BT Rehber Öğretmenlerinin DYK ve Nöbet Ücretleri Resmi Yazıları

Kodla Büyü

tarumoloji

Seçkin Üye
Seçkin Üye

Ekli dosyalar

• BT Rehber Nöbet Görevi Ücreti SİİRT İl MEM.jpg
    BT Rehber Nöbet Görevi Ücreti SİİRT İl MEM.jpg
    98.7 KB · Görüntüleme: 258
  • BT Rehber Destekleme Kursu Açıklaması Ankara İl MEM.jpg
    BT Rehber Destekleme Kursu Açıklaması Ankara İl MEM.jpg
    110.6 KB · Görüntüleme: 243
  • Ç_ilgi Yazı BT REHBER EK DERS ÜCRETİ_13_12_2012.pdf
    89 KB · Görüntüleme: 157
  • D_İlgi Yazı BT REHBERLİĞİ_07_03_2016.pdf
    468.9 KB · Görüntüleme: 95
  • FATİH PROJESİ BT REHBERLİĞİ GÖREVİ_19_04_2016.pdf
    5.2 MB · Görüntüleme: 101
Son düzenleme:
Bi de kulüple ilgili yazılar varsa eklesek
Yukarıdaki yazılardan Fatih Projesi Bt Rehberliği isimli yazıda "nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir." diye bir hüküm var hocam bu hükme istinaden Bt rehber öğretmenlerine nöbet kulüp ve sınıf rehberliği verilmiyordu. Sonra nöbete ücret çıkınca öğretmenler nöbet tutmak isteyince bakanlık bir görüş yazısı yayınlayıp nöbet tutabilirsiniz dedi fakat sınıf ve kulüp rehberliği hakkında bilgi vermedi bu yüzden kulüp ve sınıf rehberliği konusunda idareciler sıcak bakmıyor ek ders ödemesine.

Her 10 saat ders icin +1 ve derse hazirlik icin +2 durumu bizim icin de gecerli mi? Buna istinaden yeni gelen mudur yardimcisi 18 +3 yapacakti ek dersimi ben simdiye kadar hic boyle yapilmadi sadece 18 aldim diyince sasirdi. Arastirip ona gore duzenleyecek. Bu durumla ilgili bir yazi var mi ben mi yanlis biliyorum ve en onemlisi simdiye kadar hep eksik mi aldim?

Her 10 saat ders icin +1 ve derse hazirlik icin +2 durumu bizim icin de gecerli mi? Buna istinaden yeni gelen mudur yardimcisi 18 +3 yapacakti ek dersimi ben simdiye kadar hic boyle yapilmadi sadece 18 aldim diyince sasirdi. Arastirip ona gore duzenleyecek. Bu durumla ilgili bir yazi var mi ben mi yanlis biliyorum ve en onemlisi simdiye kadar hep eksik mi aldim?

Ek ders yönetmeliği hükmünce hocam 10' a bir hazırlık ve planlama alınır hocam. Bu btr ile ilgili bir şey değil bu sizin girdiğiniz dersler için ödenen bir hak. Yani okulda fiili 10 derse giriyorsanız 1 hazırlık planlanma 20 saat derse giriyorsanız 2 hazırlık planlama alırsınız. Ama btr den aldığınız 18 saat ek dersten hazırlık ve planlama alamazsınız.

Görevlendirilen Öğretmenlere, fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

Ek: Baya bir araştırdım 10' a bir hazırlık ve planlama ödenmiyor Btr ' de.

Son düzenleme:

BTR fiili girdiği ders saatinin üzerine 30 saate tamamlayacak şekilde btr görevini yapar. Örneğin: 16 saat dersi varsa ders programında 14 saat de btr eklenir. Dolayısıyla btr olan kişi zaten +3 saat planlama alır. 15+3:18 kulüp veya sınıf rehberliği de olsaydı +2 de oradan gelirdi ama btr kulüp veya sınıf rehberliği yapamıyor.

