Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

BT Rehber Öğretmenlik Görevi İle İlgili Açıklamalar

Konu, 'Fatih Projesi BT Rehber Öğretmenleri' kısmında engin724 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. engin724

  engin724 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  298
  Beğeni:
  2
  Arkadaşlar. Bana az önce Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gelen e-postayı aynen aktarıyorum.  BU E-POSTA HİZMETE ÖZEL OLARAK SİZLERE BİLGİLENDİRME AMACIYLA GÖNDERİLMİŞTİR.
  (Bu E-Posta İlçe MEM'lere E-Posta Olarak Müdürlüğümüzce Gönderilmiştir.)
  KONUNUN HASSASİYETİ DİKKATE ALINMASI RİCASIYLA

  İlgi: 09/10/2012 tarihli ve 30253 sayılı yazımız.  İlgi yazımız İle ilgili olarak İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinin soruları ile tarafımıza gelen sorulardan tereddüde düşüldüğü anlaşılan konular Bakanlığımız Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün ilgili birime e-posta aracılığı ile ve telefonla görüş olarak sorulmuştur. E-Postaya henüz cevap gelmediğinden ve görevlendirme çalışmasının 17/10/2012 tarihi itibariyle en geç gelecek olmasından dolayı, telefon ile Bakanlığımızdan alınan bilgilere göre ,tereddüde düşülen hususlara tarafımızdan aşağıda şekilde cevaplandırılmıştır.  · İlgi yazı ekinde gönderilen Bakanlığımız yazısına göre “BT Formatör Öğretmenlik” uygulaması ve çalışma esasları tamamen kaldırılmıştır. İlimizde şuan itibariyle BT Formatör Öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler “BT Rehber Öğretmenlik Görevi” onayı alınana ve İlçe MEM’ lere gönderilene kadar BT Formatör Öğretmen olarak devam edecek ve ücretlerini alacaklardır. BT Rehber Öğretmenlik Görevi onayı geldikten sonra BT Rehber Öğretmenlik Görevi isteğinde bulunan ve şartları uygun bulunan öğretmenlerin BT Formatör Öğretmenlik Görevi kalkarak yeni onaya göre BT Rehber Öğretmen olarak devam edeceklerdir.

  · BT Rehber Öğretmenlik Görevi isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Bakanlığımız ilgi yazısından da anlaşılacağı üzere resen veya zorunlu olarak görevlendirme yapılmayacaktır.

  · Daha önce BT Formatör Öğretmen olarak görevlendirilen ve halihazırda bu görevi yapan öğretmenler istemeleri ve şartları uygun olmaları halinde BT Rehber Öğretmen olarak görevlendirilebilecektir. Görev istemeyenlerin BT Formatör Öğretmenlik onayı, BT Rehber Öğretmenlik onayı ile iptal edilecek ve o tarihten sonra okulunda normal kendi branşındaki öğretmen olarak görevlerine devam edeceklerdir.

  · Görev talep etmeyen bilgisayar öğretmeni okulunda kaç saat bilgisayar dersi varsa sadece ona girecek, BT Rehber Öğretmenlik Görevi verilmeyecek, eğer maaş karşılığını okulunda doldurmuyorsa ilgili mevzuata göre hareket edilecektir.

  · Görev talep eden öğretmenin öncelikle kendi okulunda BT sınıfı olması, Fatih projesi olması vb. şartlara göre BT Rehber Öğretmenlik yapıp yapamayacağına bakılacak, eğer kendi okulu için görevlendirme yapılabiliyorsa ve kişi sadece kendi okulunu istiyorsa kendi okuluna teklif edilecektir.

  · Kişinin kendi okulu görevlendirme için uygun değilse ve görev istiyorsa görev istediği okullara bakılacak, görev istediği okullarda Fatih projesi okulu varsa kaçıncı sırada olursa olsun istediği Fatih projesi okulu boş ise o öğretmen fatih projesi okuluna verilebilecektir. Fatih projesi okulu yerleştirme imkanı varsa yerleştirme yapılacak, boş bırakılmamaya çalışılacak, diğer okullara göre öncelik verilecek, fakat resen veya istek dışı işlem Fatih Projesi okulları için de yapılmayacaktır.

  · Kadrosunun dışında başka okulu isteyen öğretmenlerde, görevlendirme öncelikle boş olan Fatih Projesi okuluna yapılacak, öncelik bilişim teknolojileri öğretmenlerine verilecektir.

