BT Rehber Öğrt-Müdür-Ben

Kodla Büyü

acer50

Süper Üye
Süper Üye
2 senedir idareyle çok iyiydik, arkadaş gibiydik, okula (köye) üçümüz (mdr, mdr yrd, ben)beraber gelip gidiyoruz her hafta birimizin arabasıyla, öğle yemekleri beraber filan. tabi ben idarenin bir çok işini yapıyorum, bu arada bu samimiyetimizi gören diğer öğretmenler bana cephe alıyor. Derken bu BTR işi çıktı, dedim müdüre "ben artık durmam, ayrı gelip giderim, görev tanımlamalarımda değişmiş eskisi gibi her iş yok, herşey net". Müdürüm cevapladı "ya bişey olmaz zaten erken çıkıyoruz (16-16,30 gibi çıkıyorduk), gelir gideriz yine beraber" ben de "yok dedim hocam hangi öğretmen dersten sonra kalıyor da, ben kalacam. durmam, gider işime gücüme bakarım", "ee çocuklar araştırma nasıl yapacak" dedi, valla beni ilgilendirmez, benden sonra açarsınız, veya hiç açmazsınız, sizin tasarrufunuz ben durmam dedim, ve ipler koptuuu... şimdi ne lab.a geliyorlar ne ben onların odasına. yarın nasıl olsa işleri düşecek, görevim olmayan işler için benimle iletişime geçecekler, aramız düzelir gibi olacak ama asla eskisi gibi olmayacak. ha şimdi biraz huzursuzum okulda, öğretmenlerle de çok iletişimim yoktu (hep kendi işlerini yaptırmak istediler, reddettim), daha önce tayin istemem diyordum, şimdi olsa hemen isterim, ama insanları tanımış oldum, ne kadar iyi olurlarsa olsun, İDAREDEN DOST OLMAZ

NOT: içimde bu mesai saatleri ile ilgili bi huzursuzluk var, sonradan bu iş değiştirilir de, eski düzene dönülürse, işte o zaman hapı yutarız.

Re: BTR-Müdür-Ben

Hocam yanlıs anlama da sen işin en başında hata yapmışsın, ne olursa olsun idareyle fazla münasebet iyi değildir bence.

hocam olan olmuş boşverin.İnsanların menfaatineyseniz iyisiniz yok menfaati dışına çıkarsanız kötüsünüz

Hocam tüm insanlar için geçerli bir durum bu, 99 işini halledin 1 işe hayır deyin ve olanları görün. İdareciler alacağınız ekders sanki kendi ceplerinden çıkıyor gibi davranıyorlar, biraz çekememezlik var.

sadece idare mi? geçen bir öğretmen arkadaş şöyle söyledi: hocam sizinle aramı iyi tutmaya çalışıyorum malum branş bilgisayar olunca yardımınıza ihtiyacım oluyor. bakın ben açık sözlüyüm diğerleri de aynı şeyi yapıyor ama dile getirmiyorlar. :(

aakcakaza' Alıntı:
Hocam yanlıs anlama da sen işin en başında hata yapmışsın, ne olursa olsun idareyle fazla münasebet iyi değildir bence.

şu an sana hak veriyorum, ancak daha önce köyde çalışmamıştım, köy bi farklı oluyor hocam, geliş-gidiş sorunu, yemek konusu, başka yer yok, mecburen samimi oluyorsun. Bi de bu samimiyetimiz sadece okul içinde değil, okul dışında bile görüşüyorduk. Bi de eski sistem bizi buna zorluyordu. Valla anladım ki, öğretmenleri reddedince onlar tavır alıyor, idarenin işini yapmayınca onlar da tavır alıyor, sözün özü, BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİYSEN OKULDA YALNIZ KALIYORSUN.

hocam siz kötü bişe yapmıyorsunuz.
sizin idareyle ilişkinizin iyi olması insani bir durum. devam edin.
siz sadece görevim olmayan şeyi yapmam demişsiniz.
idareyle ilişkiyi kesmek mantıklı değil onların şahıslarına karşı bir probleminiz yokki.
anlayacaklar.

kaan2334' Alıntı:
hocam siz kötü bişe yapmıyorsunuz.
sizin idareyle ilişkinizin iyi olması insani bir durum. devam edin.
siz sadece görevim olmayan şeyi yapmam demişsiniz.
idareyle ilişkiyi kesmek mantıklı değil onların şahıslarına karşı bir probleminiz yokki.
anlayacaklar.