BTR fiili girdiği ders saatinin üzerine 30 saate tamamlayacak şekilde btr görevini yapar. Örneğin: 16 saat dersi varsa ders programında 14 saat de btr eklenir. Dolayısıyla btr olan kişi zaten +3 saat planlama alır. 15+3:18 kulüp veya sınıf rehberliği de olsaydı +2 de oradan gelirdi ama btr kulüp veya sınıf rehberliği yapamıyor.
Btr her zaman 4-3-4-3-4 olarak ek ders alır "30 saat tamamlayacak şekilde" cümlesini neye dayanarak söylüyorsunuz hiç bir yerde yazmıyor çünkü... Bizim hükümler işler biraz farklı btr 21 saate kadar derse girebiliyor btr giren arkadaşkarımızda var. Yukarıdaki memurlar net görüşü de ödenir diyor...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: aak
Btr her zaman 4-3-4-3-4 olarak ek ders alır "30 saat tamamlayacak şekilde" cümlesini neye dayanarak söylüyorsunuz hiç bir yerde yazmıyor çünkü... Bizim hükümler işler biraz farklı btr 21 saate kadar derse girebiliyor btr giren arkadaşkarımızda var. Yukarıdaki memurlar net görüşü de ödenir diyor...

Bakanlığın 30706984-903.99-E.13507730 sayılı yazısının 9. maddesinden anladığım girilen ders +btr=30

30 saat dersi olan bir öğretmen 15 saati maaş karşılığıdır kalan 15 i ekders olur. 10 a 1 olayından da 3 saat alır. Toplam 18 dir.

Ekli dosyalar

• IMG_20191025_230654.jpg
    IMG_20191025_230654.jpg
    103 KB · Görüntüleme: 64
  • Beğen
Tepkiler: aak
Bakanlığın 30706984-903.99-E.13507730 sayılı yazısının 9. maddesinden anladığım girilen ders +btr=30

30 saat dersi olan bir öğretmen 15 saati maaş karşılığıdır kalan 15 i ekders olur. 10 a 1 olayından da 3 saat alır. Toplam 18 dir.
Eklediğiniz resimde bahsettiğiniz şeyleri nasıl çıkardınız anlamadım hocam.

Bu resimden çıkarımı nasıl yaptınız hocam bende merak ettim doğrusu

Bir öğretmen haftada kaç saat derse girebiliyor? (meslek liseleri hariç)
Yönetmelik burada nerede yazıyor hocam ben yine göremedim... Buradaki bahsedilen duruma btr nin neresi uyuyor çünkü dediğim gibi 21 saat derse giren btr öğretmeni var.
Aylık karşılığı ders görevi
MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;
a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür
yardımcıları haftada 6 saat,
b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,
c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,
ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,
ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders
bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi
verilmek suretiyle yerine getirilir.
Ek ders görevi
MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;
a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,
b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15
saate,
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,
kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere,
ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.
(2) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile okuma-yazma kurs öğretmenlerinin aylık
karşılığı okutmak zorunda oldukları ders saati dışında ilgili mevzuatına göre fiilen
okuttukları her ders saati zorunlu ek ders görevi sayılır. Ancak, bu şekilde verilecek ek ders görevi haftada, okul öncesi öğretmenlerinden anaokulları ile kız teknik öğretim okul
ve kurumları bünyesindeki uygulama sınıflarında görevli olanlar için bir sınıfta bir öğretmenle tam gün eğitim yapılması şartına bağlı olarak 24 saati, diğer ana sınıflarında görevli öğretmenler ile sınıf ve okuma yazma kurs öğretmenleri için 12 saati geçemez.
(3) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları
meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları
kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.
(4) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden
kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları
eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması,
tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde
bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve
laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım
çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî
okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.
(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi
verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında
belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen
öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu
görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde
“Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem
danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde
sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