  · Norm fazlası, kendi okulunda dersi olmayan, kendi okulunda bt sınıfı olmayan, bilgisayar öğretmenlerinden görev talep edenler eğer bütün görevlendirme yerleştirmesinden sonra boşta kalıyorsa, diğer branş öğretmenlerinden 180 BT Formatör Öğretmenlik belgesi olan öğretmenlerden okul talep edenler varsa (kadrosu bu okulda, kendi okulunda da olabilir), bu norm fazlası, kendi okulunda dersi olmayan, görev talep eden bilgisayar öğretmeni öncelikli olarak BT Formatör Öğretmenlik belgesi olan öğretmenin bulunduğu okula teklif edilecek, norm fazlası öğretmene öncelik verilecektir. Bu işlem yapılınca boşta kalan BT Formatör Öğretmenlik Belgesine sahip diğer branş öğretmenine BT Rehberlik Görevi verilmeyebilecek, bu öğretmen kendi okulunda sadece kendi alanında /branşında derse girecektir.

  · Kendi okulunda bilgisayar sınıfı olmayan, fatih projesi okulu olmayan; bilgisayar öğretmeni - boş okul kalması durumunda 180 saatlik belgesi olan öğretmen- öncelikle kendi kadrosunun bulunduğu okulda (norm fazlası olsa bile) öncelikle kendi okulunda kaç saat branşında ders varsa onlara girecek, bu girdiği ders saati sayısı (Örnek 18) 30 ders saatinden çıkarılacak (30-18) kalan saat kadar(12 saat) kadrosunun dışındaki diğer okulda BT Rehber Öğretmenlik Görevi yapılacaktır.

  · BT Rehber Öğretmenlik Görevi de bir ders gibi düşünülecek , rehberlik görevi olduğu saatlerde sınıfa herhangi bir ders için girmeyecek veya ders görevi yapmayacak, BT Rehberlik görevi olduğu saatlerde öğretmenlere bt rehberliği yapacak, bilgisayar sınıfı boşsa bilgisayar sınıfı ile ilgilenecek, açık tutacaktır. Sadece kendi alanında, branşında kaç saat dersi varsa o saatinde sınıfa girerek kendi alanındaki dersini verecektir.

  · Öğretmen kendi kadrosunun bulunduğu okul/kurumda dışında bir yer istiyorsa ve okul/kurum müdürlüğü uygun görmüşse o branşta aksama, dersin boş geçmesi, ücret karşılığı ders verilmesi vb. olmayacaktır. Bu durum ilgili kurumun/okulun sorumluluğundadır.

  · BT Rehber Öğretmenliği Görevi; okul müdürlüklerince haftalık ders saati çizelgesine bir dersmiş gibi dağıtımı yapılacak, haftalık ders dağıtım çizelgesine okul müdürlüklerince dağıtım yapılırken ; BT Rehberlik Görevi olan saatler mümkün olduğunca dağınık olmayacak, daha derli toplu olacak, birinci saate bir rehberlik görevi, 6. Saate bir rehberlik görevi verilerek öğretmenin okulda tutulma yoluna gidilmeyecek, diğer ders branşlarına nasıl adaletli dağıtım yapılıyorsa BT Rehberlik Görevine de o şekilde dağıtım yapılacak, mümkün olduğunca en az 2(iki) BT Rehberlik Görevi saati blok olarak arda arda verilerek bir araya getirilip, BT Rehberlik saatinden verim alınmaya gayret gösterilecektir.

  · BT Rehberlik Görevi / BT Rehberlik Görevi için görevlendirilen öğretmen için; okulun fiziki şartları ışığında mümkünse çok küçük de olsa BİR BT REHBERLİK ODASI tahsis edilecek, öğretmen-öğrenciler-idareciler BT alanında çeşitli sorunları ile başvuru yapacakları kişinin, odanın, mekanın neresi olacağını bileceklerdir. Ayrı bir oda mekan tahsis edilmesi şartlar dahilinde el vermiyorsa, o da el vermiyorsa müdür yardımcılarının bulunduğu odalarda bir bölüm-masa tahsis edilebilir, okulun diğer kütüphane vb. odalarının içine ayrı bir bölüm olarak tahsisi yapılabilir, bu ihtiyacın giderilmesi için okul müdürlükleri gerekli çalışmayı öğretmenin çalışma şartları, sağlık ve performansı açısından da düşünerek sağlayabilirler. Gerekli olan bilgisayar, yazıcı vb. araç gereç de öğretmenin verimli çalışması açısından sağlanmalıdır.