ama şimdi onların benimle neden ilişki kurduğunu anladım, gözümde eski değerleri yok, ikiside benden yaş ve tecrübe olarak büyük insanlar, yazdığınız olgunluğu onların göstermesi lazımdı, olmadı, tekrar İDARECİDEN DOST OLMAZMIŞ...

acer50' Alıntı:
"ben artık durmam, ayrı gelip giderim, görev tanımlamalarımda değişmiş eskisi gibi her iş yok, herşey net". Müdürüm cevapladı "ya bişey olmaz zaten erken çıkıyoruz (16-16,30 gibi çıkıyorduk), gelir gideriz yine beraber" ben de "yok dedim hocam hangi öğretmen dersten sonra kalıyor da, ben kalacam. durmam, gider işime gücüme bakarım", "ee çocuklar araştırma nasıl yapacak" dedi, valla beni ilgilendirmez, benden sonra açarsınız, veya hiç açmazsınız, sizin tasarrufunuz ben durmam dedim, ve ipler koptuuu... İDAREDEN DOST OLMAZ
hocam bu üslup pek hoş olmamış bence.
ben söyle anladım
şimdiye kadar mecburiyetten(menfaatim icabı) sizinle beraber takılıyordum ancak bundan sonra sizinle işim olmaz.
dışardada beraber olduğunuz, beraber gelip gittiğiniz kişilere karşı uslup pek hoş olmamış.
nacizane kanaatim takdir sizindir.

hocam hapı yutacak bir durum yok. bu btr olayı çıkmadan önce de biz ortaokul öğretmeni yazdığımız için ve formatör görevlendirmelerinde ... ortaokulu yazdığı için sadece o saatlerde durursun kimse de bişey diyemez. ayrıca mebin bilişim öğretmenlerine ihtiyacı var fatih projesinde bizi harcayamazlar.

ysartemur' Alıntı:
acer50' Alıntı:
"ben artık durmam, ayrı gelip giderim, görev tanımlamalarımda değişmiş eskisi gibi her iş yok, herşey net". Müdürüm cevapladı "ya bişey olmaz zaten erken çıkıyoruz (16-16,30 gibi çıkıyorduk), gelir gideriz yine beraber" ben de "yok dedim hocam hangi öğretmen dersten sonra kalıyor da, ben kalacam. durmam, gider işime gücüme bakarım", "ee çocuklar araştırma nasıl yapacak" dedi, valla beni ilgilendirmez, benden sonra açarsınız, veya hiç açmazsınız, sizin tasarrufunuz ben durmam dedim, ve ipler koptuuu... İDAREDEN DOST OLMAZ
ben söyle anladım
şimdiye kadar mecburiyetten(menfaatim icabı) sizinle beraber takılıyordum ancak bundan sonra sizinle işim olmaz.
dışardada beraber olduğunuz, beraber gelip gittiğiniz kişilere karşı uslup pek hoş olmamış.
bu konuda da arkadaşa sonuna kadar katılıyorum. daha nazik bir üslup kullanabilrdiniz.

ysartemur' Alıntı:
acer50' Alıntı:
ben söyle anladım

samimiyetimize güvenerek bu şekilde konuşmuştuk, tabi yazarak anlatmak zor, aramızda sert ya da tartışma ses tonu filan olmadı, hatta ertesi gün sabah mdr aradı hadi çık seni alıyım diye, yok dedim ben kendim gelecem. Ben, arkadaş bile olsak kendi menfaatime idareden bişey istemedim, ama hep verdim. Sadece erken çıkıyorduk, o da tek ben değil, hepimiz okulu kapatıp gidiyorduk. hatta işim oluyordu, mdr gelme diyordu, hocam benim yüzümden size laf gelmesin gelirim diyip gidiyordum. Yorumunuza saygı duyuyorum, yazarak anlatınca bu şekilde anlaşılabilir ama sizin yorumunuz gibi olmadı olaylar.

badem85' Alıntı:
ysartemur' Alıntı:
acer50' Alıntı:
ben söyle anladım
bu konuda da arkadaşa sonuna kadar katılıyorum. daha nazik bir üslup kullanabilrdiniz.

üslup olmamış cidden, ama öte yandan idarenin yaptığı da hadsizlik, sen ekdersini ödemeden hangi öğretmeni 1 saat fazla tutabilirsin okulda? hiç profesyonel değil, ya alışmış kudurmuştan beterdir,mesai kavramımız değişti ama bunun oturması çok zaman alacak gibi

bir de o konuştuğumuz gün, matematik öğretmeninin egzersiz planını düzenliyorduk mdr odasında, saat 16:03 filandı, matematikçi gitmişti tabi,ben yapmayım kendi yapsın dememe rağmen, mdr söz verdim benim için yapıver deyince, kıramamıştım. ayrıca bütün gün rehberlik planı ve şiddet eylem planı ile uğraşmıştım.

