BT rehber öğretmeni pansiyonda nöbet görevi alabilir mi?

Kodla Büyü
yokmu bilen hiç?
hiç bir şekilde nöbet görevi verilemezin içine giriyomu bu pansiyon?

hocam bu güne kadar ben ek ders alamıyordum malum 10 saat ders vardı.Formatörde değildim.Malum biraz ekders almaya başladık....
bugün müdür baş yardımcısı dedi ki hocam normal rehber öğretmenler alamıyor.Sen de almamalısın.
Bende bunun isteğe bağlı olduğunu hiç bir yerde yazmadığını söyledim.

mesai saati dışındaki tüm görevlere ek ders verilir hocam. rehber öğretmen bile pansiyonda görev alırsa ekders alır

hocam ben yatılı okulda formatör öğretmenim. Pansiyonda nöbet tutuyorum ve her nöbet için 6 saat ekders alıyorum. her haftada nöbetim var. 1 yıldır bi problem olmadı. nöbet isteğe bağlı tutmskistemezsen sana görev veremiyor idare ama tutmak istiyorum dersende nöbet yazıyorlar.

çıkan resmi yazılarda sadece "nöbet" kelimesi kullanıldığı için maalesef bu yorumlamaya kalıyor. yani ben istemiyorum şahsen belleticilik ve bu "nöbet görevi verilemez" maddesini gösteriyorum idareye gerekçe olarak. ama tam tersi belleticilik isteyen bir arkadaşım veya idareler de bunu sadece eğitim öğretim nöbeti olarak yorumlayabiliyor.

ogasbes' Alıntı:
çıkan resmi yazılarda sadece "nöbet" kelimesi kullanıldığı için maalesef bu yorumlamaya kalıyor. yani ben istemiyorum şahsen belleticilik ve bu "nöbet görevi verilemez" maddesini gösteriyorum idareye gerekçe olarak. ama tam tersi belleticilik isteyen bir arkadaşım veya idareler de bunu sadece eğitim öğretim nöbeti olarak yorumlayabiliyor.

aynen hocam o maddeyi herkes kendine göre kullanıyor.

Formatörken bende tutuyordum arkadaşlar ama karışık bir durum.Formatörlüğe Görevlendirme ile geldiğimiz için ve başka bir görev verilemez ibaresi olduğundan dolayı Formatörler belletmenlik yapamaz diyorlardı.Tabi şimdi bt rehber öğretmenliği geldi.Yönetmelikte farklı arkadaşların dediği gibi yorumlamaya dayalı nöbet demiş ama hangi nöbetten bahsediyor.Bizde başka branşlar 2,5 dan sonra kurs açıyor açmaması lazım.Eğer problem yaşarsam bende bunu öne süreceğim..

belletici nöbet görevi 24 saatlik bir görevdir. sabah 8den ertesi sabah 8de biter.
eğer formatörseniz, iki göreviniz çakışır.
aynı gün için iki farklı görevden ek ders almış olursunuz bu da yanlıştır.
bir kişi aynı anda iki görevlendirme yürütemez.
yani
formatör ya da bt rehber öğretmeni belleticilik görevi alamaz.

tinyamasisurum0' Alıntı:
belletici nöbet görevi 24 saatlik bir görevdir. sabah 8den ertesi sabah 8de biter.
yani

hocam sizin düşündüğünüz gibi düşünülürse neredeyse hiçbir öğretmen pansiyonda nöbet tutamaz. Eğer sizin gibi düşünecek olursak şöyle bir durum ortaya çıkar: Bir Türkçe öğretmeni Salı günü hem derse girip hem de pansiyonda nöbet tutamaz. Çünkü aynı anda hem derste hem de pansiyonda görev alamaz.

hocam ben 3 sene hem formatörlük yaptım hem belleticilik yaptım. o dediği nöbet okul nöbetidir. zaten pansiyonlu okulda gece kalmak nöbet değil belleticiliktir.

baymakci' Alıntı:
tinyamasisurum0' Alıntı:
yani

hocam sizin düşündüğünüz gibi düşünülürse neredeyse hiçbir öğretmen pansiyonda nöbet tutamaz. Eğer sizin gibi düşünecek olursak şöyle bir durum ortaya çıkar: Bir Türkçe öğretmeni Salı günü hem derse girip hem de pansiyonda nöbet tutamaz. Çünkü aynı anda hem derste hem de pansiyonda görev alamaz.
bir öğretmenin asli görevi öğretmenlik. ve 15 saatin üstüne aldığı ek ders de öğretmenlik görevi ile ilgili.
biz resmi yazıyla "görevlendirilerek" formatör oluyoruz.
aynı şekilde belleticilikde de resmi yazıyla görevlendiriliyor öğretmenler. Milli eğitim müdürlüğüne şu öğretmenler nöbet tutacak deniyor, dilekçe alınıyor vs. ve görevlendirme çıkıyor.
657nin 90.maddesinde der ki bir kişinin üzerinde iki görevlendirme olamaz. Yani ya birisi ya birisi.

ben formatörken yaptıgım haftasonu belleticilik görevinin ekdersini alamadım.
ilçe milli eğitim 2011 tarihli bir yazıyı gösterdi gerekce olarak.

samsun milli eğitim müdürlüğüne bilgi edinme sorusu gönderdiğimde (samsun dısındayım) nöbet kelimesinin okul nöbeti olarak algılanması gerektigi ve belleticilikte bir problem olmadıgını belirten cevap yazdılar.

milli eğitim bakanlıgı bilgi edinme biriminde ise il milli eğitiminizle görüsün mealinde bir cevap yazdılar...

işin özü:
anladıgım kadarıyla iş milli eğitimin yorum gucune kalıyor.

ben de erzurumdayken hem formatörlük yaptım hem de fen lisesinde belleticilik yaptım nöbet tutarak.ek dersimi de alıyordum. bi sıkıntı ile karşılaşmamıştım.

tinyamasisurum0' Alıntı:
baymakci' Alıntı:
tinyamasisurum0' Alıntı:
yani

bir öğretmenin asli görevi öğretmenlik. ve 15 saatin üstüne aldığı ek ders de öğretmenlik görevi ile ilgili.
biz resmi yazıyla "görevlendirilerek" formatör oluyoruz.
aynı şekilde belleticilikde de resmi yazıyla görevlendiriliyor öğretmenler. Milli eğitim müdürlüğüne şu öğretmenler nöbet tutacak deniyor, dilekçe alınıyor vs. ve görevlendirme çıkıyor.
657nin 90.maddesinde der ki bir kişinin üzerinde iki görevlendirme olamaz. Yani ya birisi ya birisi.

Madde 90- Devlet memurlarına, vekalet görevi, ikinci görev veya ders görevlerinden ancak birisi verilebilir. Öğretmenlerin idari görevi bu hükmün dışındadır. Bir memurun üstünde birden çok ücretli vekalet görevi veya ikinci görev bulunamaz.

İkinci görev kavramı da diğer öğretmenler için geçerli ancak onlar da hafta içi derslerinin olduğu gün nöbet tutmaktalar. Hafta içi nöbet görevi zaten ders bitiminde başlar. Bundan dolayı hiçbir öğretmen için sıkıntı oluşturacak bir durum yoktur.

Bende Yibo dayım 1 gün yiboda dersime giriyorum kalan günler lisede btr olarak çalışıyorum.Nöbet pek tutmak istemiyorum ama ısrarla yibo'da nöbet yazılıyor.Oysa nöbet görevi dahil başka bir görev verilemez diyor yazıda.Bu durumda olan var mı?

Geri