  · Görevlendirilen öğretmenin branşında kendi okulunda başka bir öğretmene(birden fazla aynı branş öğretmeni olan okullarda diğer aynı branş öğretmenine) ücret karşılığı o ders fazladan verilmeyecek, yerine ücretli, kadrolu öğretmen görevlendirilmeyecektir. Bu durumda dersi çok olan öğretmen BT Rehberlik Görevi için teklif edilmeyebilecektir. Dersi çok olan öğretmen (25 saatin üzerinde sırf BT Rehberlik Görevi de alıp 30 saate tamamlamak ve 18 saat ücret alması için görevlendirmesi teklif edilmeyebilecek, onun yerine o okulda dışardan daha çok BT Rehberlik görevi yapabilecek, o okul için BT Rehberlik görevi açısından verimli olabilecek, şartları daha uygun, dersi daha az öğretmenin görevlendirmesi daha uygun olacaktır. Diğer yandan; okulunda kendi branşında dersi olup da o derse girmemek için 30 saat BT Rehberlik dersi alma yolunda da uygulama yapılmayacak, öğretmenin kendi branşında ders girmemesi veya kendi branşında dersi olmasına rağmen daha az kendi dersine girerek daha fazla BT Rehberlik görevi yapılması yoluyla o öğretmenlerin kendi derslerine girmemesinin yolu açılmayacak.

  · Görevlendirmelerde FATİH Projesi okulu olsa bile mutlaka öğretmenin görüşü alınarak hareket edilecek, resen görevlendirme teklifleri yapılmayacak, ilgili öğretmenlere durumun izah edilmesi neticesinde o okul için görev talep eder, dilekçe verirse görevlendirme yapılacaktır. Görevlendirme talep eden öğretmenin şartları ve durumu, görevlendirme yapılacak okul, BT Rehberliği Görevi verimi, faydası düşünülerek uygunsa, o öğretmene görev verilmeye çalışılacak.

  · Öncelikle İlçe içerisinde yerleştirme yapılacak, farklı ilçeleri istemiş olan öğretmenlerden Büyükşehir sınırları içindeki ilçede görev yapan öğretmen diğer Büyükşehir sınırları içindeki ilçeyi isteyebilecek, Büyükşehir sınırları dışında görev yapan öğretmenler diğer ilçelere görevlendirilmeyeceklerdir. Büyükşehir sınırları içindeki başka ilçeleri isteyen , kendi ilçesine de yerleşemeyen öğretmenlerin Büyükşehir sınırları içindeki diğer ilçelere yerleştirmesini Müdürlüğümüz yapacaktır. Büyükşehir sınırları dışında görev yapan öğretmenlerin diğer ilçeler arası görevlendirme teklifleri yapılmayacaktır.

  · Tercih durumunda öncelik bilişim teknolojileri (bilgisayar öğretmenleri) öğretmenlerine verilecektir.

  · İkili öğretim yapan okullarda sabah grubuna ayrı öğle grubuna ayrı öğretmen teklif edilebilecektir. Okulda sadece bir öğretmen varsa, kendi branş dersleri hangi öğretim döneminde, grubunda ise o öğretim dönemi için teklif edilecektir. Yani öğretmenin kendi branş dersleri sabah grubunda ise BT Rehberlik İçinde sabah grubu teklifi yapılacaktır. Öğle grubunu tercih eden dışardan veya okuldan kimse varsa teklif edilebilecek, yoksa o okulun öğle grubu boş kalacaktır. Sabah görevlendirilen öğretmen sadece sabah grubu için görev yapacak, öğle grubunda ayrıca da görev yapmayacaktır.

  · Bilgisayar Öğretmeni dışındaki öğretmenlerden istenecek 180 Saatlik BT Formatör Öğretmenlik Belgesi tek belge ve belgede mutlaka BT Formatör Öğretmenlik Kursu yazacaktır.

  · Yerleştirmeler İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerince yapılacak, birden fazla öğretmen aynı okul için teklif edilmeyecek, sadece büyükşehir sınırları içerisinde görev yapan öğretmenlerden kendi ilçesine yerleşemeyen ve diğer büyükşehir ilçelerini isteyen öğretmenlerin yerleştirmesini Müdürlüğümüz yapacaktır.  Yukarıdaki açıklamalar Bakanlıktan telefonla alınan bilgiler ve sorduğumuz sorular üzerine verilen cevaplara göre çıkarılmıştır. BT Rehberlik Görevinden azami ölçüde verim alınması açısından yukarıdaki hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir.
   
 2. ozhan07

  ozhan07 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  324
  Beğeni:
  10
  "· Görev talep eden öğretmenin öncelikle kendi okulunda BT sınıfı olması, Fatih projesi olması vb. şartlara göre BT Rehber Öğretmenlik yapıp yapamayacağına bakılacak, eğer kendi okulu için görevlendirme yapılabiliyorsa ve kişi sadece kendi okulunu istiyorsa kendi okuluna teklif edilecektir.

  · Kişinin kendi okulu görevlendirme için uygun değilse ve görev istiyorsa görev istediği okullara bakılacak, görev istediği okullarda Fatih projesi okulu varsa kaçıncı sırada olursa olsun istediği Fatih projesi okulu boş ise o öğretmen fatih projesi okuluna verilebilecektir. Fatih projesi okulu yerleştirme imkanı varsa yerleştirme yapılacak, boş bırakılmamaya çalışılacak, diğer okullara göre öncelik verilecek, fakat resen veya istek dışı işlem Fatih Projesi okulları için de yapılmayacaktır."