Yönetmelik burada nerede yazıyor hocam ben yine göremedim... Buradaki bahsedilen duruma btr nin neresi uyuyor çünkü dediğim gibi 21 saat derse giren btr öğretmeni var.
Aylık karşılığı ders görevi
MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;
a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür
yardımcıları haftada 6 saat,
b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,
c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,
ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,
ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders
bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi
verilmek suretiyle yerine getirilir.
Ek ders görevi
MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;
a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,
b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15
saate,
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,
kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere,
ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.
(2) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile okuma-yazma kurs öğretmenlerinin aylık
karşılığı okutmak zorunda oldukları ders saati dışında ilgili mevzuatına göre fiilen
okuttukları her ders saati zorunlu ek ders görevi sayılır. Ancak, bu şekilde verilecek ek ders görevi haftada, okul öncesi öğretmenlerinden anaokulları ile kız teknik öğretim okul
ve kurumları bünyesindeki uygulama sınıflarında görevli olanlar için bir sınıfta bir öğretmenle tam gün eğitim yapılması şartına bağlı olarak 24 saati, diğer ana sınıflarında görevli öğretmenler ile sınıf ve okuma yazma kurs öğretmenleri için 12 saati geçemez.
(3) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları
meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları
kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.
(4) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden
kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları
eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması,
tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde
bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve
laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım
çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî
okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.
(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi
verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında
belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen
öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu
görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde
“Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem
danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde
sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

Hocam senin yukarıda yazdığın yönetmeliğin madde 6-1-b maddesinden haftada maksimum 30 saat ders verilebilir çıkmıyor mu?

Siz idarecinizden 18 saatin üzerine girdiğiniz ders için 10 a 1 den +1 veya +2 isteyebilirsin.

Bir öğretmen haftada kaç saat derse girebiliyor?
diyorsunuz
haftada maksimum 30 saat ders verilebilir çıkmıyor mu?
diyorsunuz
BTR ders demiyoruz sayın hocam, ders saatinde yapılır diyoruz.
diyorsunuz...
Vallahi anlamadım billahi anlamadım ders saati ile ek ders farkını çorba ettiniz bende.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ

İKİNCİ BÖLÜM

İlkeler, Sosyal Etkinlikler Kurulu ve Görevleri

(3) Sosyal etkinlik çalışmaları, öncelikle ders saatleri dışında uygulanır. Bu çalışmalar zorunlu hallerde ders saatleri içinde de uygulanabilir.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Ek ders görevi MADDE 6-
(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

Sosyal kulüpler ders dışı faaliyet olarak uygulandığından ek ders ücreti ödenmek zorundadır.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ

İKİNCİ BÖLÜM

İlkeler, Sosyal Etkinlikler Kurulu ve Görevleri

(3) Sosyal etkinlik çalışmaları, öncelikle ders saatleri dışında uygulanır. Bu çalışmalar zorunlu hallerde ders saatleri içinde de uygulanabilir.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Ek ders görevi MADDE 6-

(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

Sosyal kulüpler ders dışı faaliyet olarak uygulandığından ek ders ücreti ödenmek zorundadır.
Bende ödenmesi yönünde düşünüyorum ama genel olarak idarici arkadaşlar ödeme taraftarı değil daha önce bahsettiğim nedenden dolayı bende haklı tarafları olduğu için ödenmemesine ses etmedim. Çünkü rica ile bana sınıf ve rehberlik verdiler normalde size verilmemesi gerekir ama hocam öğretmen eksiği nedeniyle yazmak zorundayız dediler bende siz bilirsiniz dedim.

Aynen hocalarımin dediği gibi 15+15=30, 3 saatte 10,a 1 den gelir toplam 18 alır. (Nöbet tutuyorsa 3 de ona 21 olur. Baska eksiği fazlası olmaz. Her şey nettir)
4+3+4+3+4=18 dir

Geri