EK: şimdi okuyunca bana da sert geldi, ama öyle sert konuşma, tartışma ya da terbiyesizlik olmadı.

ahmetfx' Alıntı:
Hocam tüm insanlar için geçerli bir durum bu, 99 işini halledin 1 işe hayır deyin ve olanları görün. İdareciler alacağınız ekders sanki kendi ceplerinden çıkıyor gibi davranıyorlar, biraz çekememezlik var.

çok haklısınız örtmenim, sanki bizim paramızı onlar veriyormş gibi her işlerini yaptırmak istiyorlar.

Haksızsın... formatörken herşeyi yapıyormuşssun görevinmiydi ki yapıyordun? BTR oldun yine yap o zaman niye vazgeçiyorsun bekler tabiki adamlar....

ronn' Alıntı:
Haksızsın... formatörken herşeyi yapıyormuşssun görevinmiydi ki yapıyordun? BTR oldun yine yap o zaman niye vazgeçiyorsun bekler tabiki adamlar....

haklısın, arkadaşımdı, abimdi diye yapıyordum, yapmasam arkadaş olmayacaktık, yaptım şimdi yine arkadaş olamadık, yapmamak en iyisiymiş, kimseye iyilik yapmamak lazımmış...

başta samimi olma ayarını iyi ayarlamak gerekiyor hocam tamam samimi olabilirsiniz fakat işiniz neyse onu yapacaktınız samimi olma ayaklarına yatıp görevimiz olmayan şeyleri yapmayacaktınız sizi siz olduğunuz için değir versin işiniz için değil neyse bu ders olur size bir daha bu şekilde bir başlangıç yapmazsınız okullarınızda

acer50' Alıntı:
bir de o konuştuğumuz gün, matematik öğretmeninin egzersiz planını düzenliyorduk mdr odasında, saat 16:03 filandı, matematikçi gitmişti tabi,ben yapmayım kendi yapsın dememe rağmen, mdr söz verdim benim için yapıver deyince, kıramamıştım. ayrıca bütün gün rehberlik planı ve şiddet eylem planı ile uğraşmıştım.

EK: şimdi okuyunca bana da sert geldi, ama öyle sert konuşma, tartışma ya da terbiyesizlik olmadı.
hocam işin olmayan şeyleri yapıp alıştırmışın seni öyle seveceklerse sevmesinler hocam, o bahsettiğin şeyler senin görevin değil. Benim de idareyle aram iyi mesai saatleri konusunda geçen sene hiç sorun çıkarmadılar, 9-15 idi. Buna rağmen dün müdür web sitesini güncelleyelim dedi, bt rehberliği belli olmadan yapmam hocam dedim. Bırak onu kulüp çalışmasını bile bt gelirse bırakacağım dedim. Boşver hocam sen işinin gereklerini yerine getir gerisine takılma, huzurun yoksa da bu sene tayin iste gittiğin yerde de ona göre davranırsın.

Bence bir bilgisayar öğretmenine problem çıkaracak olanlar okuldaki diğer öğretmenler...Kimi idareyle olan samimiyetinizi kıskanır kimi ek dersinizi kimi de kendi işlerini yapmadığınızda düşman ilan eder sizi...

Benim fikrim idareyle ölçülü şekilde iyi geçinmeli ancak tüm öğretmenlerle aynı samimiyeti göremediğimizden zaten iyi geçinemeyiz...Her iş idarede bitiyor....

acer50' Alıntı:
ronn' Alıntı:

haklısın, arkadaşımdı, abimdi diye yapıyordum, yapmasam arkadaş olmayacaktık, yaptım şimdi yine arkadaş olamadık, yapmamak en iyisiymiş, kimseye iyilik yapmamak lazımmış...

katılıyorum ronn a... bu kadar samimiyetten sonra konuşmalar çok ağır olmuş... bu işi yavaş yavaş kesseydiniz belki daha kolay olurdu... öncelikle mesai saati ve öğretmenlerin işleri gibi...sonuçta olan olmuş bundan sonrasına bakın en kötü ihtimalle tayin ister başka okula gidersiniz zaten köymüş...