  ANTALYA MEM BU KISMI UMARIM İYİ OKUR VE ANLAR...
   
 3. omd

  omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  19 Nisan 2007
  Mesajlar:
  5.112
  Beğeni:
  124
  Hangi il hocam?
   
 4. kaybil

  kaybil Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Aralık 2010
  Mesajlar:
  2.022
  Beğeni:
  2
  Ben anlamadım bu e posta bakanlıktan mı geldi ilçe memden mi hocam?
   
 5. bitefo06

  bitefo06 Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Mart 2012
  Mesajlar:
  48
  Beğeni:
  0
  Hangi il?
   
 6. designbote

  designbote Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.192
  Beğeni:
  56
  hangi il söyleyebilirseniz seviniriz.
   
 7. netame

  netame Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.708
  Beğeni:
  7
  Dersleri dağıtmayın bile demişler :+1:
   
 8. aakcakaza

  aakcakaza Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.436
  Beğeni:
  28
  iyiymiş bu yazı, keşke bakanlık göndermiş olsa!
   
 9. engin724

  engin724 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  298
  Beğeni:
  2
  Evet bildiniz :mrgreen: Samsun
   
 10. designbote

  designbote Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.192
  Beğeni:
  56
  güzel bir yazı inşaallah bu yazıdan birşey anlar diğer il ve ilçeler
   
 11. bahhele

  bahhele Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.125
  Beğeni:
  8
  diğer illerede resmi olarak gitse keşke bu yazılar
   
 12. ozhan07

  ozhan07 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  324
  Beğeni:
  10
  bu yazının bakanlık tarafından illere de gönderilmesi lazım...
   
 13. samsunlu

  samsunlu Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  140
  Beğeni:
  0
  bir başkadır benim memleketim :)
   
 14. Kara Kule 61

  Kara Kule 61 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  21 Eylül 2011
  Mesajlar:
  748
  Beğeni:
  0
  BU yazıyı bakanlık illere gönderse onlarda mem sitesinde yayınlasa ve okullara duyursa mükemmel olur,herşey düşünülmüş .
   
 15. engin724

  engin724 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  298
  Beğeni:
  2
  Hocam e-posta il mem'den geldi. Bu yazı da il formatörlerimizin bakanlığa telefon ile sordukları sorulara bakanlık tarafından verilen cevapların derlenmesiyle oluşturulmuş, bilgilendirme amaçlı bir yazı.
   
 16. engin724

  engin724 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  298
  Beğeni:
  2
  Kesinlikle :+1:
   
 17. oziie

  oziie Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  967
  Beğeni:
  0
  BT Rehber Öğretmenliği Görevi; okul müdürlüklerince haftalık ders saati çizelgesine bir dersmiş gibi dağıtımı yapılacak, haftalık ders dağıtım çizelgesine okul müdürlüklerince dağıtım yapılırken ; BT Rehberlik Görevi olan saatler mümkün olduğunca dağınık olmayacak, daha derli toplu olacak, birinci saate bir rehberlik görevi, 6. Saate bir rehberlik görevi verilerek öğretmenin okulda tutulma yoluna gidilmeyecek, diğer ders branşlarına nasıl adaletli dağıtım yapılıyorsa BT Rehberlik Görevine de o şekilde dağıtım yapılacak, mümkün olduğunca en az 2(iki) BT Rehberlik Görevi saati blok olarak arda arda verilerek bir araya getirilip, BT Rehberlik saatinden verim alınmaya gayret gösterilecektir.


  Şu maddeye hasta oldum - her şey detaylıca düşünülmüş..

  BT öğretmenlerinden yana olan Samsun il formatörlerini tebrik etmek istiyorum - umarım bu çalışma diğer il formatötlerini az da olsa utandırmıştır.
   
 18. egitimci.

  egitimci. Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  691
  Beğeni:
  1
  böyle anlayışlı çalışanlar varmış cidden her ayrıntı düşünülmüş ve o şekilde yazılmış, bu arkadaşlardan rica edelim bundan sonra çıkacak olan bütün kılavuzları da bizlere tercüme etsinler :D
   
 19. ogrt_kartal

  ogrt_kartal Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  501
  Beğeni:
  0
  eskişehir 30 ders saatine göre değil okulun çalışma saatine göre çalışacağımız söylenmiş idareye, o yüzden 40 saat okuldayız
   
 20. omd

  omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  19 Nisan 2007
  Mesajlar:
  5.112
  Beğeni:
  124
  Samsun'a gireydim geçen il dışında iyiydi
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal