BT Rehber Öğretmenlerinin DYK ve Nöbet Ücretleri Resmi Yazıları

Kodla Büyü
BTR görevlendirme esasları der ki Öğretmen okulundaki ders yükünün tamamını aldıktan sonra 24 saati geçmiyor ise görevlendirmesi yapılır. 24 saat üstüne zaten görevlendirme yapılamaz. Buna göre;
1. Öğretmenin BTR olmadığı güne nöbet yazılabilir. Nöbet için 3 saat ekders ödemesi yapılır.
2. Öğretmenin DYK var ise ders sayısına bakılır 15 saatin üstündeyse tüm DYK ödemesi yapılır. (max 10 saat DYK alabilir)
3. Öğretmenin ders sayısı 15 saatin altındaysa DYK ders saatleriyle önce 15 saate tamamlanır. Sonrasında kalan DYK saatlerinin ödemesi yapılır. (Hafta içi DYK için)
4. DYK saatleri hafta sonları veya 5 ten sonra ise ders sayısına bakılmaksızın DYK saatlerinin tümünün ödemesi yapılır.
5. BTR Sınıf rehberliği ve Sosyal klüp alamaz.

BTR görevlendirme esasları der ki Öğretmen okulundaki ders yükünün tamamını aldıktan sonra 24 saati geçmiyor ise görevlendirmesi yapılır. 24 saat üstüne zaten görevlendirme yapılamaz. Buna göre;
1. Öğretmenin BTR olmadığı güne nöbet yazılabilir. Nöbet için 3 saat ekders ödemesi yapılır.
2. Öğretmenin DYK var ise ders sayısına bakılır 15 saatin üstündeyse tüm DYK ödemesi yapılır. (max 10 saat DYK alabilir)
3. Öğretmenin ders sayısı 15 saatin altındaysa DYK ders saatleriyle önce 15 saate tamamlanır. Sonrasında kalan DYK saatlerinin ödemesi yapılır. (Hafta içi DYK için)
4. DYK saatleri hafta sonları veya 5 ten sonra ise ders sayısına bakılmaksızın DYK saatlerinin tümünün ödemesi yapılır.
5. BTR Sınıf rehberliği ve Sosyal klüp alamaz.

2. ve 5. maddedeki görüşlerinize katılamayacığım hocam. Maaş karşılığı 15 saat derse giren BTR hafta içi DYK açabilir. ama maksimum 10 saat diye sınır yoktur hocam. Toplam DERS + DYK = 40 sınırı var.
Bu durumda örnek veriyorum 22 saat dersi olan bir BTR Öğretmeni 40-22 = 18 saate kadar DYK açabilir.

5. maddede ise Sınıf Rehberliği ( 8. sınıftaki ders hariç. ) ders dışında yapılan bir faaliyet olduğu için haricen ödenir. Eskiden rehberlik dersi vardı durum farklıydı. ama şimdi rehberlik dersi olmadığı için ders dışında yapılan bir faaliyet. Yani bir matematik öğretmeni matematik dersini bırakıp rehberlik mi işliyor - Hayır.
Eğer böyle yapıyorsa zaten yanlış yapıyor.

Bu sebeple eğer BTR öğretmeninin sınıf rehberliği ve ya kulübü var ise ek dersini haricen alacaktır.

Karar'ın "Ek ders görevi" başlıklı 6. maddesi 5. fıkrasında; "(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde "Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri" adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi halinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir."

şeklinde olduğu görülecektir. Buradan da görüldüğü üzere 2 saat olarak ödenen ek ders ücreti derse girme şartına bağlı değildir. Sadece sorumlu olunan sınıf/şube varsa ödenmesi gereken bir ücrettir. Haftalık ders çizelgesinde ders saati olarak bulunmaması Şube/Sınıf Rehber Öğretmenliğinin kaldırıldığı anlamına gelmemektedir.

link : https://www.memurlar.net/haber/7778...an-ogretmenlere-ek-ders-ucreti-odenir-mi.html

Ayrıca ;

BTR Öğretmeni olarak

Görevlendirilen Öğretmenler Yetiştirme Kurslarında Görev Alabileceklerdir.

Görevlendirilen Öğretmenlere, sınıf öğretmenliği görevine binaen ayrıca 2 saat ek ders ödenmesine devam edilecek.

Görevlendirilen Öğretmenlere, fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenmesine devam edilecek.

Görevlendirilen Öğretmenlere, belleticilik görevine binaen ayrıca ek ders ücreti ödenmesine devam edilecek.

Görevlendirilen Öğretmenlere, ders dışı eğitim çalışmaları görevine binaen ayrıca ek ders ücreti ödenmesine devam edilecek.

Görevlendirilen Öğretmenlere, hafta içi bir gün nöbet görevine binaen ayrıca ek ders ücreti ödenmesine devam edilecek.

Görevlendirilen Öğretmenlere, merkezi sınavlardaki görevine binaen ayrıca sınav ücreti ödenmesine devam edilecek.

Görevlendirilen Öğretmenlere, ders sınav görevine binaen ayrıca ek ders ücreti ödenmesine devam edilecek.

link : https://www.memurlar.net/haber/5652...vi-disindaki-diger-ek-derslerini-alir-mi.html

Son düzenleme:
Ben burada bir hocamla baya bi atıştım ama sonunda yönetmelikten buldum cevabı kafadan iş yapmayı sevmem yönetmelik... vb. gösterilirse kafa dank ediyor benim 10' a bir alınmıyor Btrde aldığım 6 saat hazırlık ve planlama ek dersini geri ödemek için okuluma yazı yazdım haftaya geri ödemesini yapacağım.

BTR görevlendirme esasları der ki diye başlayan Teachnologist arkadaşım;

2.Öğretmenin DYK var ise ders sayısına bakılır 15 saatin üstündeyse tüm DYK ödemesi yapılır. (max 10 saat DYK alabilir).

Bu yazıyı neye dayandırıyorsunuz anlaması zor.

Benim okulumda 12 saat' e kadar dyk açabilecek kapasitede öğrenci grubum bulunmakta. Bulunduğum ilçe sizin dediğiniz gibi 10 saat e kadar alabilirsiniz dedi. Sınıf öğretmenleri de 30 saati dolduruyorlar ve onlara tabisiniz dendi. Ancak ortada böyle bir yönetmelik yok.

Ben Cimer e başvurdum ve ayrıntılı olarak anlattım durumumu.(Okulumda 18 saat dersim var ve 18 saat btr ek dersim var dedim)

YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE
İLİŞKİN KARAR’ın 8. maddesinde, Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kurslarına dair; 2) (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ve 6 numaralı alt bendinde sayılan eğitim faaliyetlerinde, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar, ek ders görevi verilebilir, denilmektedir.

Bu yazıya göre 30 saat ek ders ödenebilir deniyor. Yaygın öğretim v.s. hariç,

Lütfen sizde yönetmelikle cevap verin ki bu esası bizde bilelim.

Son düzenleme:
Geri