idareyle aranızdaki hukuk önemlidir. ben birçok işi benim işim olmadığını halde yaparım lakin ara ara bu işlerin benim işlerim olmadığını vurgular onlara yardımcı olduğumu belirtirim. kısacası onları yapamadıkları işlerde görürüm, onlar da beni ihtiyacım olan zaman ve işlerde görürler. yüksekova'da öğretmenlik kolay değil, sağ olsun okul müdürüm her problemimle kendi problemiymiş gibi ilgilenmiştir. biraz da ileride ne olmak istediğiniz ile alakalı. müdür olmak istiyorsanız bence idari işleri boşvermeyin, öğrenin. yaptığınızda da mutlaka işiniz olmadığı halde yaptığınızı vurgulayın. keşke tüm okul müdürleri ve idareciler bilişimcilerden olsa. bakın benim 1 senelik performansım sonucu 2 okuldan müdür yardımcılığı, 1 okuldan okul müdürlüğü teklifi geldi. coğrafi ve kültürel şartlardan dolayı kabul etmedim ama memleketime yada batıya işini bilen, kül yutmayan bir okul müdürü olarak gitmek isterim. tabi bunun için sınava da iyi hazırlanmak gerekiyor.

halox' Alıntı:
badem85' Alıntı:
ysartemur' Alıntı:
acer50' Alıntı:
ben söyle anladım

üslup olmamış cidden, ama öte yandan idarenin yaptığı da hadsizlik, sen ekdersini ödemeden hangi öğretmeni 1 saat fazla tutabilirsin okulda? hiç profesyonel değil, ya alışmış kudurmuştan beterdir,mesai kavramımız değişti ama bunun oturması çok zaman alacak gibi
senden ötürü bea.. ne edecende durumu onlara açıklıyorsun. hayırlısı diyecektin geçecektin btr olunca diğer öğretmenler gibi çekip giderdin.

Birde tayin istemek sorunları çözmüyor hocam galiba yaa.. Heryerde aynı saçma sapan konular..
Benim aram idaremle korkunç kötü ama bunu birazda ben istedim mesela.. Aran ne kadar iyi olursa o kadar çok şey istiyorlar..

il formatörünün dediği mesai saatleri 8:30 - 17:00, yani hala aynı...
Mahçup olmayın sonra :)

hocam sen en iyisini yapmışsın bence. Ağzına sağlık.

duruma uygun sözler :)
Deve diken ilişkisi
Alayına rest i am the best
zararın neresinden dönsen kar.
bırak bundan sonra senle uğraşsınlar
sen işini yap gerisini salla

hiiiç üzülme hocam. oksijen gibi ortamda olmadığımızda kıymetimiz biliniyorsa, işimiz düşer diye bizle iyi geçiniyorlarsa, varsın kalpler kırılsın, suratlar asılsın.

Destur demeden iki defa düşünmeden konuşamasın insanlar seninle bak kafan nasıl rahat oluyor.

Ben denedim oldu. Ben niye stres yapacam, hayır demeyi öğrendim, işime geldiği gibi hareket etmeyi öğrendim, çok hoşuma gidiyor şimdi ıkını sıkına bir şey soran insanlar.

Devam hocam devam.

Selamlar

Bir bilişim teknolojileri öğretmeni ve idareci olarak bu yazılanları üzüntü ile okuyorum. Mevzuatta görev tanımı vardır. Öğretmenin yapması gerekenler nelerdir yazar yada BT formatör öğretmeninin yapması gerekenler. Mevzuatın sana yada bana göresi olmaz, olursa yazarsın üst yazıyı sorarsın ne demek istediniz diye bakanlığa. İdareci bilgili olmalıdır zulümkar değil. Yapıcı olmakta yarar vardır. Uslubumuzu muhafaza ederek, amirimiz olduğunu unutmadan doğru zannedilenin yanlış olduğunu söylemek en iyisidir. Elbette bilgimizi okulumuzun yararına kullanmak gerekir diye düşünüyorum.

Türk milleti olarak ne yazık ki iş hayatında profesyonel olmayı öğrenemedik ne yazık ki. Birkaç gün beraber takılsak, hemen enseye tokat pozisyonuna geçiyoruz.
Okuldaki ilişkilerimizde profesyonelliğin gerektirdiği sınırları koymazsak, bu tür problemlerle karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Okul dışındaki hayatınızda, iş arkadaşlarınızla ne yaşarsanız yaşayın, okuldaki ilişkilerde, ast - üst ilişkilerinde sınırı korumak gerekir. Sizin sorununuz bu olmuş.

Geri