yazıya 30 saaat yazmıyor.İdareciyle anlaşn lafı nasıl bir laf .Bu arkadaşlar resmiyetin resmi yazıyla olacağını bilmiyorlarmı?

...........

İdarecilerle anlaşın lafı tabi ki laf değil. Bizim derdimiz de o değil zaten. Çünkü biz idarecilerle anlaşalım demiyoruz. Gelen yazıdaki maddeden yola çıkarak bir hakkımız olduğunu söylüyoruz.

Ama siz hem ben de istiyorum diyorsunuz, hem de hala 8-5 yapılabilecek şartları sayıyorsunuz bizlere.
Ben de diyorum ki: şuan ders planı değil, ders programı denilmiştir. Formatörlükte böyle bir durum yoktur. Ders programı tabiri varken niçin yokmuş gibi varsayalım? Niçin yeğitek aslında öyle istemiyor diye düşünelim? anlamıyorum.
.

Geri